homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Discutii de tot felul intre viitoarele mamici 2-78


#1464 2009-02-20 18:25:23

lili pala
Sr. member
Inregistrat: 2007-06-17
Mesaje: 1061

Re: discutii de tot felul intre viitoarele mamici 2

fetele, haideti ca am o problema URGEEEENTAAA!
am nevoie de ajutor!
simt asa cum se strange burtica, parca se face tare. nu ma doare.
si simt de parca m-ar apasa usor ceva pe perineu! parca am o presiune in jos, nu stiu cum sa explic  bang  bang  bang e normal???
nu ma doare si nu cedeaza cu no spa. nu am alte simptome.
mama a visat ca am nascut. era naspa visul...bang si eu cred in vise de-astea. oare mi se pregateste ceva?

sa ma duc la doctor? pierd sarcina? sunt in pericol?  bang  bang  bang rezist pana maine?
sau sunt normale chestiile astea la 17 saptamani?


Mami de Stefanici si Mirunica -pentru poze vizitati blogurile
http://stefanici.blogspot.com
http://emiruna.blogspot.com
59.7 kilograme afurisite! Hai inca - 3 kile !

Offline

 



#1465 2009-02-20 18:35:35

cocoleta
Hero member
Inregistrat: 2006-11-02
Mesaje: 3208

Re: discutii de tot felul intre viitoarele mamici 2

sunt normale contractiile astea nu te ingrijora si eu le-am avut tot de pe la 16 saptamani si au tinut pana la sfarsit.

a miscat pana acum? ai simtit?

Ultima oara a fost editat de cocoleta (2009-02-20 18:36:20)

Offline

 

#1466 2009-02-20 18:48:44

lili pala
Sr. member
Inregistrat: 2007-06-17
Mesaje: 1061

Re: discutii de tot felul intre viitoarele mamici 2

cocoleta a scris:

sunt normale contractiile astea nu te ingrijora si eu le-am avut tot de pe la 16 saptamani si au tinut pana la sfarsit.

a miscat pana acum? ai simtit?

da, am simtit miscari de vreo 2 saptamani. acum tropaie de-a binelea. e a doua sarcina...
dar la prima nu-mi amintesc sa fi avut asa simptome...in fine, burtica se intarea, dar parca pe la sfrasitul srcinii... poate am uitat...multumesc!


Mami de Stefanici si Mirunica -pentru poze vizitati blogurile
http://stefanici.blogspot.com
http://emiruna.blogspot.com
59.7 kilograme afurisite! Hai inca - 3 kile !

Offline

 

#1467 2009-02-20 18:52:00

cocoleta
Hero member
Inregistrat: 2006-11-02
Mesaje: 3208

Re: discutii de tot felul intre viitoarele mamici 2

eu le-am avut de la inceut te intrebam de miscat ptr ca eu miscarile le-am simtit la inceput tot ca pe niste contractii dar doar intr-un loc adica mai pe partea dreapta.

din cate am citit eu nu prea seamana sarcinile intre ele asa ca se poate sa simti diferit de prima

Offline

 

#1468 2009-02-20 18:56:55

lauraura
Full member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-11-10
Mesaje: 823

Offline

 

 Publicitate


loading...

#1469 2009-02-20 19:03:04

SoareleMeu
Hero member
Inregistrat: 2007-11-16
Mesaje: 2284

Re: discutii de tot felul intre viitoarele mamici 2

lili pala a scris:

fetele, haideti ca am o problema URGEEEENTAAA!
am nevoie de ajutor!
simt asa cum se strange burtica, parca se face tare. nu ma doare.
si simt de parca m-ar apasa usor ceva pe perineu! parca am o presiune in jos, nu stiu cum sa explic  bang  bang  bang e normal???
nu ma doare si nu cedeaza cu no spa. nu am alte simptome.
mama a visat ca am nascut. era naspa visul...bang si eu cred in vise de-astea. oare mi se pregateste ceva?

sa ma duc la doctor? pierd sarcina? sunt in pericol?  bang  bang  bang rezist pana maine?
sau sunt normale chestiile astea la 17 saptamani?

mie mi se intarea burta mai ales dupa ce vomitam. presupun ca de la efort.

Offline

 

#1470 2009-02-20 20:35:47

Juli
Hero member
Inregistrat: 2008-07-03
Mesaje: 2472

Re: discutii de tot felul intre viitoarele mamici 2

Lili cred ca e normal. Sa nu te sperii.
Eu am un punct sub buric care uneori simt cum ma impinge ceva acolo, nu stiu daca se intareste, nu am remarcat, si nu ma doare. E chestie de max 1 min si nu am laut no-spa pana cum.


Are mama un baiat tare frumusel - Razvan Andrei

Offline

 

#1471 2009-02-20 21:42:03

o'hara
Platinum member
De la: bebeloi iubiti
Inregistrat: 2007-01-18
Mesaje: 19256

Re: discutii de tot felul intre viitoarele mamici 2

lili suna a contractii braxton hicks ce zici tu acolo...care sunt normale in sarcina insa ar trebui sa treaca la no-spa. nu te mai agita acu cu vise & stuff...mergi la dr si linisteste-te

Ultima oara a fost editat de o'hara (2009-02-20 21:42:35)


mami de minuni hjarta

Offline

 

#1472 2009-02-23 09:59:23

thanandar
Full member
Inregistrat: 2008-07-23
Mesaje: 324

Re: discutii de tot felul intre viitoarele mamici 2

Fetelor sunt tare suparata !
Am fost la un control la ginecolog vineri pt ca ma doare burta ca la ciclu jos si mi-a facut o eco transvaginala si mi-a zis ca am colul scurt de 2.35 cm si trebuie sa-mi faca cerclaj. Faza e ca el, colul, este bine inchis si in interior si in exterior, dar este prea scurt. Dar cum naiba sa se fi scurtat asa mult cand eu , la 14 sapt, adica acum 3 sapt, aveam colul de 3.98 cm si dupa numai 3 sapt, adica la 17 sapt sa fi ajuns la 2.35 cm. Am inceput sa iau iara no-spa cate 3 pe zi, durerile mele s-au mai diminuat in intensitate dar nu au cedat. Sunt mai pronuntate seara si noaptea. Simt cum uterul se strange si se intareste si ma doare ca la ciclu. Doctorul mi-a zis ca durerea e provocata de contractiile uterine. A zis sa mai asteptam 3 sapt si daca ajunge colul la 2 cm imi face cerclaj. bang  bang  bang  bang Sunt disperata, nu mai stiu de mine. Mi-am luat si uscosin supozitoare dar inca nu le-am folosit pt ca doctorul a zis sa iau numai no-spa. Ce ma fac?  grater  grater  grater

Offline

 

#1473 2009-02-23 10:03:50

Juli
Hero member
Inregistrat: 2008-07-03
Mesaje: 2472

Re: discutii de tot felul intre viitoarele mamici 2

Thanandar, imi pare rau ca ai probleme  sad

Eu zic sa stai linistita, fara sa faci efort, sa nu stai in frig sau prea mult in picioare.
Stai mai mult in pat. Si ai grija la baile fierbinti.
Nu te stresa, starea ta influenteaza copilul. Gandeste pozitiv.
Pe mine m-a luat o data durerea din cauza stresului si a supararii. Asa ca ai grija!


Are mama un baiat tare frumusel - Razvan Andrei

Offline

 

#1474 2009-02-23 12:00:41

lauraura
Full member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-11-10
Mesaje: 823

Re: discutii de tot felul intre viitoarele mamici 2

thanandar a scris:

Fetelor sunt tare suparata !
Am fost la un control la ginecolog vineri pt ca ma doare burta ca la ciclu jos si mi-a facut o eco transvaginala si mi-a zis ca am colul scurt de 2.35 cm si trebuie sa-mi faca cerclaj. Faza e ca el, colul, este bine inchis si in interior si in exterior, dar este prea scurt. Dar cum naiba sa se fi scurtat asa mult cand eu , la 14 sapt, adica acum 3 sapt, aveam colul de 3.98 cm si dupa numai 3 sapt, adica la 17 sapt sa fi ajuns la 2.35 cm. Am inceput sa iau iara no-spa cate 3 pe zi, durerile mele s-au mai diminuat in intensitate dar nu au cedat. Sunt mai pronuntate seara si noaptea. Simt cum uterul se strange si se intareste si ma doare ca la ciclu. Doctorul mi-a zis ca durerea e provocata de contractiile uterine. A zis sa mai asteptam 3 sapt si daca ajunge colul la 2 cm imi face cerclaj. bang  bang  bang  bang Sunt disperata, nu mai stiu de mine. Mi-am luat si uscosin supozitoare dar inca nu le-am folosit pt ca doctorul a zis sa iau numai no-spa. Ce ma fac?  grater  grater  grater

stai in pat cu o perna sub fund, nu face efort , nu sta in picioare, exista posibilitatea sa se lungeasca la loc daca faci ce ti se spune,,cumnata mea are 29saptamani si la 2+6 i se scurtase, a stat in pat si acum e ok , nu tb sa te sperii de cerclaJ E BINE DACA IL FACI , NU RISTI SA PIERZI SARCINA Sau sa nasti prematur daca nu se lungeste colul la loc, apoi dupa 36-38 saptamani, iti scoate firele, si at poti naste oricand
nu inteleg de ce ti-a spus sa nu iei uscosin  ,toti  dr recomanda ?

Ultima oara a fost editat de lauraura (2009-02-23 12:10:23)

Offline

 

#1475 2009-02-23 15:39:43

lili pala
Sr. member
Inregistrat: 2007-06-17
Mesaje: 1061

Re: discutii de tot felul intre viitoarele mamici 2

thanandar a scris:

Sunt mai pronuntate seara si noaptea. Simt cum uterul se strange si se intareste  bang  bang  bang  bang

asa simt si eu. numai ca nu ma doare... doamne fereste, daca patesc ceva, o iau razna. dupa 4 luni de stat cu capul in wc...


Mami de Stefanici si Mirunica -pentru poze vizitati blogurile
http://stefanici.blogspot.com
http://emiruna.blogspot.com
59.7 kilograme afurisite! Hai inca - 3 kile !

Offline

 

#1476 2009-02-23 15:50:13

thanandar
Full member
Inregistrat: 2008-07-23
Mesaje: 324

Re: discutii de tot felul intre viitoarele mamici 2

lauraura a scris:

thanandar a scris:

Fetelor sunt tare suparata !
Am fost la un control la ginecolog vineri pt ca ma doare burta ca la ciclu jos si mi-a facut o eco transvaginala si mi-a zis ca am colul scurt de 2.35 cm si trebuie sa-mi faca cerclaj. Faza e ca el, colul, este bine inchis si in interior si in exterior, dar este prea scurt. Dar cum naiba sa se fi scurtat asa mult cand eu , la 14 sapt, adica acum 3 sapt, aveam colul de 3.98 cm si dupa numai 3 sapt, adica la 17 sapt sa fi ajuns la 2.35 cm. Am inceput sa iau iara no-spa cate 3 pe zi, durerile mele s-au mai diminuat in intensitate dar nu au cedat. Sunt mai pronuntate seara si noaptea. Simt cum uterul se strange si se intareste si ma doare ca la ciclu. Doctorul mi-a zis ca durerea e provocata de contractiile uterine. A zis sa mai asteptam 3 sapt si daca ajunge colul la 2 cm imi face cerclaj. bang  bang  bang  bang Sunt disperata, nu mai stiu de mine. Mi-am luat si uscosin supozitoare dar inca nu le-am folosit pt ca doctorul a zis sa iau numai no-spa. Ce ma fac?  grater  grater  grater

stai in pat cu o perna sub fund, nu face efort , nu sta in picioare, exista posibilitatea sa se lungeasca la loc daca faci ce ti se spune,,cumnata mea are 29saptamani si la 2+6 i se scurtase, a stat in pat si acum e ok , nu tb sa te sperii de cerclaJ E BINE DACA IL FACI , NU RISTI SA PIERZI SARCINA Sau sa nasti prematur daca nu se lungeste colul la loc, apoi dupa 36-38 saptamani, iti scoate firele, si at poti naste oricand
nu inteleg de ce ti-a spus sa nu iei uscosin  ,toti  dr recomanda ?

Uscosin-ul asta pot sa-l iau daca deja iau 3 no-spa pe zi?
Multumesc

Offline

 

#1477 2009-02-23 18:10:52

Rosia
Full member
Inregistrat: 2007-12-17
Mesaje: 517

Re: discutii de tot felul intre viitoarele mamici 2

Fetelor care stiti...spuneti-mi si mie daca este permis in sarcina anestezia dentara ( adrenalina ) ???

Offline

 

#1478 2009-02-23 18:13:57

cocoleta
Hero member
Inregistrat: 2006-11-02
Mesaje: 3208

Re: discutii de tot felul intre viitoarele mamici 2

nu e permisa mie mi=a dar voie doar cu xilina fara adrenalina

Offline

 

#1479 2009-02-23 18:37:37

cocoleta
Hero member
Inregistrat: 2006-11-02
Mesaje: 3208

Re: discutii de tot felul intre viitoarele mamici 2

fel si fel de medici
intreaba-ti ginecologul dar sigur nu va fi de acord

Offline

 

#1480 2009-02-24 10:20:17

lili pala
Sr. member
Inregistrat: 2007-06-17
Mesaje: 1061

Re: discutii de tot felul intre viitoarele mamici 2

eu mi-am scos o masea de minte, si-mi aduc aminte perfect ca mi-a facut anestezie fara adrenalina. cu toate ca are efect general de contracţie a musculaturii netede pe anumite zone, la gravide adrenalina acţionează relaxant asupra uterului.
atunci eu cred ca unii medici au uitat efectele hormonilor SNV invatate in facultate si resping ideea de adrenalina din principiu.
in concluzie, eu afirm ca adrenalina nu are nici un efect negativ asupra sarcinii. parerea mea!


Mami de Stefanici si Mirunica -pentru poze vizitati blogurile
http://stefanici.blogspot.com
http://emiruna.blogspot.com
59.7 kilograme afurisite! Hai inca - 3 kile !

Offline

 

#1481 2009-02-24 10:42:26

daliana
Hero member
Inregistrat: 2007-07-02
Mesaje: 2186

Re: discutii de tot felul intre viitoarele mamici 2

Rosia a scris:

Fetelor care stiti...spuneti-mi si mie daca este permis in sarcina anestezia dentara ( adrenalina ) ???

eu am facut anestezii, mi-a pus doze mai mici, daca e musai sa rezolvi o problema la dentist e musai, stia ca sunt insarcinata, nu mi-am facut probleme ca ne cunoastem de 15 ani si am avut incredere in ce face
thanadar, poti lua la durere uscosin chiar daca iei nospa

Ultima oara a fost editat de daliana (2009-02-24 10:45:32)


There are two things in life: you have to die and you have to live until you die.
mamica de doua fete cucuiete

Offline

 

#1482 2009-02-24 18:17:10

ttenzika
Sr. member
De la: Timisoara
Inregistrat: 2008-05-21
Mesaje: 1084

Re: discutii de tot felul intre viitoarele mamici 2

si eu am avut probleme cu maselele deminte in timpul sarcinii sad ..dar nu m-am riscat sa fac anestezie..tin minte ca ultima oara m-a facut pe viu grater ...lucrat la nerv si apoi a ramas sa imi scoata  maseaua dupa nastere smile


mamica de bebe Alecsandra  al9leacer

poze:bebe alecsandra
http://picasaweb.google.com/ttenzika/Po … 33rsae2QE#

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.