homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Discutii de tot felul intre viitoarele mamici 2-50


#932 2009-01-09 18:07:25

daliana
Hero member
Inregistrat: 2007-07-02
Mesaje: 2186

Re: discutii de tot felul intre viitoarele mamici 2

SoareleMeu a scris:

Mai daliana .. eu ce ti-am spus ieri ? Cumpara niste aripioare picante de la KFC si mananca ca  asa o sa ti se rupa apa... In loc sa dai bani la asistente cumparai ceva picant ti se rupea apa si nasteai pana acum.
Sa nu crezi ca e gluma dar 2 dintre prietenele mele au nascut asa ... Am o alta cumnata care a nascut in octombrie  fetita 4 kg 300 si are constitutia ta .. + ca a avut uter dublu si nu o lasau doctorii sa nasca natural .. dar tot a nascut asa pentru ca e cel mai bine pentru bebelus si pentru mama.
Esti dilatata ? cati centimetri esti? Foloseste pozitia din imaginea care ti-am trimis-o .. ti-am scris ca poti sa pui niste perne in loc de minge.
Nu face cezariana ca mor ... dupa cat ai suferit .. mai ai putin si nasti.. nu are rost sa faci.
Repet .. in anglia se proceda exact la fel!!!

Acum, ati auzit de Celeste se intoarce?.... Sa continuam telenovela.....
Am fost adineauri la restaurant si am mancat cartofi trasi in boia........, baie nu pot face pt ca elimin mereu dop..., nici sex, evident, mi-am luat frunze de zmeur.
Am fost la medlife prin cineva care lucreaza acolo. Control, monitorizare, etc. Copilul e angajat pt nastere naturala. Nu sunt insa dilatata desi colul e sters. E ok. Problema este insa, exact ce v-am mai spus, nu te ia nimeni in ultima clipa. S-au uitat pe dosarul meu de analize beton de eco, teste si teste. Nu aveam facute analize anul acesta deloc, normal, cu sarbatorile si concediile astea....Nici macar in dec nu aveam sumar de urina, ultimul era in noiembrie si urocultura tot in nov. Ca trebuia sa am analiza de secretie pt streptocop B - mentionez ca cerusem analiza de secretie de la dr. si mi-a zis ca ce, cine mai imi face mie in dec...
lLa med life te primesc numai daca ai facute analizele pe care "politica spitalului" le cere........, deci alta politica de spital.... Eu nu aveam in ian facute secretie, sumar si urocultura, erau in noiembrie ultimele, mai putin secretia care nu era deloc. In rest aveam, toate cele gen listeria, hep. B, Hiv, etc si hemoleucograma, o serie de uroculturi si sumare, dublu test, 2 triplu si un quad, vreo 8 eco, din care 1 3d si 2 4d, 2 morfologii fetale, cateva serii de endocrinologice, electrocardiograme si altele....
Deci, ei te vor monitorizati 9 luni, dai vreo 50 mil in acest timp pe toate cele plus nasterea intre 45-58 mil, plus cazarea intre 7-15 mil, plus alte teste suplimentare, daca e cazul.
Ca sa ma duc acasa, ca sigur nasc in urmatoarele ore, la noapte - asta se intampla de 1 sapt, asa imi zic toti doctorii care ma controleaza....Deci, sa astept sa se rupa apa sau sa ma ia nu stiu ce contractii, ca acuma contractiile alea durerroase si regulate au disparut. Nici contractii numai am dupa 4 zile si nopti de chinuri. Si cand ma apuca, sa ma duc la camera de garda a spitalului meu........... ca alta solutie nu am!
Asa ca m-am resemnat, m-am dus la restaurant cu sotul, am venit acasa si astept sa nasc....I-am spus sotului ce sa faca daca ma apuca, eu una nu mai sun nici-o dr. si nici nu ma duc la camera de garda daca ma apuca nu stiu ce contractii ca am avut, m-am dus si nu am nascut. Asa ca, pana nu se vede capul copilului nu o sa ma duc la spital, ca altfel nu stiu ce contractii trebuie sa am.........o sa chem salvarea sa ma ia pe targa si daca nu nasc in salvare.....
Asta daca nu mai apuca sa vina si sa ma moseasca al meu sot si a mea fiica.
Cam atat..... Mai e ceva de spus?!

Am lasat laurei nr. de tel.

Ultima oara a fost editat de daliana (2009-01-09 18:12:52)


There are two things in life: you have to die and you have to live until you die.
mamica de doua fete cucuiete

Offline

 



#933 2009-01-09 18:11:48

claudia78
Insomniac member
Inregistrat: 2008-01-05
Mesaje: 6876

Re: discutii de tot felul intre viitoarele mamici 2

nu imi vine sa cred !!!!!!!!!!!!!
pur si simplu nu imi vine sa cred !

Offline

 

#934 2009-01-09 18:19:41

daliana
Hero member
Inregistrat: 2007-07-02
Mesaje: 2186

Re: discutii de tot felul intre viitoarele mamici 2

pur si simplu nu mai am putere sa fac ceva, m-am saturat sa ma duc din policlinica in spital si dintr-un spital in altul..... Sa sun toti medicii recomandati de prieteni, sa ajung acolo si sa mi se spuna ca nu are ce sa imi faca deoarece: nu am nu stiu ce analiza de ultim moment si nu mai se poate faca ca pana iese nasc......, ca nu sunt dilatata si daca nu incep sa ma dilat nu imi fac injectii de dilatare ?! si asa mai departe........sa ma duc acasa linistita ca nasc.....in cateva ore normal, azi, maine, la ora 5, la ora 9.....Pana maine, pana duminica, pana luni, a, ba nu, poti sa mai stai o sapt cu dopul rupt, ba chiar 10 zile....., sa astept contractiile alea, ca atunci cand apar contractiile striga: hei, noi suntem contractiile de nastere, nu te pacalim!!!!!, ca sa se rupa apa! neaparat trebuie sa fiu printre cele 10% dintre femei carora li se rupe???
daca as fi fost o pustoaica de 15 ani, totusi, am si eu o varsta si nu sunt de la coasa, am facut si eu cateva facultati, dar uite, nu am facut medicina, ca ma moseam singura!


There are two things in life: you have to die and you have to live until you die.
mamica de doua fete cucuiete

Offline

 

#935 2009-01-09 18:20:48

claudia78
Insomniac member
Inregistrat: 2008-01-05
Mesaje: 6876

Re: discutii de tot felul intre viitoarele mamici 2

Daliana , este inuman ceea ce ti se intampla....citesc si eu de cateva zile si nu-mi vine sa cred....
Este periculos sa stai acasa ! tu ar trebui sa fii aucm in spital sub supraveghere atat tu cat si copilul !
Doamne.....

Offline

 

#936 2009-01-09 18:22:38

SoareleMeu
Hero member
Inregistrat: 2007-11-16
Mesaje: 2284

Re: discutii de tot felul intre viitoarele mamici 2

daliana.. ma faci sa rad. Lasa ca e bine daca copilul este bine nu-i nici o problema.. Te vad fericita... eu am incerdere ca procedezi bine. Si iara ma repet ..in Anglia este exact acelasi lucru .. daca ei cred ca nu nasti .. te expediaza acasa. Nu iti fac nimic decat daca este pusa in pericol viata mamei sau a fatului. Te-ai ingrasat cu mult la sarcina asta decat prima ? Poate este si grasimea care ingreuneaza dilatatia. Cred ca daca unele din fetele de pe forum care au nascut  ar trai in anglia nu ar mai fi nascut deloc ... smile aici nu se face cezariana .. nu conteraza ca porti ochelari ca ramai oarba ca asa vrei sa nasti, etc .. iti rade in nas si te expediaza la moasa . De fapt nici nu vezi doctorul decat daca exista o problema grava cu bebelusul. Parte buna este ca ai totul gratis.. si ca esti sigura 100% ca face totul corect.

Ultima oara a fost editat de SoareleMeu (2009-01-09 18:23:48)

Offline

 

 Publicitate


loading...

#937 2009-01-09 18:22:55

daliana
Hero member
Inregistrat: 2007-07-02
Mesaje: 2186

Re: discutii de tot felul intre viitoarele mamici 2

nu te tine nimeni mai mult de 24 de ore in spital daca nu nasti, -am fost azinoapte-"politica spitalului".... si la Elias si la Filantropia........si la fiecare spital e o "politica".......


There are two things in life: you have to die and you have to live until you die.
mamica de doua fete cucuiete

Offline

 

#938 2009-01-09 18:25:48

claudia78
Insomniac member
Inregistrat: 2008-01-05
Mesaje: 6876

Re: discutii de tot felul intre viitoarele mamici 2

macAr ti-au facut acel NST ??? un fel de EKG la bebe? monitorizarea batailor fetale

Offline

 

#939 2009-01-09 18:31:59

rruxxy
Platinum member
Inregistrat: 2008-11-17
Mesaje: 15354

Re: discutii de tot felul intre viitoarele mamici 2

Doamne Daliana, ce oameni. Tu ar fi trebuit sa fii internata deja si sa fie un doctor care sa te monitorizeze. Nu-mi vine sa cred ca pot lasa omul asa ca au 700 de mii de politici diferite sad

Offline

 

#940 2009-01-09 18:33:52

SoareleMeu
Hero member
Inregistrat: 2007-11-16
Mesaje: 2284

Re: discutii de tot felul intre viitoarele mamici 2

i-au monitorizat bataile inimii aseara toata seara ...  pe pagina 31 spune. o noapte pierduta in spital cand putea sa stea bine mersi pe laptop acasa rotfl2

Offline

 

#941 2009-01-09 18:37:57

rh
Hero member
Inregistrat: 2007-01-11
Mesaje: 2327

Re: discutii de tot felul intre viitoarele mamici 2

nimeni, in afara de Dumnezeu, nu poate sti cu exactitate cind vine un copil pe lume, doar daca se naste prin cezariana, cind e programata cezariana adica......

Offline

 

#942 2009-01-09 18:49:52

daliana
Hero member
Inregistrat: 2007-07-02
Mesaje: 2186

Re: discutii de tot felul intre viitoarele mamici 2

claudia78 a scris:

macAr ti-au facut acel NST ??? un fel de EKG la bebe? monitorizarea batailor fetale

da si am facut si la medlife acum si am si electrocardiograma copilului
soarele meu, eu nu doresc cezariana, dar copilul are 4 kg deja si nestiind cand o sa nasc mi-e ca ma chinui degeaba si tot acolo ajung, daca mai stau o sapt-2, face 5 kg........

Ultima oara a fost editat de daliana (2009-01-09 18:51:32)


There are two things in life: you have to die and you have to live until you die.
mamica de doua fete cucuiete

Offline

 

#943 2009-01-09 18:54:54

SoareleMeu
Hero member
Inregistrat: 2007-11-16
Mesaje: 2284

Re: discutii de tot felul intre viitoarele mamici 2

daliana a scris:

claudia78 a scris:

macAr ti-au facut acel NST ??? un fel de EKG la bebe? monitorizarea batailor fetale

da si am facut si la medlife acum si am si electrocardiograma copilului
soarele meu, eu nu doresc cezariana, dar copilul are 4 kg deja si nestiind cand o sa nasc mi-e ca ma chinui degeaba si tot acolo ajung, daca mai stau o sapt-2, face 5 kg........

cumnata mea cu uter dublu a nascut in octombrie fetita de 4 300 ! constitutia exact ca a ta ! S-a ingrasat si mult pe parcursul sarcinii ... Daca doctorita ta are experienta o sa aiba grija sa nu te rupi. Tu faci cum vrei. Nu te obliga nimeni sa nasti natural .. cel putin in romania nu te obliga nimeni :)Am vazut ieri o emisiune la tv in care femei supraponderale nasteau copii gigantici .. natural .. fara complicatii si erau fericite si multumite.. deci se poate.

Ultima oara a fost editat de SoareleMeu (2009-01-09 18:56:06)

Offline

 

#944 2009-01-09 18:55:54

claudia78
Insomniac member
Inregistrat: 2008-01-05
Mesaje: 6876

Re: discutii de tot felul intre viitoarele mamici 2

SoareleMeu a scris:

i-au monitorizat bataile inimii aseara toata seara ...  pe pagina 31 spune. o noapte pierduta in spital cand putea sa stea bine mersi pe laptop acasa rotfl2

vorbesti cam usor....nu cred ca a fost o noapte pierduta

Offline

 

#945 2009-01-09 18:58:20

SoareleMeu
Hero member
Inregistrat: 2007-11-16
Mesaje: 2284

Re: discutii de tot felul intre viitoarele mamici 2

claudia78 a scris:

SoareleMeu a scris:

i-au monitorizat bataile inimii aseara toata seara ...  pe pagina 31 spune. o noapte pierduta in spital cand putea sa stea bine mersi pe laptop acasa rotfl2

vorbesti cam usor....nu cred ca a fost o noapte pierduta

e tot aici ... dupa ce fusese la ecografie cu cateva ore inainte a mers spre spital .. si a stat o noapte de pomana .. copilul nu este in distress( cauta pe google distress baby)

Offline

 

#946 2009-01-09 18:59:49

daliana
Hero member
Inregistrat: 2007-07-02
Mesaje: 2186

Re: discutii de tot felul intre viitoarele mamici 2

pur si simplu ma las in mainile lui dumnezeu, nu mai am putere sa fac ceva, sunt prea obosita, m-am agitat atat in ideea de a nu ma apuca nasterea pe acasa sau sa fiu candidata la cezariana pt ca se mareste copilul mai mult, sau sa nu intre in suferinta fetala...... si pt ca sunt paralizata de piciorul stang, altfel stateam calma...


There are two things in life: you have to die and you have to live until you die.
mamica de doua fete cucuiete

Offline

 

#947 2009-01-09 19:00:13

claudia78
Insomniac member
Inregistrat: 2008-01-05
Mesaje: 6876

Re: discutii de tot felul intre viitoarele mamici 2

stiu f bine ce inseamna distress....de aceea am si intrebat-o de NST (cauta si tu pe google big_smile)
nu are rist sa discutam in contradictoriu aici, cred ca toate vrem binele Dalianei intr-un fel (de a gandi) sau altul
Daliana, ma rog pt tine puss

Offline

 

#948 2009-01-09 19:01:19

daliana
Hero member
Inregistrat: 2007-07-02
Mesaje: 2186

Re: discutii de tot felul intre viitoarele mamici 2

multumesc tuturor pentru suport......... fiecare m-ati ajutat intr-un fel sau altul...


There are two things in life: you have to die and you have to live until you die.
mamica de doua fete cucuiete

Offline

 

#949 2009-01-09 19:02:05

SoareleMeu
Hero member
Inregistrat: 2007-11-16
Mesaje: 2284

Re: discutii de tot felul intre viitoarele mamici 2

claudia78 a scris:

stiu f bine ce inseamna distress....de aceea am si intrebat-o de NST (cauta si tu pe google big_smile)
nu are rist sa discutam in contradictoriu aici, cred ca toate vrem binele Dalianei intr-un fel (de a gandi) sau altul
Daliana, ma rog pt tine puss

putina informare nu strica niciodata ... mai ales ca sunteti doctor

Offline

 

#950 2009-01-09 19:15:20

daliana
Hero member
Inregistrat: 2007-07-02
Mesaje: 2186

Re: discutii de tot felul intre viitoarele mamici 2

ma duc sa ma culc, poate reusesc sa dorm ca sunt franta! imi doresc un we linistit in familie, fara contractii, fara nimic, as dormi 2 zile si 2 nopti...


There are two things in life: you have to die and you have to live until you die.
mamica de doua fete cucuiete

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.