homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Am pus 10 kg in 22 saptamani de sarcina ce sa fac ??-2


#20 2009-01-30 17:17:30

sunshine16
Banat
Inregistrat: 2008-09-01
Mesaje: 8121
Site

Re: am pus 10 kg in 22 saptamani de sarcina ce sa fac ??

Da, pai nici pe mine nu m-au cantarit pana acum.
Mi-e o frica de vergeturi.... a aparut o crema aici, este din Franta, se numeste SIMULCIUM G3, este pt femeile gravide, si este aprobata de medicii ginecologi si obstetricieni.
Ma dau cu ea, in fiecare seara, mi-e asa frica sa nu am vergeturi ca am vazut niste poze pe net de m-am ingrozit.


True sophistication lies in simplicity!

www.bubulinagospodina.com

Offline

 



#21 2009-01-30 17:21:10

Juli
Hero member
Inregistrat: 2008-07-03
Mesaje: 2472

Re: am pus 10 kg in 22 saptamani de sarcina ce sa fac ??

Eu uneori ma dau, alteori nu....cum nu apuc sa-mi fac dus in fiecare seara,
Cand o sa redevin eu persoana activa care eram inainte??  sad


Are mama un baiat tare frumusel - Razvan Andrei

Offline

 

#22 2009-01-30 17:32:52

lili pala
Sr. member
Inregistrat: 2007-06-17
Mesaje: 1061

Re: am pus 10 kg in 22 saptamani de sarcina ce sa fac ??

eu ma mai dau cu ulei de bebelusi, cand imi aduc aminte... si cand vrea sotul sa ma dea... smile ) oricum nu prea imi pasa daca fac vergeturi... sanatoasa sa fiu...

love_t,  adica daca mananc paine prajita o sa ma ingras mai putin? ca daca DA... ohoho... declar anul painii prajite la mine in casa! rotfl


Mami de Stefanici si Mirunica -pentru poze vizitati blogurile
http://stefanici.blogspot.com
http://emiruna.blogspot.com
59.7 kilograme afurisite! Hai inca - 3 kile !

Offline

 

#23 2009-01-30 17:39:04

sunshine16
Banat
Inregistrat: 2008-09-01
Mesaje: 8121
Site

Re: am pus 10 kg in 22 saptamani de sarcina ce sa fac ??

lili pala a scris:

eu ma mai dau cu ulei de bebelusi, cand imi aduc aminte... si cand vrea sotul sa ma dea... smile ) oricum nu prea imi pasa daca fac vergeturi... sanatoasa sa fiu...

love_t,  adica daca mananc paine prajita o sa ma ingras mai putin? ca daca DA... ohoho... declar anul painii prajite la mine in casa! rotfl

Nuuuuuuu  rotfl  eu am mancat paine prajita ca am diaree  box  lol


True sophistication lies in simplicity!

www.bubulinagospodina.com

Offline

 

#24 2009-01-30 22:16:10

_alexa_
Hero member
De la: ghinioane mi se trage!!
Inregistrat: 2008-03-20
Mesaje: 4172

Re: am pus 10 kg in 22 saptamani de sarcina ce sa fac ??

rotfl cu cat drag imi aduc si eu aminte de perioada asta... primele 20 de sapt lol in care aveam capul plin cu intrebari si eram absolut terifiata de kg-le in plus.
nu va faceti griji, eu una am pus 20kg pe mine in sarcina (la 1.60m ai mei e super mult) , vreo 7 le-am dat jos la nastere si inca vreo 7 in urmatoarele doua saptamani. nush cum, dar acum mai am 3 kg in plus pe mine si burtica nu se mai vede. am nascut pe 18 dec
nu am nici o vergetura!! si nu am folosit creme miraculoase (pt ca nu am avut bani de asa ceva). tot ce-am facut a fost sa ma hidratez super bine, mancam in jur de 2-3 kg de mere pe zi ( big_smile ) si beam in jur de 3L de apa pe zi, si mancam ce-mi poftea inima. A! in ultimele saptamani de sarcina am baut si foarte mult lapte.
incercati sa lungiti plimbarile zilnice, in loc sa luati autobuzul o statie, mergeti pe jos. eu asa faceam, chit ca-mi era extrem de greu.
singurul lucru nashpa rau care mi s-a intamplat a fost ca... acum am sanii complet nenorociti! am avut o furie a laptelui dupa care s-au golit complet brusc si s-au lasat ingrozitor grater si acum caut disperata pe net ce anume pot face (operatii...).

Ultima oara a fost editat de _alexa_ (2009-01-30 22:17:11)


Too often we lose sight of life's simple pleasures. Remember, when someone annoys you it takes 42 muscles to make your face frown, BUT, it only takes 4 muscles to extend your arm and bitch-slap that mother @#?*&! upside the head...

Offline

 

 Publicitate


loading...

#25 2009-01-30 23:23:05

SoareleMeu
Hero member
Inregistrat: 2007-11-16
Mesaje: 2284

Re: am pus 10 kg in 22 saptamani de sarcina ce sa fac ??

Eu nu am mancat mai nimic.. cum bine stiti smile cred.. pana acum v-am incuiat capul cu sarcina mea de cosmar .. dar nu am fost anemica si mi s-a luat sange de cateva ori in sarcina. In timpul cezarienei am pierdut cam mult sange si atunci mi-au dat fier pentru anemie. In schimb daca puteti sa mancati in sarcina .. sa mancati !!! Stiu ca nu am facut bine dar daca nu exista coca-cola muream 9 luni smile

Offline

 

#26 2009-01-31 10:59:17

daliana
Hero member
Inregistrat: 2007-07-02
Mesaje: 2186

Re: am pus 10 kg in 22 saptamani de sarcina ce sa fac ??

_alexa_ a scris:

rotfl cu cat drag imi aduc si eu aminte de perioada asta... primele 20 de sapt lol in care aveam capul plin cu intrebari si eram absolut terifiata de kg-le in plus.
nu va faceti griji, eu una am pus 20kg pe mine in sarcina (la 1.60m ai mei e super mult) , vreo 7 le-am dat jos la nastere si inca vreo 7 in urmatoarele doua saptamani. nush cum, dar acum mai am 3 kg in plus pe mine si burtica nu se mai vede. am nascut pe 18 dec
nu am nici o vergetura!! si nu am folosit creme miraculoase (pt ca nu am avut bani de asa ceva). tot ce-am facut a fost sa ma hidratez super bine, mancam in jur de 2-3 kg de mere pe zi ( big_smile ) si beam in jur de 3L de apa pe zi, si mancam ce-mi poftea inima. A! in ultimele saptamani de sarcina am baut si foarte mult lapte.
incercati sa lungiti plimbarile zilnice, in loc sa luati autobuzul o statie, mergeti pe jos. eu asa faceam, chit ca-mi era extrem de greu.
singurul lucru nashpa rau care mi s-a intamplat a fost ca... acum am sanii complet nenorociti! am avut o furie a laptelui dupa care s-au golit complet brusc si s-au lasat ingrozitor grater si acum caut disperata pe net ce anume pot face (operatii...).

eu am luat 30kg, peste cele 8 in plus pe care le aveam, am dat jos 10 la nastere si inca 5 kg in 3 sapt......., sper ca in urmatoarele 3 sa mai dau 5kg macar sa fiu cat de cat la botez..., acum am 88,5....... la 174 cm...  si nu ma incap decat hainele de gravida ......
bang  bang  bang  bang  bang  bang  bang  bang  bang  bang  bang  bang  bang  bang  bang  bang  bang  bang


There are two things in life: you have to die and you have to live until you die.
mamica de doua fete cucuiete

Offline

 

#27 2009-01-31 14:13:15

lili pala
Sr. member
Inregistrat: 2007-06-17
Mesaje: 1061

Re: am pus 10 kg in 22 saptamani de sarcina ce sa fac ??

alexa, si eu ma gandesc serios la lipoabsorbtie(stiu o clinica faina in iasi unde apropo mi-am facut rinoplastie acu 6 luni. stiu ca fac si remodelare de sani (diverse procedee).e placut sa stiu ca nu- s singura care se gandeste la metode de astea mai putin ... ortodoxe. smile

soarelemeu, daca nu ar exista Pepsi nu stiu ce m-as face!!! si la prima sarcina am baut ... muuuuult, mult! si copilul linistit....

daliana, eu am slabit frumos (incet ,dar frumos) cu fitness. mergeam cate 2 ore pe zi de luni pana vineri. intr-o luna am slabit 10 kile.
tu ai dat deja jos 15 kg de sarcina. ohoho, dar ce vrei, sa fii manechin la botez?? stii ce se zice: 9 luni pt a fi mamici, inca 9 luni pt a redeveni femei.(eu zic ca arati bine la inaltimea ta... si oricum vei da jos ff usor, ai sa vezi). succes!

eu am inteles ca la a doua sarcina nu mai dai jos chiar la fel de repede.... de asta ma tem....


Mami de Stefanici si Mirunica -pentru poze vizitati blogurile
http://stefanici.blogspot.com
http://emiruna.blogspot.com
59.7 kilograme afurisite! Hai inca - 3 kile !

Offline

 

#28 2009-01-31 16:56:26

_alexa_
Hero member
De la: ghinioane mi se trage!!
Inregistrat: 2008-03-20
Mesaje: 4172

Re: am pus 10 kg in 22 saptamani de sarcina ce sa fac ??

uau daliana... 1.74m big_smile imi scuipi seminte in cap rotfl
ai rabdareeee ca vine primavara si o sa faci miscare la greu cu fetita in carucior!
eu abea astept sa-mi pun rolele in picioareeee vai stau si ma uit la ele si plang lol ma gandeam totusi sa ma dau pe gheata... dar m-am lovit de niste preturi uriase si acum sunt complet leftera... mi-am renovat apartamentu`...


Too often we lose sight of life's simple pleasures. Remember, when someone annoys you it takes 42 muscles to make your face frown, BUT, it only takes 4 muscles to extend your arm and bitch-slap that mother @#?*&! upside the head...

Offline

 

#29 2009-01-31 18:50:59

daliana
Hero member
Inregistrat: 2007-07-02
Mesaje: 2186

Re: am pus 10 kg in 22 saptamani de sarcina ce sa fac ??

pai patinele sunt 1 milion jumate 2 si exista patinoar la plumbuita cu 10 ron intrarea, au si site
lili pala  nu tin sa fiu manechin, dar nici ca acum  bang  , desi manechin mi-ar surade........, doar vin o droaie de curtezani....... hjarta

Ultima oara a fost editat de daliana (2009-01-31 18:53:28)


There are two things in life: you have to die and you have to live until you die.
mamica de doua fete cucuiete

Offline

 

#30 2009-02-01 19:19:16

Juli
Hero member
Inregistrat: 2008-07-03
Mesaje: 2472

Re: am pus 10 kg in 22 saptamani de sarcina ce sa fac ??

Da, eu m-am ingrasat 1 kg  big_smile
Am 46 kg, analize bune.
Am fost la medic si de luni ma internez la ambulatoriu si imi fac perfuzii cu vit B1, B12, si B6.
Ma simt inca slabita, fara pofta de mancare. Carne aproape nu mananc deloc, ma dor oasele si ma simt cam lipsita de pofta de viata, as sta toata ziua in pat....


Are mama un baiat tare frumusel - Razvan Andrei

Offline

 

#31 2009-02-24 12:36:31

lili pala
Sr. member
Inregistrat: 2007-06-17
Mesaje: 1061

Re: am pus 10 kg in 22 saptamani de sarcina ce sa fac ??

fetele, sunt in saptamana 18, si am ajuns de la 57.5 la 63.8. deci am pus 6.3 kg. e jale...
ce sa fac sa nu iau asa multe kile?
sa explic: eu nu ma tem ca nu o sa slabesc, dar mor cand ma gandesc ca nu o sa pot sa ma incalt singura, sau sa ma dau jos din cada, sau sa ma schimb de lenjerie...
mor cand ma gandesc ca o sa-mi ia o juma de ora sa ma imbrac si in 5 minute de plimbare o sa obosessc si o sa vreau in casa. ce o sa ma fac cand o sa se strice liftul si o sa trebuiasca sa urc 7 etaje pe scari?
asta ma ingrozeste... asa a fost la prima sarcina...


Mami de Stefanici si Mirunica -pentru poze vizitati blogurile
http://stefanici.blogspot.com
http://emiruna.blogspot.com
59.7 kilograme afurisite! Hai inca - 3 kile !

Offline

 

#32 2009-02-24 13:21:48

pipacslany
Hero member
De la: Kolozsvar
Inregistrat: 2008-12-09
Mesaje: 2895

Re: am pus 10 kg in 22 saptamani de sarcina ce sa fac ??

lili eu zic sa disperi. nu ma pricep ce-i drept dar nah.
ma gandesc ca vine primavara si o data cu ea salatele, ridichile, ceapa verde, apoi vine vara cu fructe multe si legume din belsug si nu o sa mai pui atata de mult ca o sa poti manca sanatos.
acum iarna eu zic ca e mai greu, ca la noi nu prea gasesti legume si fructe la preturi accesibile. si la o adica daca iti permiti sa dai banii respectivi observi ca pretul nu reflecta calitatea etc.
capul sus ca vine ea vara si ne punem pe fructe si salate puss.

Ultima oara a fost editat de pipacslany (2009-02-24 13:29:11)

Offline

 

#33 2009-02-24 13:39:37

lili pala
Sr. member
Inregistrat: 2007-06-17
Mesaje: 1061

Re: am pus 10 kg in 22 saptamani de sarcina ce sa fac ??

hihihi, ce draguta esti... dar sa stii ca la prima sarcina  m-am ingrasat cu fructe. mancam pana plesneam. acu parca ma ingras cu aer, nu prea mananc,.. adica mananc, dar vomit. meniul meu intr-o zi este compus din omleta cu cascaval si muschi de vita sau porc, o cana de iaurt natur, o banana (sau alt fruct)-asta pana la ora 14.
la pranz mananc numai felul 2 -o bucata de carnita cu garnitura(cartofi, orez, mazare...)uneori sar peste carne si mananc doar garnitura cu salata. nu prea suport carnea.
la cina mananc legume crude -ador morcovul, varza, si mai ales patrunjelul radacina.
intre mese mai manac un fruct doua. seara mai beau lapte rece sau mananc iaurt
uneori ma mai prostesc cu un jeleu sau cateva bomboane.
as mai renunta la cate una alta, dar nu pot, ca mi-e FOAMEEE!

Ultima oara a fost editat de lili pala (2009-02-24 13:39:51)


Mami de Stefanici si Mirunica -pentru poze vizitati blogurile
http://stefanici.blogspot.com
http://emiruna.blogspot.com
59.7 kilograme afurisite! Hai inca - 3 kile !

Offline

 

#34 2009-02-24 13:44:36

pipacslany
Hero member
De la: Kolozsvar
Inregistrat: 2008-12-09
Mesaje: 2895

Re: am pus 10 kg in 22 saptamani de sarcina ce sa fac ??

lili mie mi se pare ca mananci foarte ok. poate asa esti tu predispusa sa iei kilograme in sarcina smile
de mancat nu mi se pare ca mananci mult, sincer iti spun.
dar nu manca pana plesnesti tongue nici macar fructe.
nu te simti rau apoi?
eu una abia astept zilele mai calde sa ma las de gretzosagurile de iarna si sa trec la fructe si legume de sezon

Offline

 

#35 2009-02-24 14:02:51

Juli
Hero member
Inregistrat: 2008-07-03
Mesaje: 2472

Re: am pus 10 kg in 22 saptamani de sarcina ce sa fac ??

Uau lili, dar mananci  big_smile
E foarte bine ca mananci asa, ca macar asimilezi ceva chiar daca vomiti.

La cat mananc eu , voma imi mai trebuia....

Hai sa va spun cam ce mananc eu:
-dimineata: 1/2 max 1 cane de lapte, 1-2 cremvusti, o felie de paine cu margarina si dulceata acrisoara
- pana la pranz mai beau un actimel, mananc un fruct, doua;
- la pranz: o rosie, 2-3 felii de branza, cateva felii de salam uscat, un ou fiert, max 2, jumate de felie de pateu pe paine.
- pana plec de la servici mai iau un covrigel, doi, un  fruct;
- seara fie mananc varza calita acra; aseara am mancat jumate dintr-un polonez si orez cu lapte. Seara nu mananc mare lucru ca nu prea pot.

Si cam asta e masa pe o zi. Ieftin nu?  big_smile


Are mama un baiat tare frumusel - Razvan Andrei

Offline

 

#36 2009-02-24 14:59:18

pipacslany
Hero member
De la: Kolozsvar
Inregistrat: 2008-12-09
Mesaje: 2895

Re: am pus 10 kg in 22 saptamani de sarcina ce sa fac ??

ioi scumpa de tine ce putinel papi sad...
eu ieri de ex am papat asa:
dimineata: doua sandwich-uri cu sunca si cascaval
pranz: o salata mare mare
seara : gogosi multe tongue
am rontait jeleuri
dar ieri nu m-am simtit bine

azi
de dimneata tot 2 sandwich-uri
pe la 12 o sana de 400 g
acum astept sa mi se faca musacaua si apoi pap o portie.
si diseara cred ca mananc supa de pui...ca si aia o am pe foc acum.

cam asa...
rontai mere si cam atat, ca atat am in camara azi si mi-e lene sa ma duc sa iau altceva
big_smile
dimineata

Offline

 

#37 2009-02-24 15:07:14

Juli
Hero member
Inregistrat: 2008-07-03
Mesaje: 2472

Re: am pus 10 kg in 22 saptamani de sarcina ce sa fac ??

Da' mancati nu gluma  big_smile
Eu asa mancam de obicei.
Acum de cand cu sarcina mai greu cu masa de seara, inainte mancam mai bine seara.
Eu nu pot manca gogosi, nici inainte nu ma omoram dupa ele. Mi se pareau prea grase.
Iar iaurt/sana eu abia pot manca un borcanel din acela mic... lol

Atata intra la mine  big_smile


Are mama un baiat tare frumusel - Razvan Andrei

Offline

 

#38 2009-02-24 15:18:37

pipacslany
Hero member
De la: Kolozsvar
Inregistrat: 2008-12-09
Mesaje: 2895

Re: am pus 10 kg in 22 saptamani de sarcina ce sa fac ??

juli papi cat poti. atata vreme cat te simti bine e ok.
in sarcina nu e voie sa te fortezi.poate iti vine pofta de mancare mai incolo big_smile
cat despre gogosi mie imi plac f mult.sunt grase intr-adevar, inainte ma abtineam sa le mananc dar acum daca imi trebuie nu mi le refuz big_smile

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.