homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Hepatita B...incertitudine:(-2


#20 2010-01-24 13:42:37

moksha
Hero member
Inregistrat: 2009-12-19
Mesaje: 2238

Re: hepatita B...incertitudine:(

shimmy a scris:

Fetelor am si eu intrebare despre hepatita si am sa o pun aici, nu am gasit alt topic. Un prieten de familie tocmai a aflat ca femeia cu care intretinea relatii sexuale de ceva vreme buna, are hepatita C, el inca nu si-a facut analizele. Intrebarea mea este: sunt sanse sa luam eu si iubitul meu hepatita C de la prietenul nostru daca bem dupa el dintr-o sticla de apa sau suc, ceva de genu acesta? Pentru ca stiu ca am baut destul de des dupa el...in lipsa de pahare sau in alte circumstante, el este ca si familie pentru noi, si tin minte ca am baut de multe ori dupa el...Care sunt sansele sa luam si noi hepatita de la el, daca el chiar a luato la randul sau?

Multumesc anticipat

In primul rand el are sanse minime sa contacteze boala, nu se ia foarte adesea pe cale sexuala, desi exista o sansa.

In al doilea rand, nu exista nici macar cea mai mica sansa sa iei hepatita C daca bei dupa cineva, daca respiri acelasi aer, daca mananci din aceeasi farfurie sau daca il imbratisezi. Hepatita C se trasmite aproape exclusiv prin sange, in rare cazuri este vorba de o transmitere pe cale sexuala.

Offline

 



#21 2010-01-24 13:45:04

shimmy
New member
De la: cluj-n
Inregistrat: 2007-03-30
Mesaje: 84

Re: hepatita B...incertitudine:(

multumesc

Offline

 

#22 2011-03-17 01:01:43

moksha
Hero member
Inregistrat: 2009-12-19
Mesaje: 2238

Re: hepatita B...incertitudine:(

vic_tim a scris:

am o foarte mare problema. am intretinut relatii sexuale cu un baiat acum 3 luni, am continuat pana astazi si abia azi imi marturiseste ca a avut hepatita b la 13 ani [acum are 20] contactata de la dentist si ca tocmai a fost sa-si refaca analizele. ca a facut tratament si a tinut regim 2 ani si ca ,cica, s-a vindecat. insa am citit ca esti in continuare purtator de virus chiar daca nu mai prezinti simptome. problema e ca noi am mai avut contact sexual si fara prezervativ are o mica problema cu erectia. am luat virusul?grater

ti-am raspuns si in cealalta parte.
aici dai mai multe informatii. depinde ce analize are...nu pot sa ma pronunt. daca intr-adevar a fost vorba de hepatita b, se poate sa se fi negativat ag hbs.

da, poti fi purtator de virus chiar daca nu mai prezinti simptome. dar important e ce iti arata analizele. daca are ag hbs negativ, nu are hepatita b (ma rog, in teorie, nu intru acum in detaliile hepatitei.)

raspunsul la intrebarea daca ai luat virusul nu ti-l pot da eu si nimeni altcineva, doar analizele. asteapta 3 luni, cel mai bine 6 de la ultimul contact sexual neprotejat (orice fel de contact), nu imparti lama de ras, periuta etc cu el si fa analiza pentru ag hbs.

exista vaccin, daca ai si tu 20 de ani e posibil sa fi fost vaccinata. daca nu, dupa ce iti faci analiza pentru ag hbs, daca tot faci analize fa si anti hbs. daca astia iti ies pozitivi inseamna ca ai trecut prin boala si esti protejata sau ca ai fost vaccinata si nu stii. daca iti ies negativi, vaccineaza-te.
morala cu nu face sex neprotejat aiurea in tramvai si cu fa-ti analizele inainte de a renunta la prezervativ nu cred ca trebuie sa ti-o mai repet eu.

sanatate.

Offline

 

#23 2011-03-22 15:59:00

hely hely
Full member
Inregistrat: 2008-04-12
Mesaje: 195

Re: hepatita B...incertitudine:(

Urmeaza sa plec in Thailanda, si mi s-a recomandat sa fac o serie de vaccinuri..hepatita b, polio, tetatus,etc.....

Aceste vaccinuri scad protectia acc-urilor'?

Offline

 

#24 2011-03-23 22:40:28

spiridus7
Full member
Inregistrat: 2009-06-18
Mesaje: 303

Re: hepatita B...incertitudine:(

eventual poti sa adaugi si tgo/tgp/electroforeza sa vezi cum sta ficatul (tgo/tgp sunt relativ ieftine - cam 15 RON)

Offline

 

 Publicitate


loading...

#25 2011-06-17 20:32:28

LaptePraf
Membru
Inregistrat: 2011-06-17
Mesaje: 2

Re: hepatita B...incertitudine:(

La Iasi in Ambulatorul de Gastroenterologie si Hepatologie  este in derulate un studiu  de prevalenta a hepatitei B si cine vrea sa participe ( datele pacientilor sunt  confidentiale )  sa mearga acolo. Se face Viremia B si D gratis. Nu stiu cat mai dureaza studiul....

Offline

 

#26 2013-03-29 21:14:26

bp
New member
Inregistrat: 2011-06-07
Mesaje: 33

Re: hepatita B...incertitudine:(

Daca s-a facut primul vaccin in 30 octombrie si al doilea in 30 noiembrie...cand urmeaza al 3 lea?

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.