homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Interpretare colposcopie-2


#20 2009-06-29 22:38:29

Alya
New member
Inregistrat: 2008-06-21
Mesaje: 8

Re: interpretare colposcopie

Sunt foarte speriata de 2 saptamani de cand am inceput sa am sangerari (nu foarte mari) dupa contact. Normal ca am fost direct la medic unde mi s`a recomandat colposcopie. Rezultatul acesteia suna cam asa:

1. inflamatie secundara, eroziune, colpita
2. J.S.C. vizibila, ectopia, colpita difuza, orificii glandulare, atipii vasculare
3. zona iod negativa prezenta
Recomandari: culturi cervicale, HPV, ERAD.

Maine fac HPV iar pap este II. Desi pe recomandare scrie erad mi s`a spus sa vin la cauterizare. Ma puteti ajuta sa inteleg daca este grav sau nu.

Offline

 



#21 2013-06-14 14:16:28

adelina05
Membru
Inregistrat: 2013-06-14
Mesaje: 1

Re: interpretare colposcopie

Buna ziua! Am fost astazi sa imi fac colposcopia si nu am primit nici o explicatie in legatura cu ce a vazut doamna doctora acolo iar eu una nu inteleg mai nimic din ce mi-a scris pe diagnostic. Credeti ca ma puteti ajuta si pe mine sa inteleg ce am, explicandu-mi ce inseamna diagnosticul dat? Pt ca dupa cate mi-am dat eu seama din reactiile doamnei doctore nu era prea bine....si sunt cam speriata acum!

Diagnostic colposcopic:
"FP: col cu Ǿ OCE 3-4 mm cu secretie albgrunjoasa in cantitate abundenta
AA: JSC tip 2
pe BA la distanta de OCE larga zona de modificari minore intens acetoalba(punctatii mozaic fin)
TL: col iod (-)
intensa colpita punctiforma!!!
Se recomanda tipaj viral."

Sper ca nu e grav. Multumesc anticipat!

Offline

 

#22 2013-07-11 15:45:53

maymay
New member
Inregistrat: 2011-12-19
Mesaje: 6

Re: interpretare colposcopie

Buna, ma poate ajuta si pe mine cineva pentru interpretarea relativa a rezultatelor unei colposcopii?
Am fost ieri pentru un pap si o secretie si am facut si o colposcopie deoarece stiam ca am o rana pe col si vroiam sa vad cum a mai evoluat. Rezulatele au fost urmatoarele:
-col cu formatiune tumorala pe buza anterioara de aproximativ 2,5- 3 cm sangeranda la atingere
-acid acetic: jonctiune vizibila, zona de ectopie hipertrofica alternand cu zone cu EAA-punctatie la nivelul formatiunii si pe buza posterioara
-test lugol:zona iod negativa la nivelul formatiunii tumorale si pe buza posterioara

Mentionez ca nu am inca rezultatele de la PAP si secretie, insa doctorul mi-a recomandat conizatie la spital peste 4 zile. Poate cineva sa ma ajute cu un sfat sau cu interpretarea analizelor? Este intradevar atat de grav incat trebuie conizatie? nici macar nu am inca rezultatele de la papanicolau.....nu s-ar putea efectua macar ERAD? .....nu prea ma incanta indeea conizatiei...am incercat sa intreb doctorul mai multe detalii si etc dar era grabit si mi-a zis direct sa vin dimineata sa imi faca conizatie:|.........eu nu stiu ce sa mai cred.......daca ma poate ajuta cineva cu un sfat sau o opinie mi-ar fi de mare folos.
Multumesc anticipat.

Offline

 

#23 2013-07-11 18:56:38

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: interpretare colposcopie

maymay a scris:

Buna, ma poate ajuta si pe mine cineva pentru interpretarea relativa a rezultatelor unei colposcopii?
Am fost ieri pentru un pap si o secretie si am facut si o colposcopie deoarece stiam ca am o rana pe col si vroiam sa vad cum a mai evoluat. Rezulatele au fost urmatoarele:
-col cu formatiune tumorala pe buza anterioara de aproximativ 2,5- 3 cm sangeranda la atingere
-acid acetic: jonctiune vizibila, zona de ectopie hipertrofica alternand cu zone cu EAA-punctatie la nivelul formatiunii si pe buza posterioara
-test lugol:zona iod negativa la nivelul formatiunii tumorale si pe buza posterioara

Mentionez ca nu am inca rezultatele de la PAP si secretie, insa doctorul mi-a recomandat conizatie la spital peste 4 zile. Poate cineva sa ma ajute cu un sfat sau cu interpretarea analizelor? Este intradevar atat de grav incat trebuie conizatie? nici macar nu am inca rezultatele de la papanicolau.....nu s-ar putea efectua macar ERAD? .....nu prea ma incanta indeea conizatiei...am incercat sa intreb doctorul mai multe detalii si etc dar era grabit si mi-a zis direct sa vin dimineata sa imi faca conizatie:|.........eu nu stiu ce sa mai cred.......daca ma poate ajuta cineva cu un sfat sau o opinie mi-ar fi de mare folos.
Multumesc anticipat.

da, este suficient de serioasa problema incit sa fie cazul sa faci conizatia si sa nu mai astepti


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#24 2016-07-15 15:13:26

AliceGg
Full member
Inregistrat: 2011-01-14
Mesaje: 167

Re: interpretare colposcopie

Istoric: HPV HR- pozitiv
           HPV 16, 18- nedetectate
           Citologie BP - ASC-H

Rezultat colposcopie:
FP- Col cu OEC transversal, 6-7 mm, mica zona rosie BA.
AA-JSC tip 2, ZTA tip 2, grad I - acidofilie medie cu punctuatii polimorfe si grosiere
TL- negativ

Recomandari: CINTEC PLUS+ culturi din col cu determinare grup streptococ+ examen microscopic al secretiei vaginale
Reevaluare pentru conduita terapeutica

De asemenea, mi s-a recomandat interventia prin laser.

Sunt cam speriata, cat e de grav?

Offline

 

 Publicitate


loading...

#25 2016-07-15 15:29:48

daenarys14
Insomniac member
Inregistrat: 2016-05-19
Mesaje: 6134

Re: interpretare colposcopie

Ai o leziune pe col.fa analizele recomandate poate ai o infectie si din cauza asta apar modificari.nu e f grav dar trebuie investigat si avut grija

Offline

 

#26 2016-07-22 18:47:30

AliceGg
Full member
Inregistrat: 2011-01-14
Mesaje: 167

Re: interpretare colposcopie

Colposcopia poate intarzia menstruatia?

Offline

 

#27 2016-07-22 21:31:00

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: interpretare colposcopie

Nu, nu are legatura

Offline

 

#28 2016-08-22 21:07:28

AliceGg
Full member
Inregistrat: 2011-01-14
Mesaje: 167

Re: interpretare colposcopie

AliceGg a scris:

Istoric: HPV HR- pozitiv
           HPV 16, 18- nedetectate
           Citologie BP - ASC-H

Rezultat colposcopie:
FP- Col cu OEC transversal, 6-7 mm, mica zona rosie BA.
AA-JSC tip 2, ZTA tip 2, grad I - acidofilie medie cu punctuatii polimorfe si grosiere
TL- negativ

Recomandari: CINTEC PLUS+ culturi din col cu determinare grup streptococ+ examen microscopic al secretiei vaginale
Reevaluare pentru conduita terapeutica

De asemenea, mi s-a recomandat interventia prin laser.

Sunt cam speriata, cat e de grav?

CINtec pozitiv.
Microscopic: Frotiu alcătuit din celule scuamoase superficiale şi intermediare unele colorate
citoplasmatic doar cu p16, sau doar nuclear cu Ki-67, altele fără coloraţie imunospecifică. Se găsesc de
asemenea şi celule scuamoase dispuse izolat sau in grupuri mici, cu dubla coloratie atat pentru p16, cat si pentru Ki-67.
Si asa mi s-a facut foarte teama... de cancer, de ce e mai rau :-(

Offline

 

#29 2016-08-23 10:17:08

daenarys14
Insomniac member
Inregistrat: 2016-05-19
Mesaje: 6134

Re: interpretare colposcopie

Din cate știu eu analiza asta identifica leziuni ce au potențial de transformare.pasul următor e sa faci cauterizare sau conizatie in functie de ce zice si medicul tau.la ce medic mergi?în buc doc badea de la micomi e foarte căutată si Dincă în probleme de col.
Ai grija și la sistemul imunitar
Papanicolaul cum a ieșit?

Ultima oara a fost editat de daenarys14 (2016-08-23 10:21:47)

Offline

 

#30 2016-08-28 20:56:41

AliceGg
Full member
Inregistrat: 2011-01-14
Mesaje: 167

Re: interpretare colposcopie

La BP - ASC-H
Merg la doamna Tarlea....

Offline

 

#31 2016-08-29 07:35:08

daenarys14
Insomniac member
Inregistrat: 2016-05-19
Mesaje: 6134

Re: interpretare colposcopie

Alice,bafta puss

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.