homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Glandele si cheful... de sex


#1 2008-10-09 10:45:47

alexandrada
New member
Inregistrat: 2008-08-06
Mesaje: 48

glandele si cheful... de sex

Bine te-am regasit, Doctoressa, salutare fetelor!
N-am mai scris de ceva vreme, e adevarat, dar iata ca tot citesc, ma dumiresc si imediat ma iau durerile de cap...
Vreau sa aflu cauza problemelor din viata mea sexuala - mai bine zis, din lipsa vietii mele sexuale... Sunt cativa ani de cand nu mai merge nimic bine, chef am, pe el il doresc si il iubesc, doar ca nu ma excit aproape deloc. m-a lasat in pace sa vedem cat imi ia pana voi dori eu o partida, si a durat cateva luni bune:( nu mai suport!!!
Am analizat totul mult si bine cu prietenul meu, nu exlud din start ca ar putea fi si vina lui sau ca e chestie psihica la mine. Vreau insa sa iau totul de la 0 si sa incerc sa descopar cauzele.

Si vreau sa incep cu cele fizice. Este adevarat ca o dereglare de glanda (tiroida, de ex) poate afecta foarte tare libidoul...?

As vrea sa incep prin a face un examen endocrinologic, Doctoressa, ti se pare aiurea?... Sa merg la un doctor de glande (am gasit unul care are supraspecializare ?n sexologie), sa stau de vb cu el si sa fie asa primul pas?...

Multumesc pt rabdare!

Offline

 

#2 2008-10-09 11:01:13

Detzy
Insomniac member
De la: ...mine pentru ....voi
Inregistrat: 2008-01-23
Mesaje: 7254

Re: glandele si cheful... de sex

nu e aiurea deloc sa-ti faci un control endocrinologic...e chiar foarte bine ca abordezi situatia asta din toate punctele de vedere..
tu iei anticonceptionale?


baby Dragos hjarta rugaciune

Offline

 

#3 2008-10-09 11:11:58

alexandrada
New member
Inregistrat: 2008-08-06
Mesaje: 48

Re: glandele si cheful... de sex

am inceput doar de doua luni, deci clar asta nu-i motivul...
am exclus, de asemenea, toate celelalte cauze ale scaderii libidoului legate de diferite medicamentatii, nu e cazul... nici depresia nu poate fi motivul aici...
pur si simplu simt ca e ceva in neregula dar nu-mi dau seama ce...
pana acum vreo 2 ani am avut o viata sexuala aproape de normal, n-am avut niciun fel de probleme... dintr-o data insa, parca din ce in ce, nu mai simt cheful ala... parac-mi lipseste o rotiţă (sper ca nu la creier:D... ca sa mai si glumim)

din ce in ce, pe masura ce citesc despre tiroida, ma gandesc ca asta poate fi. vad ca influenteaya foarte-foarte mult viata sexuala...sad

Offline

 

#4 2008-10-09 11:54:07

Detzy
Insomniac member
De la: ...mine pentru ....voi
Inregistrat: 2008-01-23
Mesaje: 7254

Re: glandele si cheful... de sex

alexandrada a scris:

am inceput doar de doua luni, deci clar asta nu-i motivul...
am exclus, de asemenea, toate celelalte cauze ale scaderii libidoului legate de diferite medicamentatii, nu e cazul... nici depresia nu poate fi motivul aici...
pur si simplu simt ca e ceva in neregula dar nu-mi dau seama ce...
pana acum vreo 2 ani am avut o viata sexuala aproape de normal, n-am avut niciun fel de probleme... dintr-o data insa, parca din ce in ce, nu mai simt cheful ala... parac-mi lipseste o rotiţă (sper ca nu la creier:D... ca sa mai si glumim)

din ce in ce, pe masura ce citesc despre tiroida, ma gandesc ca asta poate fi. vad ca influenteaya foarte-foarte mult viata sexuala...sad

o depresie poate foarte bine sa fie motivul....iti spun sigur lucrul asta...si mai e o chestie...ca pot fi mai multi factori, combinati


baby Dragos hjarta rugaciune

Offline

 

#5 2008-10-09 11:57:21

alexandrada
New member
Inregistrat: 2008-08-06
Mesaje: 48

Re: glandele si cheful... de sex

sunt fff consitenta ca pot fi mai multi factori combinati, tocma de-aia vreau sa aflu ce se intampla... si trebuie sa incep de undeva...

nu-i cazul de depresie, believe me! ma simt excelent, in afara de problema asta n-am de ce sa ma stresez. imi merge bine in toate domeniiile;) asa caaa....

Ultima oara a fost editat de alexandrada (2008-10-09 12:00:05)

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2008-10-09 11:59:04

Detzy
Insomniac member
De la: ...mine pentru ....voi
Inregistrat: 2008-01-23
Mesaje: 7254

Re: glandele si cheful... de sex

da...dar mai e o problema...banuiesc ca te-ai gandit deja...tu esti multumita de relatia ta? de iubitul tau? de locul unde va desfasurati big_smile intimitatea?


baby Dragos hjarta rugaciune

Offline

 

#7 2008-10-09 12:03:16

alexandrada
New member
Inregistrat: 2008-08-06
Mesaje: 48

Re: glandele si cheful... de sex

da, bineteles ca m-am gandit. n-am ce sa-i reprosez iubitului meu, mai mult decat atat nu-mi puteam dori de la un barbat.
cat despre viata intima, atunci cand exista s se desfasura un pic mai bine ca acum, era super-ok. repet ce a scrs si in prima postare, nu exclud din start ca s-ar putea sa fie o problema legata si de el, dar am tot vorbit, m-am tot gandit si, sincer... chiar nu simt asta...

am incercat sa ma gandesc la alti barbati, la ideea de excitare in sine, sa vad daca m-ar putea face sa ma gandesc altfel la sex... dar... nimic...sad

Offline

 

#8 2008-10-09 14:34:18

Detzy
Insomniac member
De la: ...mine pentru ....voi
Inregistrat: 2008-01-23
Mesaje: 7254

Re: glandele si cheful... de sex

pff...treaba e destul de complicata intr-adevar dar...ma tot gandesc ca am avut si eu astfel de momente...si in general totul era legat de o nemultumire...pe care din fericire mai devreme sau mai tarziu am reusit s-o descopar...


baby Dragos hjarta rugaciune

Offline

 

#9 2008-10-09 14:37:27

alexandrada
New member
Inregistrat: 2008-08-06
Mesaje: 48

Re: glandele si cheful... de sex

da, inteleg perfect ce spui. crede-ma ca m-am gandit si ras-gandit, am luat totul la puricat, am tot zis ca trece, c-o fi aia, c-o fi ailalata, da uite ca timpul trece si nu s-a schimbat nimic...
iar psihic chiar stau ff bine... de aproape un an nu mai am nicio apasare... pe niciun plan...

e greu, intr-adevar!... cred ca voi incepe cu testul ala de glanda, daca nu vine nimeni pe-aici cu drept de 'veto' smile

Offline

 

#10 2008-10-09 14:40:32

Detzy
Insomniac member
De la: ...mine pentru ....voi
Inregistrat: 2008-01-23
Mesaje: 7254

Re: glandele si cheful... de sex

eu zic ca e foarte bine cum te-ai gansit....


baby Dragos hjarta rugaciune

Offline

 

#11 2008-10-09 18:28:27

skumpi
Vizitator

Re: glandele si cheful... de sex

sau ati putea merge impreuna la un sexolog ?

 

#12 2008-10-12 10:31:01

alexandrada
New member
Inregistrat: 2008-08-06
Mesaje: 48

Re: glandele si cheful... de sex

am gasit un endocrinolog care are specializare si sexologie. ma gandeam s amerg eu intai, sa vb cu el, si vdm dupa...

Offline

 

#13 2008-10-12 17:34:02

andrulina
Addicted member
Inregistrat: 2008-09-17
Mesaje: 10759

Re: glandele si cheful... de sex

E bine sa iti faci analizele pt tiroida...sa mergi si la medicul de care ai spus tu asta in cazul in care iti ies analizele proaste. te poti duci tu la un laborator bun iti recomand Synevo daca ai in orasul tau si fa-ti T3 T4 TSH si anti-TPO astea 4 sunt analizele pt tiroida.
Si eu am probleme cu tiroida si pana sa incep tratamentul si eu aveam libidoul scazut...
La tine poate fi si de la pilule pt ca anticonceptionalele scad libidoul nu conteaza ca le iei de 2 luni. Poti avea efecte adverse imediat nu trebuie sa treaca mult timp.

Offline

 

#14 2008-10-13 09:25:20

alexandrada
New member
Inregistrat: 2008-08-06
Mesaje: 48

Re: glandele si cheful... de sex

inteles, imi sunt de foarte mare folos datele oferite de tine...
eu am negat efectul anticonceptionalelor, pt ca sunt varza cu foarte mult timp inainte sa incep sa le iau.... acuma, de 2 luni, or avea si ele vreo vina, dar inainte nu le luam si era fix la fel... smile sau sad

PS: De cand faci tratament pt glanda si in ce consta? Simti vreun efect asupra libidoului sau sunt doar povesti...? Si mai am o intrebare, daca se poate: Ce simptome ai avut?...
M-ai ajuta un pic sa-mi dau seama daca ma insel sau nu... Multumesc!!!

Ultima oara a fost editat de alexandrada (2008-10-13 09:27:39)

Offline

 

#15 2008-10-13 13:35:59

andrulina
Addicted member
Inregistrat: 2008-09-17
Mesaje: 10759

Re: glandele si cheful... de sex

Aveam simptome destul de urate iar eu le puneam pe seama demineralizarii dar stateam f bine la capitolul minerale.
In primul rand era f agitata foarte panicata aveam o teama permanenta ca mi s-ar intampla ceva uneori simteam ca ma sufoc nu aveam suficient aer...aveam probleme si cu somnul. Ma simteam mai mereu molesita nu aveam putere in maini si aveam asa o stare generala proasta...nu aveam tragere de absolut nimic.
Tratament fac de 2 ani de zile cu euthirox de 100. Dar nu te lua dupa ce spune unul si altul cel mai bine e sa iti faci analizele si sa vezi exact daca ai asa ceva sau nu. Ca daca stai sa citesti pe net ce are unul si ce-a patit altul o iei razna smile
Pt linistea ta fa analizele si daca nu ai nimic inseamna ca libidoul scazut are alta sursa si nu tiroida. Mai degraba pilule.

Offline

 

#16 2008-10-13 13:50:36

alexandrada
New member
Inregistrat: 2008-08-06
Mesaje: 48

Re: glandele si cheful... de sex

Multumesc, Andrulina, voi merge zilele acestea la control. Nu as lua medicaente dupa ureche, vreau doar sa vad daca ce am auzit chiar este posibil. Multe femei au probleme de libido dar cred ca foarte foarte putine isi pun si semne de intrebare...
Tin sa repet, stiu ca aveti toate dreptate, in cazul meu insa 100% NU pilulele sunt cauza. Am probleme de aproape 2 ani, pilule iau doar de 2 luni...

Offline

 

#17 2008-10-13 18:01:51

andrulina
Addicted member
Inregistrat: 2008-09-17
Mesaje: 10759

Re: glandele si cheful... de sex

se poate sa fie mai multe cauze la tine...si stresul poate determina libidou scazut si o depresie sau plictiseala...poate tu nu constientizezi, dar e totul ok in viata sexuala? uneori nu-ti dai seama si pui problema pe seama ta, dar poate nu esti tu de vina...poate ai prefera altfel poate ai vrea sa se desfasoare diferit totul intre voi...sa mai ai parte de surprize stiu eu...zic si eu ca de multe ori si asta te face sa nu doresti sa faci sex.

Offline

 

#18 2008-10-13 18:11:07

alexandrada
New member
Inregistrat: 2008-08-06
Mesaje: 48

Re: glandele si cheful... de sex

eu DORESC doar sa se INTAMPLE... Suna ciudat, nu mi-am dorit niciodata cine stie ce pozitii sau locuri sau... Nu sunt o fire romantica, el e fff atent cu mine si, sincer, nu cred ca e vina lui. Am tot discutat despre asta.

pur si simplu simt ca corpul meu nu reactioneaza la stimuli. Nu ma excita nimic si in niciun fel, nu simt nici macar nevoia sa incerc altfel sau cu altcineva. pur si simplu simt ca-s din gheata, acolo, jos... De-aia am ajuns la concluzia, dupa doi ani de intrebari si ganduri de tot felul, ca ar putea fi ceva fizic. Si inainte sa fiu cu iubitul meu, cu ceva timp inainte, simteam exact la fel, deci de-aia zic ca nu cred ca partenerul e de vina...
ufffff

Offline

 

#19 2008-10-13 19:14:27

andrulina
Addicted member
Inregistrat: 2008-09-17
Mesaje: 10759

Re: glandele si cheful... de sex

dar vrei sa faci sex? ai dorinta?
orgasm pana acum ai avut?
tu acum ai viata sexuala? sau nu faci sex cu iubitul tau? scuze ca pun atatea intrebari smile

Ultima oara a fost editat de andrulina (2008-10-13 19:15:37)

Offline

 

 Acum


   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.