homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Sex dupa chiuretaj


#1 2008-10-21 20:55:03

Lu Cara
Membru
Inregistrat: 2006-12-26
Mesaje: 4

Sex dupa chiuretaj

Am facut un chiuretaj in urma cu 8 zile intrucat sarcina s-a oprit din evolutie la 8 saptamani... Am aflat de intreruperea ei intamplator, la o ecografie "de rutina" la 2 zile de la oprirea ei (conform ecografiei). Am repetat ecografia in alta zi, cu alt echipament, pentru a fi siguri. Am facut chiuretajul o saptamana mai tarziu, pentru ca doctorul a preferat sa mai asteptam (placenta era inca bine prinsa si eu inca mai produceam hormoni...) Chiuretajul a decurs fara probleme (mi-a facut anestezie generala asa ca nu stiu ce si cum mi-a facut, ceea ce e un lucru bun - am ramas cu o trauma in minus)... Am sangerat o zi dupa si m-a durut burta vreo 3 zile. Mi-a facut ecografie sa vada cum se prezinta uterul dupa si rezultatul a fost "foarte bine"... niciun cheag de sange. Cultura de col a iesit si ea OK.
Intrebarea mea este dupa cat timp voi putea intretine relatii sexuale? Doctorul nu mi-a spus si nici eu nu am intrebat.
Ma intereseaza sa stiu pentru ca eu am nunta programata saptamana viitoare si nu-mi doresc o luna de miere caracterizata prin "abstinenta"...
Multumesc anticipat pentru raspunsuri.

Offline

 



#2 2008-10-21 21:09:33

crys_ty_na
Platinum member
De la: Oradea
Inregistrat: 2006-08-19
Mesaje: 23955

Re: Sex dupa chiuretaj

unii medici recomanda 6 saptamani...dar minim 4 tot trebuie sa stai...eventual dupa 4 saptamani mergi la medic pt un control si acesta iti va spune daca ti poti relua viata sexuala...


happy with him...inlove with him...puss

Offline

 

#3 2008-10-21 23:17:15

Danisia
Full member
Inregistrat: 2008-09-09
Mesaje: 666

Re: Sex dupa chiuretaj

eu am facut chiuretaj si mi-a zis doctorul 2 saptamani. Am facu dupa fix 2 sapt si nu am avut nici o problema plus k am avut o sarcina mare....sad


Ce nu te doboara te face mai puternic

Offline

 

#4 2008-10-23 14:21:15

You_and_Me
Diamond member
Inregistrat: 2008-03-13
Mesaje: 26341

Re: Sex dupa chiuretaj

cat de mare era sarcina ta Danisia ....dak te deranjeaza intrebarea mea  nu-mi raspunde ....


..be the best ...fuck the rest smile))

Offline

 

#5 2008-12-02 22:38:58

cata.riza
Membru
Inregistrat: 2008-12-02
Mesaje: 3

Re: Sex dupa chiuretaj

buna fetelor. si eu aveam aceeasi intrebare ref la inceperea vietii sexuale dupa un chiuretaj. eu l-am facut ieri, pe 1 dec si doctorul mi-a spus ca abia dupa 1 luna si jumatate. mentionez ca am avut o sarcina oprita in evolutie de care nu am stiut pana nu am avut dureri foarte mari in regiunea ovarelor. desi ne-am protejat folosind prezervative - eram deja in 3 luni, in conditiile in care in mai anul acesta am nascut un baietel de 3800. nu stiu exact motivul pentru care s-a oprit din evolutie - eu m-am gandit ca uterul nu fusese destul de refacut si nu a putut tine o sarcina. nici dusmanilor mei nu le-as dori sa treaca prin chinurile de ieri - mi-au facut anestezie cu o ora si 10 min inainte de operatia propriu-zisa si bineinteles ca tipau la mine si doctorul si asistenta ca de ce ma doare. deci, revin la intrebare: cam dupa cat timp de la chiuretaj pot avea contact sexual?
multumesc  frumos


Traieste-ti fiecare clipa ca si cand ar fi ultima si niciodata sa nu crezi in coincidente.

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2008-12-02 23:44:11

You_and_Me
Diamond member
Inregistrat: 2008-03-13
Mesaje: 26341

Re: Sex dupa chiuretaj

pai cam la o luna cum a zis dr ...mai ales k sarcina a fost mai mare ...tb sa se refaca uterul ...


..be the best ...fuck the rest smile))

Offline

 

#7 2008-12-03 08:45:11

cata.riza
Membru
Inregistrat: 2008-12-02
Mesaje: 3

Re: Sex dupa chiuretaj

Multumesc pt rasp valy. ce m-a facut totusi sa intreb aici desi doctorul imi spusese o luna a fost faptul ca am citit mai sus mesajul Danisiei si atunci m-am gandit ca se poate mai devreme.
Ai idee si cat tine sangerarea dupa chiuretaj? Inca o data multumesc.


Traieste-ti fiecare clipa ca si cand ar fi ultima si niciodata sa nu crezi in coincidente.

Offline

 

#8 2008-12-03 09:13:15

daliana
Hero member
Inregistrat: 2007-07-02
Mesaje: 2186

Re: Sex dupa chiuretaj

doctorii recomanda sex dupa prima menstruatie, adica 4-6 sapt de la chiuretaj
sangerarea dupa poate dura cateva zile sau numai o zi
contactul sexual se poate si dupa 3 sapt daca te simti bine, dar recomandarea medicilor e cum am spus mai sus


There are two things in life: you have to die and you have to live until you die.
mamica de doua fete cucuiete

Offline

 

#9 2008-12-04 08:29:09

cata.riza
Membru
Inregistrat: 2008-12-02
Mesaje: 3

Re: Sex dupa chiuretaj

mai am o intrebare. de ieri ma tot gandesc la o chestie - cum pot fi sigura ca doctorii au curatat in interior bine? pot face o ecografie? de la spital unde au descoperit ca am avort in evolutie mi-au spus sa vin la consult dupa ce imi vine menstruatia. mai am sangerari dar foarte putine. ma pot duce totusi la un consult acum? in nici un caz la macelarii de la spit pantelimon unde am ajuns la urgenta. ma gandeam la o clinica privata. chiar stau foarte ingrijorata in privinta curatarii. multumesc frumos pt eventualele raspunsuri.


Traieste-ti fiecare clipa ca si cand ar fi ultima si niciodata sa nu crezi in coincidente.

Offline

 

#10 2011-06-02 08:47:45

g_ana
New member
Inregistrat: 2011-06-02
Mesaje: 7

Re: Sex dupa chiuretaj

buna. nu stiu daca aici trebuia sa postez dar sunt disperata dupa un raspuns. pe 3 mai am facut o intrerupere de sarcina.nu as fi vrut sa fac asta ...da s-a intamplat si... sad... . am avut sangerari 2 zile , inca 2 zile nu am avut nimic , iar dupa au inceput iar sangerarile. am fost la medic si mi-a spus ca nu e nimic in neregula doar ca se repara mai greu. mi-a dat tratament cu antibiotice si alte pastilute care sa opreasca sangerarile. exact cand trebuia sa ma duc din nou la control...daca nu mi se opreau scurgerile ...mi s-au oprit. in schimb...ieri dimineata ...dupa contact sexual m-am trezit iar cu sangerari. astea suntt dimineata iar spre seara devin maronii. ce poate fi? e normal?
trebuia sa mai astept si sa nu am contact acum?
va rog frumos sa imi dati un raspuns

Offline

 

#11 2011-06-02 08:54:08

hai_faiv
Hero member
De la: bubulina gospodina
Inregistrat: 2008-08-18
Mesaje: 2364

Re: Sex dupa chiuretaj

e posibil sa fie menstruatia (care apare intre 4-6 saptamani de la avort), sau poate ca actul sexual sa fi fost adanc si sa se fi atins in unele locuri ce ti-a provocat sangerarea. eu as fi asteptat sa ma vindec, sa stiu ca vine menstra si ca sunt bine.
totusi, sper ca te-ai protejat la acest act sexual.


When morals decline and good men do nothing, evil flourishes. A society unwilling to learn from past is doomed. We must never forget our history.

Offline

 

#12 2011-06-02 17:45:38

g_ana
New member
Inregistrat: 2011-06-02
Mesaje: 7

Re: Sex dupa chiuretaj

de protejat...daaaaaaaaa...si nici nu o sa se intample sa nu ma protejej deacuma. initial chiar am crezut ca m-am vindecat si ca a trecut destul timp de la chiuretaj...se pare ca m-am inselat. si probabil asta ar fi trebuit sa fac : sa astept menstruatia intai...ufff...deja sunt cu moralul la pamant. mersic mult pentru raspuns.

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.