homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Pt cine are sau a avut pisica-31


#571 2011-06-12 13:33:02

meliko
Full member
Castigatoare a concursului de Miss
Inregistrat: 2011-05-12
Mesaje: 785

Re: pt cine are sau a avut pisica

sunshine, uite ce am gasit pe net

"Cauze sunt mai multe, ar putea fi un traumatism al coloanei in urma unei cazaturi de la inaltime(pat, scaun), ar putea fi o lipsa de calciu sau o reactie alergica la vaccin sau antibiotic injectabil. Si la infectiile renale pot aparea paralizii ale picioarelor din spate. Nu mai astepta si du catelul la medic care va stabili cauzele si tratamentul. Un tratament inceput cat mai devreme maresc sansele de recuperare ale catelului."

bine, aici era vb de paralizia la picioarele din spate ale unui catel, dar ma gandesc ca e tot cam acelasi lucru si la pisici. Poate sunt sanse de recuperare

Offline

 



#572 2011-06-12 13:49:38

sunshine16
Banat
Inregistrat: 2008-09-01
Mesaje: 8121
Site

Re: pt cine are sau a avut pisica

Multumesc mult!!! Eu sper sa fie asa pt ca nu avea sange pe nicaieri... deci nu stiu sigur daca a calcat-o o mazina, eu doar am presupus. Abia astept maine sa vad ce imi zice medicul... epacat de ea ca e asa de frumoasa si cuminte... sad


True sophistication lies in simplicity!

www.bubulinagospodina.com

Offline

 

#573 2011-06-12 14:01:46

meliko
Full member
Castigatoare a concursului de Miss
Inregistrat: 2011-05-12
Mesaje: 785

Re: pt cine are sau a avut pisica

Sa speram ca o sa fie bine mititica. Sa ne spui si noua ce zice veterinarul

Offline

 

#574 2011-06-12 14:01:55

deea_si
Full member
Inregistrat: 2008-10-15
Mesaje: 607

Re: pt cine are sau a avut pisica

La cat e de micut, cel mai probabil a cazut de undeva ori l-a lovit o masina. Din cate vad, sta cu labutele din spate intinse complet, nu? Ai incercat sa i le misti? Simte ceva cand il atingi (miauna sau misca macar putin labutele) ? Are burtica umflata? Mananca? Sa incerci totusi sa-i dai ceva, eventual cu seringa daca singur nu vrea.. si tine-l undeva sa nu-i fie frig
(daca tragi de o labuta din spate, o retrage sau nu are nici  o reactie?)

Asaza-l pe o parte, pe un prosop ceva, si nu-l misca prea mult, doar cand il pui pe burtica sa-i dai mancare sau apa

Ultima oara a fost editat de deea_si (2011-06-12 14:15:44)


*Even the biggest failure, even the worst, beats the hell out of never trying.
*Sa fii veterinar este unul din cele mai speciale lucruri din lume hjarta
*16.04.13 - cea mai frumoasa zi

Offline

 

#575 2011-06-12 15:06:40

sunshine16
Banat
Inregistrat: 2008-09-01
Mesaje: 8121
Site

Re: pt cine are sau a avut pisica

Da, labutele sunt complet intinse si sunt moi, nu poate nicicum sa le miste. Am incercat sa i le misc si miauna, dar nu si le retrage, nu are nicio reactie. Burtica e ok, nu e umflata deloc in schimb fundul mi se pare umflat... iar pofta de mancare are. I-am dat mancare umeda pt pisicute si bea multa apa.
Mi-e sa nu aibe ceva la coloana pt ca azi cand am luat-o in brate, avea un rahatel (scuza-mi expresia) iesit asa pe jumatate... deci ma gandesc ca nu poate sa isi contracteze muschii sa faca treaba mare...


True sophistication lies in simplicity!

www.bubulinagospodina.com

Offline

 

 Publicitate


loading...

#576 2011-06-12 19:28:39

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: pt cine are sau a avut pisica

vai, mai bine nu citeam, mi s-a strans stomacul grater saraca pisicuta.... poate are, totusi, sanse sa traisca grater


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#577 2011-06-12 20:43:32

V's bunny
Full member
Inregistrat: 2009-05-03
Mesaje: 618

Re: pt cine are sau a avut pisica

Offf bietul pisoi sad  mai bine sa nu se mai chinuie, e greu pt o pisicuta sa fie invalida sad  In alta ordine de idei, am si eu o problema cu pisoii mei. Mi-a fatat o pisica, insa dupa 3 sapt nu mai alapteaza pisoii, parca a innebunit, nici nu-i mai baga in seama. O am si pe mama ei care a mai avut serii de pisoi si care e o mama ff grijulie si i-a adoptat  si pe "nepoteii" ei. Si ea a ramas gestanta odata cu fie-sa, insa a pierdut sarcina acum cateva zile. Problema e ca desi nu se dezlipeste de pisoiasii adoptati, nu are lactatie, i-au facut rani la mameloane, degeaba sad  Stiti vreun medicament pt stimularea lactatiei? momentan ii hranesc cu pipeta cu lapte de vaca amestecat cu galbenus de ou si glucoza. Daca stiti vreo solutie pt stimularea laptelui, spuneti-mi si mie!  hmm

Offline

 

#578 2011-06-13 19:51:27

meliko
Full member
Castigatoare a concursului de Miss
Inregistrat: 2011-05-12
Mesaje: 785

Re: pt cine are sau a avut pisica

sunshine, cum mai e pisicuta? ai dus-o la veterinar?

Offline

 

#579 2011-06-13 21:26:49

kathrynn
Hero member
Inregistrat: 2009-08-24
Mesaje: 2680

Re: pt cine are sau a avut pisica

V's bunny a scris:

Offf bietul pisoi sad  mai bine sa nu se mai chinuie, e greu pt o pisicuta sa fie invalida sad  In alta ordine de idei, am si eu o problema cu pisoii mei. Mi-a fatat o pisica, insa dupa 3 sapt nu mai alapteaza pisoii, parca a innebunit, nici nu-i mai baga in seama. O am si pe mama ei care a mai avut serii de pisoi si care e o mama ff grijulie si i-a adoptat  si pe "nepoteii" ei. Si ea a ramas gestanta odata cu fie-sa, insa a pierdut sarcina acum cateva zile. Problema e ca desi nu se dezlipeste de pisoiasii adoptati, nu are lactatie, i-au facut rani la mameloane, degeaba sad  Stiti vreun medicament pt stimularea lactatiei? momentan ii hranesc cu pipeta cu lapte de vaca amestecat cu galbenus de ou si glucoza. Daca stiti vreo solutie pt stimularea laptelui, spuneti-mi si mie!  hmm

Intreaba un veterinar  wink


Shorty, we can switch positions
From the couch to the counters in my kitchen

Offline

 

#580 2011-06-14 14:28:42

deea_si
Full member
Inregistrat: 2008-10-15
Mesaje: 607

Re: pt cine are sau a avut pisica

vaaai sunshine, am uitat sa te intreb de pisoi sad ce mai face, l-ai dus la vet?


*Even the biggest failure, even the worst, beats the hell out of never trying.
*Sa fii veterinar este unul din cele mai speciale lucruri din lume hjarta
*16.04.13 - cea mai frumoasa zi

Offline

 

#581 2011-06-14 15:44:31

cristinaV
Sr. member
Inregistrat: 2008-03-26
Mesaje: 1138

Re: pt cine are sau a avut pisica

Sunt foarte trista, pisicuta mea de 11 ani a avut un mic accident dintr-o prostie, a iesit mama cu ea afara, o tine legata cu o zgarda pt ca se sperie din orice. Insa a venit un motan la ea, s-a speriat atat de tare incat s-a rupt zgarda si ea de frica a fugit sub o masina de care s-a lovit si si-a muscat limba foarte rau.
Am dus-o la veterinar i-a cauterizat limba, i-a facut multe sedative si i-a dat la fel de multe pastile.
Problema este ca de atunci ea nu isi revine, e foarte ametita, d-abia merge, ii tremura capul, daca se da jos de pe ceva cade, nu are pofta de mancare.
Sunt disperata, medicul veterinar spune ca s-a lovit la cap si ca isi va reveni dar eu ma tot gandesc ca ar putea fi si din cauza anesteziei generale.
Voi ce credeti, ati mai intalnit cazuri?

Offline

 

#582 2011-06-14 15:56:17

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: pt cine are sau a avut pisica

cat a trecut de la anestezie ? in functie de doza poate sa-i fie rau in ziua respectiva, uneori si a doua zi

Offline

 

#583 2011-06-14 15:58:55

tequila
New member
Inregistrat: 2011-02-17
Mesaje: 78

Re: pt cine are sau a avut pisica

Si parerea mea este ca simptomele sunt cauzate de anestezie/sedative. Dureaza vreo 2 zile. A trecut mai mult?


verze.ro - simtul umorului nu a murit!

Offline

 

#584 2011-06-14 16:08:34

deea_si
Full member
Inregistrat: 2008-10-15
Mesaje: 607

Re: pt cine are sau a avut pisica

cristina, eu nu cred sa fie de la anestezie. La ce te referi multe pastile? Intr-un caz din asta, i se administreaza antibiotice, antiinflamatoare etc. Cat timp a durat anestezia? Daca s-a lovit de o masina e probabil sa fi fost o lovitura la cap destul de grava incat sa se comporte asa. In cel mai rau caz ma gandesc ca poate e alergica la vreun medicament/ anestezic, dar ar fi trebuit sa aibe stari de voma sau tremuraturi. Daca esti din Bucuresti, poti sa-mi spui numele medicului care a operat-o?


*Even the biggest failure, even the worst, beats the hell out of never trying.
*Sa fii veterinar este unul din cele mai speciale lucruri din lume hjarta
*16.04.13 - cea mai frumoasa zi

Offline

 

#585 2011-06-15 15:52:52

cristinaV
Sr. member
Inregistrat: 2008-03-26
Mesaje: 1138

Re: pt cine are sau a avut pisica

imi cer scuze ca nu am mai raspuns, miercuri i s-a facut anestezie, deci au trecut 5 zile, intr-adevar i-a dat antibiotice si niste picaturi, deea nu sunt din Bucuresti dar pot sa-ti zic doctorul, este foarte cunoscut in Targoviste de fapt sunt doi sot si sotie Mateescu.
Daca aveti sfaturi le astept, a mai inceput sa manance si parca merge mai bine, sper sa isi revina.

Offline

 

#586 2011-06-15 17:10:32

Karina_
Full member
Inregistrat: 2010-12-16
Mesaje: 763

Re: pt cine are sau a avut pisica

cristinaV a scris:

imi cer scuze ca nu am mai raspuns, miercuri i s-a facut anestezie, deci au trecut 5 zile, intr-adevar i-a dat antibiotice si niste picaturi, deea nu sunt din Bucuresti dar pot sa-ti zic doctorul, este foarte cunoscut in Targoviste de fapt sunt doi sot si sotie Mateescu.
Daca aveti sfaturi le astept, a mai inceput sa manance si parca merge mai bine, sper sa isi revina.

Eu cred ca e de la lovitura la cap. Ai rabdare, e deja mai bine, daca nu-si revine cere sfatul si altui medic. Iti spun din proprie experienta ca e bine sa ceri sfatul mai multor veterinari, cu conditia sa ii spui absolut tot ce a luat animalul inainte, ce i s-a dat de la celalalt medic.

Offline

 

#587 2011-06-15 18:00:47

sunshine16
Banat
Inregistrat: 2008-09-01
Mesaje: 8121
Site

Re: pt cine are sau a avut pisica

sad Dap, am dus-o la vet... din pacate au trebuit s-o eutanasieze... era paralizata de la mijloc in jos si avea complicatii la rinichi.
Al meu m-a batut la cap si mi-a zis sa nu mai adun animale de pe strada ca ii parea rau de ea dar eu ma bucur ca macar am avut grija de ea cateva zile si nu am lasat-o sa o manance cainii sau sa o calce alta masina...

Ultima oara a fost editat de sunshine16 (2011-06-15 23:59:39)


True sophistication lies in simplicity!

www.bubulinagospodina.com

Offline

 

#588 2011-06-15 18:11:24

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: pt cine are sau a avut pisica

sunshine  puss ai dreptate, ai facut un gest tare frumos pentru biata pisicuta

Offline

 

#589 2011-06-15 18:12:22

meliko
Full member
Castigatoare a concursului de Miss
Inregistrat: 2011-05-12
Mesaje: 785

Re: pt cine are sau a avut pisica

grater i-ai facut un bine, macar nu s-a s-a mai chinuit saracuta sad

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.