homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Anticonceptionale de urgenta.Va rog,ajutati'ma!-4


#58 2008-11-20 13:23:09

alinuutza_81_23_11
Hero member
De la: vest de carpati
Inregistrat: 2008-01-14
Mesaje: 4085

Re: Anticonceptionale de urgenta.Va rog,ajutati'ma!

testul de sarcina e relevant la 10 zile de la intarzierea menstre.. respectiv 21 de zile de la contactul neprotejat.

daca te incadrezi si testul e negativ nu esti insarcinata. daca nu asteapta sa treaca 21 de zile de la contact si apoi fa un test de dimi cu prima urina....


Earth rotation is created by penguins running in circles around the south pole.Prove me wrong...

big_smile big_smile big_smile

Offline

 



#59 2008-11-20 13:46:13

EEU
New member
Inregistrat: 2008-11-04
Mesaje: 35

Re: Anticonceptionale de urgenta.Va rog,ajutati'ma!

pai..de la contactul kre a fost protejat dar s-a rupt....asa....se fac sambata asta 3 saptamani..deci mi-am facut cu 3 zile inainte!

Offline

 

#60 2008-11-20 14:37:42

crys_ty_na
Platinum member
De la: Oradea
Inregistrat: 2006-08-19
Mesaje: 23955

Re: Anticonceptionale de urgenta.Va rog,ajutati'ma!

mai fa unul la fix 3 saptamani,dimneata cu urina prima...dar sincer nu prea cred ca e vb de o sarcina...


happy with him...inlove with him...puss

Offline

 

#61 2008-11-20 20:11:11

EEU
New member
Inregistrat: 2008-11-04
Mesaje: 35

Re: Anticonceptionale de urgenta.Va rog,ajutati'ma!

YES..asta vroiam sa aud de la tne:)))...mi-ai luminat seara sa zic asa:))..oricum o sa mai fac o data..doar ca sa nu mai fiu obsedata!

Offline

 

#62 2008-11-23 09:10:24

spice
New member
Inregistrat: 2008-11-23
Mesaje: 5

Re: Anticonceptionale de urgenta.Va rog,ajutati'ma!

Buna dimineata!..am si eu mare nevoie de o parere..sper sa ma exprim cat mai clar pt ca problema e mai complicata...pe data de 15 oct am facut un avort,totul a decurs normal,fara complicatii...la 3 sapt dupa,mai exact pe 5 nov am avut un contact sexual,am folosit pharmatex,recomandat de medic,dar pt linistea mea,la 30 ore dupa am luat si escapelle.in perioada 13-16 nov,atunci cand ar fi trebuit sa-mi vina menstuatia,am avut niste dureri puternice,doar o picatura de sange si atat..de atunci si pana acum am facut 5 teste de sarcina,firme diferite,toate au iesit clar negative..vineri m-am prezentat la medic si stupoare..imi spune,in urma ecografiei,ca as fi suspecta de o sarcina oprita in evolutie sau poate fi un simplu polip..m-a pus sa fac si bhcg,dar maine primesc rezultatul,am facut si acolo testul cu urina,tot negativ...care este parerea voastra?este posibil sa fie sarcina,desi testele sunt negative?daca sarcina este oprita in evolutie,imi iese totusi la analiza de sange?si ce sanse am sa o elimin singura,fara sa fac chiuretaj?ma gandesc cu groaza ca as mai putea trece prin experienta asta!!!..va multumesc anticipat pt raspunsuri..

Offline

 

 Publicitate


loading...

#63 2008-11-23 13:09:18

lady in black
Insomniac member
Inregistrat: 2007-11-28
Mesaje: 8277

Re: Anticonceptionale de urgenta.Va rog,ajutati'ma!

spice, avand in vedere ca ai facut avort si ai si luat escapelle, te-ai cam dereglat un pic si menstra poate sa intarzie

in legatura cu testele de sarcina, acestea sunt concludente numai la 3 saptamani de la contact sau la o saptamana de intarziere a menstrei. azi ar fi la tine o saptamana de intariere, dar cum ti-e putin dereglat organismul eu cred ca doar la 3 saptamani de la contact va fi testul concludent.
vezi ce iese la hcg si eventual mai cere parerea unui medic. nu inteleg de ce ti-a recomandat pharmatex in loc de o metoda contraceptiva mult mai eficienta. oricum daca ai luat escapelle sansele sunt mici sa fie sarcina

Offline

 

#64 2008-11-23 13:50:38

your.dream
Insomniac member
Inregistrat: 2008-06-06
Mesaje: 5368
Site

Re: Anticonceptionale de urgenta.Va rog,ajutati'ma!

In primul rande se recomanda abstinenta dupa un avort,pana dupa prima menstruatie...
Eu cred k dupa ce ai trecut printr-un avort trebuia sa nu-l lasi sa-si dea drumul inauntru...sarcina se "prinde"mult mai usor,pt k locul e curat...
Sper sa fie ok si sa nu fie vorba de inca o sarcina...pt k tot la avort o sa se ajunga,nu exista alta metoda...
vezi ce iese la analiza de sange...
te asteptam cu vesti


Iubesc si sunt iubita

Offline

 

#65 2008-11-23 14:52:58

spice
New member
Inregistrat: 2008-11-23
Mesaje: 5

Re: Anticonceptionale de urgenta.Va rog,ajutati'ma!

multumesc mult pt raspunsuri...mi-a recomandat pharmatex deoarece am luat anticonceptionale timp de 8 ani cu mici pauze si din cauza lor mi-a aparut un nodul la ficat,asa ca mi-au fost interzise,iar cu prezervativul am patit-o de cateva ori sa se rupa..ar mai fi fost si varianta steriletului dar nici nu vreau sa ma gandesc...off..e f.complicat..in privinta activitatii sexuale dupa avort,doctorul mi-a spus ca o pot relua dupa 2 sapt fiindca a folosit metoda aspiratiei si cica se vindeca mai repede asa...dar tot n-am inteles daca sarcina oprita in evolutie mai apare in analiza sangelui..si inca un lucru pe care nu-l inteleg este cum a putut sa vada eventuala sarcina la eco dupa doar 17 zile de la conceptie..este posibil?

Offline

 

#66 2008-11-23 15:05:29

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: Anticonceptionale de urgenta.Va rog,ajutati'ma!

spice a scris:

multumesc mult pt raspunsuri...mi-a recomandat pharmatex deoarece am luat anticonceptionale timp de 8 ani cu mici pauze si din cauza lor mi-a aparut un nodul la ficat,asa ca mi-au fost interzise,iar cu prezervativul am patit-o de cateva ori sa se rupa..ar mai fi fost si varianta steriletului dar nici nu vreau sa ma gandesc...off..e f.complicat..in privinta activitatii sexuale dupa avort,doctorul mi-a spus ca o pot relua dupa 2 sapt fiindca a folosit metoda aspiratiei si cica se vindeca mai repede asa...dar tot n-am inteles daca sarcina oprita in evolutie mai apare in analiza sangelui..si inca un lucru pe care nu-l inteleg este cum a putut sa vada eventuala sarcina la eco dupa doar 17 zile de la conceptie..este posibil?

sigur de la contraceptive ti-a aparut nodulul la ficat???
ma rog...
pharmatex e  ok din punct de vedere contraceptiv daca e folosit corect...are eficienta foarte buna pentru un spermicid...
sarcina oprita in evolutie nu se vede la analiza singelui...pentru ca nu secreta beta hcg....deci nu pozitiveaza nici testele de urina
nu vrei tu sa mergi sa te consulti cu un medic de planning in ce priveste contraceptia?
e ok ginecologul cind vine vorba de avort, insa nu ai vrea sa le eviti?
pe scurt, cred ca nu esti gravida, ca singura varianta de sarcina e una restanta de atunci de cind ai facut avortul, ceea ce nici macar nu vreau sa ma gindesc


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#67 2008-11-23 22:52:23

spice
New member
Inregistrat: 2008-11-23
Mesaje: 5

Re: Anticonceptionale de urgenta.Va rog,ajutati'ma!

atunci cand mi s-a descoperit nodulul la ficat,prima reactie a medicului a fost de genul "sa nu mai iei in viata ta anticonceptionale",dupa mai multe investigatii diagnosticul fiind de "hiperplazie nodulara focala"..din acelasi motiv mi s-a recomandat sa fac si avort,eu as fi vrut sa pastrez sarcina,dar mi s-a spus ca pot aparea complicatii,ca ar trebui sa-mi fac mai intai o biopsie la ficat,sa fiu sigura de diagnostic..tin sa precizez ca am fost la cinci medici diferiti inainte de a face avort,inclusiv la planning...mi s-au recomandat ovulele,prezervativul (dar in urma unuia rupt am ramas insarcinata) sau exluton,dar despre acesta am citit tot felul de lucruri neplacute pe acest forum..in coditiile in care maine primesc rezultatele analizelor de sange si sunt valori normale,adica nu apare sarcina,ce as mai putea face...dr mi-a spus sa revin peste o sapt la ecografie,indiferent de rezultatul analizei,dar daca sarcina ar fi oprita in evolutie,nu inteleg ce ar putea vedea modificat intr-o saptamana..si daca nu sunt insarcinata,de ce imi intarzie menstruatia?posibil din cauza escapellu-lui?
va multumesc mult pt raspunsuri si scuze pt ca am scris atat de mult..
si inca ceva..care ar fi complicatiile in cazul unei restante de la avort?

Ultima oara a fost editat de spice (2008-11-23 22:55:17)

Offline

 

#68 2008-11-26 21:34:54

spice
New member
Inregistrat: 2008-11-23
Mesaje: 5

Re: Anticonceptionale de urgenta.Va rog,ajutati'ma!

nu stiu daca ar trebui sa continui sa scriu aici despre problema,expusa mai sus, sau sa ma mut la probleme medicale...deci,astazi am fost la un alt doctor decat cel care mi-a dat diagnosticul de posibila sarcina si mi s-a spus ca nici vorba de asa ceva..dar,in urma celor spuse de mine si a ecografiei transvaginale sunt banuita ca as avea SINECHIE UTERINA, dobandita bineinteles in urma avortului, de aici si lipsa menstruatiei si durerile puternice la o luna dupa avort...mi s-a spus ca trebuie sa astept pana luna viitoare si daca procesul se repeta, adica dureri fara sangerare normala cantitativ, va trebui sa mi se faca o procedura numita DEBRIDARE si montarea pt cateva luni a unui sterilet
   Va rog mult, daca imi poate spune cineva mai multe informatii despre aceasta debridare, daca a trecut cineva prin asa ceva,cat este de dureroasa si ce urmari neplacute poate avea...au trecut 6 ore de cand am venit de la medic si sunt ff speriata,plang incontinuu pt ca nu stiu la ce sa ma astept...va multumesc pt ajutor.

Offline

 

#69 2008-11-26 22:18:07

EEU
New member
Inregistrat: 2008-11-04
Mesaje: 35

Re: Anticonceptionale de urgenta.Va rog,ajutati'ma!

aaa..am mai facut un test de sarcina nu la 21 de zile..si la 22 de zile..cu prima urina si asa si tot negativ...si mie tre sa imi vina pe 24 ..bine ca a trecut 24 de ceva timp;))...dar oricum o sa incerc sa stau calme..ca, cred ca nu am de ce sa ma mai ingrijorez atata..ca de o luna stau asa stresata....oricum ciclul meu e neregulat..adica am fost si la ginecolog si 2 teste de sarcina negative..chiar nu cred ca e posibil..nuj ce sa zic

Offline

 

#70 2008-11-26 22:36:56

crys_ty_na
Platinum member
De la: Oradea
Inregistrat: 2006-08-19
Mesaje: 23955

Re: Anticonceptionale de urgenta.Va rog,ajutati'ma!

spice i am lasat doctoressei linkul...

si EEU stai linistita...nu esti insarcinata...


happy with him...inlove with him...puss

Offline

 

#71 2008-11-26 22:43:19

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: Anticonceptionale de urgenta.Va rog,ajutati'ma!

spice a scris:

nu stiu daca ar trebui sa continui sa scriu aici despre problema,expusa mai sus, sau sa ma mut la probleme medicale...deci,astazi am fost la un alt doctor decat cel care mi-a dat diagnosticul de posibila sarcina si mi s-a spus ca nici vorba de asa ceva..dar,in urma celor spuse de mine si a ecografiei transvaginale sunt banuita ca as avea SINECHIE UTERINA, dobandita bineinteles in urma avortului, de aici si lipsa menstruatiei si durerile puternice la o luna dupa avort...mi s-a spus ca trebuie sa astept pana luna viitoare si daca procesul se repeta, adica dureri fara sangerare normala cantitativ, va trebui sa mi se faca o procedura numita DEBRIDARE si montarea pt cateva luni a unui sterilet
   Va rog mult, daca imi poate spune cineva mai multe informatii despre aceasta debridare, daca a trecut cineva prin asa ceva,cat este de dureroasa si ce urmari neplacute poate avea...au trecut 6 ore de cand am venit de la medic si sunt ff speriata,plang incontinuu pt ca nu stiu la ce sa ma astept...va multumesc pt ajutor.

ok...sa ne lamurim cu exluton...nu tot ce citesti pe aici trebuie luat ca fiind musai adaptat tie...oricum insa, ori ai voie contraceptive orale, ori nu ai...nu estrogenul e de vina pentru nodulii hepatici, daca e sa fie, ci contraceptivele cu totul...deci, daca e sa fie cazul, nici exluton nu e o solurtie
debridarea presupune ruperea bridei aleia..steriletul s-ar monta pentru ca sa nu se faca alta sinechie in locul celei tocmai desfacute...ma rog
motive prea multe de plins intruna nu vad...o sa vina si menstra zic eu...sincer, eu m-as preocupa acum de ce e cu ficatul si cu nodulul ala


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#72 2008-11-26 23:16:44

spice
New member
Inregistrat: 2008-11-23
Mesaje: 5

Re: Anticonceptionale de urgenta.Va rog,ajutati'ma!

multumesc pt raspuns..in privinta nodulului nu prea am ce sa fac, mi s-a spus sa-l tin sub control, sa nu mai creasca, merg la eco la fiecare 6 luni...vreau doar sa va intreb daca procedura asta, debridarea, este dureroasa si daca se face cu anestezie..multumesc inca o data!

Offline

 

#73 2008-11-26 23:39:23

EEU
New member
Inregistrat: 2008-11-04
Mesaje: 35

Re: Anticonceptionale de urgenta.Va rog,ajutati'ma!

ok multumesc mult:*

Offline

 

#74 2008-11-26 23:49:45

crys_ty_na
Platinum member
De la: Oradea
Inregistrat: 2006-08-19
Mesaje: 23955

Re: Anticonceptionale de urgenta.Va rog,ajutati'ma!

cu placere smile


happy with him...inlove with him...puss

Offline

 

#75 2008-12-01 16:48:59

Roxiii
Full member
Inregistrat: 2008-11-28
Mesaje: 399

Re: Anticonceptionale de urgenta.Va rog,ajutati'ma!

Am luat Escapelle si din cate am inteles menstruatia poate sa intarzie sau sa vina mai repede.As vrea sa stiu cu cate zile iti poate veni mai devreme sau cat iti poate intarzia?

Offline

 

#76 2008-12-01 17:28:45

crys_ty_na
Platinum member
De la: Oradea
Inregistrat: 2006-08-19
Mesaje: 23955

Re: Anticonceptionale de urgenta.Va rog,ajutati'ma!

depinde de organismul tau...poate nici sa nu intarzie sau sa vina mai devreme...


happy with him...inlove with him...puss

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.