homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Spuse si nespuse despre anticonceptionale!


#1 2008-10-02 20:24:16

diana.cz
New member
Inregistrat: 2008-09-29
Mesaje: 41

Spuse si nespuse despre anticonceptionale!

Citeam despre anticonceptionale si mi-a venit in minte termenul de avort. Am cautat informatii si am gasit un link pe care am sa il pun aici si sper sa il citeasca cat mai multe fete pentru ca sincer pe mine m-a socat si mi-a cam schimbat parerea atat de buna pe care mi-o facusem despre anticonceptionale. Chiar azi am fost la ginecolog si mi-a prescris Karissa. Stau si ma ganndesc daca sa le mai iau sau nu, dupa cate am citit aici...
Acesta e linkul - http://www.avort.net/category/anticonceptionale/
Astept cu mare interes si alte pareri in legatura cu acest link.

Ultima oara a fost editat de diana.cz (2008-10-02 20:28:01)

Offline

 



#2 2008-10-02 20:59:27

Melany1
Banat
Inregistrat: 2008-02-07
Mesaje: 8186

Re: Spuse si nespuse despre anticonceptionale!

unu la mana pilula contraceptiva nu produce un avort.doi,decat un bebe la varsta asta mai bine pilule.iar Karissa are o concentratie ff mica de hormoni.
daca te hotarasti sa nu iei pilule macar protejeaza-te cu prezervativ....sa nu faci greseala sa nu te protejezi,ptr ca vei regreta

Offline

 

#3 2008-10-02 21:23:50

claudia78
Insomniac member
Inregistrat: 2008-01-05
Mesaje: 6876

Re: Spuse si nespuse despre anticonceptionale!

am citit articolul si sper din tot sufletul sa nu fie adevarat....

Offline

 

#4 2008-10-02 21:24:51

andreea_andy2
Moderator
Participant la intalnirea nationala
De la: Gurile Deltei
Inregistrat: 2007-12-08
Mesaje: 10430

Re: Spuse si nespuse despre anticonceptionale!

Eu nu cred nimic din ce srie in link-ul ala. Sunt lucruri nedovedite.


Fericita mamica de Aida Maria!

Offline

 

#5 2008-10-02 21:41:16

your.dream
Insomniac member
Inregistrat: 2008-06-06
Mesaje: 5368
Site

Re: Spuse si nespuse despre anticonceptionale!

andreea_andy2 a scris:

Eu nu cred nimic din ce srie in link-ul ala. Sunt lucruri nedovedite.

Subscriu!
Daca ar fi asa,nimeni nu ar mai scoate pe piata pilule contraceptive.Sau,daca s-ar scoate,nu s-ar mai vinde...Acolo scria ca e extras din anii 1955...de atunci pana acum stiinta a evoluat smile


Iubesc si sunt iubita

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2008-10-02 22:04:12

sleeping_beauty
Addicted member
Inregistrat: 2006-11-23
Mesaje: 13453

Re: Spuse si nespuse despre anticonceptionale!

mda ..si unul dintre autori este tata a 13 copii...saraca femeie...daca i-o fi facut pe toti cu aceeasi femeie...
oh well...
parerea mea:..chiar daca este adevarat faptul ca ac produc avorturi eu tot le-as lua..momentan nu iau ca nu am de ce..dar sunt pro ac.  ..mie mi se pare cu mult mai grav sa faci un copil la 14 ani  doar este bine stiut faptul ca in ziua de azi tineretul debuteaza in viata sexuala de la 12 ani in sus...mai bine avort decat sarcina....pacatoasa de mine rotfl

faptul ca pilula de a2a zi ar fi una care produce avortul..sunt de acord cu acest lucru

si nota personala: articolul are cap-coada aceeasi nota si mod de exprimare " ani si ani de zile"...este gandit si scris de o singura persoana

si..chiar nu imi doresc un copil de la varsta asta...pe la 28 de ani poate voi lua in considerare acest lucru ..deocamdata am altele pe cap

diana daca nu vrei sa iei ac ..perfect ..nu lua..dar foloseste prezervativul ca e greu sa cresti un copil in ziua de azi


...si mai am ceva de adaugat...eu am patit sa mi se rupa prezervativul asa ca s-ar putea sa fugi de ac luate zilnic pt a ajunge sa iei pilula de a2a zi care este o bomba de hormoni...

Ultima oara a fost editat de sleeping_beauty (2010-09-20 19:54:25)

Offline

 

#7 2008-10-02 22:13:31

Khristall
Insomniac member
De la: Casuta noastra
Inregistrat: 2007-10-08
Mesaje: 9783

Re: Spuse si nespuse despre anticonceptionale!

nu cred deloc. la cat de multe femei iau si au luat in ziua de azi...vai de capul meu...
sunt si eu pro anticonceptionale...nu vreau un copil la 20 de ani...am timp mai tarziu.


Mamica de strumfulet... bebe 19 iulie 2013 hjarta

Offline

 

#8 2008-10-02 22:36:46

diana.cz
New member
Inregistrat: 2008-09-29
Mesaje: 41

Re: Spuse si nespuse despre anticonceptionale!

Melany1 a scris:

unu la mana pilula contraceptiva nu produce un avort.doi,decat un bebe la varsta asta mai bine pilule.iar Karissa are o concentratie ff mica de hormoni.
daca te hotarasti sa nu iei pilule macar protejeaza-te cu prezervativ....sa nu faci greseala sa nu te protejezi,ptr ca vei regreta

De unde stii ca nu se produce avort? ovulul e foarte mic, nu se vede si il expulzezi la menstruatie si tu habar nu ai ca era fecundat.
Karissa are concentratie foarte mica, tocmai de aceea e posibil ca acel ovul sa fie eliberat si atunci creste riscul ca el sa fie fecundat.
Stiu ca trebuie sa ma protejez dar parca totusi nu as face avorturi cu buna stiinta...

Offline

 

#9 2008-10-02 22:37:49

hanan
Full member
Inregistrat: 2008-09-19
Mesaje: 124

Re: Spuse si nespuse despre anticonceptionale!

nu are cum sa fie adevarat, in primul rand pentru ca pastilele induc o stare de "pauza" ovarelor - adica ovarul NU mai elibereaza ovulul, decat la CM, cum poate sa fecundeze spermatozoizii un ovul care nu exista?

vad ca se leaga de absolut toate metodele de protejare - sterilet, prezervativ, deci ideea principala a art este:
nu va mai protejati - faceti copii (la un mom dat zice ceva de genul - o tara "secatuita de copii").
asa ca fetelor - ori va apucati sa faceti copii, ori abstinenta, altfel - orice ati folosi e pacat....

In alta ordine de idei, da se stie si e fapt necontestat ca pastilele ataca ficatul, de aceea se si recomanda o cura cu un hepatoprotector, si o pauza de 3 luni pe an - in care ovarele sa isi reia functiile si organismul sa functioneze normal, dar de aici si pana la anticonceptionale = avort, e cale lunga.....

Offline

 

#10 2008-10-02 22:43:14

hanan
Full member
Inregistrat: 2008-09-19
Mesaje: 124

Re: Spuse si nespuse despre anticonceptionale!

diana.cz a scris:

Melany1 a scris:

unu la mana pilula contraceptiva nu produce un avort.doi,decat un bebe la varsta asta mai bine pilule.iar Karissa are o concentratie ff mica de hormoni.
daca te hotarasti sa nu iei pilule macar protejeaza-te cu prezervativ....sa nu faci greseala sa nu te protejezi,ptr ca vei regreta

De unde stii ca nu se produce avort? ovulul e foarte mic, nu se vede si il expulzezi la menstruatie si tu habar nu ai ca era fecundat.
Karissa are concentratie foarte mica, tocmai de aceea e posibil ca acel ovul sa fie eliberat si atunci creste riscul ca el sa fie fecundat.
Stiu ca trebuie sa ma protejez dar parca totusi nu as face avorturi cu buna stiinta...

tocmai pentru ca are o cantitate f mica de hormoni, sarcina NU va fi expulzata, nu e ca si cum ai lua pastila de a 2-a zi.

da, daca uiti o pastila, daca ai probleme etc se poate sa ramai insarcinata, insa anticonceptionalele nu iti vor face avort, eu am auzit si de cazuri care au dus sarcina pana la sfarsit....

Offline

 

#11 2008-10-02 22:47:37

diana.cz
New member
Inregistrat: 2008-09-29
Mesaje: 41

Re: Spuse si nespuse despre anticonceptionale!

Deci vrei sa spui ca ori nu se elibereaza ovulul, ori daca cumva este eliberat, poti ramane insarcinata si nu se produce avort? Asta ar inseamna ca nu sunt asa sigure si pe prospect scrie ca sunt de 98 - 99%

Offline

 

#12 2008-10-02 22:54:24

diana.cz
New member
Inregistrat: 2008-09-29
Mesaje: 41

Re: Spuse si nespuse despre anticonceptionale!

grecu_elena a scris:

andreea_andy2 a scris:

Eu nu cred nimic din ce srie in link-ul ala. Sunt lucruri nedovedite.

Subscriu!
Daca ar fi asa,nimeni nu ar mai scoate pe piata pilule contraceptive.Sau,daca s-ar scoate,nu s-ar mai vinde...Acolo scria ca e extras din anii 1955...de atunci pana acum stiinta a evoluat smile

Atunci au fost inventate, nu atunci s-a scris. Si e posibil ca aceste lucruri sa nu se spune tocmai cu scopul de a se vinde. Altfel nu stiu daca ar mai lua atatea fete.

Offline

 

#13 2008-10-02 23:08:44

diana.cz
New member
Inregistrat: 2008-09-29
Mesaje: 41

Re: Spuse si nespuse despre anticonceptionale!

Pilula combinata

Este o combinatie de mici cantitati de estrogen si progestagen.

Eficienta: 98-99%, in cazul folosirii corecte.

Cum actioneaza: Impiedica eliberarea ovulelor si modifica invelisul intern al uterului, care devine neospitalier pentru ovulul fecundat.

Cum adica fecundat? Inseamna ca exista riscul ca sa ramai insarcinata. In cazul asta e clar ca se produce un avort pentru ca sarcina nu e dusa pana la bun sfarsit, altfel de ce le-ai ma lua? Inseamna ca de asta unul din efecte este modificarea invelisului intern al uterului, tocmai pentru ca nu intotdeauna se intampla ca eliiberarea ovulului sa fie stopata si asta ar fi inca una din masuri pt a nu ramanane insarcinata.  http://www.calmens.ro/contraceptive.html sau http://www.desprecopii.com/info.asp?ID=439

Ultima oara a fost editat de diana.cz (2008-10-02 23:23:29)

Offline

 

#14 2008-10-02 23:11:05

claudia78
Insomniac member
Inregistrat: 2008-01-05
Mesaje: 6876

Re: Spuse si nespuse despre anticonceptionale!

diana ,mai bine ai invata sa editezi ca imediat vei lua warn !

Offline

 

#15 2008-10-03 00:32:17

crys_ty_na
Platinum member
De la: Oradea
Inregistrat: 2006-08-19
Mesaje: 23955

Re: Spuse si nespuse despre anticonceptionale!

diana.cz ai warn pt ca nu ai editat...citeste regulile...

acum sa lamurim problema:
1. "Impiedica eliberarea ovulelor si modifica invelisul intern al uterului, care devine neospitalier pentru ovulul fecundat."-aici se refera la cazurile in care nu sunt administrate corect si un ovul este eliberat si are loc fecundarea lui...in acest caz mai exista o sansa datorita subtierii endometrului...luate normal ovulatia nu are loc deloc si nu are ce ovul fecundat sa existe...nu exista ca acum e impiedicata si acum nu...le iei corect nu are loc ovulatie...gresesti si poti ovula...
2.singura metoda contraceptipva care intradevar "distruge" ovulul fecundat este din cate stiu dispozitivul intrauterin...
3. nu tot ce zboara se mananca...

daca mai ai si alte nelamuriri te rog sa intrebi pt ca e bine sa nu existe dubii sau sa ridicam un val de indoiala smile


happy with him...inlove with him...puss

Offline

 

#16 2008-10-03 00:42:09

diana.cz
New member
Inregistrat: 2008-09-29
Mesaje: 41

Re: Spuse si nespuse despre anticonceptionale!

Doame ajuta sa ai dreptate si in cazul acesta mi s-ar lua o mare piatra de pe inima ca de cand am postat acest subiect ma simteam din ce in ce mai rau. Acum m-am mai linistit. As avea o intrebare. Am fost ieri la ginecolog si mi-a prescris sa iau Karissa timp de o luna si dupa aceea sa ma duc la un control pentru ca mi-a iesit ca am si candida si mi-a dat si niste pastile si niste ovule. Crezi ca e rau daca dupa aceea nu mai iau Karissa?

Ultima oara a fost editat de diana.cz (2008-10-03 00:45:24)

Offline

 

#17 2008-10-03 00:51:20

crys_ty_na
Platinum member
De la: Oradea
Inregistrat: 2006-08-19
Mesaje: 23955

Re: Spuse si nespuse despre anticonceptionale!

eu nu inteleg dc ti a dat karissa doar pt o luna...ai cumva chisturi? sau le vrei pt protectie?
iar legat de acel articol...m am mai lovit de el si nu vreau sa ma repet...oricum pe scurt nu crede nimic ce nu e dintr o revista de specialitate...


happy with him...inlove with him...puss

Offline

 

#18 2008-10-03 01:01:21

diana.cz
New member
Inregistrat: 2008-09-29
Mesaje: 41

Re: Spuse si nespuse despre anticonceptionale!

Da, pentru contraceptie. I-am zis ca vreau sa iau anticonceptionale si ca nu am luat pana acum pentru ca nu voiam sa le iau de capul meu. Mi-a dat sa fac niste analize de sange, secretia vaginala si papa nicolau. in baza acestora cred k mi-a prescris Karissa dar probabil ca mi-a dat doar pentru o luna ca tot trebuia sa ma duc la control pentru candida descoperita la analiza de secretie. Papa nicolaul a zis ca e bun dar eu ma tot gandesc ca o fi ceva acolo pentru ca la fiecare contact sexual am dureri prin zona aia. Sa am vreo rana sau asa ceva si sa nu se fi descoperit din cauza secretiei abundente?

Offline

 

#19 2008-10-03 01:05:26

crys_ty_na
Platinum member
De la: Oradea
Inregistrat: 2006-08-19
Mesaje: 23955

Re: Spuse si nespuse despre anticonceptionale!

am inteles...a zis asa ca sa vada cum te intelegi cu ele probabil...in ceea ce priveste durerea...la analiza de secretie nu a iesit nimic? caci durerea la contact si secretia abundenta ma duc cu gandul la o infectie...


happy with him...inlove with him...puss

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.