homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Uscaciune vaginala


#1 2008-08-31 10:26:20

cleopatra moldovan
New member
Inregistrat: 2007-06-17
Mesaje: 10

uscaciune vaginala

Am 34 ani si de vreo trei ani a disparut interesul meu pentru sex  din cauza uscaciunii vaginale. Nu ma excita nimic, am incercat toate metodele posibile, inclusiv lubrifianti, am facut o gramada de analize ginecologice, am apelat la o gramada de ginecologi, am renuntat de mult la anticonceptionale si la gelul intim tot la recomandarea medicului. Nu stiu ce sa mai fac. De fiecare data cand incerc sa fac sex cu logodnicul meu, cu care sunt de 5 ani impreuna, ma deranjeaza, nu ma excit, nu ma umezesc deloc , ma jeneaza orice atingere in zona intima, il deranjeaza si pe el. De curand am citit pe internet de lipsa estrogenului, de insuficienta ovariana prematura care e un fel de menopauza prematura, ceea ce provoaca acea uscaciune vaginala. Nu mai stiu ce sa cred. Acum trei ani cand am inceput sa am aceste probleme aveam 31 de ani. Se poate vorbi de menopauza la aceasta varsta? Daca nu, care sa fie problema?

Offline

 



#2 2008-09-18 23:26:54

DelicateDesire
Full member
Inregistrat: 2008-09-18
Mesaje: 115

Re: uscaciune vaginala

lipsa lubrifierii poate fi cauzata de ac?


Carpe Diem!

Offline

 

#3 2008-09-19 11:18:36

spring24
Full member
De la: Nowhere
Inregistrat: 2007-03-21
Mesaje: 505

Re: uscaciune vaginala

am 21 de ani si din mai anul acesta iau marvelon...de curand parca nu mai am acelasi chef pentru sex, si parca simt o usoara lipsa a lubrifierii...neutral..uneori chiar am dureri si usturimi in timpul actului din cauza aceasta..si incep sa imi doresc cat mai rar acest lucru...sad sa fie oare de la marvelon ? a mai patit cineva asa ?

Offline

 

#4 2008-09-19 12:31:29

YoHanna
Insomniac member
Inregistrat: 2007-05-31
Mesaje: 5651

Re: uscaciune vaginala

un control de secretiei ti-ai facut de curand? se poate sa fie din cauza unei infectii... iar dak continui actu in conditiile astea...cu dureri si usturimi...risti sa faci si ceva rana pe col...


hjarta "The most exciting, challenging and significant relationship of all is the one you have with yourself. And if you can find someone to love the "you" you love, well, that's just fabulous" hjarta

Offline

 

#5 2008-09-20 00:00:35

spring24
Full member
De la: Nowhere
Inregistrat: 2007-03-21
Mesaje: 505

Re: uscaciune vaginala

am facut de curand si cica ar fi o vaginita..ea sa fie cauza ?

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2008-09-20 00:05:38

Khristall
Insomniac member
De la: Casuta noastra
Inregistrat: 2007-10-08
Mesaje: 9783

Re: uscaciune vaginala

eu zic ca e si din cauza vaginitei. ai tratat`o?


Mamica de strumfulet... bebe 19 iulie 2013 hjarta

Offline

 

#7 2008-09-20 00:05:57

puioanca
Full member
Inregistrat: 2006-12-27
Mesaje: 989

Re: uscaciune vaginala

in mod sigur ea e cauza.


Daca iubesti pe cineva lasa-l sa plece...daca se intoarce inapoi e al tau, daca nu, inseamna k nu a fost niciodata...

Offline

 

#8 2008-09-20 08:44:43

andreea_andy2
Moderator
Participant la intalnirea nationala
De la: Gurile Deltei
Inregistrat: 2007-12-08
Mesaje: 10430

Re: uscaciune vaginala

raluca24 a scris:

am facut de curand si cica ar fi o vaginita..ea sa fie cauza ?

Vaginita combinata cu anticonceptionalele. La unele persoane ele scad libidoul. Si totusi aceasta vaginita este provocata de ce anume?


Fericita mamica de Aida Maria!

Offline

 

#9 2008-09-24 22:30:30

D. Loredana
Hero member
De la: Timişoara
Inregistrat: 2008-09-24
Mesaje: 3163
Site

Re: uscaciune vaginala

Buna! Sunt noua pe aici . . .am si eu o problema cu care ma confrunt de ceva vreme( cam 7 luni) si anume candidoza .  . .am urmat o groaza de tratamente prescrise de medic. . .  simptomele specifice candidozei au disparut, dar acum am usturimi si arsuri in timpul contactului sexual, chiar si dupa . . .m-am cam saturat, armonia vietii sexuale a disparut, abia mai am chef . . .cand e momentul as prefera sa mor, decat sa am un contact sexual cu iubitul meu, care banuiesc ca s-a saturat sa tot astepte. Oare ce as putea folosi ca sa scap de aceste usturimi si arsuri? In rest nu am nimic. . .acum urmez si un tratament cu antibiotice, am o infectie urinara si candida poate "rasari" di nou. . . ca la inceput . . .Va rog mult sa ma ajutati, poate a trecut cineva printr-o situatie asemanatoare . . .


mornincoffee
“Singurul tiran pe care îl voi urma este vocea calmă, blândă din mine.” (Mahatma Gandhi)

Offline

 

#10 2008-09-25 09:21:27

andreea_andy2
Moderator
Participant la intalnirea nationala
De la: Gurile Deltei
Inregistrat: 2007-12-08
Mesaje: 10430

Re: uscaciune vaginala

Dumi lore de la antibiotice candida poate recidiva. Ia si o pastila de biotics impreuna cu antibioticul.
Un lubrifiant ai incercat? Un preludiu mai lung?


Fericita mamica de Aida Maria!

Offline

 

#11 2008-09-25 11:44:10

D. Loredana
Hero member
De la: Timişoara
Inregistrat: 2008-09-24
Mesaje: 3163
Site

Re: uscaciune vaginala

Iau si Nizoral . . . dar cred ca a recidivat deja, ptr ca am o scurgere cam abundenta si albicioasa. . .Am incercat si lubrifiant si tot degeaba .  . . Eu iau si anticonceptionale Logest, acum fac pauza o luna si am folosit prezervativ,dar  am avut usturimi si mai pronuntate decat de obicei ( de la prezervativ, cred). Am auzit de un anume gel Bioclin Multi-Gyn, care reface flora si mucoasa vaginala, oare este bun, nu stii? Am incercat o gramada de chestii pana acum si a fost in zadar . . .Poate o sa scap si eu odata de aceste usturimi si o sa am o relatie sexuala normala ca inainte . . .imi este foarte dor de acea perioada! Toata ziua numai la candida ma gandesc, cum sa scap de ea, mi-am luat si carti. La ginecolog am fost de 7 ori, bani dati aiurea. Cand am fost prima data am fost doar ptr un control, nimic mai mult, medicul ginecolog mi-a descoperit candida cica, ( nici nu stiam ce este la inceput) si apoi au inceput problemele, in timpul tratamentului, apoi tot a recidivat, am inceput sa am usturimi in timpul contactului sexual si cand i-am spus de aceste usturimi s-a facut ca nu ma aude. Asta este, se mai intampla . . .mai bine nu mergeam la niciun ginecolog . .  . sad Multumesc ptr raspuns Andreea!


mornincoffee
“Singurul tiran pe care îl voi urma este vocea calmă, blândă din mine.” (Mahatma Gandhi)

Offline

 

#12 2008-09-25 14:44:19

crys_ty_na
Platinum member
De la: Oradea
Inregistrat: 2006-08-19
Mesaje: 23955

Re: uscaciune vaginala

poti incerca bioclin si dupa ce terminin cu antibioticul nu ar strica si o cura de crestere a imunitatii cu echinaceea...


happy with him...inlove with him...puss

Offline

 

#13 2008-09-25 14:53:26

D. Loredana
Hero member
De la: Timişoara
Inregistrat: 2008-09-24
Mesaje: 3163
Site

Re: uscaciune vaginala

Am luat echinaceea un timp, acum iau cand imi amintesc, dar o sa incep sa iau din nou in fiecare zi . . . mersi crys_ty_na! smile


mornincoffee
“Singurul tiran pe care îl voi urma este vocea calmă, blândă din mine.” (Mahatma Gandhi)

Offline

 

#14 2008-09-25 15:53:53

crys_ty_na
Platinum member
De la: Oradea
Inregistrat: 2006-08-19
Mesaje: 23955

Re: uscaciune vaginala

cu placere si bafta smile


happy with him...inlove with him...puss

Offline

 

#15 2008-09-26 21:15:01

cleopatra moldovan
New member
Inregistrat: 2007-06-17
Mesaje: 10

Re: uscaciune vaginala

ce este acea cura a imunitatii cu echinaceea? M-ar interesa ca poate ma ajuta si pe mine in problema mea.

Offline

 

#16 2008-09-26 21:38:14

D. Loredana
Hero member
De la: Timişoara
Inregistrat: 2008-09-24
Mesaje: 3163
Site

Re: uscaciune vaginala

Pai eu mi-am cumparat de la farmacie Echinaceea( capsule), se iau 3 pe zi inainte de mesele pricipale . . .si tu te confrunti cu acele usturimi in timpul conractului sexual? neutral


mornincoffee
“Singurul tiran pe care îl voi urma este vocea calmă, blândă din mine.” (Mahatma Gandhi)

Offline

 

#17 2008-09-27 01:22:23

crys_ty_na
Platinum member
De la: Oradea
Inregistrat: 2006-08-19
Mesaje: 23955

Re: uscaciune vaginala

pai depinde ce problema ai cleopatra...echinaceea e pt cresterea imunitatii a.i. sa poti scapa mai repede de diferite infectii...


happy with him...inlove with him...puss

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.