homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Infectii urinare-2


#20 2009-01-20 18:21:55

fata_fina
New member
Inregistrat: 2008-05-09
Mesaje: 71

Re: infectii urinare

ms ms:*


Dak ai pierdut ceva stai linistit..nu ai pierdut mult, dak ai pierdut mult stai relaxat nu ai pierdut Totul...si dak ai pierdut
TOTUL ...traieste`ti viatza k nu mai ai ce pierde

Offline

 



#21 2009-01-20 21:20:39

hestia
Sr. member
Inregistrat: 2008-02-19
Mesaje: 1365

Re: infectii urinare

elenka a scris:

Salut,
Sunt noua pe forum, si am si eu aceasta problema a infectiei urinare cu E. Coli, care a aparut in urma cu cinci luni  dupa ce am luat o pilula de a doua zi (la doua zile dupa). Atunci am luat antibiotic dar a trecut foarte greu, acum iar am avut infectie, am facut tratament cu orfoxacina dar tot merg des la baie si tot ma doare in partea de jos, in plus am si un fel de usturimi pe uretra(pe care le simt mai ales noaptea). As vrea sa stiu daca e normal sa persiste un disconfort si o sensibilitate si dupa tratament? Pentru ca eu sunt mai panicata de fire si deja imi imaginez o boala incurabila si ...mortala....smile am si cosmaruri, va rog ziceti-mi daca e normal sau nu ce simt eu?

NU ar trebui sa persiste astfel de simptome o data ce termini tratamentul. Aceste simptome sunt specifice infectiilor urinare.
tu ai facut o urocultura cu antibiograma pt acest E. coli? Daca nu, s-ar putea ca acest coli sa fie inalt rezistent si sa nu raspunda la oflocaxina, adica iei dgeaba antibioticul asta.
Pe de lata parte, urinex, rowatinex, sa, NU te vindeca de infectie urinara, ele NU omoara germenele.
Sa faci o urocultura daca nu ai facut, insa dupa aprox 7 zile dupa ce ai intrerupt antibioticul, pt ca urocultura sub antibiotic, iti iese negativa!!
Sanatate!


Omul nu se naşte pentru a fi fericit. Omul îşi cumpără fericirea şi o cumpără numai cu preţul suferinţei. Aici nu e vorba de nicio nedreptate...                                                                                                                 (F. Dostoievski) 

Offline

 

#22 2009-01-21 11:37:08

elenka
New member
Inregistrat: 2009-01-19
Mesaje: 5

Re: infectii urinare

ofloxacina a fost data sambata de la urgente ca ma durea prea tare. Azi insa am recuperat analizele de urina si cele de secretie vaginala si...surpriza, nu e infectie urinara(absenta germeni) ci e candida glabrata. Dupa cautari pe net am gasit ca asta ar explica si jena urinara, dar pe de alta parte iarasi ma sperii ca zice ca acest tip de candida este mai frecvent la persoanele in varsta si la cele cu HiV (doamne fereste). Nu inteleg de ce a aprut si la mine, am avut un singur partener toata viata si sunt sigura ca nu ma inseala si nici alte boli nu are.  Ca sa merg cu paranoia pana la capat, oare e posibil sa iau aceasta candida daca imi spal hainele la o spalatorie in oras?

Offline

 

#23 2009-01-21 13:41:35

hestia
Sr. member
Inregistrat: 2008-02-19
Mesaje: 1365

Re: infectii urinare

tu ai spus ca te doare in partea de jos, adica undeva la o palma sub buric sau jos-jos, adica te ustura cand urinezi?
cand ai dat analize: inainte sau dupa ce ai luat prima pastile de ofloxacina?


Omul nu se naşte pentru a fi fericit. Omul îşi cumpără fericirea şi o cumpără numai cu preţul suferinţei. Aici nu e vorba de nicio nedreptate...                                                                                                                 (F. Dostoievski) 

Offline

 

#24 2009-01-21 15:24:41

elenka
New member
Inregistrat: 2009-01-19
Mesaje: 5

Re: infectii urinare

Analizele facute inainte de antibiotic, si nu ma doare deloc cand urinez, ci e o durere constanta, o usturime in aprtea de jos. Cred ca e posibil sa aiba de suferit si vezica si uretra pentru ca am momente cand urinez foarte des. In rest spre vagin nu am mancarimi mari, e mai mult o mica jena. Pe net am vazut mentionate la simptomele acestei candide si durere a uretrei, si urinari frecvente. Deci la mine candida asta isi face de cap mai mult in partea cealalta. Asa imi explic eu, maine am programare la ginecolog sa vad ce o zice.

Offline

 

 Publicitate


loading...

#25 2009-01-21 15:28:56

hestia
Sr. member
Inregistrat: 2008-02-19
Mesaje: 1365

Re: infectii urinare

daca urocult a iesit sterila si nu erai pe AB atunci e ok...
intr-adev poate fi de la o  candidoza rebela.
mergi la gineco si vezi ce-ti zice.
bafta!


Omul nu se naşte pentru a fi fericit. Omul îşi cumpără fericirea şi o cumpără numai cu preţul suferinţei. Aici nu e vorba de nicio nedreptate...                                                                                                                 (F. Dostoievski) 

Offline

 

#26 2009-01-21 16:20:12

pink_butterfly
Insomniac member
Inregistrat: 2006-08-10
Mesaje: 8371

Re: infectii urinare

eu am avut infectie urinara si mi-a trecut de la rowatinex...acum 2 zile mi-am luat analizele si a iesit urocultura negativa...asta inseamna ca mi-a trecut nu?


http://www.youtube.com/watch?v=mwMdO3HK_ws our song hjarta
em todas as ruas do amor seras meu e eu serei tua hjarta
http://www.youtube.com/watch?v=DDuLPHsIuTg

Offline

 

#27 2009-01-21 16:22:20

adinagrig
Insomniac member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-06-05
Mesaje: 8701

Re: infectii urinare

fetelor si eu ma confrunt cu problema cu infectia urinara, acum cativa ani am fost la medic, mi-a dat niste antibiotice , asta dupa analize....si oricum a trecut atunci....
imi mai revine din cand in cand , am luat vreo cateva luni Urinal, si mi-a mai trecut
ma mai inceraca dimineata
acum 1 luna pt siguranta mea, am fost la Medlife si am facut ,, urocultura cu antibiograma,, am dus pipi.... si mi-a iesit negativa....
oare ce analiza sa mai fac? ca ma duc si mi le platesc, ca pana ma duc la medicul de familie ,pana ma trimite la analize , dureaza si oricum parca vad ca nu sunt gratuite...si tot trebuie sa le platesc si acolo....
voi ce ziceti?


9 ani de copilarie ....

Offline

 

#28 2009-01-21 16:43:20

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: infectii urinare

incearca sa faci urocultura la alt laborator

Offline

 

#29 2009-01-23 08:03:33

adinagrig
Insomniac member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-06-05
Mesaje: 8701

Re: infectii urinare

dar imi recomdati si altceva , in afara de urocultura cu antibiograma....?????
adica , cine a mai facut din astea, ....daca stie...ce analiza trebuie sa mai fac pe langa urocultura.....
mersi mult, va pup


9 ani de copilarie ....

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.