homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Cerazette-7


#115 2010-07-23 17:11:02

camysh
Moderator
Inregistrat: 2007-12-08
Mesaje: 37788

Re: Cerazette

anamaria trebuie sa mergi la medic sa ti le prescrie, in primul rand

Offline

 



#116 2010-07-24 12:44:55

anamaria08
Membru
Inregistrat: 2010-07-23
Mesaje: 2

Re: Cerazette

Am mers la medic,dar nu l-am gasit,am vb cu o asistenta si mi-a sp k pot sa incep sa iau.prob e ca nu mi s-a reglat menstra si vroiam sa incep sa le iau.Am intees ca daca nu incep in prima zi a menstr.treb sa ma protejez extra 7 zile.Asa e?

Offline

 

#117 2010-09-03 15:52:26

LeAivliS
Membru
Inregistrat: 2010-09-03
Mesaje: 1

Re: Cerazette

Salutare tuturor! E prima data cand scriu pe un forum smile Am nascut de 5 luni, iar dupa nastere ca orice femeie am cautat o metoda contraceptiva. Pentru ca alaptez full time smile doctorul de aici ( locuiesc in Olanda )mi-a recomandat steriletul Mirena pe care l-am montat la 3 luni dupa nastere. Dar acum, dupa 2 luni l-am scos, nu mi-a convenit de loc fizic, am sangerat non-stop timp de 2 luni si aveam dureri. Doctorul mi-a spus sa am rabdare ca e posibil ca organismul meu sa il accepte mai greu, insa de cand am nascut ( foarte greu) accept cam greu obiecte straine in uterul meu si am decis sa il scot. Acum mi-a recomandat Cerazette. Si inainte aveam o retinere fata de anticonceptionale, am luat mai de mult cam un an, m-am ingrasat si nici nu m-am simtit deloc bine, sa nu mai zic cat de scazut imi era libidoul. Vreau sa intreb daca s-a ingrasat careva de la ele,sau daca a avut probleme in timpul actului sexual? Si de cand pot sa incep sa le i-au? Doctorul a zis ca oricand, dar eu stiu ca trebuiesc luate in prima zi a ciclului, doar ca eu de 2 luni sunt tot la ciclu. Pfff... e greu sa fii femeie! Ma bucur ca am baietel lol Va multumesc!

Offline

 

#118 2010-09-03 23:08:17

carra_verona
Insomniac member
Inregistrat: 2008-01-30
Mesaje: 6654

Re: Cerazette

eu m-am dus la controlul de 6 sapt dupa nastere si mi le-a recomandat. (la cerazette ma refer)
nu mi-a venit ciclul desi am nascut in mai si cum ziceam de la 6 sapt dupa nastere le tot iau.
de ingrasat nu se pune problema - si eu alaptez si ma stoarce cea mica, asa ca mai degraba slabesc.
libido ... e cam zero, dar eu am ramas cu niste dureri locale de la o cusatura mai aiurea si inca ma dau cu un gel pentru refacerea locului.
nu stiu daca tre sa astepti prima zi de menstra ... pentru ca daca alaptezi multor femei nu le mai vine ciclul asa de repede.
oricum, stiu ca nu le poti lua decat pe perioada de alaptare, eu ma gandesc dupa ce termin folia urmatoare -deja cumparata sa imi montez Mirena.
ac nu mai pot lua, am 35 de ani deci ...
imi pare rau sa aud ca ai sangerat rau de la Mirena ... eram aproape convinsa ca o de-asta o sa imi pun.
bafta.
puss

Ultima oara a fost editat de carra_verona (2010-09-03 23:09:03)


din 2010 fericita mamica de puiuta
fertility

Offline

 

#119 2010-09-04 01:58:00

negrutu
Membru
Inregistrat: 2010-09-03
Mesaje: 2

Re: Cerazette

buna tuturor
eu am luat timp de 3 luni cezarette pentru a scapa de 2 chisturi ovariene destul de mari. rezultatele au fost f bune, doar ca aveam lipsa menstra si bufeuri, oboseala, piele galbuie, am luat si cateva kg - sincer am mancat noaptea, mai degraba de acolo le-am luat, nu de anticonceptionale.
pentru d-nele cu chisturi, le recomand
am o intrebare pentru doctoressa!
eu am avut trombofilie in timpul sarcinii,acum am o fetita de un an si sase luni, in prezent am noduli fibromatosi pe jumatate de uter, de aceea am luat cezarette
as vrea totusi o pilula contraceptiva pentru a evita o eventuala sarcina, nu doar ca pe un tratament
ce mi-ati recomanda?

Offline

 

 Publicitate


loading...

#120 2010-09-04 08:22:18

camysh
Moderator
Inregistrat: 2007-12-08
Mesaje: 37788

Re: Cerazette

carra daca ai 35 de ani nu inseamna ca nu mai ai voie sa iei anticonceptionale...


negrutu, nu recomanda nimanui cerazette. daca tie ti-au facut bine nu inseamna ca vor face si altora! ele trebuie prescrise de medic.
doctoressa nu iti va recomanda anticonceptionale pe forum. e nevoie de o consultatie medicala pt asta.

Offline

 

#121 2010-09-05 16:43:28

negrutu
Membru
Inregistrat: 2010-09-03
Mesaje: 2

Re: Cerazette

buna camysh
m-am referit la faptul ca impotriva chisturilor ovariene cezarette dau rezultate f bune
adica, in cazul in care cuiva ii sunt recomandate de un dr sa le ia cu incredere
au si reactii adverse
dar te scapa si de probleme
nu sunt medic, nu prescriu medicamente
a fost doar o opinie
am fost la ginecolog
nu mi-a recomandat alte anticonceptionale pt ca eu nu am o viata sexuala prea activa
deci ma pot proteja cu prezervativ
dar ce ma fac cu bufeurile, acneea, retentia de lichide?!
o duminica frumoasa tuturor

Offline

 

#122 2010-10-01 14:15:40

walkiria_c
Full member
De la: Brasov
Inregistrat: 2008-03-08
Mesaje: 739

Re: Cerazette

fetele, eu iau cerazette de prin februarie(am nascut in dec 2009)...am avut menstra normala in luna respectiva, apoi deloc pana in sept cand m-a tinut 2 saptamani....adica mi s-a terminat miercurea trecuta...si ieri mi-a venit din nou....e normal?ce sa fac?programare la ginecolog am abia pt 22 octombrie....merci

Ultima oara a fost editat de walkiria_c (2010-10-01 14:15:47)


Perfectiune, pisc de lacrimi greu...te stie numai D-zeu.
mami de Eduard Andrei

Offline

 

#123 2010-10-01 14:18:17

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: Cerazette

am inteles ca astea sunt efectele secundare ale AC pe baza de progesteron... sangerari neregulate sau lipsa totala a menstruatiei
daca nu le schimbi nu cred ca ai ce sa faci

Offline

 

#124 2010-10-01 14:35:51

nataroman
Full member
De la: Utopia
Inregistrat: 2010-07-08
Mesaje: 140

Re: Cerazette

Si eu iau cerazete pt chisturi, la recomadarea ginecologului. Am luat deja 2 folii si o incep pe a treia. Nu stiu cum stau cu chistul, am sa merg doar dupa folia aceasta la medic.
Cu sangerarile...uf. In prima luna mi-a venit ciclul la 22 de zile si tinut 3 saptamani sangerarea. Acum nu mai sangerez deloc.
Aici am aflat prima data ca e f bun cerazette la chisturi. Tot ce am citit pe aici spunea ca nu am cum sa scap de chist cu acest AC.


Nimic nu este intamplator, totul se petrece cu un scop! Dumnezeu este in toate si peste tot!

Offline

 

#125 2010-10-01 20:26:36

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: Cerazette

walkiria_c a scris:

fetele, eu iau cerazette de prin februarie(am nascut in dec 2009)...am avut menstra normala in luna respectiva, apoi deloc pana in sept cand m-a tinut 2 saptamani....adica mi s-a terminat miercurea trecuta...si ieri mi-a venit din nou....e normal?ce sa fac?programare la ginecolog am abia pt 22 octombrie....merci

Of....daca ai probleme cu contraceptivul, te rog eu din tot sufletul,mergi la planning....acolo nu dureaza nu stiu cit pina la programare si medicul de planning are si mai mult timp, si mai multa disponibilitate si uneori e si mai bine informat....
oricum, contraceptivele doar cu progesteron pot sa dea astfel de probleme...daca alaptezi inca nu prea poti sa treci pe combinate deci trebuie sa cam suporti...oricum, nu e cazul sa te ingrijorezi ca nu e nimic grav


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#126 2010-10-02 01:23:35

walkiria_c
Full member
De la: Brasov
Inregistrat: 2008-03-08
Mesaje: 739

Re: Cerazette

ok, multumesc pt raspuns....o sa incerc sa ajung la planning...oricum in perioada asta incerc sa-l intarc pe bebe pt ca mi-a facut niste rani teribile la sani care s-au inflamat si nu suport nici tricoul...de cand i-au iesit dintisorii ma tot chinui asa dar acum s-a acutizat...si in situatia asta oricum cred ca o sa-mi schimbe contraceptivul....

Ultima oara a fost editat de walkiria_c (2010-10-02 01:24:31)


Perfectiune, pisc de lacrimi greu...te stie numai D-zeu.
mami de Eduard Andrei

Offline

 

#127 2010-10-07 13:04:14

walkiria_c
Full member
De la: Brasov
Inregistrat: 2008-03-08
Mesaje: 739

Re: Cerazette

buna..revin cu o noua intrebare....iau dostinex pentru oprirea lactatiei (1/2 cp la 12h, timp de 2 zile)...interactioneaza in vreun fel cu anticonceptionalele(cerazette)?....a propos...am luat inainte brocriptin si mi-a fost ingrozitor de rau de am renuntat dupa o pastila....merci

Ultima oara a fost editat de walkiria_c (2010-10-07 13:04:27)


Perfectiune, pisc de lacrimi greu...te stie numai D-zeu.
mami de Eduard Andrei

Offline

 

#128 2010-10-09 19:13:27

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: Cerazette

nu, nu iti scade efectul contraceptivului(ca presupun ca asta ai intrebat)


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#129 2010-10-10 00:12:51

walkiria_c
Full member
De la: Brasov
Inregistrat: 2008-03-08
Mesaje: 739

Re: Cerazette

da, asta vroiam sa aflu...multumesc pt raspuns...oricum lactatia nu mi s-a oprit...nu stiu ce sa mai fac....

Ultima oara a fost editat de walkiria_c (2010-10-10 00:12:59)


Perfectiune, pisc de lacrimi greu...te stie numai D-zeu.
mami de Eduard Andrei

Offline

 

#130 2011-01-26 16:14:53

Chrystynat
Membru
Inregistrat: 2011-01-25
Mesaje: 1

Re: Cerazette

Buna, am 36 ani si doamna doctor mi-a recomandat Cerazette.Este in regula sa iau daca am 36 de ani? Am 2 copii :unul de 2 ani si al doilea de 3 luni. Multumesc in avans

Offline

 

#131 2011-01-26 19:44:54

jeannie
Addicted member
Inregistrat: 2010-07-13
Mesaje: 14512

Re: Cerazette

stiu ca cerazette se prescrie in special daca alaptezi nustiu , pentru ca e o metoda de contraceptie fara estrogeni.

Offline

 

#132 2011-01-27 16:38:42

look4to
New member
De la: Botosani
Inregistrat: 2009-11-21
Mesaje: 7

Re: Cerazette

Buna!
Am si eu o nedumerire. Am 34 ani, am luat vreo 3-4 ani AC Yasmine. Anul trecut au inceput sa apara dureri de sani si mici noduli.
Medicul mi-a recomandat trecerea pe Logest, pentru a elimina aceste efecte adverse, insa si de la Logest am acele dureri. In intensitate mai mica, adevarat, dar tot exista. Recomandarea a fost sa trec pe Cerazette, le-am si cumparat pt ca azi ar trebui sa incep noua folie de AC. Insa citind pe aici parerile si impresiile despre Cerazette... sunt in dubii. Sa incep Cerazette sau sa continui cu Logest??

Mi-ar fi de mare ajutor un raspuns urgent pt a sti ce pastile sa iau diseara.
Multumesc anticipat.

PS: Am uitat sa precizez ca nu am copii si evident nici nu alaptez smile.

Ultima oara a fost editat de look4to (2011-01-27 16:43:51)

Offline

 

#133 2011-01-27 17:29:30

jeannie
Addicted member
Inregistrat: 2010-07-13
Mesaje: 14512

Re: Cerazette

uite parerea doctoressei despre contraceptivele combinate, pe baza de estrogeni+progesteron (in defavoarea contraceptiei pe baza doar de progesteron, cum e Cerazette):

doctoressa a scris:

uite cum stau lucrurile: estrogenul e hormonul feminitatii noastre, in absenta lui te ridezi, se lasa sinii, se usuca mucoasa vaginala....
estrogenul, si cel secretat de ovar are insa si efecte adverse....dar:
1. nu faci cancer de sin nici la 40 ani de la postinorul din pastile
2. pastila combinata luata timp indelungat te fereste de cancer uterin si de cancerul de ovar(deci nu faci nici cancer uterin si nici fibrom)
3. sub actiunea contraceptivelor combinate endometrul se subtiaza nu se ingroasa, indiferent ce virsta ai
4. varicele nu sunt contraidicatie pentru contraceptive combinate si nici anemia
Asadar:
daca nufumezi, nu ai hipertensiune arteriala necontrolata sau diabet cu afectare vasculara, daca nu ai deja cancer la sin sau vreo afectiune cardiaca, poti lua contraceptive combinate

http://forum.anticonceptionale.ro/t1513 … le....html

In concluzie, ar fi preferabil sa iei un contraceptiv combinat, pe baza de estrogen si progesteron. Si pe mine ma dureau sanii de la anticonceptionale (posibil ca am mastoza fibrochistica si am inteles ca anticonceptionalele sensibilizeaza sanii si mai tare in acest caz). Poate ca mai sunt si alte contraceptive combinate, in afara de Logest si Yasmin, pe care ai putea sa le incerci ca poate pe altele le-ai tolera mai bine; evident ca tot un medic ar trebui sa ti le recomande. Insa in ce priveste Cerazette-ul (deci in absenta estrogenului), cam asa stau lucrurile, cum scrie mai sus.
Nu stiu acuma acei mici noduli de pe sani cum se impaca cu contraceptivele. cesafac

Ultima oara a fost editat de orangina123 (2011-01-27 17:40:03)

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.