homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Pt cine are sau a avut pisica-2


#20 2008-11-08 14:19:53

Andreea86
Hero member
De la: Focsani
Inregistrat: 2006-10-20
Mesaje: 4428

Re: pt cine are sau a avut pisica

Daaa...pisicile sunt niste alintate mai ales daca vad ca au cu cine. wink Al meu manca pana acum Indoor de la royal canin si in ultimul timp a inceput sa faca intoxicatie (i-au aparut niste bubite) asa ca l-am trecut pe Hipoallergenic tot de la royal. Dar nah...nu-i place gustul...are castronelul plin si ma miauna sa-i dau mancare...dar pana la urma cand ii e foame tare mananca si ce are, ca nu are ce face....dar tot comenteaza. Mai ales ca el e si un gras....chiar nu-mi pare rau ca mananca mai putin...cu atat mai bine daca mai si slabeste putin. wink)


If you feel my love, can hear my thoughts? Can you feel everything? And if you hear my thoughts, can you feed my soul? Can you save it too?
hjarta Eu si puiu hjarta

Offline

 



#21 2008-11-10 19:49:50

_alexa_
Hero member
De la: ghinioane mi se trage!!
Inregistrat: 2008-03-20
Mesaje: 4172

Re: pt cine are sau a avut pisica

lee a scris:

offtopic exista un centru pe undeva prin sectorul 3, imi pare rau dar nu stiu exact adresa, probabil exsita pe net mai multe detalii, de und eputeti adopta catelusi mici, de rasa!

big_smile offtopic cat de mic vrei sa fie? si ce rasa? lol


Too often we lose sight of life's simple pleasures. Remember, when someone annoys you it takes 42 muscles to make your face frown, BUT, it only takes 4 muscles to extend your arm and bitch-slap that mother @#?*&! upside the head...

Offline

 

#22 2008-11-10 19:58:11

lee
Hero member
De la: bucuresti
Inregistrat: 2006-08-14
Mesaje: 3845

Re: pt cine are sau a avut pisica

_alexa_ a scris:

lee a scris:

offtopic exista un centru pe undeva prin sectorul 3, imi pare rau dar nu stiu exact adresa, probabil exsita pe net mai multe detalii, de und eputeti adopta catelusi mici, de rasa!

big_smile offtopic cat de mic vrei sa fie? si ce rasa? lol

cred ca nu am scris eu bine, eu nu vreau sa adopt eu, vroiam doar sa raspandesc vestea big_smile


"Cel mai sigur drum catre iad este cel progresiv,cu povarnisuri dulci,pardosite molatic,fara cotituri neasteptate ,fara jaloane ,fara indicatoare." box  punish

Offline

 

#23 2008-12-16 17:23:35

Melany1
Banat
Inregistrat: 2008-02-07
Mesaje: 8186

Re: pt cine are sau a avut pisica

fetelor iubi mi-a facut cadou o pisica..din aia ruseasca.e un motanel mic.
doar ca puiu meu bea doar lapte..nu vrea sa pape bobitze..
e jucaus,i-am luat niste jucarii...si l-am bagat de vreo 4 ori in litiera si a facut acolo...phhuuu si e urat rau cum miroase cand face.nu stiu cum e cu nisipu ala care absoarbe mirosu
plus ca nu stiu cand sa schimb nisipu ca a facut de  ori in el aseara si azi..si nu merge el singur acolo..doar daca il iau si-l bag acolo face

Offline

 

#24 2008-12-16 17:33:39

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: pt cine are sau a avut pisica

i-ai luat mancare junior ? incearca eventual si conserva, poate bobitele sunt prea mari pentru el
trebuie sa-l duci la veterinar la un control si pentru vaccin si deparazitare
iar nisipul in mod normal se aglomereaza, iei bulgarasii care se formeaza dupa fiecare tura si-i arunci si completezi cu nisip curat
eu n-am pisica, dar sigur stiu fetele mai multe

Offline

 

 Publicitate


loading...

#25 2008-12-16 17:37:31

Chiara.M
Hero member
De la: Wingsland
Inregistrat: 2007-06-04
Mesaje: 4116

Re: pt cine are sau a avut pisica

melany eu am la pisica mea de aia care absoarbe mirosul.. ale mele sunt niste granule albe frumos mirositoare. tata ii schimba cam o data pe sapt de tot..in rest culege de pe acolo partea mai "tare" si mai adaoga un pic de granule.
cand e mic trebuie sa il inveti incet incet cu mancarea. cumpara-i de aia pt juniori, sunt mai mici si mai moi si ajuta la crestere. si cumpara-i si pliculete de alea cu mancare umeda, vezi poate da de gust.. trebuie sa il ajuti tu, sa ii dai pe la botic, sa simta gustul..si pe urma papa el..
si faza ca trebuie sa il duci tu la litiera e normal, pana se invatza. ai sa vezi ca intr-o luna si mai putin prinde obiceiul si merge acolo. am inteles ca unele litiere mai naspa pot sa si irite la fundulet, cu a mea am patit asa... plangea si mieuna acolo langa ea si nu voia sa mearga sa faca. pana ne-am prins care e faza si cand am schimbat-o am fugit la aia noua de mama focului... se tinuse ea saraca, deja era disperata! lol


Have you ever thrown a fist full of glitter in the air?...

Offline

 

#26 2008-12-16 17:53:09

Melany1
Banat
Inregistrat: 2008-02-07
Mesaje: 8186

Re: pt cine are sau a avut pisica

fetelor pb e ca pisi sta si singurica ptr ca iubi e la munca si trec eu ziua pe la ea 2-3 ore..in rest seara e iubi cu ea ..si asta e o pb.o sa merg pe la 7.30-8 la ea...si apoi vine iubi
inca ceva :voi o spalati pe dinti?si am citit ca va incepe sa vomite...ce sa fac sa nu vomite des..off cred ca va tbui sa o ducem sapt asta si la veterinar..abia ieri am primit-o

Ultima oara a fost editat de Melany1 (2008-12-16 17:54:36)

Offline

 

#27 2008-12-16 19:08:45

Andreea86
Hero member
De la: Focsani
Inregistrat: 2006-10-20
Mesaje: 4428

Re: pt cine are sau a avut pisica

mel, cat de mica e pisicuta? e posibil sa fie prea mica pt mancare solida...deci ii poti da laptic daca asta prefera. Si apoi incet incet ii dai si granule, pt puiuti (kitten) pana la varsta de 1 an si apoi treci la adult. Cat e mica mica poti sa ii inmoi bobitele in apa (e posibil sa nu aiba inca dinti si sa nu le poata mesteca...bobitele alea sunt destul de tari), sau poti incerca cu mancarica umeda (care e moale).
Despre nisip...eu iti recomanda sa incerci mai multe variante...si vezi care iti convine tie mai mult (ca raport pret/calitate) si desigur si pisicii. Eu acum folosesc Frieskies clumping amestecat cu friskies clasic. Cumpingul face bulgari si imi e foarte usor sa-i strang dupa ce face pipi, in schimb e cam scump...asa ca il amestec cu classicu-ul care e putin mai ieftin (dar in schimb nu face bulgari)... Exista si nisipuri parfumate, dar sa-r putea pisicutei tale sa nu-i placa mirosul ala si sa refuze sa mearga la litiera (unele asa fac).
Eu ii strang imediat cum vad ca a facut ceva...din cauza asta prefer ceva care face bulgari...ca sa ii strang usor cand face  (daca nu face bulgari pana strang tot arung o gramada de nisip si curat)...si apoi ii mai completez cu inca putin. Iar o data la 1-2 saptamani schimb tot nisipul.
Cat despre miros...depinde ce mancare ii dai. Mancarurile cu ph control si de calitate mai buna (gen royal canin, hill's, purina, biomill) au odor control...si cica fac sa mai diminueza mirosul fecalelor. Nu zic acum ca miroase a flori de primavara rotfl (ca si eu ies vreo 2 minute din baie cand vad ca se pregateste motanul meu sa faca ceva...), dar oricum miroase mai ok fata de cum miroase in perioada cand manca whiskas.
Nisipul absoarbe mirosul in caz de face pipi, ca la kk nu prea are ce sa-i faca...asta depinde de pisica...cu cata rapiditate si cat de bine ingroapa ce a facut in nisip. smile
De spalat pe dinti...eu nu il spal. nu cred ca ar sta. Poti incerca...daca vrei..exista in pet shop-uri periute de dinti si pasta de dinti speciala pt pisici. Sau il poti duce la veterinar cam o data pe an pt detartraj (daca e nevoie). Plus ca mai exista si granule pt oral care (tot asa, pt tartru)...iar daca mananca mai multa mancare uscata protejeaza si dintii (fiind tare ajuta la eliminarea tartrului cand il rontaie).
Despre vomitat...e ceva normal. Inghite par (cu cat are blama mai lunga, cu atat mai mult)...si acel par se strange in stomac...si apoi il vomita. O sa vezi un ghemotoc de par...in forma ca o tigara...asa lunguiet...exact cum e forma stomacelului lor. smile De ajutat il poti ajuta daca il perii des (mai ales in eprioadele de naparlire, cand ii cade mai mult par) si mai sunt anumite pastilute pt digerarea parului inghitit (nu mai stiu exact cum se numesc...am impresia ca sunt pastilute cu maltz).
Multe pisici inghit parul...si nu il pot elimina...si din cauza asta pot face ocluzie intestinala (deci e normal si bine sa mai vomite din cand in cand). Si pentru a le ajuta sa vomite exista iarba (de la pet shop, iarba pisicii, sau poti pune tu singurica grau la incoltit...si dupa ce creste il dai pisicii sa-l manance), sau paste.
Oricum, albastra de rusia e o rasa cu parul scurt...deci nu cred ca o sa vomite atat de des pisicuta ta.

Si da...e bine ca o duci repede la veterinar...sa verifice daca e sanatoasa...si sa o deparazitati, vaccinati.


If you feel my love, can hear my thoughts? Can you feel everything? And if you hear my thoughts, can you feed my soul? Can you save it too?
hjarta Eu si puiu hjarta

Offline

 

#28 2008-12-16 19:13:46

Andreea86
Hero member
De la: Focsani
Inregistrat: 2006-10-20
Mesaje: 4428

Re: pt cine are sau a avut pisica

de stat singura...se obisnuieste ea. puteti sa-i cumparati juacrioare (soricei, mingiute) sa se joace in timp ce sta singura...sa ii lasi apa si mancare sa aiba...si e ok. Daca observati ca ii place sa se uite la tv, puteti lasa si un tv aprins, sa ii tina de urat (la unele pisici chiar merge....al meu nu baga in seama tv-ul).


If you feel my love, can hear my thoughts? Can you feel everything? And if you hear my thoughts, can you feed my soul? Can you save it too?
hjarta Eu si puiu hjarta

Offline

 

#29 2008-12-16 19:28:44

Melany1
Banat
Inregistrat: 2008-02-07
Mesaje: 8186

Re: pt cine are sau a avut pisica

eu azi am stat la calculator si nu prea s-a uitat..se juca cu soricelu...deocamdata are 3 jucarioare care-i plac si inca o minge mai maricica dar ii este frica de ea tongue
in rest ma sufoca ii place sa mearga pe mine sa dea pup..cand ma aude ca scot zgomotu ala de puuppp vine repede si baga capu in si-l lipeste de buze.
abia ne obisnuim cu "the baby"...i-am lasat oricum lumina aprinsa in hol ca sa vada si in sufragerie si in baie daca are nevoie sa faca ceva.

Offline

 

#30 2008-12-16 19:30:25

carmen_21
Insomniac member
De la: ei
Inregistrat: 2008-03-19
Mesaje: 7980

Re: pt cine are sau a avut pisica

fetelor, cam cata costa sa sterilizezi o pisicuta?


Everything will be ok in the end.
If it's not ok, it's not the end.

Offline

 

#31 2008-12-16 19:31:40

alinda
Diamond member
Inregistrat: 2008-01-07
Mesaje: 55441

Re: pt cine are sau a avut pisica

cred ca in jur de 100 lei, carmen.


"I am the Lizard King, I can do anything."- Jim Morrison

Offline

 

#32 2008-12-16 19:48:10

Andreea86
Hero member
De la: Focsani
Inregistrat: 2006-10-20
Mesaje: 4428

Re: pt cine are sau a avut pisica

alinda a scris:

cred ca in jur de 100 lei, carmen.

da...cam asa iar la motani mai putin (cam 50din cate am inteles, ca la ei e mai usor si mai rapid).
Bine...acum depinde de oras, de cabinet...

Mel, foarte bine ca are alte ocupatii si se joaca cu soriceii. big_smile Oricum, pisicile sunt animale nocturne si de obicei ziua dorm...mai ales daca ramane singura si se plictiseste...sigur se duce la nani. smile Deci nu-i nici o problema daca mai sta singurica...
Foarte bine ca s-a obisnuit deja cu tine. smile


If you feel my love, can hear my thoughts? Can you feel everything? And if you hear my thoughts, can you feed my soul? Can you save it too?
hjarta Eu si puiu hjarta

Offline

 

#33 2008-12-16 19:55:44

Melany1
Banat
Inregistrat: 2008-02-07
Mesaje: 8186

Re: pt cine are sau a avut pisica

aoleu e o lipicioasa si jumatate...s-a obisnuit cu toti si cu vecinu lu iubi...lu iubi ii cam intoarce fundu..adica se pune pe el cu fundu si coada pe fata lui lol
am inteles ca e bine sa faca un rand de puiutzi pisicutezel si motaneii si apoi sterilizati
o pot scoate 15 min afara sa se joace?ca e o gradina pe acolo

Ultima oara a fost editat de Melany1 (2008-12-16 20:03:08)

Offline

 

#34 2008-12-16 20:14:39

Andreea86
Hero member
De la: Focsani
Inregistrat: 2006-10-20
Mesaje: 4428

Re: pt cine are sau a avut pisica

unii veterinari care asa zic, ca e bine sa o lasi sa faca un rand de puiuti, dar alti veterinari si toti crescatorii de psiici cu care am vorbit zic ca nu e nevoie. La varsta de 1 an e cel mai bine sa o sterilizezi (nu mai inainte ca e prea mica).

Eu zic sa nu o scoti afara. Acum sigur nu, ca nu cred ca are inca vaccinurile facute si sa nu risti sa se imbolnaveasca. apoi...acum e destul de frig si daca e obisnuita sa stea in casa poate raci (mie anul trecut mi-a racit motanul pt ca statea pe calorifer, langa geam...si o fi tras ori curent, ori frig de la geam...de a trebui sa-i fac injectii vreo 4 zile). Plus ca e posibil sa mai ia puricei, capuse si cine mai stie ce de prin gradina...sau vreun caine sa o atace. Si nici nu e bine sa se obisnuiasca afara...apoi sa plnga ca vrea sa iasa.
Motanul meu nu a iesit deloc afara...si nici nu vreau sa-l invat. Si sunt bucuroasa ca ii e frica sa iasa chiar si pe holul blocului...daca ar da de gust si i-ar placea sa iasa chiar si pe hol exista posibilitatea sa mai iasa din greseala cand se mai deschide usa..c.and intrati sau iesiti voi si o puteti pierdeti. Era pe forumul de animalute un motanel superb...si intr-o seara a reusit cumva sa fuga cand s-a deschis usa...desi blocul avea interfon probabil un vecin "dragut" i-a deschis usa...stapana lui era bolnava si in nopatea aia nu si-a dat seama ca lipseste, iar dimineata l-a agsit mort langa bloc. sad Asa ca sincer nu consider ca locul pisicilor e afara...sau ca il prizez cumva pe motanul meu daca nu-l las afara, din contra...aici in casa e in siguranta.
Bine...dupa ce il sterilizezi...si cand eventual se face mai caldut...poti sa-l scoti putin pe afara, in lesa (ca sa nu fuga)...daca tii neaparat. eu totusi nu as sfatui...mie mi-ar fi frica.

A...si sa nu uit...ai grija la geamuri. nu le tine deschise daca pisicuta are acces in camera respectiva. Chiar daca are plasa din aia d etantari...e mult prea subtire, air pisicile au gherute ascutite...si pot foarte usor sa o rupa si sa cada de le geam. e bine sa pui o plasa din aia de sarma....sau macar din platic foarte foarte groasa (totusi as recomanda din aia de sarma ca sa fii sigura). Sau nu deschizi geamul daca pisicuta poate intra in camera.


If you feel my love, can hear my thoughts? Can you feel everything? And if you hear my thoughts, can you feed my soul? Can you save it too?
hjarta Eu si puiu hjarta

Offline

 

#35 2008-12-16 22:01:31

giullia19
Full member
Inregistrat: 2007-04-26
Mesaje: 507

Re: pt cine are sau a avut pisica

Andreea86, revin si eu cu detalii despre motanelul meu asa cum ti-am promis.
Desi era foarte bolnav cand l-am luat acum e sanatos si frumos. Cu mancarea ne descurcam ok, cat se poate, adica mananca si hrana pt pisicute,dar mai primeste si carnita de pui.......dar m-a chinuit foarte mult: bobitele le varsa din castronas si peste ele varsa apa; noroc ca toate castronasele lui sunt intr-o tava caci altfel....inca le mai rastoarna...dar a renuntat la partea cu apa big_smile
In ianuarie vom merge sa facem vaccin.
O alta problema acum este aceea ca ii place afara...stau la casa s iese imediat cand deschid usa. nu pleca departe, dar consider ca asta e inceputul...la fel si pe pervaz....iese si se plimba.....mi-e ca la vara se va avanta si mai mult cand vor fi geamurile deschise mereu....
Dar cel mai grav este ca musca foarte rau!nu stiu ce sa fac sa il dezvat.....as fi vrut un motan mamos.....asa cum stiu ca este al tau.....am ghinion sad......nu iti mai zic ca sunt zgariata toata...
In fine, pe langa toate cele, pot zice ca e o mica comoara...un sufletel mic care imi ofera mici bucurii zi de zi.

Offline

 

#36 2008-12-16 23:34:23

Andreea86
Hero member
De la: Focsani
Inregistrat: 2006-10-20
Mesaje: 4428

Re: pt cine are sau a avut pisica

giulia, ma bucur ca e motanelul tau e bine. big_smile
castronasul cu mancare si cel cu apa sunt separate? sau e un singur vas cu 2 locuri? Ca eu aveam din ala...2 in unul, dar apa era prea aproape de mancare si bobitele mai intrau in apa. Acum am luat 2 castronele separate...si nu-s chiar una langa alta...si parca e mai bine. Poti sa incerci si tu...sau chiar sa lasi diferenta chiar si de jumatate de metru intre ele sa zicem...ca sa nu mai amestece apa cu mancarica.
Problema cu iesitul afara...nu stiu ce s-ti zic. Intr-adevar poate fi o problema. cum i-am zis si lui Mel in postul de mai sus, cel mai sigur pt o pisica (mai ales una crescuta in casa, care nu stie sa se descurce singura pe afara) e sa stea in casa. Nu stiu ce poti face. Poate sa o sperii cand iese afara, sa-i fie frica. De ex tu stai afara dupa perete sau ceva de genul, iar cineva deschide usa iar cand iese motanelul ori il stropesti cu apa, ori faci un zgomot puternic sa-l sperii. NU stiu...ceva care sa-i arate lui ca nu e in siguranta afara. alta idee nu am cum sa-l dezveti de asta. Doar sa ai multa multa grija cand se deschide usa...ca sa nu mai iasa. si desigur...fara geamuri deschise...sau daca le lasi deschise, sa ai plasa din aia de sarma sa nu o poata rupe daca se suie pe ea (cum am mai zis in postul de mai sus).
Cu muscatul nu stiu cum sa rezolvi. Fiecare pisica are personalitatea ei...oricum el inca se joaca...nu isi da seama ca pe tine de doare cand te musca. Poti incerca  sa-l stropesti cu apa atunci cand te musca, sau sa-i sufli in fata (nu-i place asta), sau sa-l scupi (adica in genul cum fac pisicile...stii tu... cahhh...si ptiu...in fine, doar gestul in sine conteaza) sau un NU hotarat, spus pe un ton ferm ca sa inteleaga ca nu iti place sa te muste si nu e bine ce face. Sau poate cu timpul va fi mai bine...acum e inca puiut si orice misca e o posibila prada. big_smile


If you feel my love, can hear my thoughts? Can you feel everything? And if you hear my thoughts, can you feed my soul? Can you save it too?
hjarta Eu si puiu hjarta

Offline

 

#37 2008-12-16 23:46:09

Andreea86
Hero member
De la: Focsani
Inregistrat: 2006-10-20
Mesaje: 4428

Re: pt cine are sau a avut pisica

Cand te musca, nu te mai joci cu ea. Nu o certi, doar o ignori, pleci de langa ea. Un prieten avea obiceiul sa-i dea bobarnace in bot pisicii lui cand il musca, dar parca e prea violenta metoda, desi a functionat.

La puiul asa mic nu se poate vorbi inca de personalitatea lui.... abia de undeva la 3-4 luni incep puiuti sa se deosebeasca printre ei, abia atunci incep sa fie interesati si de oameni (daca conditile de viata sunt normale), iar personalitate fiecaruia incepe abia sa se formeaza in urmatori catva luni si se termina definitiv pe la 2 ani (+/- in functie de rasa)

puiutul tau deocamdata este inca in faza de cercetare, abia descopera posobilitati. Faptul ca sta cu spatele arcuit si labuta ridicata, inca nu inseamna agresivitate.... este numai "cercetare", adica ceva de genul asta: "Hai sa vad ce se intampla daca o sa fac asta?" Toti puii trec prin faze din asta si asta nu este semn de agresivitate sau semn de blandete mai tarziu

Inca o tehnica cand te musca sufla-i in nas(e o senzatie neplacuta si o sa inceteze), sau loveste-l F.incet pe nas (din cate stiu mama pisica isi loveste puiul peste nas cand acesta intrece masura) ,treaba cu apucatul de ceafa chiar nu are efect ,deoarece va riposta dupa;ofera-i cat mai multe jucarii pe care sa le "omoare" in voie,iar cand sta cuminte(sau doarme) apropie-te,recompenseaza-l prin mangaieri.
Normal mama pisica isi educa puiul pana la 3 luni,un fel de 7 ani de acasa lol ,acum tu trebuie sa iei rolul pisicii mama 8)

Nu dispera, te-as sfatui sa-l iei intr-adevar de ceafa cand face pe nebunul(nu-l apuca numai cu degetele ca-l doare, ci si cu podul palmei), spune-i NU raspicat ,cand musca , du-l in camera si lasa-l acolo pana-si revine.Nu-i da palme peste fata(ca se nervozeaza mai tare), nu te juca cu manuta cu el ci numai cu jucarii si ai putina rabdare ca se va potoli, este inca salbatic.
Mult, mult succes si nu te necaji, totul o sa fie OK!

Si eu am avut acceasi problema cu Isa in primele zile cand am adus-o acasa. Se speria din orice si o vedeai cum dintr-o data sare si te musca. Eram plina de urme de muscaturi si zgarieturi pe maini si picioare. Asa ca am aplicat metodele folosite si cu cainele meu: imi retrageam mana si ii spuneam NU ferm, m-am folosit un pic si de spray-ul cu apa (functioneaza si daca vrei sa o indepartezi dintr-un loc in care nu are voie). Alta data o urmaream si cand vedeam ca vrea sa atace ii atrageam atentia cu o jucarie sau un "dispozitiv" zornaitor - cateva monede intr-o cutie de medicamente. Am incercat si eu faza cu suflatul in nas pana intr-o zi cand am aplicat metoda dupa ce mancasem. Ce sa se sperie, mai avea un pic si mi se baga pe gat....cred ca-i era foame.
Intr-o zi m-am pomenit ca o atentionez cu degetul - asa cum o mama isi dojeneste copilul. Si functioneaza. Binenteles atunci cand are ea chef si cu multe comentarii din partea-i lol lol

Astea sunt cateva din safturile de pe forumul de animalute. Poate te ajuta cu ceva. smile
eu zic ca o sa fie bine...
Aaaa...si am uitat sa zic, majoritatea au zis ca pisicile lor erau agresive cand erau singure. Cand au mai adoptat inca o pisicuta s-au linistit. smile Avea cu cine sa se joace, avea pe cine sa atace...asa ca atacurile la adresa oamenilor au incetat. cine stie, poate in viitor te gandesti sa-i iei si un fratior sau o surioara micutului. wink


If you feel my love, can hear my thoughts? Can you feel everything? And if you hear my thoughts, can you feed my soul? Can you save it too?
hjarta Eu si puiu hjarta

Offline

 

#38 2008-12-16 23:58:48

alexia
Addicted member
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-01-14
Mesaje: 14580

Re: pt cine are sau a avut pisica

Hello ! Sunt si eu posesoare de pisicutza proaspat sterilizata (inca are firele in burtica big_smile ) - multumesc inca o data andreei pt suportul din noaptea respectiva!! -
Sterilizarea pisicii mele a costat 180 de lei (ovariohisterectomie - i-a scos si uterul si ovarele).

Am si eu cateva sfaturi:

- medicul meu veterinar mi-a spus sa nu-i dau mancare umeda pt ca nu este buna. Nu mi-a dat prea multe detalii, dar il cred pt ca este un medic bun.
Ce am inteles din alte surse este ca mancarea umeda, si in general mancarea de la whiskas, in loc sa hraneasca pisica, ii "mananca" substantele nutritive din organism si provoaca si dependenta.
Si in plus, daca pisica se obisnuieste cu mancare umeda si refuza mancarea uscata, este periculos pt dantura ei.

- pisica este bine sa fie sterilizata inainte de a intra prima oara in calduri. Adica, in jur de 6-7 luni. Nu trebuie nici sa faca un rand de pui, nici sa aiba minim un an. Cu cat intra de mai multe ori in calduri, cu atat ii creste riscul de a se imbolnavi de diferite afectiuni (piometru, tumori, etc).

- cu scosul afara... momentan nu cred ca este indicat pt ca e mic si e si frig afara si nici nu are vaccinarile facute, dar in primavara il poti scoate intr-un parculetz , dar sa ai grija sa nu fie caini prin preajma.
Eu am scos-o pe a mea de mica mica big_smile Pe la 3-4 luni am iesit prima oara cu ea in parc si ii place f mult! Nu o tinem in lesa, nu fuge, doar se plimba de colo-colo, se mai urca in vreun copacel, se joaca tongue Bineinteles, sub atenta noastra supraveghere. Nu stiu cum sunt alte pisici, noi poate am avut noroc de una cuminte tongue

- cum spune si andreea, mare grija la geamuri! Eu mi-am pus plasa din sarma la toate geamurile si am tintuit-o bine big_smile Si nu o lasa pe balcon! Eu sunt patita... neutral Mi-a dispartul motanul de pe balcon si nu l-am mai gasit (stau la etajul 7 neutral ) .

In rest.. joaca-te cu el, mangaie-l, iubeste-l smile

Si despre mitza mea.. sambata mergem sa ne scoatem firele.. tare curioasa sunt cum va reusi medicul sa faca minunea asta pe viu lol

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.