homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Anticonceptionale-4


#58 2008-09-26 21:01:44

Melyss
New member
Inregistrat: 2008-09-25
Mesaje: 20

Re: anticonceptionale

si inca o pb...nu am avut prea multe contacte sexuale,sa zic in medie de 5,6..si acestea superficiale.de fiecare data am dureri sau usturimi pe perioada actului..neutral

Offline

 



#59 2008-09-26 22:47:28

lady in black
Insomniac member
Inregistrat: 2007-11-28
Mesaje: 8277

Re: anticonceptionale

Melyss a scris:

si inca o pb...nu am avut prea multe contacte sexuale,sa zic in medie de 5,6..si acestea superficiale.de fiecare data am dureri sau usturimi pe perioada actului..neutral

fa o analiza de secretie sa nu fie vreo infectie
sau poate nu esti destul de lubrifiata/excitata

Offline

 

#60 2008-09-27 00:38:41

crys_ty_na
Platinum member
De la: Oradea
Inregistrat: 2006-08-19
Mesaje: 23955

Re: anticonceptionale

Melyss ai warn pt ca nu ai editat...citeste te rog regulile si mergi mai bine la planning decat la ginecolog smile


happy with him...inlove with him...puss

Offline

 

#61 2013-03-10 10:20:49

deea_fata_cu_ideea
New member
Inregistrat: 2012-06-15
Mesaje: 16

Re: anticonceptionale

buna fetelor! o primavara frumoasa tuturor!
vin cu o intrebare la voi smile
am baut azi o cana de ceai din mai multe plante : salvie,tei,menta,cimbrisor,musetel printre care si sunatoare.
stiu ca sunatoarea interactioneaza cu anticonceptionalele.
iau anticonceptionale de aproape 5 luni, intrebarea mea este daca aceasta cana de ceai imi afecteaza cu ceva protectia.
va multumesc anticipat!

Offline

 

#62 2013-03-10 10:22:00

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: anticonceptionale

daca a fost doar o cana si doar putina sunatoare, nu... dar incearca sa o eviti pe viitor

Offline

 

 Publicitate


loading...

#63 2013-03-10 10:44:56

deea_fata_cu_ideea
New member
Inregistrat: 2012-06-15
Mesaje: 16

Re: anticonceptionale

va multumesc frumos !
voi fi mai atenta pe viitor! puss

Offline

 

#64 2013-04-02 19:41:40

alepsa
New member
Inregistrat: 2006-12-18
Mesaje: 44

Re: anticonceptionale

Buna fetelor. Am luat Novynette ~ trei ani si apoi am facut o pauza ( cand au disparut ele de pe piata ).  Am vrut sa incep sa iau din nou ac si am fost la doctor pentru analize secretie, papanicolau, ecografie, sa incep o folie noua cu bine. Toate bune si frumoase. Am facut analizele in februarie, apoi a aparut menstruatia, am facut ecografia transvaginala in martie... si am asteptat menstruatia. Problema mea este ca am avut contact sexual neprotejat, am asteptat pana vineri ( cand se faceau 14 zile ) sa-mi fac un test de sarcina. A iesit negativ. Duminica am inceput folia de Novynette ! Credeam ca este menstruatia ! Dar a fost doar o scurgere maronie, duminica, luni si azi ! Si eu am luat deja doua pastile din folie ! Si menstruatia nu a aparut ! Sunt efectiv disperata fiindca noi avem nunta in mai si ne dorim copilasi si am vrut sa iau din nou anticonceptionale doar ca sa nu apara menstruatia in perioada nuntii si in luna de miere ! sad cred ca am facut o mare prostie ! si  nu stiu daca sa le opresc acum, dupa doua pastile sau ce sa fac !? Sper sa ma puteti ajuta cu un sfat ! La doctor nu pot ajunge acum, altfel as fi fost acolo si nu mai scriam acum. Sper sa nu fi fost un bebe si eu sa fac o asa prostie ! Acum nu ma pot calma si opri din plans, sper sa fi inteles cineva ceva din ce am scris. Daca am pus mesajul unde nu trebuie va rog sa ma scuzati.
Nu am vrut sa scriu un nou mesaj dar sunt pur si simplu disperata ! Iubitul meu nu stie ca am inceput folia de anticonceptionale fiindca nu este de acord si mai mult de atat, cand am vorbit despre o eventuala  sarcina era atat de fericit iar acum nu pot sa ii zic  sad  si ma tot intreaba ce am patit, normal !  Am impresia ca e un cosmar si tot astept sa ma trezesc dar ... degeaba grater

Ultima oara a fost editat de alepsa (2013-04-03 02:31:05)

Offline

 

#65 2013-04-03 11:04:08

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: anticonceptionale

La 14 zile a fost facut prea devreme testul... cate zile au trecut acum de la contact ? daca sunt macar 21, fa un test de sarcina si daca e pozitiv opresti AC si gata, nu e nicio problema, nu provoaca avort AC si nici probleme pentru fat daca sunt luate pentru putin timp
Poate chiar a fost menstruatia si s-a oprit fiindca ai inceput pastilele
Deci linisteste-te si fa testul, poti face un beta-hcg din sange ca sa fii sigura, da rezultatul corect si la mai putin de 21 de zile de la contact

Offline

 

#66 2013-04-03 11:17:43

alepsa
New member
Inregistrat: 2006-12-18
Mesaje: 44

Re: anticonceptionale

Acum ca mi-ai spus ca se putea opri menstruatia mi-aduc aminte ca prima oara cand am inceput sa iau, in urma cu cativa ani, la fel s-a intamplat, singura diferenta este ca atunci nu imi puneam problema unei eventuale sarcini. Pai ar trebui sa repet testul peste doua zile, dar pana atunci daca tot iau pastilele si sunt insarcinata ? sad O sa astept si sper sa nu o iau razna pana atunci.
Iti multumesc mult pentru raspuns !

Offline

 

#67 2013-04-03 11:25:43

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: anticonceptionale

De ce nu mergi la un laborator, faci un test beta-hcg, ai rezultatul in aceeasi zi si ai scapat de griji ?

Offline

 

#68 2013-04-29 12:41:25

marcont
New member
Inregistrat: 2013-04-29
Mesaje: 14

Re: anticonceptionale

Buna ziua,as avea o intrebare daca ma poate ajuta cineva. Timp de vreo 3 ani am luat Yasmine,si au inceput sa ma cam doara sanii (presupun ca de la ele),apoi medicul mi-a dat acum vreo 2 luni, Milligest,dar nu mi-au inspirat incredere,si am continuat cu Yasmine. Cu ce pot inlocui Yasmin-ul,pentru ca este si destul de scump? Multumesc.

Offline

 

#69 2013-06-11 13:59:29

Andreea89
Sr. member
De la: Iasi
Inregistrat: 2007-11-01
Mesaje: 1032

Re: anticonceptionale

fetelor,am o intrebare...cam stupida... medicul de fam iti poate da trimitere catre un dr de planning ? stiu ca pt ginecolog poate,doar ginecologii din spital,ceea ce nu-mi prea convine. si ginecologul poate sa-mi prescrie anticonceptionalele fara control ginecologic? sau e neaparat si asta? pt ca nu as vrea sa-mi fac un control ginecol in spital(cand merg merg la private,dar momentan nu am nevoie decat de-o recomandare pt niste conceptionale) plus ca mi se pare f.ciuudat sa dau 50 lei sa ma duc la un dr de planning si sa-mi faca o recomandare...mna,cred ca-s absurda cu ideile mele ...dar..astasunt smile


Ceea ce vrea un bărbat e să creadă că o femeie îl poate iubi atât de mult încât n-o va interesa nici un alt bărbat

Offline

 

#70 2013-06-11 14:28:33

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: anticonceptionale

nu cred ca-ti poate da, dar ar trebui sa fie cabinete de planning unde consultatia e gratuita

Offline

 

#71 2013-06-11 14:32:43

yoyolina
Moderator
Inregistrat: 2007-09-04
Mesaje: 18077

Re: anticonceptionale

1. nu e nevoie de control gineco pt anticonceptionale, de fapt n-ar trebui sa mergi la gineco pt. pastile, pt. ca majoritatea o tin pe-a lor: diane 35 sunt exceptionale, rezolva si problemele pe care nu le ai (inca) daca nu, atunci musai yasmin, fantastice de-a dreptul si potrivite oricui (bineinteles, exista si doctori care stiu cu ce se mananca pastilele si cum trebuie prescrise).

2. in principiu, consultatia la planning e gratuita in baza carnetului de elev/student, la mine in oras chiar si in baza adeverintei de la locul de munca (dar asta la cabinetul de "stat" de pe langa spital).

3. nu stiu daca se da trimitere, cel mai usor e sa suni la cabinet sa intrebi, ca sa nu bati drumul degeaba.


daca vrei sa mori sanatos, trebuie sa mori de foame.

Offline

 

#72 2013-06-11 14:43:19

Andreea89
Sr. member
De la: Iasi
Inregistrat: 2007-11-01
Mesaje: 1032

Re: anticonceptionale

yoyolina,iti multumesc pt sfat. m-as putea baza pe el sau crezi ca ar trb samerg la un dr de planning totusi? momentan sunt intr-un oras mic,nici nu stiu daca exista dr de planning(bine,nu cred ca nu sunt)si cand o sa ajuung in iasi n-o sa am timp de asa ceva.Stiu ca in Iasi merge cu principiul "esti student e moca" dar aici...nu stiu daca se practica asa ceva. O sa trec totusi pe la dr. de fam. am sa intreb daca se poate rezolva ceva ...si in functie de ce mi se zice o sa iau o decizie.
Am auzit de Yasmine dar am auzit si ca majoritatea fetelor s-au ingrasat de la ele.
Am o varsta(nici nu va zic cat lol ) si nu am folosit niciodata antibebe pentru ca...singura mea frica este ca m-as ingrasa. Nu am un organism care sa asimileze repede,dar pastilele imi pot provoaca dereglari hormonale si mi s-ar putea intampla. As vrea sa incerc,pentru ca as vrea sa fie mai bine pt iubi in primul rand apoi si pt mine;

Ultima oara a fost editat de Andreea89 (2013-06-11 14:45:33)


Ceea ce vrea un bărbat e să creadă că o femeie îl poate iubi atât de mult încât n-o va interesa nici un alt bărbat

Offline

 

#73 2013-06-11 15:48:37

yoyolina
Moderator
Inregistrat: 2007-09-04
Mesaje: 18077

Re: anticonceptionale

nu intelege gresit, nu iti recomandam pastile; spuneam ca e bine sa mergi la planning pt. pastile, nu la ginecolog, pt. ca majoritatea ginecologilor prescriu pastile tari (gen diane) degeaba, pt. ca doar de ele au auzit si doar pe ele le folosesc pt. pacientele lor; medicii de planning ajusteaza cat de cat doza de hormoni in functie de profilul tau, de eventualele probleme pe care le ai.

pastilele in sine nu ingrasa, ca n-au cum; pot da senzatie de foame, dar daca iti mentii stilul alimentar, nu se pune nimic pe tine; o problemuta ar fi retentia de apa cu care se confrunta multe persoane, dar si aia se rezolva.


daca vrei sa mori sanatos, trebuie sa mori de foame.

Offline

 

#74 2013-06-11 17:10:18

Andreea89
Sr. member
De la: Iasi
Inregistrat: 2007-11-01
Mesaje: 1032

Re: anticonceptionale

Am inteles,maine am sa merg sa vad daca dau de un dr de planning . Daca nu? Ce-i de facut? As putea lua pe vara pastuile "din auzite" si dupa o sa merg la Iasi la un dr?
Retentia de apa cum o rezolv daca ar aparea? Nu sunt o pers sedantara in general fac sport si beau destula apa. Cand e vb de mancare stiu sa ma controlez ( de cand ma stiu am atatea kg adica 58 : am ajuns pana la 61 dar "simt" cand ma ingras un pic si dupa ma controlez . psihic imi dau seama cand exagerez . ) Cred ca in mare parte despre asta e vorba.
Cum pot sti care sunt anticonceptionalele cele mai bune pt mine? Dar dr cum stie? Imi face teste hormonale?? sau doar din intrebari?!


Ceea ce vrea un bărbat e să creadă că o femeie îl poate iubi atât de mult încât n-o va interesa nici un alt bărbat

Offline

 

#75 2013-06-11 17:39:23

yoyolina
Moderator
Inregistrat: 2007-09-04
Mesaje: 18077

Re: anticonceptionale

o rezolvi cu ceaiuri diuretice: urzica, ceai verde, sau cu capsule de urzica/ceai verde.

cum stie care-s potrivite? nu stie; iti pune un milion de intrebari, te cantareste, te masoara, dupa care estimeaza o concentratie hormonala care ar putea fi potrivita smile daca n-ai probleme cu ovarele, mestruatia, greutatea etc, se incepe de obicei de la pastilele cele mai "slabe"; peste cateva luni daca ai spotting, dureri, greata, esti nervoasa, sau orice altceva te incomodeaza, mergi inapoi la doctor si se ajusteaza hormonii ca sa "tratezi" simptomele neplacute.

ar fi bine sa faci analizele uzuale de sange (gliceie, colesterol, tgo, tgp, timp quick) ca sa vezi daca nu cumva ai o problema cu sangele/ficatul de care nu stii si care poate fi agravata de pastile.


daca vrei sa mori sanatos, trebuie sa mori de foame.

Offline

 

#76 2013-06-11 19:24:19

Andreea89
Sr. member
De la: Iasi
Inregistrat: 2007-11-01
Mesaje: 1032

Re: anticonceptionale

Nu am probleme cu ovarele,menstruatia mea este regulata,greutatea mea v-am zis cat este in raport cu 1.72 . Analizele de sange mi le-am facut anul trecut si erau ok,nu a avut nimic de reprosat dr-ul. Iti zic toate astea pt ca banuiesc ca ai mai multa experienta in folosirea anticonceptionalelor si ma gandesc ca ...daca nu reusesc sa rezolv ceva maine poate ai reusi sa-mi recomanzi tu ceva...


Ceea ce vrea un bărbat e să creadă că o femeie îl poate iubi atât de mult încât n-o va interesa nici un alt bărbat

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.