homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

AJUTOR- HR - indemnizatie crestere copil pana la 2 ani-7


#115 2010-01-07 12:43:10

rozik
Full member
Inregistrat: 2006-08-31
Mesaje: 908

Re: AJUTOR- HR - indemnizatie crestere copil pana la 2 ani

In momentul nasterii copilului trebuie sa ai 12 luni in care ai realizat venituri supuse impozitarii(indiferent cum iti iei cele 126 de zile de concediu pre si post-natal).Asadar,vei avea nevoie si de adeverinta de la fostul loc de munca.


Nu exista decat un singur copil perfect pe lumea asta si fiecare mama il are!
Hotararea de a avea un copil e cea mai importanta.Este ca si cum ai decide ca inima ta sa fie pentru totdeauna in afara corpului.

Offline

 



#116 2010-03-10 14:04:56

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: AJUTOR- HR - indemnizatie crestere copil pana la 2 ani

heelp! tre sa merg sa iau de la sefutz adeverinta cum ca am lucrat 12 luni... am descarcat acum modelul de pe net si am 2 nelamuriri (daca las sa o rezolve firma, pot sa mai astept cateva luni, deci tre sa stiu eu ce si cum).

asadar:
1. imi cere DATA LA CARE SE IMPLINESC CELE 42 DE ZILE ALE CONCEDIULUI DE LAUZIE. intrebarea mea: concediul de lauzie mi l-am lasat mai lung de 42 de zile... ca toata lumea, cred. ce trec? exact data in care mi s-a terminat postnatalul sau data in care se implinesc 42 de zile de la nastere? ma gandesc ca varianta 2, pt ca pt varianta 1 am rubrica separata ("data de inceput si sfarsit a conc de maternitate")....

2. "a realizat venituri profesionale supuse impozitului pe venit, dupa cum urmeaza: de la (data) la (data)". aici tre treecut doar pt lunile ANTERIOARE nasterii sau inclusiv postnatalul? ca cele 12 luni sunt detaliate ulterior. iar la steluta de subsol imi zice ca se com[pleteaza pt FIECARE DIN CELE 12 LUNI... adica doar pt cele anterioare? si cum pt fiecare, ca e un singur camp de completat?


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#117 2010-03-10 15:00:02

AnaC
Full member
Inregistrat: 2010-03-10
Mesaje: 182

Re: AJUTOR- HR - indemnizatie crestere copil pana la 2 ani

Salut,
1. Scrii data la care se implinesc cele 42 de zile de concediu de lauzie, pentru ca pe ei ii intereseaza ca tu sa faci obligatoriu aceste zile (asa zice legea) indiferent daca tu ai avut mai multe.
2. Lunile anterioare nasterii (pentru care se calculeaza indemnizatia)

Trust me, fac astfel de adeverinte..lucrez la HR  punk

Pup

katami a scris:

heelp! tre sa merg sa iau de la sefutz adeverinta cum ca am lucrat 12 luni... am descarcat acum modelul de pe net si am 2 nelamuriri (daca las sa o rezolve firma, pot sa mai astept cateva luni, deci tre sa stiu eu ce si cum).

asadar:
1. imi cere DATA LA CARE SE IMPLINESC CELE 42 DE ZILE ALE CONCEDIULUI DE LAUZIE. intrebarea mea: concediul de lauzie mi l-am lasat mai lung de 42 de zile... ca toata lumea, cred. ce trec? exact data in care mi s-a terminat postnatalul sau data in care se implinesc 42 de zile de la nastere? ma gandesc ca varianta 2, pt ca pt varianta 1 am rubrica separata ("data de inceput si sfarsit a conc de maternitate")....

2. "a realizat venituri profesionale supuse impozitului pe venit, dupa cum urmeaza: de la (data) la (data)". aici tre treecut doar pt lunile ANTERIOARE nasterii sau inclusiv postnatalul? ca cele 12 luni sunt detaliate ulterior. iar la steluta de subsol imi zice ca se com[pleteaza pt FIECARE DIN CELE 12 LUNI... adica doar pt cele anterioare? si cum pt fiecare, ca e un singur camp de completat?


rugaciune Doamne, Te rog sa ne dai un bebe!

Offline

 

#118 2010-03-10 16:43:22

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: AJUTOR- HR - indemnizatie crestere copil pana la 2 ani

aha, saru-mana. deci trec "de la (data angajarii)" "pana la (DATA NASTERII COPILULUI)?

si aceeasi chestie... pt luna nasterii copilului... venitul mi se calculeaza pana la data nasterii, nu? nu pe toata luna...

ms mult!


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#119 2010-03-18 21:07:46

_alexa_
Hero member
De la: ghinioane mi se trage!!
Inregistrat: 2008-03-20
Mesaje: 4172

Re: AJUTOR- HR - indemnizatie crestere copil pana la 2 ani

Fetelor, care va primiti banutii pe card, v-au intrat pe luna trecuta?
La mine trebuiau sa apara in jur de 16-17 ale lunii si inca nici un semn de ei.
Aveti idee daca s-a anuntat vre-o amanare?


Too often we lose sight of life's simple pleasures. Remember, when someone annoys you it takes 42 muscles to make your face frown, BUT, it only takes 4 muscles to extend your arm and bitch-slap that mother @#?*&! upside the head...

Offline

 

 Publicitate


loading...

#120 2010-03-18 22:42:56

rozik
Full member
Inregistrat: 2006-08-31
Mesaje: 908

Re: AJUTOR- HR - indemnizatie crestere copil pana la 2 ani

mie imi vin prin posta si i-am luat de pe 12(cunosc pe cineva acolo care ma anunta cand vin banii,si nu mai astept sa-mi vina randul conform planificarii lor)


Nu exista decat un singur copil perfect pe lumea asta si fiecare mama il are!
Hotararea de a avea un copil e cea mai importanta.Este ca si cum ai decide ca inima ta sa fie pentru totdeauna in afara corpului.

Offline

 

#121 2010-03-19 12:21:50

_alexa_
Hero member
De la: ghinioane mi se trage!!
Inregistrat: 2008-03-20
Mesaje: 4172

Re: AJUTOR- HR - indemnizatie crestere copil pana la 2 ani

Am sunat eu astazi la banca si mi s-a spus ca sunt intarzieri in plata indemnizatiilor in sensul ca multi au sunat si au intrebat ce-am intrebat si eu.
Eu am cont la BRD


Too often we lose sight of life's simple pleasures. Remember, when someone annoys you it takes 42 muscles to make your face frown, BUT, it only takes 4 muscles to extend your arm and bitch-slap that mother @#?*&! upside the head...

Offline

 

#122 2010-03-19 14:49:10

samy
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2007-10-30
Mesaje: 2562

Re: AJUTOR- HR - indemnizatie crestere copil pana la 2 ani

eu tot la BRD, pe 18 primeam, dar e intarziere si la mine


Mami de fetite:pisoi si pisoias! hjarta

Offline

 

#123 2010-03-19 18:32:41

rh
Hero member
Inregistrat: 2007-01-11
Mesaje: 2327

Re: AJUTOR- HR - indemnizatie crestere copil pana la 2 ani

mie luna asta mi-or intrat doar banii pe care-i primesc eu, fara cei 200 ron care reprezinta alocatia copilului. ati patit careva asa?

Offline

 

#124 2010-03-20 23:08:48

_alexa_
Hero member
De la: ghinioane mi se trage!!
Inregistrat: 2008-03-20
Mesaje: 4172

Re: AJUTOR- HR - indemnizatie crestere copil pana la 2 ani

Uitati ce mail am primit, ca urmare a plangerii mele

"Stimata doamna, am luat legatura cu cei de la ANPS?banii au fost viranti in 3 transe?.a doua transa abia ieri a plecat spre trezorerii iar a 3-a transa intra abia luni, 22 martie?

Asta inseamna ca sapt viitoare veti primi banii?de marti incolo?

Cam atat am putut sa aflu?pentru mai multe detalii sunati direct la ANPS la tel: 021/313.60.49

O zi buna sa aveti!



Toate cele bune,



Ana-Maria RĂDOI

Consilier

MINISTERUL MUNCII, FAMILIEI ȘI PROTECȚIEI SOCIALE

DIRECȚIA GENERALĂ ASISTENȚĂ SOCIALĂ

Dem.I.Dobrescu nr.2-4, sector 1, BUCURESTI"



@samy si eu tot in jur de 18, de multe ori intrau si pe 16 sau 17.
Luna trecuta pe 16 au intrat
@rh, eu inca nu am primit nici un ban, dar anunt daca e la fel si la mine!

Ultima oara a fost editat de _alexa_ (2010-03-20 23:10:48)


Too often we lose sight of life's simple pleasures. Remember, when someone annoys you it takes 42 muscles to make your face frown, BUT, it only takes 4 muscles to extend your arm and bitch-slap that mother @#?*&! upside the head...

Offline

 

#125 2010-03-20 23:28:19

samy
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2007-10-30
Mesaje: 2562

Re: AJUTOR- HR - indemnizatie crestere copil pana la 2 ani

nimik, astept...


Mami de fetite:pisoi si pisoias! hjarta

Offline

 

#126 2010-03-23 11:44:56

anabella_n
Hero member
Inregistrat: 2009-04-17
Mesaje: 4555

Re: AJUTOR- HR - indemnizatie crestere copil pana la 2 ani

fetele care aveți deja copii și ați trecut prin asta....

1, nu-i chiar o ?ntrebare legată de indemnizație, ci mai degrabă de prenatal. voi ?n funcție de ce anume ați intrat ?n prenatal? cum ați calculat ?mpărțirea celor 126 zile pentru pre și post-natal? ?n funcție de DPN-ul conform numărului de săptăm?ni sau după cel de la ecografie? de obicei nu prea corespund, din ce am văzut la alte mămici și la mine.
astea de la mine la de personal sunt absolut varză, habar n-aveau ieri despre ce anume le ?ntreb și am plecat mai nelămurită de acolo. eu le ziceam de zilele de prenatal, ele ?i dădeau ?nainte cu cei 85% din salariu pe care-i iau pentru creșterea copilului
și cum se procedează c?nd vrei să intri ?n prenatal, duci ceva la serviciu de la medicul de familie sau cum anume?

2. dacă nasc ?n septembrie 2010, cum se calculează anul anterior nașterii? din octombrie 2009 p?nă ?n septembrie 2010, inclusiv?

Ultima oara a fost editat de anabella_n (2010-03-23 11:48:44)

Offline

 

#127 2010-03-23 12:23:49

_alexa_
Hero member
De la: ghinioane mi se trage!!
Inregistrat: 2008-03-20
Mesaje: 4172

Re: AJUTOR- HR - indemnizatie crestere copil pana la 2 ani

DPN-ul este calculat in functie de UM, nu de cate sapt iti zice ecograful. La inceputul sarcinii si la mine erau putin incurcate. Dar mai tarziu o se regleze. Daca de ex bebe e mai dezvoltat decat ar fi trebuit, normal ca ecograful sa-ti considere sarcina mai inaintata.
Concediul de 126 de zile stiu ca il imparti cum vrei, conditia fiind ca un numar minim de zile sa le pastrezi pentru dupa nastere. Asta nu mai stiu sigur cate zile. Parca 40...
Se calculeaza ultimele 12 luni de salariu (inclusiv cele de concediu prenatal), pana in luna in care intrii in concediu de crestere a copilului. De ex: intrii in concediu de crestere a copilului din octombrie, se calculeaza ultimele 12 luni inclusiv septembrie. Oricum, o sa te lamuresti pe parcurs.
Cand vrei sa intrii in prenatal vorbesti cu medicul tau obstetrician, si el iti da o foaie cu care te duci la medicul de familie si-ti da certificatul de concediu. Acesta se da pe maxim 30 de zile. Deci va trebui sa repeti figura, adica sa duci lunar certificatul la locul de munca pana intrii in concediul de doi ani.
Oricum, cel mai bine te lamureste medicul tau de familie, sau obstetricianul.


Too often we lose sight of life's simple pleasures. Remember, when someone annoys you it takes 42 muscles to make your face frown, BUT, it only takes 4 muscles to extend your arm and bitch-slap that mother @#?*&! upside the head...

Offline

 

#128 2010-03-23 13:10:09

anabella_n
Hero member
Inregistrat: 2009-04-17
Mesaje: 4555

Re: AJUTOR- HR - indemnizatie crestere copil pana la 2 ani

merci mult alexa, știu că mai e destul p?nă atunci, dar mă informez pe parcurs pentru că tutele alea de la personal sunt mai ignorante ca mine și va trebui să mă descurc singură

Offline

 

#129 2010-03-23 13:35:06

_alexa_
Hero member
De la: ghinioane mi se trage!!
Inregistrat: 2008-03-20
Mesaje: 4172

Re: AJUTOR- HR - indemnizatie crestere copil pana la 2 ani

E na singura... cand mergi la medic la urmatorul consult, intreaba-l si de asa ceva! Ca sigur stie, iti dai seama.

P.S. inca nici un semn de banutii pe luna trecuta. E deja o saptamana intarziere...


Too often we lose sight of life's simple pleasures. Remember, when someone annoys you it takes 42 muscles to make your face frown, BUT, it only takes 4 muscles to extend your arm and bitch-slap that mother @#?*&! upside the head...

Offline

 

#130 2010-03-23 13:40:22

anabella_n
Hero member
Inregistrat: 2009-04-17
Mesaje: 4555

Re: AJUTOR- HR - indemnizatie crestere copil pana la 2 ani

o să ?ntreb, bine că mi-ai zis, eu credeam că doar medicul de familie are ?ntruc?tva habar  de procedurile astea

Offline

 

#131 2010-03-23 15:41:34

samy
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2007-10-30
Mesaje: 2562

Re: AJUTOR- HR - indemnizatie crestere copil pana la 2 ani

same here, alexa disperat


Mami de fetite:pisoi si pisoias! hjarta

Offline

 

#132 2010-03-23 16:07:14

anamaria66
New member
Inregistrat: 2010-03-03
Mesaje: 9

Re: AJUTOR- HR - indemnizatie crestere copil pana la 2 ani

Fetelor eu tot citesc si nu gasesc pe nicaieri, asa ca ma gandeam ca poate ma puteti ajuta. La media veniturilor se iau in considerare si veniturile din comisioane (desigur declarate si impozitate) si veniturile din prime anuale (gen Pasti, Craciun)?
Merci

Offline

 

#133 2010-03-24 09:41:54

Mariuca_gh
Membru
Inregistrat: 2010-03-24
Mesaje: 2

Re: AJUTOR- HR - indemnizatie crestere copil pana la 2 ani

help!  Tatii trebuie sa respecte cele 42 de zile de concediu de lauzie  pentru a intra in concediu de crestere a copilului pana la 2 ani ?  in conditiile in care mama nu este asigurata si nu  beneficiaza de concediu de maternitate ?

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.