homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Diane 35-8


#134 2009-06-01 17:44:20

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: diane 35

Me Mela a scris:

saymyname a scris:

in fiecare luna se face pauza din cate stiu eu.
am si eu o alta intrebare: se poate consuma alcool in perioada in care iau diane35? nu tin minte sa fi scris ceva pe prospect, nici medicul nu m-a atentionat in mod special de lucrul asta, spre deosebire de fumat. intreb pt ca intr-o seara am baut o bere chiar inainte de a lua pastila. e posibil sa nu-si faca efectul?

mi-e mi-a zis medicul ca mai mult de 1 pahar de bere/vin nu e voie. drink

in general e bine sa consumi alcool in cantitati rezonabile(cu ar fi un pahar de vin/bere....insa un lucru e sigur, cantitatea de alcool consumata nu are nimic de-a face cu eficienta contraceptivelor ci doar cu faptul ca risti sa te imbeti precum si cu faptul ca abuzul de alcool nu e recomandat


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 



#135 2009-06-02 14:31:22

saymyname
New member
Inregistrat: 2009-03-07
Mesaje: 7

Re: diane 35

rotfl2)))))))) ok, n-a zis nimeni ca sunt o alcoolica notorie, nu cred sa fie vreo persoana care nu a consumat alcool in viata ei. din cate stiu nu e un forum de etica. nu obisnuiesc  sa beau toata ziua, apoi seara sa iau pilula. a fost o singura bere cu care am sarbatorit terminarea facultatii. intrebarea era strict legata de eficacitatea pilulei. oricum multumesc pentru grija. data viitoare voi sarbatori cu un pahar de lapte lol

Offline

 

#136 2009-06-02 14:50:20

lucia05
Insomniac member
De la: tara lui Papura Voda
Inregistrat: 2008-09-13
Mesaje: 7708

Re: diane 35

doctoressa vorbea la modul general nu cu stricta referire la tine. consumul moderat de alcool pentru femei este de 7 unitati de alcool pe zi ceea ce corespunde cu 250 ml de bere din cate stiu eu si cu toate astea nu se recomanda consumul zilnic ... la asta a facut si dansa referire ....
e clar ca nu e nici o problema daca la o petrecere sau la o terasa - ca vin si caldurile - bei un pahar de bere!


I am who I am and I choose to be me!

He is your friend, your partner, your defender, your dog / You are his life, his love, his leader
He will be yours, faithful and true, to the last beat of his heart / You owe it to him to be worthy of such devotion!

Offline

 

#137 2009-06-02 16:21:59

andreea_andy2
Moderator
Participant la intalnirea nationala
De la: Gurile Deltei
Inregistrat: 2007-12-08
Mesaje: 10430

Re: diane 35

Fa pauza normal si incepi marvelon a opta zi.


Fericita mamica de Aida Maria!

Offline

 

#138 2009-07-14 19:48:58

alexsandraa
Full member
Inregistrat: 2009-04-07
Mesaje: 400

Re: diane 35

Buna fetelor!As vrea sa va cer parerea deoarece azi am fost la doctor si mi-am facut ecografie abdominala iar ovarele mele se afla in stare perfecta.Problema este ca ciclul il am neregulat cu dureri mari de ovare si acnee.Nu inteleg care este problema daca ovarele sunt in regula...poate fi o dereglare hormonala?ce tratament se recomanda in cazul acesta si se poate vindeca?

Offline

 

 Publicitate


loading...

#139 2009-07-14 22:43:23

lady in black
Insomniac member
Inregistrat: 2007-11-28
Mesaje: 8277

Re: diane 35

da, se poate sa fie de ex testosteronul putin peste limita, poti sa faci niste dozari hormonale daca vrei. tratament exista....

Offline

 

#140 2009-10-03 18:04:42

monicasta
New member
Inregistrat: 2009-10-03
Mesaje: 8

Re: diane 35

supa fugi la medic si spune ce te supara organismul clar ca nu le suporta

mozolici a scris:

Buna.
Iau Diane 35 de 6 zile la recomandarea medicului. Chisturi ovariene,acnee, dureri menstruale foarte mari etc. problema e ca am greturi de la ele grater  iar cand simt miros de mancare e si mai rau...faza e ca pastilele imi fac si pofta de mancare. e inexplicabil. aveti idee daca simptomele tin mult? Ametesc, nu vad prea bine uneori si mi-e cam greu sa vorbesc ....
Dupa cat timp trec aceste efecte secundare? Vreau sa va mai intreb dupa cat timp de la luarea primei pastile pot avea contact sexual neprotejat visslar   dupa ce iau a 7a pastila? sau dupa ce le iau pe primele 14? am citit prospectul dar nu scria nimic de genul asta care sa ma lamureasca.
Sper sa ma ajutati voi pentru ca mi-e cam teama cu ele....mi-e teama sa nu fac bebe pt ca din cate am auzit unii zic ba ca protejeaza altii zic ca nu protejeaza deci nu stiu ce sa mai cred.

Va multumesc hjarta

Offline

 

#141 2012-06-17 18:13:44

marusia15lv
New member
Inregistrat: 2011-11-29
Mesaje: 33

Re: diane 35

Iau diane 35 de 6 luni....luna aceasta, in sapt a 2-a de administrare am uitat o pastila, insa a doua zi mi`am adus aminte mai tarziu de 12 ore si n`am mai luat`o...am continuat cu urmatoarea la ora obisnuita....astazi iau a 7-a pastila....de acum incolo sunt sigure? mai trebuie vreo masura de protectie suplimentara?

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.