homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

LICENTA SI REZIDENTIAT


#1 2006-09-29 17:46:01

Tia
New member
Inregistrat: 2006-09-29
Mesaje: 6

LICENTA SI REZIDENTIAT

Salut.
Sunt noua pe aici.Am vazut subiectul: la ce facultate ati intrat fetelor???? ,si daca a mai venit vorba de intrarea la facultate as vrea sa va intreb de terminarea facultatii.
Eu incep luni anul 6 la medicina si ma dispera faptul ca anul asta ma asteapta inca 2 semestre plina de materii,licenta,si cel mai important rezidentiatul(ca totusi dupa 6 ani ar fi bine si un mic salar macar).
Mai sunteti pe forum care terminati anul viitor (nu neaparat medicina)?Voi cum va organizati timpul?Sa ajunga si pt invatatul la licenta si pt lucrarea de diploma????
Daca sunteti care terminati acuma medicina voi cum simtit ?Ati facut o alegere buna cand ati ales medicina ca meserie?Ca sincer eu ma indoiesc daca am facut alegerea potrivita avand in vedere situatia spitalelor.Si nici atmosfera din spitale nu imi place(ma refer la relatiile de colegialitae intre medici)
Astept raspunsurile cu curiozitate.
Va pup
Tia

Offline

 



#2 2006-09-29 18:03:55

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: LICENTA SI REZIDENTIAT

Tia, eu fac anul acesta 10 ani de cind am terminat facultatea de medicina, insa daca te ajuta cu ceva, pot sa iti spun ca din experienta mea, lucrarea de licenta nu are de ce sa-ti omoare mai mult de 2 luni(puse cap la cap, si in conditia ca faci totul singura)...materia de licenta e aceeasi cu cea de rezidentiat si inplus, ai marele avantaj ca ai obisnuinta invatatului si ca, nimic, sau aproape nimic din ce vei da la aceste examene nu e la prima vedere(sunt materii facute in facultate, deci trebuie doar sa recitesti). Asa ca eu zic sa nu intri in panica inainte de vreme, sa faci lucrarea aia de licenta ca sa scapi de ea, sa iti vezi de examene, si dupa ce le termini sa iei la recitit materia de licenta si de rezidentiat...si daca printr-un absurd, nu iei ce ti-ai dorit in rezidentiat, faci un an M.F. si mai incerci la anul, relaxat


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#3 2006-09-29 18:09:18

Tia
New member
Inregistrat: 2006-09-29
Mesaje: 6

Re: LICENTA SI REZIDENTIAT

Ms mult doctoressa.

Offline

 

#4 2006-09-29 20:01:15

mika
Insomniac member
Inregistrat: 2006-06-17
Mesaje: 9256

Re: LICENTA SI REZIDENTIAT

Eu am terminat anul trecut medicina dentara si acum lucrez,dar sunt convinsa ca nu am facut o alegere buna, desi spre deosebire de multi dintre colegii mei eu am unde sa lucrez (si mama este tot medic dentist si are cabinet)...Cat despre licenta...mi-a fost frica dar nu este chiar asa de greu...am dat ex in septembrie,lucrarea am terminat-o in august,pt ca o sa vezi,mereu mai apare ceva de scris,de completat sau de schimbat...cel putin asa a fost la mine.Eu am dat si ex practic pe pacient...dar a fost ok...Mai degraba ar trebui sa te preocupe rezidentiatul zic eu...decat licenta.Oricum,multa bafta! smile
In ceea ce priveste "relatiile de colegialitate dintre medici" eu cred ca acestea nu prea exista...mai degraba fiecare invidiaza cat poate,barfeste...etc.

Ultima oara a fost editat de mika (2006-09-29 20:20:13)

Offline

 

#5 2006-10-01 19:41:11

alexia
Addicted member
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-01-14
Mesaje: 14580

Re: LICENTA SI REZIDENTIAT

mika, de ce spui ca nu ai facut o alegere buna? Nu ai satisfactii? Din cate stiu eu se castiga foarte bine in cu stomatologia....

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2006-10-01 19:43:52

mika
Insomniac member
Inregistrat: 2006-06-17
Mesaje: 9256

Re: LICENTA SI REZIDENTIAT

pai alexia...ce sa zic?oamenii nu au bani,in stomatologie nu mai e nimic gratuit...doar copiii sub 18 ani au gratuit prin casa de asigurari...in afara de asta toate materialele pe care le folosim sunt scumpe... sad si oricum la inceput nu prea am pacienti asa multi

Offline

 

#7 2006-10-01 19:56:37

alexia
Addicted member
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-01-14
Mesaje: 14580

Re: LICENTA SI REZIDENTIAT

au, nu au bani, dintii tot trebuie sa si-i ingrijeasca! big_smile eu zic sa fii optimista... cunosc un dentist care nu profeseaza de mult timp...la inceput tragea el de pacienti, iar acum nu stie cand sa-i mai programeze; si mai mult de atat mai lucreaza si aiurea...iti pica plombele dupa 7 zile!

Offline

 

#8 2006-10-01 20:00:32

mika
Insomniac member
Inregistrat: 2006-06-17
Mesaje: 9256

Re: LICENTA SI REZIDENTIAT

aoleu...nu e bine asa big_smile incerc sa fiu optimista...smile

Offline

 

#9 2006-10-28 23:41:43

Penellope
Full member
Inregistrat: 2006-10-12
Mesaje: 571

Re: LICENTA SI REZIDENTIAT

Vad si eu topicu` asta dupa o luna... big_smile

Eu am terminat facultatea anu` asta in vara.... Nu am terminat medicina, ci Fizica-Informatica.
Mi-am ales lucrarea de liceenta din fizica, dar examenul l-am dat din ambele materii.
Tin sa iti zic ca nu a meritat stresu` pe care l-am depus.
doctoressa a avut dreptate cand ti-a spus ca iti ajung 2 luni sa iti termini lucrarea. Acum tu trebuie sa iti planifici timpu` de invatat in functie de program si de capacitatea ta de memorare. smile
Eu as mai zice sa incerci sa si profiti de ultimu` an de facultate.... ca na... dupa ca aceea "incepe adevarata distractie". tongue

Multa bafta!


Carpe diem!

Offline

 

#10 2006-10-28 23:45:31

Penellope
Full member
Inregistrat: 2006-10-12
Mesaje: 571

Re: LICENTA SI REZIDENTIAT

mika a scris:

aoleu...nu e bine asa big_smile incerc sa fiu optimista...smile

Cred ca ar trebui sa fi optimista. Poate se baga si in Romania ceva in asigurarea de sanatate care sa te cam oblige sa mergi la dentist.
In Germania, spre exemplu, daca apare ca ti-ai facut controlul periodic de 2 ori pe an, in cazul in care ai o carie sau o interventie stomatologica minora nu platesti, iar daca e ceva mai mare atunci suporta casa de asigurari o parte din pret, dar cum am zis doar daca ai fost la dentist. In caz contrar, suporti singur din buzunar.

Oricum, pacat ca multi oameni nu constientizeaza ce inseamna de fapt o dantura neingrijita. neutral


Carpe diem!

Offline

 

#11 2006-10-29 14:14:51

mika
Insomniac member
Inregistrat: 2006-06-17
Mesaje: 9256

Re: LICENTA SI REZIDENTIAT

Da,in Germania...dar la noi...mi-au venit in cabinet copii de 7-10 ani cu molarul de 6 ani distrus...chiar sapt trecuta un baietel de 10 ani...si apoi la programare nu a mai venit desi i-am expilcat bunicii lui ca o sa piarda dintele dc nu vine la tratament.E vb de o mare mare lipsa de educatie in tara asta sad sad sad

Offline

 

#12 2006-11-21 15:32:34

Penellope
Full member
Inregistrat: 2006-10-12
Mesaje: 571

Re: LICENTA SI REZIDENTIAT

Aici putem vorbi de licenta si sa nu fim offtopic. big_smile

Nashira, am inteles ca esti la Sociologie, daca am tinut bine minte... smile
Ce titlu` ti-ai ales pentru lucrare?

Ultima oara a fost editat de Penellope (2006-11-21 15:32:45)


Carpe diem!

Offline

 

#13 2006-11-21 15:35:10

ZZZZ123
Addicted member
De la: Never-ever-land
Inregistrat: 2006-05-19
Mesaje: 10895

Re: LICENTA SI REZIDENTIAT

pai un titlu am gasit eu, dar ma ami gandesc la el. o sa fie definitiv cand termin lucrarea. ceva de genul "Romania: pregatita pt gay? - o cercetare sociologica asupra fenomenului homosexualitatii in Romania - "
dar mi s epare prea pompos. o sa-l discut la final cu profa. titlul s afie problema...
si da, sunt la sociologie-psihologie ( a fost la super-oferta cand am dat eu admiterea. tongue)


Nobody home

Offline

 

#14 2006-11-21 15:38:21

Penellope
Full member
Inregistrat: 2006-10-12
Mesaje: 571

Re: LICENTA SI REZIDENTIAT

Si eu cand mi-am ales lucrarea de liceenta in anul 3 avea un titlu kilometric pe care l-am schimbat inainte de liceenta cu unul mai scurt. big_smile

Oricum mi se pare interesant ce vrei sa faci....

Si sa ne zici si noua rezultatul cercetarii, daca este sau nu Romania pregatita pentru gay.
Oricum, am putea sa deschidem un topic pe tema asta. wink Si asa ai putea si sa vezi ce gandim noi despre homosexualitate etc. smile


Carpe diem!

Offline

 

#15 2006-11-21 15:43:12

ZZZZ123
Addicted member
De la: Never-ever-land
Inregistrat: 2006-05-19
Mesaje: 10895

Re: LICENTA SI REZIDENTIAT

ar fi interesant. m-ar ajuta in cercetare. tongue
din primele date imi reiese ca romanii nu judeca gay-ii, nu ii pun la zid, cata vreme sunt protejati de anonimat... in gashka...
dar cred ca e o chestie universal valabila:cand suntem cu altii taiem si spanzuram (am observat asta din liceu. )


Nobody home

Offline

 

#16 2006-11-21 15:47:22

Penellope
Full member
Inregistrat: 2006-10-12
Mesaje: 571

Re: LICENTA SI REZIDENTIAT

Aha... nu inteleg reatia asta.... am observat-o si eu... Ciudat.


Carpe diem!

Offline

 

#17 2006-11-21 15:49:31

ZZZZ123
Addicted member
De la: Never-ever-land
Inregistrat: 2006-05-19
Mesaje: 10895

Re: LICENTA SI REZIDENTIAT

cred ca ne place sa ne dam mari cand suntem cu altii. si ne simtim mai importanti cand ii calcam pe altii pe cap.


Nobody home

Offline

 

#18 2006-11-21 15:58:57

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: LICENTA SI REZIDENTIAT

Ca tot s-a redeschis topicul asta....oare ce o fi facut roa_med la rezidentiat?


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#19 2006-11-21 16:02:17

ZZZZ123
Addicted member
De la: Never-ever-land
Inregistrat: 2006-05-19
Mesaje: 10895

Re: LICENTA SI REZIDENTIAT

n-am mai intrat de ceva timp... sper ca nu ne-a uitat.


Nobody home

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.