homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Efectele Adverse ale Yasmine-5


#77 2009-09-19 16:42:39

oannaa
Membru
Inregistrat: 2009-09-19
Mesaje: 3

Re: Efectele Adverse ale Yasmine

multumesc pentru raspuns...ma intrebai de ce vreau sa opresc administrarea...ei bine mie nu imi fac bine deloc...si ma stiu sanatoasa, nu am avut niciodata probleme de-astea si mai ales din "senin"...dar am tot citit pe forumuri ca e mai indicat sa mergi pana la capat cu ele, adica pana reusesti sa termini folia dar argumente in favoarea acestei idei nu am prea citit...nu stiu la ce sa ma astept...ideea e ca nu mai pot sta nici macar 10minute singura in casa pentru ca incep sa ma agit si sa ma gandesc la lucruri rele, imi vine sa plang, mi se face teama...nu am probleme reale care sa imi genereze astfel de frici si sunt simptome intalnite si la alte femei...cred ca este un motiv serios ca sa ma opresc

Offline

 



#78 2009-09-30 15:24:54

ggabitz
New member
Inregistrat: 2009-03-05
Mesaje: 58

Re: Efectele Adverse ale Yasmine

Buna,
Am si eu o intrebare, luni ajung la dr meu dar macar sa stau linistita sa nu mai fiu paranoia.
Am facut pauza de Yasmin dupa 6 luni, acum le-am reluat, prima pastila in prima zi de menstruatie ... adica pe 19.09 ... nu a mai curs nimic de pe 25, numai ca si pe 26-27.09  am sangerat - am observat asta dupa contactul sexual ... sangerarea a fost pana ieri ... nu mult, putin dar a fost  ... se poate sa fi fost tot menstruatia care are nevoie de timp sa se obisnuiasca cu anti bele iar ? Sau de la candida ? - dar de sangerare din cauza ei nu am auzit ( luni imi iau analizele ca sa vad ce tratament mai incerc ca sa scap de ea ) ... Spooting oare ? Multumesc mult! Sa aveti parte de o zi frumoasa!

Ultima oara a fost editat de ggabitz (2009-09-30 15:25:34)

Offline

 

#79 2009-09-30 15:26:17

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: Efectele Adverse ale Yasmine

eu zic ca e spotting, nu-ti face griji, e normal in primele luni de administrare... organismul tau nu mai tine minte ca ai luat acum 6 luni

Offline

 

#80 2009-09-30 15:28:00

ggabitz
New member
Inregistrat: 2009-03-05
Mesaje: 58

Re: Efectele Adverse ale Yasmine

Multumesc mult ... numai ca prima data cand le-am luat nu am avut asa ceva ... mi se pare ciudat acum. Ms mult inca o data!

Offline

 

#81 2009-10-13 18:23:50

ggabitz
New member
Inregistrat: 2009-03-05
Mesaje: 58

Re: Efectele Adverse ale Yasmine

Buna seara! Am si eu o intrebare va rog: iau yasmin, acum sunt in pauza de 7 zile, astept menstruatia si o sa tb sa incep un tratament cu antibiotic ptr infectie urinara. aseara am avut un "contact neprotejat" si as fi vrut sa incep azi antibioticul ... este in regula ? Sau mai bine mai astept ? Sunt putin paranoia si mai bine mai intreb decat sa fac o prostie ceva ... Multumesc mult! O seara buna!

Ultima oara a fost editat de ggabitz (2009-10-13 18:29:31)

Offline

 

 Publicitate


loading...

#82 2009-10-13 20:02:09

lady in black
Insomniac member
Inregistrat: 2007-11-28
Mesaje: 8277

Re: Efectele Adverse ale Yasmine

contactele de dinainte nu pun probleme deci poti sa incepi tratamentul linistita. sa te protejezi suplimentar pe perioada tratamentului si inca 7 zile

Offline

 

#83 2010-07-16 10:40:02

ggabitz
New member
Inregistrat: 2009-03-05
Mesaje: 58

Re: Efectele Adverse ale Yasmine

Buna, am si eu o intrebare va rog. De ceva vreme, mai precis oarecum coincide cu reinceperea patilutelor dupa vreo doua luni de pauza, am diminetii in care ma trezesc cu mainile amortite, uneori, ffff rar cu picioarele, se poate sa fie de la anticonceptionale ? Nu am avut nici o problema cu ele la inceput, dar dupa pauza asta nenorocita, ma chinuie spottingul plus aceste amorteli. Poate exagerez, am avut si am si o perioada f stresanta, agitata, plina de griji, nu ma prea odihnesc, lucrez cam mult ... Multumesc mult!

Ultima oara a fost editat de ggabitz (2010-07-16 10:40:32)

Offline

 

#84 2010-07-16 10:42:31

daenarys
Vizitator

Re: Efectele Adverse ale Yasmine

spottingul e de la ac.sigur.amortelile ma indoiesc sincer,mai degraba sa nu fie coloana vinovata.

 

#85 2010-07-16 10:45:13

ggabitz
New member
Inregistrat: 2009-03-05
Mesaje: 58

Re: Efectele Adverse ale Yasmine

Multumesc mult, m-am gandit si la asta, tb sa ma duc sa mi fac un consult, probabil munca de birou, 8-10 h pe zi isi pune amprenta. Ma gandeam sa nu fie de la acc. O zi buna!

Offline

 

#86 2010-07-16 10:46:27

daenarys
Vizitator

Re: Efectele Adverse ale Yasmine

daca stai mult pe scaun la birou se poate sa fie de la asta.

 

#87 2010-08-07 00:38:03

Eveliux
Full member
Inregistrat: 2009-10-30
Mesaje: 412

Re: Efectele Adverse ale Yasmine

buna fetelor, am vazut k se discuta foarte mult despre yasmin aici, am luat si eu vreo 6 luni si nu am avut probleme grave, doar m-am ingrasat un pic si ceva celulita, desi nu sunt ferm convinsa k sunt de la AC. alta e problema mea, asta este prima menstruatie de la intreruperea yasmin si nu mi-a venit ok deloc, mi-a venit o zi si jumatate, s-a oprit vreo 24 de ore, iar mi-a venit un pic azi, dar nu e in cantitatea obisnuita. sa fie un efect al opririi adiministrarii yasmin sau o posibila sarcina? eu am facut sex dupa yasmin numai cu prezervativ, asa ca nu stiu ce sa mai cred...dak fac maine un test de sarcina, poate fii concludent? ast rasp va rog frumos!

Offline

 

#88 2010-08-07 09:32:38

camysh
Moderator
Inregistrat: 2007-12-08
Mesaje: 37788

Re: Efectele Adverse ale Yasmine

daca ai avut doar contacte protejate eu zic ca e o dergelare de la yasmin
poti face si un test, asa, pt linistea ta. el va fi concludent la 3 sapt de la ultimul contact sexual sau la 7 zile de la data la care trebuia sa vina menstruatia

Offline

 

#89 2010-08-07 12:19:27

Eveliux
Full member
Inregistrat: 2009-10-30
Mesaje: 412

Re: Efectele Adverse ale Yasmine

eu am acut azi dimineata un test, scria k se se poate face chiar cu 4 zile mai repede decat data prevazuta a menstruatiei, a iesit negativ. eu cred ca e ok, k a trecut cam o sapt de cand trebuia sa imi vina menstruatia si daca se putea face si cu 4 zile mai repede...voi ce ziceti?

Offline

 

#90 2010-08-23 15:08:53

alexsandraa
Full member
Inregistrat: 2009-04-07
Mesaje: 400

Re: Efectele Adverse ale Yasmine

fetelor eu iau diane 35 de 1 an si  5 luni la recomandarea ginecologului insa am inteles ca nu trebuiesc luate pe o perioada prea lunga ,de aceea as vrea sa le schimb cu yasmin  insa as vrea sa stiu daca au si ele la fel ca si diane efecte benefice asupra tenului.Diane m-au ajutat foarte mult in tratarea acneei si nu as vrea sa revin la vechile probleme schimband anticonceptionalele.

Ultima oara a fost editat de alexsandraa (2010-08-23 15:09:30)

Offline

 

#91 2010-08-23 18:08:30

AyraBlack
Sr. member
Inregistrat: 2008-08-29
Mesaje: 1068

Re: Efectele Adverse ale Yasmine

Diane 35 ar trebui luate maxim pe o perioada de aproximativ 6 luni.

Teoretic, orice fel de anticonceptional este benefic tenului. Totusi, din cate stiu eu, doar Diana 35 si Melleva sunt specializate pe probleme ale tenului ...

Offline

 

#92 2011-06-18 01:02:00

smiley_bibi
Membru
Inregistrat: 2011-06-18
Mesaje: 1

Re: Efectele Adverse ale Yasmine

buna seara doamnele mele. Stiu ca probabil este tarziu sa raspund mesajului vostru,mai ales mesajului tau BERRYYCE,insa ceea ce spui tu nu este departe de adevar. Iar doamnelor,dumneavoastra va inselati. Ceea ce BERRYYCE a spus,reprezinta efectele adverse pe care insasi prospectul lui Jasmin le afiseaza. BERRYYCE tu ai experimentat sintomele unui infarct sau a unui accident vascular: dureri in piept,ameteli,insuficienta respiratorie,s.a.m.d. Trebuie sa citesti prospectul tot timpul inainte de a folosi un medicament,pt ca este posibil sa te incadrezi in una din exceptii. In cazul lui Jasmine,acesta precizeaza CLAR ca trebuie sa mentionezi doctorului si sa NU il folosesti daca ai o tulburare care sa-ti afecteze circulatia sangelui,daca aveti sau ati avut accident vascular cerebral,daca aveti un prim semn de infarct miocardic(ceea ce tu BERRYYCE ai avut),daca aveti diabet,varice,pancreatita,icter,daca fumati,daca aveti migrene,etc.  E posibil sa va incadrati in oricare dintre situatiile precizate pe prospectul jasmin,iar acesta sa va cauzeze astfel de sintome. Deci,nu e de vina nici o plecare,ci doar dezinformarea.  La revedere,doamnelor!!   Aaa... inca ceva,la pagina 17,in manualul jasmin,scrie ingrosat:  TREBUIE SA INTRERUPETI FUMATUL DACA UTILIZATI JASMIN,MAI ALES PENTRU CELE CU VARSTA PESTE 35 DE ANI.  Mai multe aflati citind prospectul(manualul jasmin)

Offline

 

#93 2011-06-19 11:08:12

camysh
Moderator
Inregistrat: 2007-12-08
Mesaje: 37788

Re: Efectele Adverse ale Yasmine

smiley, aceste efecte adverse apar in prospectul fiecarui tip de contraceptiv oral

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.