homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Anticonceptionale de urgenta.Va rog,ajutati'ma!-6


#96 2008-12-03 14:46:54

Khristall
Insomniac member
De la: Casuta noastra
Inregistrat: 2007-10-08
Mesaje: 9783

Re: Anticonceptionale de urgenta.Va rog,ajutati'ma!

nu ai pentru ce puss


Mamica de strumfulet... bebe 19 iulie 2013 hjarta

Offline

 



#97 2008-12-03 18:42:37

tzuntzurel
New member
Inregistrat: 2007-10-17
Mesaje: 8

Re: Anticonceptionale de urgenta.Va rog,ajutati'ma!

Am si eu o intrebare, ca  pilula de a doua zi se ia doar Postinor 2 sau Escapelle?
Mi se par prea scumpe, si nu prea imi permit sa le cumpar. Mi s-a intamplat acum cativa ani sa am nevoie de pastila de a doua zi si medicul de la planing familial mi-a dat niste anticonceptionale (nu mai stiu cum se numeau) sa iau 4 buc o data si apoi la 12 ore inca 4buc. Erau oricum mai ieftine. Puteti sa-mi spuneti si mie care ar mai fi solutiile in afara de Postinor si Escapelle? Va rog, astept raspunsul urgent, sa pot sa aplic o metoda, nu vreau sa raman insarcinata, am un copil mic si chiar nu vreau inca unul acum. Multumesc anticipat.

Offline

 

#98 2008-12-03 18:45:14

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: Anticonceptionale de urgenta.Va rog,ajutati'ma!

Eu nu stiu decat de Postinor si Escapelle...

Offline

 

#99 2008-12-03 20:30:49

crys_ty_na
Platinum member
De la: Oradea
Inregistrat: 2006-08-19
Mesaje: 23955

Re: Anticonceptionale de urgenta.Va rog,ajutati'ma!

exista intradevar o combinatie care se ia folosind anumite anticonceptionale...dar doar medicul ti o poateda si nu stiu sincer cat de sigura e...eu zic sa mergi maine la un cabinet de planning...poate poti cumpara de acolo postinor mai ieftin...


happy with him...inlove with him...puss

Offline

 

#100 2008-12-03 21:45:35

emoaintelinu
Membru
Inregistrat: 2008-12-03
Mesaje: 2

Re: Anticonceptionale de urgenta.Va rog,ajutati'ma!

am si eu o problema!! fiind baiat nu prea stiu despre perioade fertile nefertile etc.!! stiu doar atat: ca in urma cu jumatate de ora sau chiar o ora am facut dragoste cu prietena mea...! din nefericire prezervativul s-a rupt:(...iar amandoi ne-am gandit la o pilula de a doua zi..!! am mai citit pe forum si am vazut ca sunt 2 variante: escapelle si postinor..!! banuiesc ca sunt scump. .. dar pana la urma pretul nu conteaza( daca ati putea sami dati o val aprox... ar fi bn:D ) ma gandeam ca POATE ar putea face maine un test de sarcina DAR NU STIU CE ``VALABILITATE`` O SA AIBA( asta pentru ca banuiesc eu ca trebuie facut dupa... menstruatie.. sau inainte sau..,. dupa c a intarziat etc....vreau sa tin cont si de faptul ca menstruatia nu o are regulata.. si ca ar trebui sa-i vina in jur de data de 15-16..) VAS FI RECUNOSCATOR DACA MA-TI AJUTA.. CU RASPUNSURI, SFATURI ETC.. sunt.. foarte ingrijorat pentru ea si pentru relatia noastra( pentru ca nu avem nevoie de un copilas acum...)sad.. VA MULTUMESC ANTICIPAT...( astept sugestiile voastre)

Offline

 

 Publicitate


loading...

#101 2008-12-03 21:54:06

Khristall
Insomniac member
De la: Casuta noastra
Inregistrat: 2007-10-08
Mesaje: 9783

Re: Anticonceptionale de urgenta.Va rog,ajutati'ma!

poate sa ia postinor e mai ieftin. si daca gaseste si la un cabinet de planning e si mai bine, ca acolo e mai ieftin decatr in farmacii.
testul de sarcina se face la o saptaman de la intarzierea ciclului sau la 3 saptamani d ela contactul cu risc. daca l`ar face acum nu ar avea nici o valoare. eu zic sa isi calculeze perioada fertila si daca era in perioada fertila sa ia postinor...are la dispozitie 72 de ore de la contact.


Mamica de strumfulet... bebe 19 iulie 2013 hjarta

Offline

 

#102 2008-12-03 21:54:48

crys_ty_na
Platinum member
De la: Oradea
Inregistrat: 2006-08-19
Mesaje: 23955

Re: Anticonceptionale de urgenta.Va rog,ajutati'ma!

nu are rost sa faca test de sarcina...daca stie roag o peprietena ta sa ne spuna celmai lung si celmai scurt ciclu menstrual (nu sangerare) din ultimele 4-6 lun...daca nu a tinut evidenta atunci sa ia unul din cele 2...sunt pana in 50 de lei...depind ede farmacie la sensiblu e 50 postinorul si 60 escapelle...unele fete ziceau ca au gasit si la 30 si ceva postinorul...


happy with him...inlove with him...puss

Offline

 

#103 2008-12-03 22:05:25

emoaintelinu
Membru
Inregistrat: 2008-12-03
Mesaje: 2

Re: Anticonceptionale de urgenta.Va rog,ajutati'ma!

Multumesc Frumos...!! O Sa O Sfatui Sa I-a Postinor... La Urma Urmei E Mai Bun... Dekt Un Avort:|sad...!! Multumesc Mult...!!

Offline

 

#104 2008-12-03 22:08:52

Khristall
Insomniac member
De la: Casuta noastra
Inregistrat: 2007-10-08
Mesaje: 9783

Re: Anticonceptionale de urgenta.Va rog,ajutati'ma!

cu placere si numai bine!


Mamica de strumfulet... bebe 19 iulie 2013 hjarta

Offline

 

#105 2008-12-09 18:50:18

mony_kdulce
New member
Inregistrat: 2007-08-09
Mesaje: 16

Re: Anticonceptionale de urgenta.Va rog,ajutati'ma!

Am hotarat acum 1 luna dupa ce s-a treminat menstruatia k nu mai iau anticonceptionale, dr mea ginecolog zicand k nu e bine si ca trebuie pauza 2 luni..in fine . daca le luam in 3 dec trebuia sa incep sa iau deja folia urmatoare de marvelon dar cum v-am zis nu am mai luat si nu mi-a venit nici menstra in tot rastimpu asta...vineri pe 5 dec am mers la prietenu meu si am facit dragoste vineri seara, sambata dimineata si seara neprotejat . duminica dimieata am cumparat pilula d e a2 zi care apropo e scumpa rau (40 lei!!) si am luat-o k zicea la 72 ore dupa.///asace parere aveti? sper sa nu fi ramas insarcinat. ma gandesc asa optimist ca terbuia sa vina deja menstruatia...ca nu venise si am luat si acele pastile (k sunt 2). am dreptate?AJUTOR URGENT K SUNT FOARTE INGRIJORATA VA ROG !


Dragostea e intotdeauna rabdatoare si draguta,niciodata nu e geloasa,dragostea nu e laudaroasa sau increzuta,nu e nepoliticoasa sau egoista; nu se apara,dar nici nu se razbuna.. Dragostea nu gaseste placere in pacatele altora..dar gaseste placere in adevar... este intotdeuna gata sa ierte,sa aiba incredere,sa spere...si sa indure...orice urmeaza.

Offline

 

#106 2008-12-09 23:28:43

lady in black
Insomniac member
Inregistrat: 2007-11-28
Mesaje: 8277

Re: Anticonceptionale de urgenta.Va rog,ajutati'ma!

mony, pilula de a doua zi se ia in MAXIM 72 ore si cu cat e luata mai devreme cu atat mai bine asa ca sincer, nu vreau sa te supar, dar nu stiu cat si-a facut efectul..cel putin pentru primele 2 contacte cam deloc

si nu mai inteleg inca un lucru...dupa ce ai terminat ultima folie de ac nu ti-a venit menstra?

Offline

 

#107 2008-12-11 14:28:42

Mary07
Membru
Inregistrat: 2008-12-11
Mesaje: 3

Re: Anticonceptionale de urgenta.Va rog,ajutati'ma!

Buna!
Am o mare rugaminte daca ma poate lamuri cineva..
Am avut un contact sexual in care prezervativul s-a rupt...Prietenul meu nu a ejaculat in mine dar din cate stiu eu exista o preejculare care contine si ea spermatozoizi...
Dupa 36 de ore am luat Postinor2 si acuma ciclul meu intarzie...Eu am un ciclu regulat pt ca fac tratament cu Duphaston(progesteron)...poate sa intarzie din cauza Postinorului?
si inca o problema ar mai fi ca dupa vreo 3 zile am realizat ca o mica parte din prezervativ a ramas in mine...am citit ca spermatozoizii traiesc intre 24-48 de ore...
Sunt sanse mari sa fi ramas insarcinata?
va rog sa-mi raspundeti:((

Offline

 

#108 2008-12-11 14:39:14

alinuutza_81_23_11
Hero member
De la: vest de carpati
Inregistrat: 2008-01-14
Mesaje: 4085

Re: Anticonceptionale de urgenta.Va rog,ajutati'ma!

pai poti sa iti calculezi perioada fertila.... sa vezi daca erai la ovulatie sau nu . Tind sa cred ca din cauza postinorului ti sa dereglat ciclu .... mai astepata cateva zile sa vezi..

poti face si un test de sarcina daca au trecut 3 sapt de la contact .... de dimi cu prima urina ... cred insa ca de la postinor este intarzierea ...


Earth rotation is created by penguins running in circles around the south pole.Prove me wrong...

big_smile big_smile big_smile

Offline

 

#109 2008-12-11 14:43:33

Mary07
Membru
Inregistrat: 2008-12-11
Mesaje: 3

Re: Anticonceptionale de urgenta.Va rog,ajutati'ma!

nu eram in perioada fertila...s-a intamplat inainte cu vreo 2 zile sa trebuiasca sa-mi vina ciclu...

multumesc de raspuns
dar inca nu au trecut 3 sapt de la contact...contactul a avut loc sambata...
sunt ft stresata astept sa treaca odata perioada asta:((

Offline

 

#110 2008-12-11 19:28:18

mony_kdulce
New member
Inregistrat: 2007-08-09
Mesaje: 16

Re: Anticonceptionale de urgenta.Va rog,ajutati'ma!

dupa ce am terminat ultima folie nbu mi-a venit mentra si trebuia sa vina in intervalu ala cu o sapt inainte de 3 dec cand trebuia sa-ncep sa iau urmatoarea...pai contactele de vneri nu au fost vineri ziua ci undeva la 23-00 noaptea adik apropae sambata iar eu postinoru l-am luat dumink dimineata la ora 9:30...nu vreau sa ma sperii si nici sa fac rveun copil acuma ! dc daca nu e indicata pauza aceea asa zisa 2 luni la antibebe ginecologii sfatuiesc tinerele sa o faca????daca ea e si asa inutila?


Dragostea e intotdeauna rabdatoare si draguta,niciodata nu e geloasa,dragostea nu e laudaroasa sau increzuta,nu e nepoliticoasa sau egoista; nu se apara,dar nici nu se razbuna.. Dragostea nu gaseste placere in pacatele altora..dar gaseste placere in adevar... este intotdeuna gata sa ierte,sa aiba incredere,sa spere...si sa indure...orice urmeaza.

Offline

 

#111 2008-12-12 16:06:57

camysh
Moderator
Inregistrat: 2007-12-08
Mesaje: 37788

Re: Anticonceptionale de urgenta.Va rog,ajutati'ma!

mony_kdulce, daca nu ti-a venit menstruatia dupa ce ai terminat folia tu nu ti-ai pus niste semne de intrebare?...

cu postinorul ala, e asa cum zice lady in black, cu cat mai repede, cu atat mai bine, la cel mult 72 de ore de la contactul cu risc.

in ceea ce priveste faptul ca ginecologii recomanda pauza la ac, ei nu sunt specializati pe contraceptie. cele mai bune sfaturi in acest sens ti le da medicul de planning. pauza nu trebuie facuta decat atunci acnd vrei un bebe, ai probleme medicale care necesita intreruperea lor sau vrei tu pur si simplu sa nu le mai iei. organismul se curata in cele 7 zile de pauza dintre folii.

Offline

 

#112 2008-12-12 17:39:09

mony_kdulce
New member
Inregistrat: 2007-08-09
Mesaje: 16

Re: Anticonceptionale de urgenta.Va rog,ajutati'ma!

nu nu mi-am pus semne de intrebare pentru ca dupa ce trecuse menstra in acel rastimp de 3-4 saptamani eu nu am mai intretinut nici un fel de relatii sexuale! stiam ca e normal sa intarzie menstra dupa intreruperea anticonceptionaleleor pentru ca se deregleaza sistemul format asa de vreo 2 ani... dar astazi am avut o mica scurgerea usor maronie ! am inteles ca asta trebuie sa se intample dupa ce iei postinorul la cateva zile semn ca ai scapat de o presupusa sarcina dar nu era f abundenta doar  putin. sper sa mai vina sau chiar sa vina menstra ! am gresit cu ecva in cele ce am scris??

Ultima oara a fost editat de mony_kdulce (2008-12-12 17:40:09)


Dragostea e intotdeauna rabdatoare si draguta,niciodata nu e geloasa,dragostea nu e laudaroasa sau increzuta,nu e nepoliticoasa sau egoista; nu se apara,dar nici nu se razbuna.. Dragostea nu gaseste placere in pacatele altora..dar gaseste placere in adevar... este intotdeuna gata sa ierte,sa aiba incredere,sa spere...si sa indure...orice urmeaza.

Offline

 

#113 2008-12-12 18:32:18

your.dream
Insomniac member
Inregistrat: 2008-06-06
Mesaje: 5368
Site

Re: Anticonceptionale de urgenta.Va rog,ajutati'ma!

mony_kdulce a scris:

nu nu mi-am pus semne de intrebare pentru ca dupa ce trecuse menstra in acel rastimp de 3-4 saptamani eu nu am mai intretinut nici un fel de relatii sexuale! stiam ca e normal sa intarzie menstra dupa intreruperea anticonceptionaleleor pentru ca se deregleaza sistemul format asa de vreo 2 ani... dar astazi am avut o mica scurgerea usor maronie ! am inteles ca asta trebuie sa se intample dupa ce iei postinorul la cateva zile semn ca ai scapat de o presupusa sarcina dar nu era f abundenta doar  putin. sper sa mai vina sau chiar sa vina menstra ! am gresit cu ecva in cele ce am scris??

Sangerarea de dupa postinor NU inseamna ca nu ai ramas insarcinata.E numai un efect advers al postinorului.


Iubesc si sunt iubita

Offline

 

#114 2008-12-12 18:45:23

iubyiuby
New member
Inregistrat: 2008-12-12
Mesaje: 5

Re: Anticonceptionale de urgenta.Va rog,ajutati'ma!

buna,mi-a intarziat ciclul 2 zile sunt speriata deoarece am facut-o neprotejati,iubitul meu zice ca e imposibil sa fiu insarcinata,ca e doar o schimbare a menstruatiei.in cazul asta ce as putea face acum?

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.