homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Anticonceptionale de urgenta.Va rog,ajutati'ma!-8


#134 2008-12-15 18:35:34

iubyiuby
New member
Inregistrat: 2008-12-12
Mesaje: 5

Re: Anticonceptionale de urgenta.Va rog,ajutati'ma!

odetzik a scris:

Am sunat la cabinetul de planning si am maine dimineata programare... Nu sunt deloc lamurita si prefer sfatul unui profesionist k sa stau 100% linistita... Maine o sa se faca 48 ore de la contact deci daca o sa-mi spuna k totusi e nevoie de postinor o sa am timp sa-l iau...

Offline

 



#135 2009-01-16 18:56:14

freedom
Full member
Inregistrat: 2007-01-18
Mesaje: 138

Re: Anticonceptionale de urgenta.Va rog,ajutati'ma!

hello!eu am fost de curand la planning si in urma unui consult mi`a zis k am o rana pe col+candida si mi`a dat cervugid ovule(12 zile).din cate am inteles dupa astea 12 se face pauza 7 zile si se ia din nou ,nu?intrebvarea mea este daca in timpul administrarii e permis contactul sexual.si ar mai fi ceva..eu luam desorelle si le luam si ptr ten,iar dna doctor mi`a spus k acestea nu sunt pentru ten si mi`a dat melleva 35,care din cate stiu sunt f puternice ptr ca ar fi mai bune pentru ten.ce parere aveti de ele?si tratamentul cu ovule afecteaza eficacitatea ac?si am mai citit undeva ca dupa ce termin folia de desorelle nu trebuie sa mai astept a 8 zi sa incep cu melleva,ci sa le iau exact din prima zi de menstra?asa este?

Ultima oara a fost editat de freedom (2009-01-16 19:02:48)

Offline

 

#136 2009-01-16 19:05:44

freedom
Full member
Inregistrat: 2007-01-18
Mesaje: 138

Re: Anticonceptionale de urgenta.Va rog,ajutati'ma!

bun..mersi..si am mai citit undeva ca dupa terminarea foliei de desorelle,nu ar trebui sa astept a 8 zi ca sa incep melleva,ci sa iau exact din prima zi de menstruatie..asa e?

Offline

 

#137 2009-01-17 13:01:56

georgiana_ionela_25
New member
Inregistrat: 2009-01-14
Mesaje: 44

Re: Anticonceptionale de urgenta.Va rog,ajutati'ma!

EEU a scris:

buna again;))..am fost la ginecolog..si mi-a facut o daia..eco intravaginala sau cum se numeste?..in fine mi-a bagat stiti voi ce..si mi-a zis ca nu am nimic. adik asta inseamnca ca nu am de ce sa imi fac probleme nu?...adica ma refer ca el a putut sa vada daca am ramas sau nu...

nu avea prea mare incredere.eu am fost la un ginecolog care mi-a zis k nu am nimic ca am doar uterul marit,dar ca nu-s insarcinata,iar dupa o luna cand am fost la un alt medic deoarece imi facusem vreo 2 teste si imi iesisera pozitive,m-am trezit ca sunt gravida in 2 luni jumate!iar primul imi daduse si tratament pa care l-am intrerupt la un mom dat pt k nu ma simteam bine.

Offline

 

#138 2009-01-29 19:44:02

freedom
Full member
Inregistrat: 2007-01-18
Mesaje: 138

Re: Anticonceptionale de urgenta.Va rog,ajutati'ma!

alexia a scris:

Poti face in ambele moduri. Doar ca daca incepi din prima zi de menstra iti vei schimba ziua in care iti vine ciclul.
Oricare dintre metode le vei alege, efectul contraceptiv se pastreaza.

am o mare nelamurire,cu  riscul de a deveni enervanta:revenind la melleva 35.pe prospect scrie k in momentul in care schimb anticonceptionalele cu melleva 35,prima pastila trebuie s`o iau in prima zi de menstruatie.am mai gasit un medic pe un site,reprezentant al firmei care promoveaza melleva care zicea acelasi lucru.Insa doctora de la planning mi`a zis sa incep cu ele din a 8 zi..adik dupa cele 7 zile de pauza cu pastila specifica zilei respective.nu vreau sa fac vreo prostie,tocmai de asta incerc sa ma lamuresc.vreau sa fiu sigura ca fac ceva bine.si v`as ruga sa imi spuneti daca pana la urma e neaparat sa le iau din prima zi..

Offline

 

 Publicitate


loading...

#139 2009-01-29 20:18:42

freedom
Full member
Inregistrat: 2007-01-18
Mesaje: 138

Re: Anticonceptionale de urgenta.Va rog,ajutati'ma!

astept un raspuns fetelor..multumesc

Offline

 

#140 2009-01-30 00:23:18

oana16
Sr. member
De la: capitala culturara
Inregistrat: 2007-04-21
Mesaje: 1326

Re: Anticonceptionale de urgenta.Va rog,ajutati'ma!

freedom a scris:

alexia a scris:

Poti face in ambele moduri. Doar ca daca incepi din prima zi de menstra iti vei schimba ziua in care iti vine ciclul.
Oricare dintre metode le vei alege, efectul contraceptiv se pastreaza.

am o mare nelamurire,cu  riscul de a deveni enervanta:revenind la melleva 35.pe prospect scrie k in momentul in care schimb anticonceptionalele cu melleva 35,prima pastila trebuie s`o iau in prima zi de menstruatie.am mai gasit un medic pe un site,reprezentant al firmei care promoveaza melleva care zicea acelasi lucru.Insa doctora de la planning mi`a zis sa incep cu ele din a 8 zi..adik dupa cele 7 zile de pauza cu pastila specifica zilei respective.nu vreau sa fac vreo prostie,tocmai de asta incerc sa ma lamuresc.vreau sa fiu sigura ca fac ceva bine.si v`as ruga sa imi spuneti daca pana la urma e neaparat sa le iau din prima zi..

nu trebuie sa o iei neaparat din prima zi....u lasi sa treaca pauza si incepi folia..neavand nevoie de protectie...asa scrie pe prospectul tuturor ac.....e ok si asa cum am zs eu....e mai practic...


Iubirea e un lux ce nu si-l permite toata lumea

Offline

 

#141 2009-01-30 09:08:44

andreea_andy2
Moderator
Participant la intalnirea nationala
De la: Gurile Deltei
Inregistrat: 2007-12-08
Mesaje: 10430

Re: Anticonceptionale de urgenta.Va rog,ajutati'ma!

freedom a scris:

alexia a scris:

Poti face in ambele moduri. Doar ca daca incepi din prima zi de menstra iti vei schimba ziua in care iti vine ciclul.
Oricare dintre metode le vei alege, efectul contraceptiv se pastreaza.

am o mare nelamurire,cu  riscul de a deveni enervanta:revenind la melleva 35.pe prospect scrie k in momentul in care schimb anticonceptionalele cu melleva 35,prima pastila trebuie s`o iau in prima zi de menstruatie.am mai gasit un medic pe un site,reprezentant al firmei care promoveaza melleva care zicea acelasi lucru.Insa doctora de la planning mi`a zis sa incep cu ele din a 8 zi..adik dupa cele 7 zile de pauza cu pastila specifica zilei respective.nu vreau sa fac vreo prostie,tocmai de asta incerc sa ma lamuresc.vreau sa fiu sigura ca fac ceva bine.si v`as ruga sa imi spuneti daca pana la urma e neaparat sa le iau din prima zi..

Ambele variante sunt corecte si mentin protectia. Insa daca nu vrei sa-ti schimbi ziua in care iti vine menstra, faci pauza normal.


Fericita mamica de Aida Maria!

Offline

 

#142 2009-02-05 00:26:13

iulianat
New member
Inregistrat: 2009-02-04
Mesaje: 11

Re: Anticonceptionale de urgenta.Va rog,ajutati'ma!

nu ar trebui sa va faceti probleme ca na pastilele astea administrate corect sunt destul de sigure in protectia fata de sarcina dar sunt si destul de sigure in provocarea de neregli in organism.....fetelor ferici va de acestea ......bine ca in cazuri de urgenta nu avem ce face

Offline

 

#143 2009-02-09 18:04:30

alexa216
Membru
Inregistrat: 2009-02-09
Mesaje: 4

Re: Anticonceptionale de urgenta.Va rog,ajutati'ma!

Buna tuturor! am o mare nelamurire si poate ma puteti ajuta..sunt noua pe forum...am avut un contact sexual protejat (imediat dupa ce mi-a trecut menstra) insa s-a rupt prezervativul.Am dat fuga la farmacie si am luat prostinor>prima pastila dupa 2 ore d la contact iar a doua dupa 12 h...problema e ca a doua zi am avut inca un contact sexual protejat si iar s-a rupt prezervativul...isi mai face efectul pastila?trebuie sa stiu neaparat ce parere aveti?nu am avut greturi d la pastila nu m-am simtit rau doar o mica sangerare.Va rog sa-mi raspundeti!

Offline

 

#144 2009-02-09 19:01:21

crys_ty_na
Platinum member
De la: Oradea
Inregistrat: 2006-08-19
Mesaje: 23955

Re: Anticonceptionale de urgenta.Va rog,ajutati'ma!

al doilea contact nu mai era protejat de pastila...a ejaculat inauntru?


happy with him...inlove with him...puss

Offline

 

#145 2009-02-09 20:41:54

alexa216
Membru
Inregistrat: 2009-02-09
Mesaje: 4

Re: Anticonceptionale de urgenta.Va rog,ajutati'ma!

Da la al doilea contact a ejaculat in mine...deci chiar nu mai am nicio sansa?pastila nu isi mai face efectul?dar daca abia imi trecuse cicluli nseamna ca nu eram in perioada fertila deci nu sunt mari sansele sa raman insarcinata...va rog sa-mi raspundeti!

Offline

 

#146 2009-02-09 21:16:08

crys_ty_na
Platinum member
De la: Oradea
Inregistrat: 2006-08-19
Mesaje: 23955

Re: Anticonceptionale de urgenta.Va rog,ajutati'ma!

pastila a fost pt celalalt contact...oricum prin actiunea ei scade probabilitatea aparitiei unei sarcini...sa speram ca nu vei avea probleme...


happy with him...inlove with him...puss

Offline

 

#147 2009-02-09 22:16:14

ioana_roxana_hd
Membru
Inregistrat: 2009-02-09
Mesaje: 4

Re: Anticonceptionale de urgenta.Va rog,ajutati'ma!

salut. as avea si eu o intrebare: cat is de nesanatoase pilulele de a doua zi?

Offline

 

#148 2009-02-10 08:33:49

andreea_andy2
Moderator
Participant la intalnirea nationala
De la: Gurile Deltei
Inregistrat: 2007-12-08
Mesaje: 10430

Re: Anticonceptionale de urgenta.Va rog,ajutati'ma!

Tinand cont ca postinorul are o concentratie de hormoni cat 10 folii de anticonceptionale, sunt destul de periculoase daca sunt luate des. Contraceptia de urgenta se recomanda sa fie luata de maxim 2 ori pe an.


Fericita mamica de Aida Maria!

Offline

 

#149 2009-02-13 18:03:04

ioana_roxana_hd
Membru
Inregistrat: 2009-02-09
Mesaje: 4

Re: Anticonceptionale de urgenta.Va rog,ajutati'ma!

vreau si eu o parere...dupa ce am apelat la escapelle mi-a venit menstruatia cu 2 sapt mai devreme...m-am simtit normal ca in timpul oricarei menstruatii....iar acum mi-a venit din nou la data la care trebuia sa vina :-?

Offline

 

#150 2009-02-13 18:05:42

ioana_roxana_hd
Membru
Inregistrat: 2009-02-09
Mesaje: 4

Re: Anticonceptionale de urgenta.Va rog,ajutati'ma!

e posibil sa fie o dereglare de la escapelle ?

Offline

 

#151 2009-02-13 20:13:10

andreea_andy2
Moderator
Participant la intalnirea nationala
De la: Gurile Deltei
Inregistrat: 2007-12-08
Mesaje: 10430

Re: Anticonceptionale de urgenta.Va rog,ajutati'ma!

Ioana_roxana_hd ai warn pentru ca nu ai eidtat.

Prima menstra a fost menstra falsa, ca efecat secundar al escapellului. A doua oara a fost menstra adevarata.


Fericita mamica de Aida Maria!

Offline

 

#152 2009-02-13 20:59:20

ioana_roxana_hd
Membru
Inregistrat: 2009-02-09
Mesaje: 4

Re: Anticonceptionale de urgenta.Va rog,ajutati'ma!

mersi

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.