homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Am pus 10 kg in 22 saptamani de sarcina ce sa fac ??-27


#495 2009-10-15 12:28:23

anne85
Full member
Inregistrat: 2009-04-07
Mesaje: 577

Re: am pus 10 kg in 22 saptamani de sarcina ce sa fac ??

Cucu, esti disperat ? Nu te supara pe mine, dar ... stepper in luna a doua ? mad
Stii ca pana la trei luni e cel mai usor sa pierzi sarcina ?
Si oricum, daca continui sa mergi la sala ... De ce nu iti cumperi DVD-uri speciale cu exercitii pt gravide ? Unele le poti face acasa. Sau antrenorul tau de fitness e cumva specializat si in asta ?

Ultima oara a fost editat de anne85 (2009-10-15 12:36:50)


gravida 35+ babyboy happydance

Offline

 



#496 2009-10-15 12:35:37

pipacslany
Hero member
De la: Kolozsvar
Inregistrat: 2008-12-09
Mesaje: 2895

Re: am pus 10 kg in 22 saptamani de sarcina ce sa fac ??

cucubau188 a scris:

Buna fetelor,

Eu teoretic am vreo 2 luni de sarcina, si nu am pus deloc pe mine. Dar ma duc la sala de 2-3 ori pe saptamana.....bicicleta, stepper.... Nu ma obosesc foarte tare, si e ok. Chiar ajuta. Eu pana de revelion teoretic trebuie sa raman la fel ---mi-am luat o rochie superba pentru revelion, in care ar trebui sa incap....

Doamne tuuuuu...nu te supara pe mine, dar chiar te mananca in fund?
Las-o Doamne iarta-ma rochie si ai grija de puiul ala de om.Iti poti cumpara alta rochie "superba" pentru revelion.Termina cu prostiile ca nu este momentul pt asa ceva.La rochie iti sta tie capul? bang  bang  bang
Imi cer scuze pt tonul mesajului, dar m-am enervat f tare sad.

Offline

 

#497 2009-10-15 12:40:47

anne85
Full member
Inregistrat: 2009-04-07
Mesaje: 577

Re: am pus 10 kg in 22 saptamani de sarcina ce sa fac ??

Da, pipa, si mie imi cam sare mustaru' cand aud prostii de-astea ! mad

Altfel, ce mai faci tu, pipa, draga ? Ce-ti face puiul ? N-ai mai intrat de ceva vreme ! punish


gravida 35+ babyboy happydance

Offline

 

#498 2009-10-15 13:01:03

pipacslany
Hero member
De la: Kolozsvar
Inregistrat: 2008-12-09
Mesaje: 2895

Re: am pus 10 kg in 22 saptamani de sarcina ce sa fac ??

Bine suntem, multumim de intrebare.ne pregatim de botez  chicot  chicot
Victor e un maaaaare fitzos, ar sta non stop in brate,il apuca vorbitul si rasul la masa, rade cu tetina in gura, nu stiu ce e cu capul lui lol
"Zice" "cucu" si "acu" lol dar cuvantul lui preferat este "acu".
Il intreb :"ce e mami?cucu?sau acu?" si el imi raspunde "aaaaacuuuuu" lol

Offline

 

#499 2009-10-15 13:09:20

flowerpot
Insomniac member
Inregistrat: 2009-02-24
Mesaje: 5465

Re: am pus 10 kg in 22 saptamani de sarcina ce sa fac ??

cucubau188 a scris:

Buna fetelor,

Eu teoretic am vreo 2 luni de sarcina, si nu am pus deloc pe mine. Dar ma duc la sala de 2-3 ori pe saptamana.....bicicleta, stepper.... Nu ma obosesc foarte tare, si e ok. Chiar ajuta. Eu pana de revelion teoretic trebuie sa raman la fel ---mi-am luat o rochie superba pentru revelion, in care ar trebui sa incap....

Nu mai face asta, Cucubau! Risti sa pierzi sarcina...sau poate ca mai important este Revelionul. Eu pot sa mai iau 100 de kg dar nu ma duc la nici o sala pana nu nasc; merg pe jos, gatesc, mai sterg praful, mai urc niste scari dar cu viteza melcului...slabesc eu in viata asta. Copilul este cel mai important!
Ai grija!


Pipa, un pupic pentru Victoras!


in a very beautiful way, our child teaches us - if we listen - what love is.
bebe

Offline

 

 Publicitate


loading...

#500 2009-10-15 13:10:23

walkiria_c
Full member
De la: Brasov
Inregistrat: 2008-03-08
Mesaje: 739

Re: am pus 10 kg in 22 saptamani de sarcina ce sa fac ??

mare strengar Victoras pipa....stai sa vezi cand o mai creste...
cucubau...stai linistita..auzi la ea...si bicicleta si stepper... eu nici sa merg prea mult nu am avut voie in primele luni de sarcina...e cea mai sensibila perioada....si de acord cu pipa...da-o naibii de rochie..e mult mai important bebe decat orice rochie sau petrecere...el trebuie pus pe primul loc,nu mofturile, nu te supara ca-ti spun...dar sunt femei care ar da orice numai sa poata ramane insarcinate si tu te gandesti la cum o sa arati de revelion?..o sa fii frumoasa indiferent de cate kg ai pune...toate femeile insarcinate sunt frumoase si au o stralucire aparte...

Ultima oara a fost editat de walkiria_c (2009-10-15 13:11:04)


Perfectiune, pisc de lacrimi greu...te stie numai D-zeu.
mami de Eduard Andrei

Offline

 

#501 2009-10-15 13:16:36

cucubau188
New member
Inregistrat: 2009-09-23
Mesaje: 30

Re: am pus 10 kg in 22 saptamani de sarcina ce sa fac ??

In timpul sarcinii ai voie sa faci sport: inot, bicicleta, stepper, banda....cardio in general.
Doctorul meu mi-a zis ca e ffff bine sa faci sport in timpul sarcinii, pentru ca:
-nu te ingrasi mai mult decat e necesar
-daca vrei sa nasti natural iti va fi mai usor
-iti revii mai repede dupa nastere
Intr-adevar, nu fac sport pana la epuizare, nu stau sa lesin pe-acolo. Nu sunt singura femeie insarcinata de-acolo.

Referitor la rochie, era un fel de gluma.

Dar nu mi se pare un lucru rau sa am grija de silueta, sincer... Faptul ca fac sport si ca mananc la fel cum mancam si inainte de sarcina e super ok, nu are ce sa dauneze bebelusului, dimpotriva.
Doctorul meu mi-a zis ca ideal ar fi sa iau pana la sf sarcinii intre 9 si 12 kg.
Atata timp cat nu ma numar printre femeile alea care mananca orice si nu pun un gram pe ele, e normal sa am grija de felul in care arat.
Greutate copil + lichid  in general e in jur de 6-7 kg, indiferent daca iei 10 kg sau 30 kg.

Ultima oara a fost editat de cucubau188 (2009-10-15 13:18:50)

Offline

 

#502 2009-10-15 13:28:32

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: am pus 10 kg in 22 saptamani de sarcina ce sa fac ??

haideti, mai gagici.... ce-ati sarit asa pe biata fata? ok, si mie motivul cu revelionul mi se pare o tampenie... dar bravo ei ca merge la sala, atata timp cat nu are probleme medicale si nu face abdomene.... care e pb? stiam chiar ca bicicleta e INDICATA in sarcina. una e sa ai interdictie medicala sa te misti, alta e sa legumizezi ca asa crezi tu ca e mai ok.... nu e deloc mai ok, este f bine sa-si continue exercitiile dinaintea sarcinii si in timpul sarcinii... doar ca ceeeeva mai lejer. pai asa eu stiu un caz in care tipa, nestiind ca e gravida, a urcat fagarasul (traseu de 12 ore, care si celor care nu eram insarcinate ni s-a parut ff solicitant) cu 20 kile in spate si se mira de ce se simte "nitel cam rau". a facut baie in lac rece de munte (= dintr-ala in care daca stai mai mult de 10 min dai in hipotermie). si A NASCUT IN 15 MIN, un copil absolut sanatos. deci, daca nu sunt pb speciale.... nu suntem chiar asa frunzulite..... si eu am mers cu rucsacul de aprox 15 kile in spate in practica (aveam cam 11 sapt) si mi-a prins f bine... si imi planific si pt noiembrie o iesita de genul asta, probabil in calimani......


dar da, cucubau... total de acord cu toata lumea de aici referitor la motivatia ta cu rochia si revelionul...vor mai fi ocazii sa porti rochia aia.... si chiar de n-ar mai fi, da-o dracului, sanatatea ta si a copilului e cea mai importanta!! si nu e moment de diete!!!!! fa miscare, fara excese.... dar mananca tot ce iti cere organismul... iar cand ii va fi sa se ingrase.... bucura-te, e normal in sarcina!!!! (nici eu n-aveam nici un kil luat in luna a doua... in luna a treia aveam unul singur... si am recuperat din plin in luna a 6a, cate unul pe sapt lol asa ca...  nu te pune contra naturii.... gandeste-te la copilul tau!!!)


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#503 2009-10-15 13:29:18

pipacslany
Hero member
De la: Kolozsvar
Inregistrat: 2008-12-09
Mesaje: 2895

Re: am pus 10 kg in 22 saptamani de sarcina ce sa fac ??

Eu nu de sport m-am oripilat ci de faza cu rochia...Dar zici ca e gluma.Bun.
Sport este ok sa faci. normal.Sunt exercitii pt gravide care sunt recomandate.
In primele 3 luni, cand sarcina e ffff delicata eu stiu ca este recomandat sa stai pe curutzoul tau.Mergi pe jos, urci scarile, faci treburi prin casa si crede-ma ca astea te feresc de kilograme in plus.Evident daca nu mananci toata ziua doar cozonaci si cartofi prajiti, dar nu cred ca e cazul wink
Dupa ce trece perioada asta delicata nu mai e asa periculos, dar va trebui sa faci exercitii care nu-ti pun sarcina in pericol.
Nu zice nimeni ca nu trebuie sa arati bine in perioada sarcinii, dar nu asta este prioritatea numarul 1.Din momentul in care te-ai decis ca vrei sa fii mamica pe primul plan vine copilul smile

Offline

 

#504 2009-10-15 13:46:20

cucubau188
New member
Inregistrat: 2009-09-23
Mesaje: 30

Re: am pus 10 kg in 22 saptamani de sarcina ce sa fac ??

Mey, astia aici unde ma duc eu au programe speciale pentru gravide. Eu de exemplu nu am unde si nici cand sa merg pe jos. Stau numai cu fundul in masina, pentru ca am biroul foarte departe de casa.
Atata timp cat nu te obosesti nu se intampla absolut nimic.

Eu am avut o cunostinta care a luat 30 de kg, si peste un an tot nu-si revenise la greutatea initiala.
Alta a mancat cu masura, de 2 ori pe zi, dimineata si la pranz, seara doar fruncte, fara paine, fara dulce, a facut sport, a luat 9 kg....si la 3 luni dupa ce a nascut arata mai bine decat a aratat inainte de sarcina. Si ea e genul de tipa care orice mananca se pune.
Amandoua au copii perfect sanatosi.
Nu e chiar floare la ureche sa dai jos 20-30kg. Haideti sa nu ne imbatam cu apa rece.

Ultima oara a fost editat de cucubau188 (2009-10-15 13:50:36)

Offline

 

#505 2009-10-15 13:54:51

SoareleMeu
Hero member
Inregistrat: 2007-11-16
Mesaje: 2284

Re: am pus 10 kg in 22 saptamani de sarcina ce sa fac ??

chestia cu ingrasatul si slabitul tine de fiecare in parte... eu nu m-am ingrasat ca asa imi este felul si mi-a fost rau in sarcina dar in privinta sportului in sarcina ... eu cred ca atunci cand vine bebelul o sa faci sport cu carutul prin parc si la pampersi de imediat se duc kg smile .

Offline

 

#506 2009-10-15 13:55:06

walkiria_c
Full member
De la: Brasov
Inregistrat: 2008-03-08
Mesaje: 739

Re: am pus 10 kg in 22 saptamani de sarcina ce sa fac ??

eu am mancat tot ce mi-a trecut prin cap cand am avut chef...e drept ca f multe fructe si legume si fara prajeli sau grasimi(mai scap din cand cand cand la o shaorma, la cartofi prajiti sau ciorba de burta) si am pus 10...si asta fara sa fac sport, exceptand miscarea prin casa(gatit, praf, etc)...si sunt si eu genul care asimileaza orice...

Ultima oara a fost editat de walkiria_c (2009-10-15 13:57:28)


Perfectiune, pisc de lacrimi greu...te stie numai D-zeu.
mami de Eduard Andrei

Offline

 

#507 2009-10-15 14:18:50

cucubau188
New member
Inregistrat: 2009-09-23
Mesaje: 30

Re: am pus 10 kg in 22 saptamani de sarcina ce sa fac ??

Ai fost tu mai norocoasa.

Eu totusi fac sport regulat (de 2-3 ori pe saptamana) de aproape un de zile, nu de ieri, cred ca stiu ce e mai bine pentru corpul meu :-)
Altfel de simti dupa ce faci sport, chiar si insarcinata fiind, altfel incepi ziua, altfel sta carnea pe tine si chiar iti da o stare de bine.
Fiecare e libera sa faca cum crede ea de cuviinta, fiecare din noi are stilul ei de viata, intrebi 10 persoane si deja ai 10 pareri diferite.
Nu am incercat sa conving pe nimeni de nimic, am zis doar ca ajuta sa faci un pic de sport, si nu ma refeream la stersul prafului...
Daca stiam ca sunteti toate atat de speriate de cuvantul 'sport' as fi tacut....

Ultima oara a fost editat de cucubau188 (2009-10-15 14:29:54)

Offline

 

#508 2009-10-15 14:34:25

passenger
Addicted member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-10-16
Mesaje: 14356

Re: am pus 10 kg in 22 saptamani de sarcina ce sa fac ??

eu nu sunt gravida, dar m-am speriat cand am citit de 30 kg. acumulate in sarcina. mi-e tare frica..
sunt de acord cu tine, cucubau. suntem femei si e firesc sa dorim sa ne pastram o silueta ok, indiferent ca avem copii sau nu. pe mine ma deprima femeile care odata cu sarcina sau nasterea se schimba cu 180 grade in gandire si aspect, isi trag frizura "permanent si pierdut la ceafa", stau grasane in haine lalai si se simt bine, atata timp cat copilul e bine.

Ultima oara a fost editat de passenger (2009-10-15 14:41:14)

Offline

 

#509 2009-10-15 14:41:08

anne85
Full member
Inregistrat: 2009-04-07
Mesaje: 577

Re: am pus 10 kg in 22 saptamani de sarcina ce sa fac ??

Nu, cucu, nu de cuvantul "sport" suntem speriate, ci de "avort spontan" ... daca ai auzit de el !
Scuza-ma daca am fost putin cam dura, dar aici nu discutam de cat de misto aratam acum sau dupa ... Da,e foarte important sa iti revii repede dupa sarcina si cred ca asta isi doresc toate viitoarele mamici de pe forum. Nimeni nu a pus la zid mancatul cu masura sau miscarea MODERATA.
Dar, nah, ai spus-o si tu, fiecare stie ce e mai bine pentru ea si copilul ei ...


gravida 35+ babyboy happydance

Offline

 

#510 2009-10-15 14:44:08

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: am pus 10 kg in 22 saptamani de sarcina ce sa fac ??

passenger a scris:

isi trag frizura "permanent si pierdut la ceafa", stau grasane in haine lalai si se simt bine,.

rotfl aooooleuuu da' rea eeeessstii rotfl2

mai, E BINE sa facem sport in sarcina, doar excesele dauneaza... ca in orice alt domeniu, de altfel!!


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#511 2009-10-15 14:45:59

rruxxy
Platinum member
Inregistrat: 2008-11-17
Mesaje: 15354

Re: am pus 10 kg in 22 saptamani de sarcina ce sa fac ??

Cucubau, eu nu vreau sa zic daca faci bine sau nu. Stiu doar ca mie mi-ar fi frica sa fac sport sau orice fel de efort mai ales in primele 3 luni.....

Offline

 

#512 2009-10-15 14:47:51

anne85
Full member
Inregistrat: 2009-04-07
Mesaje: 577

Re: am pus 10 kg in 22 saptamani de sarcina ce sa fac ??

Pai, vezi, Kata, tocma' aia e ...
Si eu sunt oripilata de kilograme in plus dupa nastere, mai ales ca am vazut proaspete mamici care nu stiai daca au nascut inca sau nu ... lol
Dar, sincer, nici nu as suporta gandul sa fac vreun avort din cauza efortului in exces, ori sa nasc "un matz" (un pisic-in traducere), cum am mai vazut pe la unele de-astea innebunite dupa sport.


gravida 35+ babyboy happydance

Offline

 

#513 2009-10-15 14:52:13

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: am pus 10 kg in 22 saptamani de sarcina ce sa fac ??

mie imi pare rau ca n-am avut timp sa fac mai mult sport in sarcina. nu strica deloc, doar ajuta. cand ma refeream la "exces", era vorba de ridicat haltere, de sporturi in care poti sa cazi, de sporturi care iti solicita abdomenul f mult.....


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.