homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Mastoza fibrochistica


#1 2008-08-31 14:44:26

udnas
Membru
Inregistrat: 2008-08-30
Mesaje: 1

mastoza fibrochistica

buna ziua, stimata doctoressa

am fost diagnosticata cu mastoza fibrochistica, cu un chist mai conturat de 6mm la sanul drept, endometru ingrosat de 22mm, analize hormonale: prolactina 16.599ng/ml, estradiol (faza foliculara) 19.494pg/ml, progesteron (faza foliculara) 0.340 ng/ml.
Analizele sangelui: hemoglobina 11.0g/dl, hematocrit 35.8%, v.s.h. 12mm/h, sidemerie 13 ug/dl.
analiza papanicolou: modificari reactive non-neoplazice asociate cu inflamatia.
mai am si osteopenie.
Tratament medic ginecolog: utrogestan 1 pilula/zi intravaginal, femicur 1 capsula/zi timp de 6 luni; pentru inflamatie: cerviron sau cervugid1 capsula /la 2 zile intravaginal.
tratament medic endocrinolog: ferro-gradumet ptr anemie, vit. E, orgametril si control ecograf peste 2 luni.

Am 40 de ani, un ritm de viata f stresant, se compeseaza cu o familie frumoasa, un sot minunat, o viata sexula armonioasa,  un copil de 9 ani exceptional, nu am fcut nici un chiuretaj pana acum, sunt f activa si nu prea imi recunosc varsta. Organismul meu vad ca spune altceva.

Intrebari: inflamatia nespecifica din colul uterin presupune o rana pe col?; se impune o colposcopie? ce investigatii trebuie sa fac pentru endometru ingrosat care ma ingrijoreaza cel mai tare, ptr ca explicatia ca am o deregare hormonala nu m-a linistit, daca exista si altceva , mai neplacut si eu nu am habar? 6 luni este o perioada lunga in care se poate intampla orice. daca utrogestanul poate fi luat concomitent cu cerviron intravaginal?

Offline

 



#2 2008-09-11 12:49:42

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: mastoza fibrochistica

inflamatia nespecifica presupune o eroziune datorata fie unei infectii fie unei dereglari de flora vaginala,m etc....ii poti spune si rana, insa nu e cazul de colposcopie acum...fa tratamentul cu cerviron....
Nu imi reiese pentru cite zile ai primit utrogestan....presupun insa ca pentru vreo 10-15 pe luna....nu il poti pune concomitent cu cerviron
mi-ar fi fost de mare folos valorile normale ale laboratorului unde ai facut analizele
pentru endometrul acela ingrosat nu m-as stresa inutil...
ah...si se poate intimpla la orice virsta, asa ca nu te gindi ca e semn de batrinete


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.