homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Vaginoza bacteriana


#1 2008-11-21 15:58:22

ElenaCT
Membru
Inregistrat: 2008-11-21
Mesaje: 4

Vaginoza bacteriana

Buna ziua,
Am fost diagnosticata cu Vaginoza bacteriana, iar ca si tratament mi-a fost dat ovule Flagyl si spalaturi cu Tantum Rosa. Ce recomandari imi puteti face ? E foarte deranjant caci e o secretie mai abudenta si urat mirositoare + mancarimi usoare.
Va multumesc mult pt raspunsul vostru.

Offline

 



#2 2008-11-21 16:53:49

andreea_andy2
Moderator
Participant la intalnirea nationala
De la: Gurile Deltei
Inregistrat: 2007-12-08
Mesaje: 10430

Re: Vaginoza bacteriana

Elena ai facut o analiza de secretie inainte de a ti se pune acest diagnostic?


Fericita mamica de Aida Maria!

Offline

 

#3 2008-11-21 17:05:17

ET
Addicted member
Inregistrat: 2007-04-20
Mesaje: 10295

Re: Vaginoza bacteriana

Pai daca a fost diagnosticata..d'oh!

Offline

 

#4 2008-11-21 17:06:06

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: Vaginoza bacteriana

Pai ce, ET, n-ai mai vazut pe aici o gramada de diagnostice puse ochiometric ?

Offline

 

#5 2008-11-21 17:08:42

ET
Addicted member
Inregistrat: 2007-04-20
Mesaje: 10295

Re: Vaginoza bacteriana

visslar

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2008-11-21 20:17:15

ElenaCT
Membru
Inregistrat: 2008-11-21
Mesaje: 4

Re: Vaginoza bacteriana

Normal anual imi fac controlul ginecologic obisnuit, o secretie si un test BPP. In urma secretiei mi-a iesit ac. vaginoza bacteriana.
Ce recomandari imi faceti ? Ce parere aveti de tratament. Inca nu l-am inceput...

Offline

 

#7 2008-11-21 20:18:31

crys_ty_na
Platinum member
De la: Oradea
Inregistrat: 2006-08-19
Mesaje: 23955

Re: Vaginoza bacteriana

elena ne spui ce scire mai exact in analiza de secretie...ca vaginoza bacteriana e un termen mai larg...sa vedem exact cu cete confrunti smile


happy with him...inlove with him...puss

Offline

 

#8 2008-11-21 20:28:38

ElenaCT
Membru
Inregistrat: 2008-11-21
Mesaje: 4

Re: Vaginoza bacteriana

Deci daca aveti rabdare sa cititi scrie asa :
Examen citologic Babes Papanicolau :
-Calitatea frotiului - satisfacatoare pt interpretare cu prezenta de celule endorcevicale si citologice corespunzatoare zonei de tranzitie
-Caracterizare generala - frotiu negativ pt o leziune intraepiteliala scuamoasa sau maligna
-Descriere microscopica - rare polimorfonucleare, flora cocobacilara "clue-cels", celule scuamoase cu modificari inflamatorii, citoliza.
-Diagnostic citologic - Modificari reactive non neoplazice asociate cu inflamatia + Vaginoza bacteriana

Examen secretie vaginala :
- Polimorfonucleare - rare
- Limfocite - rare
- Macrofage - rare
- Flora cocica - coci G+
- Flora bacilara - bacili G-
- Candida spp - absent
- Trichomonas vaginalis - absent

Offline

 

#9 2008-11-21 20:41:03

crys_ty_na
Platinum member
De la: Oradea
Inregistrat: 2006-08-19
Mesaje: 23955

Re: Vaginoza bacteriana

avem rabdare elena...din pacate ai si gardnarella (bacilii aia gram negativi) care vor fi doar intretinuti de spalaturi cu tantum rosa (spalaturile intravaginale sunt cauza centrala a aparitie gardnarellei)...si din schema de trat lipseste antibioticul...sa speram ca va trece doar cu ovule...


happy with him...inlove with him...puss

Offline

 

#10 2008-11-21 20:47:18

ElenaCT
Membru
Inregistrat: 2008-11-21
Mesaje: 4

Re: Vaginoza bacteriana

Ms mult crys_ty_na.
Va tin la curent dupa ce urmez tratamentul.

Offline

 

#11 2008-11-21 20:48:38

crys_ty_na
Platinum member
De la: Oradea
Inregistrat: 2006-08-19
Mesaje: 23955

Re: Vaginoza bacteriana

bafta smile


happy with him...inlove with him...puss

Offline

 

#12 2008-11-24 15:32:02

lisa_31
Membru
Inregistrat: 2008-11-24
Mesaje: 3

Re: Vaginoza bacteriana

Buna ziua

Imi cer scuze daca nu ales topicul corect dar sunt cam surescitata si nu am rabdarea necesara de a cauta in tot forumul.

In data de 12.11 am facut o analiza de secretie. Rezultatul a fost urmatorul:
Examen bact., secretie uretrala, vaginala:
- cultura in conditii aerobe (prezent streptococ hemolitic de grup B, sensibil la.....si aici sunt prezente o serie de antibiotice);
- cultura fungi negativ.

Test citodiagn., secretii vaginale:
- frecvente epitelii superficiale si intermediare. Rare PMN absenti bacili Doderlein. Frecventi cocobacili gram negativ cu aspect sugestiv de vaginoza bacteriana (Clue cells). Absente levuri. Absent trichomonas vaginalis

Diagnosticul dat de medic: colpita mixta cu gardnerella, streptococ de tip B

Tratament: antibiotic Ceroxim 500 mg la 12 ore timp de 7 zile, ovule Cervugid ptr 10 zile, Fasygin doza unica (si ptr sot).

Problema principala nu este vaginoza ( cu toate ca si asta este o problema ptr ca in ultimul an am fost diagnosticata de 3 ori cu aceasta problema si desi am luat tratament si am citit si sfaturile de pe forum, tot recidiveaza).
Problema principala si din cauza careia am intrat putin in panica este ca la circa doua zile dupa vizita de recoltare mi-a aparut pe una dintre labiile mari o bubita rosie umpluta cu apa. Ieri am observat aparitia unei alte bubite exact la intrarea in vagin. Bubitele nu sunt dureroase.

Mentionez ca anul asta am facut de doua ori testul Papanicolau si tipaj HPV (ultimul in septembrie 2008) in urma caruia mi-au iesit tulpini cu risc inalt (16 si 45), dar nu mi-au gasit tulpini cu risc scazut (care stiu ca duc la aparita negilor genitali).

La fel, ma gandesc ca avand in vedere perioada de incubatie nu este nici herpes genital ptr ca altfel -ar fi descoperit la analiza de secretie.

Eu am un singur partener..iar sotul meu a urmat de curand un tratament cu antibiotic pentru infectie urinara.

Sunt in timpul tratamentului ptr vaginoza si streptococ si nu stiu ce sa fac. Sa ma programez ptr o noua vizita cat mai curand, sa astept sa termin tratamentul si cele 14 zile de dupa tratament ca sa fac o noua analiza a secretiei (asa mi-a recomandat dr. ginecolog)...sa stau linistita ca sunt numai 2 bubite...sa urmez un tratament acasa...

Va rog ajutati-ma cu un sfat ptr ca efectiv nu stiu ce sa fac...sunt si in delegatie in tara dar daca e grav fug pana in Bucuresti ptr analize.

Multumesc anticipat

Offline

 

#13 2008-11-24 18:59:20

crys_ty_na
Platinum member
De la: Oradea
Inregistrat: 2006-08-19
Mesaje: 23955

Re: Vaginoza bacteriana

grav nu cred ca e lisa...te epilezi in acele zone?


happy with him...inlove with him...puss

Offline

 

#14 2008-11-24 19:51:30

lisa_31
Membru
Inregistrat: 2008-11-24
Mesaje: 3

Re: Vaginoza bacteriana

Multumesc crys....da' chiar ma epilez destul de des inghinal...si total...poate fi de la epilat?? :f?rv?nad:

Offline

 

#15 2008-11-24 19:53:52

crys_ty_na
Platinum member
De la: Oradea
Inregistrat: 2006-08-19
Mesaje: 23955

Re: Vaginoza bacteriana

nu e exclus sa fie vb de foliculita (de la epilat)...oricum e bine sa vezi ce zice si medicul...


happy with him...inlove with him...puss

Offline

 

#16 2008-11-24 22:12:33

lisa_31
Membru
Inregistrat: 2008-11-24
Mesaje: 3

Re: Vaginoza bacteriana

Multumesc Crys inca o data...

Revin cu cateva intrebari:
1. Ce variante ar trebui sa mai iau in calcul privind existenta basicutelor?
2. Cu ce le-as putea trata acasa fara sa declansez alte nebunii?
3. Cand ar trebui sa ajung la medic?
4. Dupa terminarea tratamentului actual credeti ca ar fi indicat sa fac sex protejat? Stiu ca suna pueril, dar sunt intr-o perioada a casatoriei nu foarte buna si deja recidivele mele de vaginoza au dat nastere la discutii. Inutil sa mai spun ca o impunere a unei noi perioade de abstinenta sau recomandarea de sex protejat ar accentua certurile. Insa important pentru mine acum este sanatatea mea asa ca recomandarile dvs de orice natura sunt binevenite, mai ales ca nu am cu cine sa discut problemele astea.

Offline

 

#17 2008-11-24 22:36:14

crys_ty_na
Platinum member
De la: Oradea
Inregistrat: 2006-08-19
Mesaje: 23955

Re: Vaginoza bacteriana

1 nu vreau sa ma pronunt in niciun fel caci medicul tau e cel mai in masura sa o faca dupa ce le examineaza..
2 poti incerca cu crema de galbenele (mai mult rau nu va face)
3 mai astepta cateva zile sa vezi cum evolueaza...daca va deveni ca un cos (cu cap alb) atunci e de la epilat si se mai intampla...daca nu si mai apar si altele mergi la medic
4 nu stiu sigur sincer daca transmitera streptococului este strict sexuala dar gardnerella e mai degraba o dereglare a florei tale vaginale si transmiterea sexuala joaca un rol secundar...sfatul meu ar fi sa va protejati dupa terminarea trat si pana ajungi sa repeti analizele pt a nu risca sa jucati ping-pong cu aceste infectii intre voi...


happy with him...inlove with him...puss

Offline

 

#18 2008-12-03 02:11:29

Intrebaree
Membru
Inregistrat: 2008-12-03
Mesaje: 1

Re: Vaginoza bacteriana

Buna,

Mi-am facut analizele si mi-a iesit vaginoza bacterina asociate cu Inflamatie cu F. Frecvente PMN. La sfarsitul foii mai scrie C II - un cuv pe care nu il descifrez- BP, TBS infl. ... Pe a 2 pagina epitelii descuamare medii, aflux leucocitar abundent , flora gr III cu trichomonas vaginalis, candida gonorrheae absente. Sunt foarte speriata pentru ca doctorul mi-a dat analizele si a zis un  bine si eu am plecat fara a ma uita pe ele acolo.  Va rog frumos un tratament daca se poate.

Multumesc

Offline

 

#19 2008-12-03 17:54:11

crys_ty_na
Platinum member
De la: Oradea
Inregistrat: 2006-08-19
Mesaje: 23955

Re: Vaginoza bacteriana

scrie flora gradul 3 cu trichomonas....si apoi candida si gonoree absente...sau flora gradul 3 si trichomonas, candida si gonoree absente? CII la pap e bun dar ai o inflamatie si multe polimorfonucleare...deci ceva e...


happy with him...inlove with him...puss

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.