homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Discutii de tot felul intre viitoarele mamici 2-87


#1635 2009-03-17 11:58:30

alina 28
Full member
Inregistrat: 2008-09-14
Mesaje: 105

Re: discutii de tot felul intre viitoarele mamici 2

imi raspunde si mie cineva ? sau nu stie nimeni? sunt eu cea mai mare in sapt si de aiaa nu am cu cine sa ma sfatuiesc ?ce ati facut ca sa nu va doara vaccinul? pe mine ma doare noaptea mana si ziua ma mananca tare locul ala, azi s-a inrosit si umflat putin cu toate ca am deja 5 zile de cand l-am facut. Ma refer la anti tetanos vaccin.
gravida 31+ baietel

Offline

 



#1636 2009-03-17 12:02:51

sunshine16
Banat
Inregistrat: 2008-09-01
Mesaje: 8121
Site

Re: discutii de tot felul intre viitoarele mamici 2

Ai incercat sa tii gheata? Dar nu direct pe piele, infasutata intr-o carpa sau prosop.


True sophistication lies in simplicity!

www.bubulinagospodina.com

Offline

 

#1637 2009-03-17 12:43:39

lili pala
Sr. member
Inregistrat: 2007-06-17
Mesaje: 1061

Re: discutii de tot felul intre viitoarele mamici 2

fleurette a scris:

fetelor care ati vazut sarcina cand era mai mica, e posibil ca sa fie gemeni, dr cand m-a vazut ce fata am facut a incep sa spun "nuu...putin f putin probabil sa fie daca nu aveti in fam" .... am niste emotii...acum toti cei care au vazut eco zic e sunt doi...oare asa sa fie...pana pe 26.03 (urmat eco cand cica s-ar vedea mai bine) o sa numar si orele nu numai zilele  chicot
http://forum.anticonceptionale.ro/uploa … za_eco.jpg

stii, asa arata si echo mea. dar bulina mica s-a dovedit a fi un fibrom uterin de 2 cm...
nah...


Mami de Stefanici si Mirunica -pentru poze vizitati blogurile
http://stefanici.blogspot.com
http://emiruna.blogspot.com
59.7 kilograme afurisite! Hai inca - 3 kile !

Offline

 

#1638 2009-03-17 12:47:16

daliana
Hero member
Inregistrat: 2007-07-02
Mesaje: 2186

Re: discutii de tot felul intre viitoarele mamici 2

lili pala, si eu ma gandeam ca poate fi un fibrom, de aceea nu s-a pronuntat medicul inca, acum depinde cand s-a controlat ultima data, ca daca a facut o eco cu putin timp inaite de sarcina si nu avea........, nu apare sa se vada peste noapte! pot fi gemeni....... goodluck
vezi ca ai scris 2 mesaje consecutive.....

alina,
cu vaccinul ala.......se pune gheatza, cel putin asa mi-a zis asistenta la vaccinul de 2 luni al micutei

Ultima oara a fost editat de daliana (2009-03-17 12:48:52)


There are two things in life: you have to die and you have to live until you die.
mamica de doua fete cucuiete

Offline

 

#1639 2009-03-17 12:47:18

sunshine16
Banat
Inregistrat: 2008-09-01
Mesaje: 8121
Site

Re: discutii de tot felul intre viitoarele mamici 2

lili pala a scris:

alina 28 a scris:

imi raspunde si mie cineva ? sau nu stie nimeni? sunt eu cea mai mare in sapt si de aiaa nu am cu cine sa ma sfatuiesc ?ce ati facut ca sa nu va doara vaccinul? pe mine ma doare noaptea mana si ziua ma mananca tare locul ala, azi s-a inrosit si umflat putin cu toate ca am deja 5 zile de cand l-am facut. Ma refer la anti tetanos vaccin.
gravida 31+ baietel

nu ai ce face, ala asa doare! radeam cu sotul meu ca m-a durut mai tare injectia decat cezariana! cred ca fac injectia ca sa-ti distraga atentia de la alte dureri... chicot

De ce se face vaccinul asta?!?! Nu se face doar daca te musca ceva, un caine, o pisica?? Toate gravidele il fac?!?1


True sophistication lies in simplicity!

www.bubulinagospodina.com

Offline

 

 Publicitate


loading...

#1640 2009-03-17 12:52:20

daliana
Hero member
Inregistrat: 2007-07-02
Mesaje: 2186

Re: discutii de tot felul intre viitoarele mamici 2

fleurette, eu m--am facut imensa cu unul..........., 30 kg, recomand tuturor fetelor: incercati fara dulciuri si paine....., pe cat se poate......., daca eram mai atenta la inceputul sarcinii nu luam atat, dupa ce am luat 15 kg si eram in 4 luni deja era tardiv! cat despre greturi, eu nu am avut, nu e obligatoriu, daca aveam nu ma ingrasam asa mult!


There are two things in life: you have to die and you have to live until you die.
mamica de doua fete cucuiete

Offline

 

#1641 2009-03-17 12:56:08

sunshine16
Banat
Inregistrat: 2008-09-01
Mesaje: 8121
Site

Re: discutii de tot felul intre viitoarele mamici 2

Daliana, in ultimul trimestru cam cu cat te-ai ingrasat?
Toata lumea ma sperie si imi spune ca in ultimul trimestru o sa iau cat pt toate 3, ca nu am pus pana acum si ca nu e bine  hmm


True sophistication lies in simplicity!

www.bubulinagospodina.com

Offline

 

#1642 2009-03-17 13:16:53

daliana
Hero member
Inregistrat: 2007-07-02
Mesaje: 2186

Re: discutii de tot felul intre viitoarele mamici 2

in ultimul trimestru am luat destul, 13-15, insa depinde de organism, de varsta, de metabolismul fiecareia si de sarcina
cu prima sarcina am luat 18 kg in total si acum 30 si au fost sarcini diferite


There are two things in life: you have to die and you have to live until you die.
mamica de doua fete cucuiete

Offline

 

#1643 2009-03-17 13:19:43

sunshine16
Banat
Inregistrat: 2008-09-01
Mesaje: 8121
Site

Re: discutii de tot felul intre viitoarele mamici 2

Am inteles. Ce nu inteleg eu e cum in ultimul trimestru iei cele mai multe kg? Trebuie sa mananci mai mult? Sau din cauza ca bebele creste f repede?


True sophistication lies in simplicity!

www.bubulinagospodina.com

Offline

 

#1644 2009-03-17 13:29:37

daliana
Hero member
Inregistrat: 2007-07-02
Mesaje: 2186

Re: discutii de tot felul intre viitoarele mamici 2

in primul rand creste bebele, in acelasi timp cu el si lichidul amniotic, uterul se mareste mai mult, fluxul sanguin creste pe masura greutatii bebelusului, sanii se ingreuneaza care se pregatesc pt alaptat......., nevoile calorice sporesc in noua situatie......., idealul doctorilor este ca in primele 2 semestre femeia sa ia numai jumatate din greutatea normala in sarcina, adica in jur de 6 kg si inca cca 6-7 in ultimul trimestru, per total 11-13 kg, dar nu stiu cine dintre noi a reusit sa se tina de standarde


There are two things in life: you have to die and you have to live until you die.
mamica de doua fete cucuiete

Offline

 

#1645 2009-03-17 13:34:15

sunshine16
Banat
Inregistrat: 2008-09-01
Mesaje: 8121
Site

Re: discutii de tot felul intre viitoarele mamici 2

pai eu sunt insarcinata in 21 de saptamani si am luat 1 kg  dance   bis
De aia sunt atat de curioasa cat o sa iau in ultimul trimestru.
Sanii se maresc?!?! Vaaaaaaai pai deja s-au marit si ma simt ca o vaca cu ugere... dace se fac si mai mari... pffff  yikes


True sophistication lies in simplicity!

www.bubulinagospodina.com

Offline

 

#1646 2009-03-17 13:36:42

daliana
Hero member
Inregistrat: 2007-07-02
Mesaje: 2186

Re: discutii de tot felul intre viitoarele mamici 2

probabil ca tu ai avut greturi si nu ai avut pofta de mancare sau ai vomat si nu ti-ai asigurat necesarul caloric si organismul a luat din rezerve si golul a fost umplut de bebe, slabe sanse sa iei mai mult de 10-15 kg acum si le dai la nastere, esti o fericita!


There are two things in life: you have to die and you have to live until you die.
mamica de doua fete cucuiete

Offline

 

#1647 2009-03-17 13:41:36

sunshine16
Banat
Inregistrat: 2008-09-01
Mesaje: 8121
Site

Re: discutii de tot felul intre viitoarele mamici 2

lol  Tocmai, ca nu am avut greturi decat de cateva ori. 5-6 ori. Nu am vomat decat de 2 ori, pot spune ca am o sarcina exemplara.
Dar nu mananc prajeli, grasime, nu beau sucuri acidulate si incerc sa mananc din ce in ce mai rar dulciuri.
Cand am ramas insarcinata aveam 64 de kg si m-am ambitionat sa mananc cat se poate de sanatos, ca sa nu iau mult in greutate. Sper sa reusesc sa o tin tot asa pana a sfarsit.  signof10


True sophistication lies in simplicity!

www.bubulinagospodina.com

Offline

 

#1648 2009-03-17 13:45:58

daliana
Hero member
Inregistrat: 2007-07-02
Mesaje: 2186

Re: discutii de tot felul intre viitoarele mamici 2

felicitari! nici eu nu am mancat prajeli, nu grasime, nu am baut sucuri acidulate....., insa eu care mancam zilnic doar iaurt, fructe si un singur fel la pranz cu salata si nu mancam dulciuri sau paine, in sarcina am mancat in plus 3-4 felii de paine pe zi si din a doua parte a sarcinii, ceva dulce- prajitura o data pe sapt. si cateva patratele de ciocolata pe zi, nu am exagerat, mancam poate mai putin decat un om "normal", dar metabolismul mi-a jucat feste, fiind si a doua sarcina........ si varsta, uf, acuma stagnez de 3 saptamani. Am dat 10 kg la nastere si 8 in primele 6 sapt si acum stagnez si mai am de dat macar 12-13 kg.


There are two things in life: you have to die and you have to live until you die.
mamica de doua fete cucuiete

Offline

 

#1649 2009-03-17 13:50:53

sunshine16
Banat
Inregistrat: 2008-09-01
Mesaje: 8121
Site

Re: discutii de tot felul intre viitoarele mamici 2

Multumesc!
Asa e... difera de la persoana la persoana. Poti sa mananci cat o vrabie si sa te ingrasi.
Dar lasa, bebelusii sa fie sanatosi!
E bine ca ai dat jos 10 kg, pentru restul ai timp, nu-ti face griji!  smile


True sophistication lies in simplicity!

www.bubulinagospodina.com

Offline

 

#1650 2009-03-17 14:26:58

fleurette
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-09-29
Mesaje: 3111

Re: discutii de tot felul intre viitoarele mamici 2

love_t ce putin ai luat...1 kg in 21 sapt? e fff putin, dr zice ca e bine? si eu incerc sa reduc prajelile, paine oricum nu mancam nici inainte decat 1 felie maxim/zi...dulciuri nu f multe, iar sucurile accidulate nu-mi plac
eu am mai facut eco inainte sa raman gravida, acum 1-2 luni si nu mi-a spus nimic de fibrom...eu am antecedente in fam cu cancer si imi fac eco mai des....dar tot ce se poate sa fie altceva decat bb, orice ar fi numai sa nu am probleme...nu-mi pasa daca e 1 sau 2...chiar nu ma deranjeaza  al9leacer
daliana daca tu ai luat 30 kg cu un bb? pai eu daca am gemeni cat o sa ma fac? mai ales ca sunt micuta de statura (1,63)  chicot


mamica de gemeni: Darius si Clarisa al9leacer

Offline

 

#1651 2009-03-17 14:40:52

sunshine16
Banat
Inregistrat: 2008-09-01
Mesaje: 8121
Site

Re: discutii de tot felul intre viitoarele mamici 2

Da, azi am incheiat 21 de saptamani, de maine intru in saptamana 22.
Doctora mea mi-a spus ca atata vreme cat ma simt ok, e totul in regula, bebele se dezvolta normal, e maricel si are picioarele lungi  lol
Am slabit la picioare si la fund  rodnar  probabil ca a luat bebe ce i-a trebuit.
Cum zicea si Daliana, difera de la persoana la persoana, poti sa iei foarte multe kg sau poti sa iei doar cateva. Nu e neaparata nevoie sa iei 30 de kg.
La mine in familie nimeni nu a luat peste 5 kg... probabil ca asa este metabolismul nostru, nu stiu ce sa zic.


True sophistication lies in simplicity!

www.bubulinagospodina.com

Offline

 

#1652 2009-03-17 14:44:24

lauraura
Full member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-11-10
Mesaje: 823

Re: discutii de tot felul intre viitoarele mamici 2

fleurette, ai facu eco intravaginal?
Unei verisoare de a mea i-a spus la eco intravaginala ca are gemeni se vedeau la eco 2 punctulete, asta pe al 6 sapatamani, era ok ea provenea din fam cu gemani tatal ei ,unchiul meu are frate geaman, pana la urma s-a dovedit a fi 1 fetita superba, asa ca mai astepata .in plus la cat ti-ai dorit un bebe ce are acum daca sunt 2 tongue  , sanatosi sa fie.A si in plus se nasc si gemeni la termen sanatosi sa fie copilasii cati or fi 1 sau 2,si o sarcina usoara

Ultima oara a fost editat de lauraura (2009-03-17 21:47:09)

Offline

 

#1653 2009-03-17 15:38:48

pipacslany
Hero member
De la: Kolozsvar
Inregistrat: 2008-12-09
Mesaje: 2895

Re: discutii de tot felul intre viitoarele mamici 2

love_t a scris:

Da, azi am incheiat 21 de saptamani, de maine intru in saptamana 22.
Doctora mea mi-a spus ca atata vreme cat ma simt ok, e totul in regula, bebele se dezvolta normal, e maricel si are picioarele lungi  lol
Am slabit la picioare si la fund  rodnar  probabil ca a luat bebe ce i-a trebuit.
Cum zicea si Daliana, difera de la persoana la persoana, poti sa iei foarte multe kg sau poti sa iei doar cateva. Nu e neaparata nevoie sa iei 30 de kg.
La mine in familie nimeni nu a luat peste 5 kg... probabil ca asa este metabolismul nostru, nu stiu ce sa zic.

love 5 kg? doar atat in toata sarcina?  roll  na ca io nu am mai auzit:P dar conteaza ca aveti de unde sa le dati la micuti:)
eu nu stiu de unde ii dadeam daca nu luam in greutate smile am luat 5 kg si ma simt super.dar mie nu mi-a fost niciodata greata si de varsat nu poate fi vorba  signof10
am gasit un calculator al greutatii pe care sa o iei in functie de ceva parametri si eu sunt exact cum trebuie :)cica pana la sf sarcinii ar trebui sa pun cam 22 dar sper sa nu pun chiar atat tongue

Ultima oara a fost editat de pipacslany (2009-03-17 15:39:34)

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.