homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Discutii de tot felul intre viitoarele mamici 2-15


#267 2008-11-12 11:20:29

rh
Hero member
Inregistrat: 2007-01-11
Mesaje: 2327

Re: discutii de tot felul intre viitoarele mamici 2

_alexa_ a scris:

cum sa-l conving pe bebe sa nu-si mai impinga capatzana in coasta mea? ieri am crezut ca o rupe!! Cu capu` imi dadea la coaste si cu coatele la stomac... lol ce bine e sa fi gravida... lol

vb cit se poate de serios acum, sa n-o iei ca pe o gluma. exista o pozitie, ii spune "cocoasa de dromader" care il convonge pe bebe sa iti lase coastele in pace. am patit-o si eu de multe ori, dar la mine isi impingea talpile in coaste, de ma durea groaznic. iti dau un link:
http://ourlittlecherub.blogspot.com/200 … cises.html

acolo cauta dromedary droop si pune-o in aplicare! anunta-ma daca o avut efect. bafta!  puss

Offline

 



#268 2008-11-12 21:23:21

passenger
Addicted member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-10-16
Mesaje: 14356

Re: discutii de tot felul intre viitoarele mamici 2

Buna seara, fetelor

Ati mai auzit vreodata de sarcina pe ovar?
Miercurea trecuta mi s-a descoperit pe ovarul drept un chist de 14.1 mm , astazi se pare ca si-a dublat dimensiunea, si acopera in totalitate ovarul.
Am fost trimisa sa fac un beta-hcg.

Offline

 

#269 2008-11-12 21:43:31

persifona
Vizitator

Re: discutii de tot felul intre viitoarele mamici 2

Tot extrauterina se numeste

 

#270 2008-11-12 22:43:06

passenger
Addicted member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-10-16
Mesaje: 14356

Re: discutii de tot felul intre viitoarele mamici 2

Deci este posibil asa ceva, nu? Mi s-a parut deplasat, stiam ca la extrauterina se situeaza in trompe.
Nu eram sigura daca sa fac beta-hcg-ul maine, ma gandeam sa merg la alt medic, dar daca exista asa sarcina, probabil am sa il fac.  sad
Cam cat de ingrijorator este un chist de 3.1 cm? Este tratabil, sau trebuie interventie chirurgicala?

Multumesc pentru raspuns, persifona!

Offline

 

#271 2008-11-13 01:27:01

corneliabuc.
Hero member
Inregistrat: 2006-08-28
Mesaje: 2065

Re: discutii de tot felul intre viitoarele mamici 2

passenger a scris:

Deci este posibil asa ceva, nu? Mi s-a parut deplasat, stiam ca la extrauterina se situeaza in trompe.
Nu eram sigura daca sa fac beta-hcg-ul maine, ma gandeam sa merg la alt medic, dar daca exista asa sarcina, probabil am sa il fac.  sad
Cam cat de ingrijorator este un chist de 3.1 cm? Este tratabil, sau trebuie interventie chirurgicala?

Multumesc pentru raspuns, persifona!

de obicei, dispare pe parcursul sarcinii. si mai mergi si la alt medic, nu-i zice nimic, lasa-l pe el sa spuna

Offline

 

 Publicitate


loading...

#272 2008-11-13 05:53:51

persifona
Vizitator

Re: discutii de tot felul intre viitoarele mamici 2

extrauterin = orice locatie in afara uterului, deci nu numai trompe. de restu' o sa te lamureasca dr

 

#273 2008-11-13 08:21:49

daliana
Hero member
Inregistrat: 2007-07-02
Mesaje: 2186

Re: discutii de tot felul intre viitoarele mamici 2

passenger a scris:

Buna seara, fetelor

Ati mai auzit vreodata de sarcina pe ovar?
Miercurea trecuta mi s-a descoperit pe ovarul drept un chist de 14.1 mm , astazi se pare ca si-a dublat dimensiunea, si acopera in totalitate ovarul.
Am fost trimisa sa fac un beta-hcg.

da, exista


There are two things in life: you have to die and you have to live until you die.
mamica de doua fete cucuiete

Offline

 

#274 2008-11-13 10:50:38

passenger
Addicted member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-10-16
Mesaje: 14356

Re: discutii de tot felul intre viitoarele mamici 2

Buna ziua! si multumesc pentru raspunsuri  smile

Da, exista in teorie, dar in practica or fi cazuri izolate...
Astazi gandesc la rece si realizez ca am nimerit la unul dintre cei mai  prosti medici.
Nu imi dau seama cum de am ajuns tocmai acolo, dar acel om nu isi cunoaste meseria, sau nu reuseste sa o practice asa cum trebuie.
Eu nu mai sunt insarcinata; am fost!
Am avut acel avort la menstruatie, a trebuit sa ii spun EU asta medicului; mi-a dat dreptate. "da, asa e, asta a fost", ca apoi sa imi spuna:  " e ceva pe ovar care si-a marit dimensiunea -- hiii, o fi embrionul! "  wow 

CAT de profesionista e aceasta afirmatie? CUM sa isi dubleze embrio. dimensiunea, in conditiile in care se afla intr-un mediu impropriu dezvoltarii fetale ?! De ce nu am dureri , sangerari? A ridicat din umeri.
Bun, m-a trimis sa fac beta-hcg, culmea, dupa ce am stabilit de comun acord ca am avut avort menstrual.
Cele 5 ( !!! ) teste de sarcina -de la firme diferite- imi spun ca nu mai sunt insarcinata. Unul dintre teste facut ieri - in cabinet.
Sa merg sa ma intep in vena doar din cauza incapacitatii unui medic de a rationa?!

Mi s-a spus ca, citez : "daca ala nu e copilu', deci e chist si trebuie sa iei ce AC stii tu ca nu iti fac rau"  tummenupp  Foarte profi!
Apoi " daca maine la beta-hcg iese valoare normala, stam linistiti. Daca e sarcina, mergi undeva la maternitate, aici. Noi nu ne mai vedem"  si zambea.  big_smile

Voi ce spuneti ?

p.s. scuzati post-ul foarte lung!  big_smile

Ultima oara a fost editat de passenger (2008-11-13 10:51:46)

Offline

 

#275 2008-11-13 11:14:06

Juli
Hero member
Inregistrat: 2008-07-03
Mesaje: 2472

Re: discutii de tot felul intre viitoarele mamici 2

Passenger dar cine era doctorul respectiv? Daca poti sa ne spui, bineinteles.
Sunt curioasa, cumva de la Romar? Caci am intalnit si eu o doctora care dadea anticonceptionale pt orice chist sau chisturi, cu toate ca stia ca vroiam sarcina.


Are mama un baiat tare frumusel - Razvan Andrei

Offline

 

#276 2008-11-13 11:18:52

passenger
Addicted member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-10-16
Mesaje: 14356

Re: discutii de tot felul intre viitoarele mamici 2

Nu, nu este vorba de Romar. este acelasi medic la care am fost si saptamana trecuta dupa ce am avut cele 2 teste pozitive. Nu ma ingrijoreaza faptul ca trebuie sa incep tratament cu AC... daca trebuie, am sa iau. Dar consultul si explicatiile date m-au facut sa plec pe 7 carari din cabinet.

Offline

 

#277 2008-11-13 11:28:04

Juli
Hero member
Inregistrat: 2008-07-03
Mesaje: 2472

Re: discutii de tot felul intre viitoarele mamici 2

Pai n-ar trebui sa vada ce fel de chist este, niste analize specifice ceva?...


Are mama un baiat tare frumusel - Razvan Andrei

Offline

 

#278 2008-11-13 11:51:16

passenger
Addicted member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-10-16
Mesaje: 14356

Re: discutii de tot felul intre viitoarele mamici 2

Eu stiu?!.... Singura nu imi pot da seama ce fel de chist am. Ma voi duce la alt medic si poate, cu putin noroc, aflu si eu.  :f?rv?nad:

Offline

 

#279 2008-11-13 20:07:53

daliana
Hero member
Inregistrat: 2007-07-02
Mesaje: 2186

Re: discutii de tot felul intre viitoarele mamici 2

eu am fost  suspecta de probleme la un ovar si pt linistea mea am facut tomografie si aici iti spune fara echivoc natura chistului


There are two things in life: you have to die and you have to live until you die.
mamica de doua fete cucuiete

Offline

 

#280 2008-11-13 22:36:30

corneliabuc.
Hero member
Inregistrat: 2006-08-28
Mesaje: 2065

Re: discutii de tot felul intre viitoarele mamici 2

juli, asa am patit si eu, m-au tinut pe anticonceptionale mult timp cu toate ca imi doream bebe.Asta au stabilit multiiiiiiiii doctori pana sa gasesc unul capabil sa dea duphaston

Offline

 

#281 2008-11-13 23:37:53

camysh
Moderator
Inregistrat: 2007-12-08
Mesaje: 37788

Re: discutii de tot felul intre viitoarele mamici 2

passenger a scris:

Buna ziua! si multumesc pentru raspunsuri  smile

Da, exista in teorie, dar in practica or fi cazuri izolate...
Astazi gandesc la rece si realizez ca am nimerit la unul dintre cei mai  prosti medici.
Nu imi dau seama cum de am ajuns tocmai acolo, dar acel om nu isi cunoaste meseria, sau nu reuseste sa o practice asa cum trebuie.
Eu nu mai sunt insarcinata; am fost!
Am avut acel avort la menstruatie, a trebuit sa ii spun EU asta medicului; mi-a dat dreptate. "da, asa e, asta a fost", ca apoi sa imi spuna:  " e ceva pe ovar care si-a marit dimensiunea -- hiii, o fi embrionul! "  wow 

CAT de profesionista e aceasta afirmatie? CUM sa isi dubleze embrio. dimensiunea, in conditiile in care se afla intr-un mediu impropriu dezvoltarii fetale ?! De ce nu am dureri , sangerari? A ridicat din umeri.
Bun, m-a trimis sa fac beta-hcg, culmea, dupa ce am stabilit de comun acord ca am avut avort menstrual.
Cele 5 ( !!! ) teste de sarcina -de la firme diferite- imi spun ca nu mai sunt insarcinata. Unul dintre teste facut ieri - in cabinet.
Sa merg sa ma intep in vena doar din cauza incapacitatii unui medic de a rationa?!

Mi s-a spus ca, citez : "daca ala nu e copilu', deci e chist si trebuie sa iei ce AC stii tu ca nu iti fac rau"  tummenupp  Foarte profi!
Apoi " daca maine la beta-hcg iese valoare normala, stam linistiti. Daca e sarcina, mergi undeva la maternitate, aici. Noi nu ne mai vedem"  si zambea.  big_smile

Voi ce spuneti ?
p.s. scuzati post-ul foarte lung!  big_smile

ca medicului aluia ar trebui sa i se ridice dreptul de practica!!!

Offline

 

#282 2008-11-14 00:04:41

passenger
Addicted member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-10-16
Mesaje: 14356

Re: discutii de tot felul intre viitoarele mamici 2

Da, intr-adevar se bat cap in cap multe dintre explicatiile pe care le-am primit acolo.  sad
Maine am reusit sa ma programez la alt medic, am sa scriu pe forum imediat ce aflu ceva concret.

Multumesc pentru suport!

Offline

 

#283 2008-11-14 09:34:43

Juli
Hero member
Inregistrat: 2008-07-03
Mesaje: 2472

Re: discutii de tot felul intre viitoarele mamici 2

Corneliabuc si mie mi s-a recomandat duphaston de catre un medic dar nu l-am luat. M-am dus ulterior la alt medic care nu mai mi-a dat nimic ci pur si simplu sa incerc.
Dar nu prea m-am tinut eu de treaba..... smile


Are mama un baiat tare frumusel - Razvan Andrei

Offline

 

#284 2008-11-14 10:44:00

camysh
Moderator
Inregistrat: 2007-12-08
Mesaje: 37788

Re: discutii de tot felul intre viitoarele mamici 2

passenger a scris:

Da, intr-adevar se bat cap in cap multe dintre explicatiile pe care le-am primit acolo.  sad
Maine am reusit sa ma programez la alt medic, am sa scriu pe forum imediat ce aflu ceva concret.

Multumesc pentru suport!

Doamne ajuta passenger kram

Offline

 

#285 2008-11-14 10:54:46

mykutza
Moderator
De la: noi de acasica :X
Inregistrat: 2008-03-28
Mesaje: 77499

Re: discutii de tot felul intre viitoarele mamici 2

fetelor de unde iau si eu un body d-ala de bebe pe care sa scrie ceva?d-alea cu "mami e nuj cum..tati nuj cum " ?? plssssssss


Sa nu te astepti sa te salut!

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.