homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Pentru doctoressa


#1 2006-02-20 12:03:08

baghera
New member
Inregistrat: 2006-01-12
Mesaje: 49

pentru doctoressa

am citit ca esti medic ,si tin sa-ti multumesc pt sfaturi si timpul ce ni-l acorzi.as dori sa aflu ,daca se poate mai multe despre talasemia in forma usoara ,minora si daca aceasta poate afecta o viitoare sarcina?in cazul in care o are viitoarea mama iar partenerul nu . multumesc frumos si astept raspuns.

Offline

 



#2 2006-02-20 12:12:06

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: pentru doctoressa

talasemia este o forma de anemie....este o boala genetica extrem de raspindita.daca ambii parinti au talasemie minora atunci exista riscul ca produsul de conceptie sa aiba talasemie majora,afectiune care ii ameninta viata.daca doar unul din parinti are talasemie minora atunci acest risc nu exista dar exista riscul ca si copilul sa aiba talasemie minora.asadar va trebui anuntat medicul care urmareste sarcina(indiferent care dintre parinti are talasemie)iar daca mama este cea care sufera de aceasta boala atunci e important de stiut despre existenta ei(de ex la nastere pentru ca se insoteste de singerare)iar medicul ginecolog te va indruma ce si cum


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#3 2006-02-20 12:15:49

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: pentru doctoressa

asa....ca o consolare .....cei care au talasemie nu fac malarie


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#4 2006-02-21 18:37:26

baghera
New member
Inregistrat: 2006-01-12
Mesaje: 49

Re: pentru doctoressa

da ce mai consolare !multumesc frumos de raspuns si as mai indrazni sa va intreb daca in timpul sarcinii trebuie un tratament sau regim ,in cea ce priveste anemia.multumesc

Offline

 

#5 2006-02-22 10:58:50

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: pentru doctoressa

in principiu nu....dar depinde de rezultatele testelor de singe adica de ce se intimpla cu anemia cu pricina


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2006-02-22 12:23:02

baghera
New member
Inregistrat: 2006-01-12
Mesaje: 49

Re: pentru doctoressa

multumesc mult

Offline

 

#7 2006-02-23 03:36:51

Anna
New member
Inregistrat: 2006-02-23
Mesaje: 13

Re: pentru doctoressa

Buna, doctoressa...eu am decoperit situl astazi si deja am citit majoritatea forumului...iar raspunsurile tale mi-au atras atentia. Se vede ca esti in tema si nu doar iti dai cu parerea asa, din plictiseala:)
    As vrea sa intreb si eu ceva, daca se poate;)
    Cu cat timp inainte de a ramane insarcinata e bina sa renunt la pilule? 3 luni, 6 luni? Stiu ca in primele 3 luni oricum e putin probabil sa raman insarcinata...dar daca totusi se intampla, sunt probleme cu fatul...malformatii sau ceva? As vrea sa concep un bebelus prin iulie-august, nu inainte...si pana atunci n-am incredere in alte metode contraceptive. Am ramas insarcinata si  cu spermicide si cu sterilet...am rupt si ceva prezervative, dar macar atunci am avut noroc...
    Multumesc:)

Offline

 

#8 2006-02-23 10:44:28

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: pentru doctoressa

ideea e ca dupa ce iei anticonceptionale nu prea mai poti sa programezi cind ramii insarcinata....pentru ca poti ramine imediat ce le-ai oprit sau poate dura o vreme(citeva luni)functie de organism si de timpul cit ai luat pastile
singurul "risc" daca ramii insarcinata in promele 2-3 luni dupa ce ai luat pastile este acela de sarcina gemelara ceea ce nu e neaparat o problema.sa ne intelegem nu inseamna musai ca faci gemeni ci ca s-ar putea....
asa ca io zic sa opresti pastilele atunci in iulie si sa vezi apoi cind ramii


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#9 2006-02-23 11:14:02

Anna
New member
Inregistrat: 2006-02-23
Mesaje: 13

Re: pentru doctoressa

Multumesc mult de raspuns:)

Offline

 

#10 2006-02-23 11:17:18

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: pentru doctoressa

cu placere


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#11 2007-02-09 13:12:42

lolita_lol
New member
Inregistrat: 2007-02-09
Mesaje: 9

Re: pentru doctoressa

doctoressa, va rog lamuritzi_ma si d-voastra, sunt virgina,(cel putin ink mai cred asta) si acum cateva zile prietenul meu m_a penetrat cu degetul,si vreau sa shtiu dak s poate intampla sa ramai insarcinata.........am mai primit un raspuns, ca daca nu era sperma pe deget n_am de ce sa_mi fac griji, dar sincera sa fiu ,in nebunia de atunci, nu mai shtiu ce s_a intamplat exact.....si de 3 zile umblu ca o nebuna prin casa, tulburata de atatea ganduri..........aaaaaaa, si mai e ceva, de cand s_a intamplat simt reactzii ciudate in corp..... imi raspundetzi va rog?

Offline

 

#12 2007-02-09 13:31:19

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: pentru doctoressa

daca prietenul te-a penetrat cu degetul nu mai esti virgina.
Si cum bine ti-a zis Nashira, nu cu degetul se ramine gravida asa ca nu mai umbla ca o nebuna prin casa si aduna-te


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#13 2007-02-09 13:32:45

ZZZZ123
Addicted member
De la: Never-ever-land
Inregistrat: 2006-05-19
Mesaje: 10895

Re: pentru doctoressa

lolita,

doctoressa a scris:

4.Nu se admit posturi multiple.
6.Odata pusa intrebarea, asteptam cu rabare raspunsul. Sigur va veni.

asteapta sa iti raspunda acolo unde ai postat prima data. nu faci nimic daca alergi pe forum cu mesajul in brate.
ai warn.


Nobody home

Offline

 

#14 2007-02-09 13:53:14

lolita_lol
New member
Inregistrat: 2007-02-09
Mesaje: 9

Re: pentru doctoressa

multumesc!!!!!!! iertatzi_ma daca am tot insistat.....nu se va mai repeta smile

Offline

 

#15 2007-02-09 19:58:06

lolita_lol
New member
Inregistrat: 2007-02-09
Mesaje: 9

Re: pentru doctoressa

doctoressa a scris:

daca prietenul te-a penetrat cu degetul nu mai esti virgina.

pey, din kte shtiu si am inteles pierderea virginitatzii inseamna ruperea himenului,aparand si o mica sangerare din cauza acelei ruperi.......dar eu nu am avut nicio sangerare.......asha ca.......mai sunt??? nu ca ash tzine neaparat la chestia cu virginitatea.....dar totushi,ca sa shtiu......?

Offline

 

#16 2007-02-09 21:57:30

dragoste_cu_nabadai
Full member
Inregistrat: 2006-10-21
Mesaje: 870

Re: pentru doctoressa

lilita, virginitatea nu consta in himenul acela ci e mai mult ceva pshic sa zicem.daca ai facut sex oral de exemplu mai esti virgina? nu, nu mai esti. de vreme ce ai avut orice forma de relatie sexuala se poate cosidera ca nu mai esti virgina.


"Oamenilor le`as demonstra cat se inseala crezand ca nu se mai indragostesc atunci cand imbatranesc, fara sa stie ca imbatranesc atunci cand nu se mai indragostesc" (G.C.Marguez)

Offline

 

#17 2007-12-10 17:13:06

nadye
Full member
Inregistrat: 2007-01-22
Mesaje: 212

Re: pentru doctoressa

Am fost la un control ginecologic la Marie Stopes (la doamna doctor Ionescu Virginia) si mi-am facut si o analiza de secretie si mi-a iesit candida. mi-a dat un tratament: Diflucan- 2 pastile pt mine si doua pt partener, spalaturi cu Tantum Rosa 10 zile si ovule Pimafucin...e ok?
m-a intrebat daca iau anticonceptionale si i-am zis ca am luat pana in vara cand am uitat sa le iau cu mine in concediu, si a zis ca pot sa incep iar sa le iau ca nu e nici o problema (am luat yasmin si nu am avut probleme) Dumneavoastra ce imi recomandati, sa incep iar sa le iau sau sa-mi fac o programare la contraceptie inainte?

Offline

 

#18 2007-12-10 17:16:55

Reina
Hero member
De la: bucuresti
Inregistrat: 2007-02-01
Mesaje: 3881

Re: pentru doctoressa

Ia tratamentul pt candida prescris de medicul tau.
Dc yasmin ti le-a prescris tot un medic si a fost bine cu ele poti sa le iei si acum,iar dc nu mergi la planning.


Mamica de 2 pui scumpi

Offline

 

#19 2007-12-10 17:24:16

nadye
Full member
Inregistrat: 2007-01-22
Mesaje: 212

Re: pentru doctoressa

am fost la planing acum un an cand am inceput sa le iau, si doamna de acolo mi le-a prescris, insa de atunci nu am mai fost... de-aia nu stiu, e nevoie sa mai merg iar la planing sau pot sa le incep fara sa merg...? doamna doctor de la ginecologie mi-a spus ca pot sa le iau fara nici o problema...deci eu oscilez intre a merge din nou la planing sau a asculta de dr ginecolog...

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.