homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Pt cine are sau a avut pisica-3


#39 2008-12-17 00:19:42

Melany1
Banat
Inregistrat: 2008-02-07
Mesaje: 8186

Re: pt cine are sau a avut pisica

apropo de mancarica umeda..a mea nu vrea bobitze poate e prea mica..si papa doar umeda..si a papat si putin de tot omleta de la iubi tongue ca mieuna ca voia.
ce sa ii dau daca nu ii iau umeda..nu are wiskas..are natural nu stiu cum tongue cu pui
o sa ii iau ce a zis Andreea
o alta pisica nu putem lua dar desi azi a stat mai mult singurica ne-am jucat in seara asta mult cu ea de adormise pe pieptul prietenului meu...cazuse lata

Offline

 



#40 2008-12-17 00:20:26

Andreea86
Hero member
De la: Focsani
Inregistrat: 2006-10-20
Mesaje: 4428

Re: pt cine are sau a avut pisica

alexia a scris:

Sterilizarea pisicii mele a costat 180 de lei (ovariohisterectomie - i-a scos si uterul si ovarele).

Intr-adevar e cea mai buna metoda...ca sa nu mai poata face piometru sau cancer uterin...mai bine se scot si ovarele si uterul.

- medicul meu veterinar mi-a spus sa nu-i dau mancare umeda pt ca nu este buna. Nu mi-a dat prea multe detalii, dar il cred pt ca este un medic bun.
Ce am inteles din alte surse este ca mancarea umeda, si in general mancarea de la whiskas, in loc sa hraneasca pisica, ii "mananca" substantele nutritive din organism si provoaca si dependenta.
Si in plus, daca pisica se obisnuieste cu mancare umeda si refuza mancarea uscata, este periculos pt dantura ei.

Nu stiu daca e periculoasa sau nu, dar intradevar nu e tocmai buna pt dantura...poate fi data mancarica umeda doar ca un rasfat...o data la o saptamana sa zicem. Dar desigur marci bune (gourmet, hill's, sheeba... cam asta am dat eu motanului meu, dar destul de rar...sa zicem ca un pliculet o data la o luna, chiar si mai rar...de baza ramane mancarea uscata).
whiskasul si kite kat nu e deloc bun. Mie mi s-a explicat ca e la fel ca afst food-ul pt noi...bun la gust, dar deloc sanatos sau care sa tina de foame.
Si da...mancarea umeda e periculoasa pt dantura. Bine inteles...daca are deja probleme cu dantura (ori puiut prea mic care nu poate mesteca, ori pisica prea batrana cu dureri de dinti) e ok mancarea umeda de calitate.

- pisica este bine sa fie sterilizata inainte de a intra prima oara in calduri. Adica, in jur de 6-7 luni. Nu trebuie nici sa faca un rand de pui, nici sa aiba minim un an. Cu cat intra de mai multe ori in calduri, cu atat ii creste riscul de a se imbolnavi de diferite afectiuni (piometru, tumori, etc).

Da...asa e. Acum cu varsta nu stiu exact. In mare parte cand da semne ca ar intra in calduri o poti duce la veterinar sa zica daca e destul de mare pt a fi sterilizata (depinde daca e destul de dezvoltata). In general se zice varsta de 1 an, dar foarte bine poate fi si 9-10 luni...sau chiar mai putin daca e bine dezvoltata si veterinarul considera ca e ok.
Si da...caldurile repetate pot provoca piometru (puroi in uter...daca nu e tratata la timp, pisica moare). De asemenea pastilele (sau cuburile de "zahar") contra caldurilor contin hormoni si de asemena pot provoca poimetru (chair si dupa o singura administrare....am auzit 2 pisici care dupa o singura pastila a facut piometru...una a fost dusa la timp la medic, si i-a fost scos uterul, iar cealalta a murit). Alte pisici intr-adevar nu au avut probleme deocamdata...dar eu nu as risca...
De asemenea nici pt motani nu sunt bune pastilele alea...pot provoca cancer.


- cum spune si andreea, mare grija la geamuri! Eu mi-am pus plasa din sarma la toate geamurile si am tintuit-o bine big_smile Si nu o lasa pe balcon!

applause Bravo. eu nu am gasit plasa din aia cu sarma, din pacate. Am gasit in schimb din aia din plastic gros (deci nu de tantari, obisnuita si subtire), am pus-o in 2 randuri si tot deschid geamul doar putin, cat sa nu poata sa-l deschida.

Si despre mitza mea.. sambata mergem sa ne scoatem firele.. tare curioasa sunt cum va reusi medicul sa faca minunea asta pe viu lol

Mult noroc. si ma bucur ca pisicuta ta se simte mai bine. Ti-am zis...prima zi e cea mai grea...apoi revine la normal.

In rest.. joaca-te cu el, mangaie-l, iubeste-l smile

Daa.  big_smile


If you feel my love, can hear my thoughts? Can you feel everything? And if you hear my thoughts, can you feed my soul? Can you save it too?
hjarta Eu si puiu hjarta

Offline

 

#41 2008-12-17 00:25:36

Melany1
Banat
Inregistrat: 2008-02-07
Mesaje: 8186

Re: pt cine are sau a avut pisica

pisi meu sa nu vada mancare uscata ...azi a stat nemancat toata ziua..abia acum a mancat mult cand i-am dat hrana umeda...nu prea are dintisori are doar 2 sau 4 bine dezvoltati si ascutiti

Offline

 

#42 2008-12-17 00:35:59

Andreea86
Hero member
De la: Focsani
Inregistrat: 2006-10-20
Mesaje: 4428

Re: pt cine are sau a avut pisica

e posibil sa nu aiba toti dintisorii si din cauza asta sa nu manance mancare uscata. incearca inmuiata in apa (sau lapte, dar ai grija ca laptele se strica repede daca sta in caldura, deci daca nu mananca tot, restul il arunci). Sau asteapta sa mai creasca...acum e inca puiut. smile


If you feel my love, can hear my thoughts? Can you feel everything? And if you hear my thoughts, can you feed my soul? Can you save it too?
hjarta Eu si puiu hjarta

Offline

 

#43 2008-12-17 11:04:01

Chiara.M
Hero member
De la: Wingsland
Inregistrat: 2007-06-04
Mesaje: 4116

Re: pt cine are sau a avut pisica

fetele, am si eu o problema. matza mea tuseste.. inainte mai tusea dar foarte rar.. acum mi-a zis tata ca din ce in ce mai des. ce sa fac? pana ajung la veterinar..care dat fiind faptul ca e aproape craciun e in concediu...


Have you ever thrown a fist full of glitter in the air?...

Offline

 

 Publicitate


loading...

#44 2008-12-17 11:05:00

Emilya
Platinum member
De la: munte
Inregistrat: 2006-07-16
Mesaje: 24754
Site

Re: pt cine are sau a avut pisica

Mary o fi racit...sau se chinuie sa elimine vreun ghem de par...si a mea tusea la un mom dat dar si-a revenit singura


Before I was a mom, I didn't know the feeling of having my heart outside my body
Maia Ecaterina 14.01.2014 hjarta

Offline

 

#45 2008-12-17 16:10:34

giullia19
Full member
Inregistrat: 2007-04-26
Mesaje: 507

Re: pt cine are sau a avut pisica

Multumesc foarte mult pentru sfaturi.
Castonasele lui sunt diferite, adica 2....dar sunt puse intr-o tava ca sa nu murdreasca in cazul in care le rastoarna.
In ceea ce priveste muscatul....intradevar, nu are decat 3 luni si 2 saptamani si de la 3 saptamani il am eu....si probabil de aceea nu e obisnuit cu corectiile mamicii lui naturale.
Cand iese din casa se sperie intradevar de orice zgomot si fuge repede inapoi.....sper sa-i fie frica si cand va fi mai mare.
Iar faza cu scuipatul....chiar i-am aplicat-o big_smile....dar se uita la mine ca blegul....am sa incerc sa ii suflu...Macar sper sa isi revina cu timpul...
Si pentru ca tot ati vorbit de sterilizare, am sa ii fac si eu dar mai tarziu ca e micut...
va pup, si va multumesc pentru sfaturi.

Offline

 

#46 2008-12-17 16:34:35

highbutterfly
New member
Inregistrat: 2008-02-19
Mesaje: 47

Re: pt cine are sau a avut pisica

Am si eu un pisicut -  si e tratat regeste atat de mine cat si de iubit. Are jucarii,are casuta lui, cosuletul lui  cea mai buna mancare, nisipul skimbat de 2 ori pe saptamana, fara zgarditza sa nu fie irascibil , am tot citit pe sit-uri cum sa il cresc, sa nu tip, problema majora este ca zgarie si musca. La inceput am crezut ca o face pt ca e mic, apoi a crescut, am crezut ca vrea sa atarga atentia sa ne jucam cu el, am facut-o si pe asta ...in fiecare seara il antrenam cu o jucarie gen undita ca sa simta ca ne implicam in viata lui. Il observ mai mereu uitandu-se pe geam si mieunand ...si sta si cate o ora in fata geamului, mi-e mila intr-un fel de el k noi mai mereu plecam la 8 de acasa si ajungem la 9,  diminetile e cel mai dragastos knd ne trezeste, si vine si doarme si pufaie el ca un om mare, e tare scump, si seara primele 10 min la fel, dupa parca e turbat, zgarie, musca, se urca pe televizor, pe biblioteca, peste tot ce sa mai si a inceput sa si distruga lucrurile: fotoliile, scaunele sad
M-am hotarat sa il duc la tara cat sunt in vacanta 10 zile ....oare va pati ceva? cel mai teama imi este ca nu se va obisnui...mai are oare instinct animalic in el? fac bine oare? am rugat-o pe mama sa il adapteze usurel usurel mediului de la tara, si daca se obisnuieste si il vad mai fericit poate il las acolo...voi ce ziceti?

Offline

 

#47 2008-12-17 17:27:10

Chip
New member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-12-16
Mesaje: 26

Re: pt cine are sau a avut pisica

wow! putem face  o carte cu tot ce s-a scris in acest topic! lol Eu am 2 pisiciutze pe Suzzy si Flacarik si sunt 2 dulceturi! Flacarik o sa fete in februarie, va intreb poate vreti tragedi mici si pufoase? big_smile Daca sunteti interesate imi dati un msj pe myssy_20052yahoo.com! puss

Offline

 

#48 2008-12-17 19:10:29

alexia
Addicted member
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-01-14
Mesaje: 14580

Re: pt cine are sau a avut pisica

highbutterfly , pisicutul tau este necastrat ? De asta are comportamentul asta... ia castreaza-l sa vezi ce se linisteste big_smile

Si mitza mea mai musca dar in joaca si nu musca tare... ne jucam... stie cand sa se opreasca... Bine ca daca o enervez musca si tare big_smile Na, ce vreti.. sunt niste lei micuti tongue

Offline

 

#49 2008-12-18 01:38:50

Andreea86
Hero member
De la: Focsani
Inregistrat: 2006-10-20
Mesaje: 4428

Re: pt cine are sau a avut pisica

mary_aleee a scris:

fetele, am si eu o problema. matza mea tuseste.. inainte mai tusea dar foarte rar.. acum mi-a zis tata ca din ce in ce mai des. ce sa fac? pana ajung la veterinar..care dat fiind faptul ca e aproape craciun e in concediu...

si eu zic sa o duci la doctor...cat mai repede, pana nu intra doctorii in concediu de craciun.

highbutterfly, asa cum zice alexia e posibil sa se linisteasca daca in castrezi. sau...o alta avrianta ar fi sa-i mai adopti un fratior sau o surioara. mai ales daca petrece mult timp singurel inchis in casa, sa aiba cu cine sa se joace...si pe cine sa composteze in afara de voi. smile
Cat despre dusul la tara, nu mi se pare o idee buna. am mai zis ca in casa e muult mai in siguranta o pisica, mai ales una crescuta toata viata ei in casa. afara nu va supravietui prea mult...pericole sunt multe, de la masini, caini, alti motani cu care se sa bata pt pisici, teritoriu, oameni rai, chiar si putin frig ii pot imbolnavii pe sensibilii nostri obisnuiti sa stea numai in casa la caldurica.  Da...stiu ca ai zis ca il duci la tara, nu-l abandonezi pe strada...dar la tara tot afara va ajunge....si chiar daca e doar in curte, cat d egreu crezi ca-i e unei pisici sa sara gardul si sa ajunga sub rotile unei masini? sad


If you feel my love, can hear my thoughts? Can you feel everything? And if you hear my thoughts, can you feed my soul? Can you save it too?
hjarta Eu si puiu hjarta

Offline

 

#50 2008-12-18 01:46:46

alexia
Addicted member
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-01-14
Mesaje: 14580

Re: pt cine are sau a avut pisica

andreea, am intrat si eu acu pe forumuri despre animale si mi-am stricat ochii cateva ore bune pe acolo... am aflat multe lucruri noi si folositoare...
Dar nu am reusit sa trag o concluzie in legatura cu mancarea: cum e mai bine? Sa ii las bobitze la discretie, sau sa ii pun eu de 3 ori pe zi?
Si inca o intrebare: e mai bine sa cumpar mancare in ambalajul original? Adica... e naspa daca iau mancare din sacii aia pe care cine stie de cand ii au acolo deschisi? Tu de care iei?

Offline

 

#51 2008-12-18 12:15:11

Melany1
Banat
Inregistrat: 2008-02-07
Mesaje: 8186

Re: pt cine are sau a avut pisica

mi-am dus puiutzu la medic si saracutzu avea otita sad saracu cat a mai plans cand i-au curatat urechile....offf..plus ca era asa speriat cand l-am scos afara..era facut ghem pe mine,iar in masina crima si pedeapsa ca mergea pe la pedale nu puteam sa conduc.
acum tb sa urmam un tratament 3 zile cu picaturi in urechi....grele ca nu sta si miauna

Offline

 

#52 2008-12-18 12:18:50

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: pt cine are sau a avut pisica

of, bine ca l-ai dus, Mel... intr-adevar, nu le place deloc sa le pui picaturi sau sa-i cureti in urechi
ca sa nu te zagarie, ruleaza-l intr-un prosop, ca pe o clatita, si-i lasi capul afara smile
si sa ne pui si poze !

Offline

 

#53 2008-12-18 12:26:06

Melany1
Banat
Inregistrat: 2008-02-07
Mesaje: 8186

Re: pt cine are sau a avut pisica

am pus si poze acum big_smile

Offline

 

#54 2008-12-18 21:31:16

Andreea86
Hero member
De la: Focsani
Inregistrat: 2006-10-20
Mesaje: 4428

Re: pt cine are sau a avut pisica

alexia a scris:

andreea, am intrat si eu acu pe forumuri despre animale si mi-am stricat ochii cateva ore bune pe acolo... am aflat multe lucruri noi si folositoare...
Dar nu am reusit sa trag o concluzie in legatura cu mancarea: cum e mai bine? Sa ii las bobitze la discretie, sau sa ii pun eu de 3 ori pe zi?
Si inca o intrebare: e mai bine sa cumpar mancare in ambalajul original? Adica... e naspa daca iau mancare din sacii aia pe care cine stie de cand ii au acolo deschisi? Tu de care iei?

Eu ii iau mancare varsata...din saci din aia de 5-10kg...cum au la pet shop. al meu nu face fite (altii cica nu mai vor sa manance ca-si mai pierde din miros mancarea). Cat despre de cat stau acolo...eu iau Royal Canin si de multe ori nu mai are un sortiment asa ca sunt nevoita sa-i iau altceva. Deci nu cred ca stau prea mult in pet shop...adica nu atata cat sa-i treaca termenul de garantie.
Cat despe lasat sau nu mancarea in castronel...depinde de pisica ta... Eu de ex trebuie sa-i pun grasului mereu, ca altfel miauna si se tine numai dupa mine...si trezeste vecinii....asa ca nu-l las cu castronelul gol decat cand doarme de ex. Am incercat sa-i pun mai rar...si in afara ca mieuna, mai si termina tot castronelul in mai putin de 5 minute si apoi iar voia. Asa daca are la discretie...mai ia cand trece pe langa el...asa de pofta... rotfl Dar nu era atat de flamand incat sa termine castronelul imediat cum i-l umpleam.
Daca ai castrat-o, ar fi bine sa ai grija cat de cat la greutatea ei...macar primele luni, pana i se "aseaza" hormonii. Daca observi ca incepe sa se ingrase prea mult, poti incerca sa-i dai cu portia...sau sa o treci pe mancare light sau pt pisici sterilizate. Dar daca e slabuta si nu are probleme...ii poti lasa mancarea la discretie...mai ales cand nu esti pe acasa.


If you feel my love, can hear my thoughts? Can you feel everything? And if you hear my thoughts, can you feed my soul? Can you save it too?
hjarta Eu si puiu hjarta

Offline

 

#55 2008-12-18 21:34:25

Andreea86
Hero member
De la: Focsani
Inregistrat: 2006-10-20
Mesaje: 4428

Re: pt cine are sau a avut pisica

mel, e bine ca l-ai dus la vet. in curand o sa fie sanatos puiutul tau. smile
are dreptate heimdall...cu prosopul. Asta daca zgarie...daca e cumintica si doar vocifereaza...e bine...as vrea sa-ti zic ca se va obisnui...dar..mereu va mieuna la veternar...nu-i tocmai un loc placut pt ei. Noroc totusi ca mai si uita repede. wink si le trece supararea, uita de vet...asta pana la vizita urmatoare. wink


If you feel my love, can hear my thoughts? Can you feel everything? And if you hear my thoughts, can you feed my soul? Can you save it too?
hjarta Eu si puiu hjarta

Offline

 

#56 2008-12-18 23:12:18

alexia
Addicted member
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-01-14
Mesaje: 14580

Re: pt cine are sau a avut pisica

Andreea, nush cum se face ca la petshopul de unde iau eu (care este in piatza si de fiecare data cand ma duc e plin de clienti) mereu sunt full sacii! Si eu tot royal canin cumpar... Eh.. am vazut acum ce ii place si o sa-i cumpar in ambalajele originale. Acum ii dau o combinatie intre mancare pt pisici sterilizate, indoor, light si hair ball big_smile Dar o sa renunt la Light , cel putin momentan  pt ca deocamdata e slabutza tongue
Din ce am observat eu pana acum, parca e mai bine sa-i pun eu mancare din cand in cand, pt ca daca vede mereu castronul plin cu mancare isi pierde interesul pt ce este acolo si vrea altceva.... e figuranta si asta mica a mea tongue

Melany, mi se pare un pic cam imprudent sa conduci masina cu pisica libera. Cumpara si tu o cusca speciala pt transport.

Offline

 

#57 2008-12-19 11:36:50

Melany1
Banat
Inregistrat: 2008-02-07
Mesaje: 8186

Re: pt cine are sau a avut pisica

de acum o sa mai iau pe cineva cu mine sa o tina...faza e ca sunt destule cheltuieli in prag de craciun /...o sa ii iau cand voi mai avea bani acum sunt pe 0 sad
pisi a mea papa doar NutraLine...la altceva stramba din nasuc

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.