homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Metode de epilare-78


#1464 2014-08-29 17:07:48

jeannie
Addicted member
Inregistrat: 2010-07-13
Mesaje: 14512

Re: metode de epilare

cu ce va exfoliati la axila? m-am facut cu ceara de vreo 2 ori si poc - fire sub piele bang

Eu ma fac la subrat doar cu lama si e lux fatza de ce se intampla pe picioare, unde nu folosesc lama.

Offline

 



#1465 2014-08-29 17:19:07

jeannie
Addicted member
Inregistrat: 2010-07-13
Mesaje: 14512

Re: metode de epilare

stiu ca s-a mai dezbatut subiectul, dar nu retin care a fost concluzia: se poate lua ceva de la epilatul cu ceara traditionala, la salon?
nu exista o garantie ca ceara chiar a fost fiarta si nu doar incalzita pana la punctul de topire, nu?
ce ati alege intre un salon de cartier, unde se epileaza cu ceara traditionala si unul mai de centru, unde se epileaza cu benzi?
ceara traditionala e mai eficienta, dar igiena s-ar putea sa fie mai bine respectata la salonul central (care si arata mai bine)

Problemele identificate de mine:
1. cosmeticienele pot pune mana pe bani, pe telefon, pe pasaricile altor vliente si sa nu se spele pe maini dupa aceste "intamplari" care fac parte din rutina lor zilnica. Poate unele urmeaza un protocol, lucrand cat se poate de igienic (sa se spele bine pe maini inainte de a te epila pe tine si dupa ce eventual raspunde la telefon, in timp ce pe tine te lasa cu ceara sa se raceasca).
2. Aplicatorul nu stiu daca are o metoda sigura de igienizare completa; daca e din lemn, mi-e ca poate sa incorporeze microorganisme in fibra lemnului.
3. Unele tulpini de HPV genital se transmit pe maini si degete. Cosmeticienele cred ca nu si-ar mai putea face treaba la fel de usor si eficient daca ar purta niste manusi chirurgicale de unica folosinta; o laboranta care mi-a prelevat o data o proba pentru Papanicolau mi-a spus ca, chiar si folosind mereu manusi chirurgicale de unica folosinta, i-au crescut negi genitali pe degete.

Offline

 

#1466 2014-08-29 17:58:02

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: metode de epilare

heart, jean, multumesc pt raspunsuri!

jean, ma sperii cesafac

Offline

 

#1467 2014-08-29 18:57:28

Happylyka
Full member
Inregistrat: 2012-08-05
Mesaje: 517

Re: metode de epilare

anca, si eu ma fac inghinal la salon cu ceara reincalzita de mai bine de un an jumatate si nu am patit niciodata nimic zau. si eu eram speriata de ce as putea sa iau dar cred ca daca salonul respectiv respecta minimele conditii de igiena, nu e atat de usor sa sa se transmita ceva de la o clienta la alta. mergi, incearca, daca nu ti se potriveste, nu te mai duci.


,,Eu nu sunt un corp care are suflet, sunt un suflet care are o parte vizibila numita corp."- Paul Coelho

Offline

 

#1468 2014-08-29 20:53:08

heart_breaker
Sr. member
Inregistrat: 2010-05-12
Mesaje: 1870

Re: metode de epilare

Problemele identificate de mine:
2. Aplicatorul nu stiu daca are o metoda sigura de igienizare completa; daca e din lemn, mi-e ca poate sa incorporeze microorganisme in fibra lemnului.
3. Unele tulpini de HPV genital se transmit pe maini si degete. Cosmeticienele cred ca nu si-ar mai putea face treaba la fel de usor si eficient daca ar purta niste manusi chirurgicale de unica folosinta; o laboranta care mi-a prelevat o data o proba pentru Papanicolau mi-a spus ca, chiar si folosind mereu manusi chirurgicale de unica folosinta, i-au crescut negi genitali pe degete.

Cosmeticiana mea lucreaza cu manusi, nu m-am gandit la varianta fara.
Aplicatorul despre care vorbesti tu (gen coada de lingura de lemn) nu se mai foloseste demult, poate in saloane rudimentare. Se folosesc spatule de unica folosinta, gen asa: http://nailsshop.ro/epilare/spatule-mic … onala.html

Acum, sigur ca daca stai sa despici firul in 14, gasesti n pericole. Mie sincer mi se pare mai periculos sa pun mana pe bara de sustinere din metrou sau din autobuz, decat sa ma epilez inghinal la salon. De ce ti-e frica nu scapi, asa ca daca te gandesti mereu cand mergi la salon "daca plec cu vreo ciuperca", intr-o zi chiar o sa pleci cu una. Mie una intr-un cabinet cosmetic unde se respecta regulile de igiena de bun-simt, mi se pare mai steril decat in majoritatea spitalelor de stat, unde vii cu o boala si pleci cu cinci. smile

Offline

 

 Publicitate


loading...

#1469 2014-08-30 01:35:33

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: metode de epilare

buba e ca nu stiu cat de tare se respecta regulile de igiena in ambele saloane... dar mai multe dubii am legate de cel unde epileaza cu ceara traditionala cesafac. aveau masa patata cu ceara... dincolo (la benzi smile ) nu stiu daca merita sa merg, poate e egal cu a ma face cu epilatorul.

Offline

 

#1470 2014-08-30 09:52:44

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: metode de epilare

pai anca, nu au cearsaf din ala de unica folosinta de pus pe masa ? unde mergeam eu asa aveau
doar nu te asezi direct peste petele alea

Offline

 

#1471 2014-08-30 14:05:36

maryahs
Insomniac member
De la: de sub tampa
Inregistrat: 2008-01-07
Mesaje: 5699

Re: metode de epilare

anca, daca vrei iti recomand eu un salon unde epileaza si cu ceara din aceea din tub, dar si cu ceara traditionala pe care o arunca dupa epilare(nu o filtreaza si alte cele. dupa fiecare clienta se schimba cearceaful acela de unica folosinta. tipa nu foloseste manusi, cred ca ar deranja-o pt ca s-ar lipi ceara pe ele, dar e totul f curat. eu merg de ceva timp la ea si niciodata nu am avut probleme (mie blue mi-a recomandat salonul acum cativa ani)


hjarta iubesc si sunt iubita hjarta

Offline

 

#1472 2014-08-30 22:46:03

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: metode de epilare

mary, nu cumva e salonul de care mi-ai mai zis? cel de pe carpatilor? ca am fost acolo cand eram insarcinata si cu benzi m-a facut. trebuie sa-i zici expres ca vrei cu ceara traditionala cand faci programarea?

heim, asa ma asteptam si eu sa aiba, dar cand am fost sa intreb, era o tanti la pensat si statea cu hainele direct pe masa patata cesafac. oare si cand te dezbraci tot asa te atingi de masa aia pe care au stat atatea? va sunt tot mai indoita de salonul asta. ma mai gandeam sa renunt si sa ma fac tot acasa, cu epilatorul, dar imi ia o gramada de timp (si nu am) si nici nu e asa eficient, cresc firele mai repede decat dupa ceara.

Ultima oara a fost editat de anca90 (2014-08-30 22:49:52)

Offline

 

#1473 2014-08-30 23:35:42

maryahs
Insomniac member
De la: de sub tampa
Inregistrat: 2008-01-07
Mesaje: 5699

Re: metode de epilare

da, anca, e cel de pe carpatilor. nu trebuie sa spui cand faci programare(decat daca iti faci dimineata - sa aiba timp sa o incalzeasca). eu azi am fost si m-a intrebat tipa cu ce ceara ma facea de obicei ca nu mai stia (nu merg regulat din cauza banilor) si i-am spus ca poate sa ma faca cu oricare. daca a vazut ca nu se ia cu benzi, a pus ceara traditionala si s-a luat. totusi, ca sa fii sigura ca te face cu traditionala poti sa mentionezi si cand faci programare. eu sunt f multumita de tipa asta, merg f relaxata la ea (am patit la alt salon sa plec sangerand dupa un epilat inghinal, sau sa simt cum mi se intareste burta si sa nu pot controla - asta in timpul epilatului), dar aici chiar nu am nici o problema, indiferent de ceara pe care o foloseste


hjarta iubesc si sunt iubita hjarta

Offline

 

#1474 2014-08-31 00:08:01

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: metode de epilare

da, si eu am fost multumita de ea si de conditiile din salon. mi s-a parut totusi cam mototoala, a durat cam mult epilatul. poate si din cauza ca eram insarcinata si imi tot spunea ca ii e frica sa nu-mi declanseze ceva smile (eram trecuta de 37s).
poate merg tot la ea, daca zici ca epileaza si cu ceara traditionala. mersi de idee!

Offline

 

#1475 2014-08-31 13:58:59

maryahs
Insomniac member
De la: de sub tampa
Inregistrat: 2008-01-07
Mesaje: 5699

Re: metode de epilare

eaincearca sa faca in asa fel incat sa nu te doara f tare si la tine probabil ii era frica sa nu afecteze sarcina(din cate stiu eu poti avea contractii), dar mie imi place f mult de ea


hjarta iubesc si sunt iubita hjarta

Offline

 

#1476 2014-10-27 18:44:10

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: metode de epilare

ma bate gandul sa trec pe epilarea cu ceara traditionala, acasa. de ce am nevoie? ce ceara recomandati, unde se gaseste?
pregatirea si curatarea dureaza mult? as apela la metoda asta pentru a salva niste timp fata de epilarea cu epilator... castig ceva sau pierd?

Offline

 

#1477 2014-10-27 18:54:37

heart_breaker
Sr. member
Inregistrat: 2010-05-12
Mesaje: 1870

Re: metode de epilare

anca, eu zic ca nu merita dpdv al investitiei de timp. Mie mi se pare riscant sa faci asta, novice fiind, daca nu ai aparatura speciala. Trebuie sa incalzesti ceara pe aragaz, nu stii cat s-o lasi, sunt sanse mari sa nu nimeresti temperatura potrivita si sa te arzi... Apoi ai nevoie de un prosop mare/ cearsaf pe care sa-l sacrifici, pentru ca pica ceara peste tot si se face multa mizerie... Eu abia ma descurc cu aia la roll on, incalzita in aparat special. Tot mi se pare mai peste mana decat cu epilatorul. Nu stiu ce ceara sa-ti recomand, ca nu folosesc, dar gasesti pe site-uri care livreaza pt saloane si o cumperi la kilogram. Tipa de la salon de unde ma fac eu foloseste de la melkior si e multumita de ea.

Offline

 

#1478 2014-10-27 20:53:45

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: metode de epilare

eu cred ca dureaza mult mai mult decat cea cu epilatorul si e in mod clar mult mai messy smile
eu aveam un ibric pe care il sacrificasem pentru treaba asta, o lingura de lemn, ceva pe care sa pun ibricul (e fiebinte si mai dai si pe langa )... e chiar multa mizerie, plus ca mi s-a intamplat si sa pun ceara prea fierbinte si sa o iau cu un strat de piele...
iar cea "de unica folosinta" nu cred ca face fata peste tot

Offline

 

#1479 2014-10-27 22:13:08

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: metode de epilare

of sad. traditionala vreau; cea de unica folosinta merge doar pe zonele cu fir subtire.
atunci la salon sa merg, dar e cheltuiala mare... si nici nu-si da nimeni silinta pt tine, tot mai sunt retusuri de facut cand ajungi acasa.

Ultima oara a fost editat de anca90 (2014-10-27 22:13:48)

Offline

 

#1480 2014-10-28 09:34:10

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: metode de epilare

eu am optimizat epilatul astfel : pe picioare si brate folosesc benzi de ceara rece si finisez cu epilatorul (la nevoie pe picioare si cu lama)
iar inghinal si la axila epilator

Offline

 

#1481 2014-10-28 10:19:29

heart_breaker
Sr. member
Inregistrat: 2010-05-12
Mesaje: 1870

Re: metode de epilare

Eu pe picioare si brate ma fac cu ceara calda, cu roll on si benzi, axila cu epilatorul si inghinal la salon, asa mi se pare cel mai comod pt mine. Cand mi-e foarte lene sau am chef sa ma rasfat, le fac pe toate la salon. Nu prea sunt prietena cu epilatorul pe picioare, decat vara, in cazuri de forta majora.

Offline

 

#1482 2015-09-04 18:27:47

jeannie
Addicted member
Inregistrat: 2010-07-13
Mesaje: 14512

Re: metode de epilare

imi recomandati o crema epilatoare eficienta? nu am firul de par foarte gros insa daca las pe picioare crema mea, timp de 10 minute, tot nu se topesc toate firele.

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.