homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

AJUTOR- HR - indemnizatie crestere copil pana la 2 ani


#1 2008-12-03 09:09:43

thanandar
Full member
Inregistrat: 2008-07-23
Mesaje: 324

AJUTOR- HR - indemnizatie crestere copil pana la 2 ani

Buna !
Ajutati-ma si pe mine, va rog, in urmatoarea problema.
Am fost angajata cu carte de munca din 2001 si pana la sf lui aug 2008 cand am plecat de la firma unde lucram cu art 55 lit b (cu acordul partilor). De atunci nu am mai reusit sa ma angajez deoarece am trecut prin niste momente grele dpdv medical si familial.
La inceputul lui nov 2008 am ramas gravida...acum momentan am 6 sapt ( am luat in calcul prima zi a ultimei menstruatii) si urmeaza sa nasc la inceputul lui august 2009. Intre timp am incercat sa ma angajez undeva dar nimeni nu ma angajeaza pt ca sunt gravida si spun ei nu se pot baza pe tine pt ca vei intra oricum in concediu de crestere a copilului pana la 2 ani.
Va dati seama ca la interviu nu pot sa nu le spun ca nu sunt gravida pt ca se va vedea in scurt timp si atunci ce fac? Zic pai de ce nu ne-ai spus de la inceput ca esti gravida?
Ma rog....
De cand nu mai lucrez imi platesc la zi contributia pt sanatate din sal minim pe econ.
Intrebarea mea este daca eu primesc vreo indemnizatie dupa nastere ?
Pt a primi pot sa-mi platesc eu singura si CAS-ul exact cum fac cu sanatatea sau cum sa procedez?
Ajutati-ma, va rog mult, cu un sfat.

Multumesc !

Offline

 



#2 2008-12-03 09:47:33

daliana
Hero member
Inregistrat: 2007-07-02
Mesaje: 2186

Re: AJUTOR- HR - indemnizatie crestere copil pana la 2 ani

am intrebat pe cineva de la resurse umane
nu daca a incetat contractul pe 01.09. Nu
si la art. 55 b nu beneficiaza de somaj pt. ca este acordul partilor
nici de indemnizatie pt. ca nu i se mai poate suspenda contractul de munca
nu mai poate beneficia nici de una nici de alta

eu zic sa te angajezi urgent fara sa spui ca esti insarcinata, pe cuvant, daca zici ca nu se vede si dupa ce incepe sa se vada anunti ca esti, asta e, o sa fie cam jenant, dar iti atingi scopul si interesul, pana la urma ei angajeaza pe altcineva apoi ca tu banii si pe indemnizatie de sarcina si lauzie si pe crestere copil ii iei da la stat, dupa ce incepe sa se vada bagi un medical de vreo 2 sapt si apoi anunti, nu are ce sa iti faca, legea nu le da voie nici macare sa te concedieze sau gaseste-ti niste prieteni cu firma, te angajezi la ei pe sal. minim, iti platesti contributiile si ai rezolvat
cu rusinea si jena nu faci nimic


There are two things in life: you have to die and you have to live until you die.
mamica de doua fete cucuiete

Offline

 

#3 2008-12-03 10:40:01

samy
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2007-10-30
Mesaje: 2562

Re: AJUTOR- HR - indemnizatie crestere copil pana la 2 ani

daliana a scris:

am intrebat pe cineva de la resurse umane
nu daca a incetat contractul pe 01.09. Nu
si la art. 55 b nu beneficiaza de somaj pt. ca este acordul partilor
nici de indemnizatie pt. ca nu i se mai poate suspenda contractul de munca
nu mai poate beneficia nici de una nici de alta

eu zic sa te angajezi urgent fara sa spui ca esti insarcinata, pe cuvant, daca zici ca nu se vede si dupa ce incepe sa se vada anunti ca esti, asta e, o sa fie cam jenant, dar iti atingi scopul si interesul, pana la urma ei angajeaza pe altcineva apoi ca tu banii si pe indemnizatie de sarcina si lauzie si pe crestere copil ii iei da la stat, dupa ce incepe sa se vada bagi un medical de vreo 2 sapt si apoi anunti, nu are ce sa iti faca, legea nu le da voie nici macare sa te concedieze sau gaseste-ti niste prieteni cu firma, te angajezi la ei pe sal. minim, iti platesti contributiile si ai rezolvat
cu rusinea si jena nu faci nimic

de acord cu daliana


Mami de fetite:pisoi si pisoias! hjarta

Offline

 

#4 2008-12-03 12:42:11

thanandar
Full member
Inregistrat: 2008-07-23
Mesaje: 324

Re: AJUTOR- HR - indemnizatie crestere copil pana la 2 ani

daliana a scris:

am intrebat pe cineva de la resurse umane
nu daca a incetat contractul pe 01.09. Nu
si la art. 55 b nu beneficiaza de somaj pt. ca este acordul partilor
nici de indemnizatie pt. ca nu i se mai poate suspenda contractul de munca
nu mai poate beneficia nici de una nici de alta

eu zic sa te angajezi urgent fara sa spui ca esti insarcinata, pe cuvant, daca zici ca nu se vede si dupa ce incepe sa se vada anunti ca esti, asta e, o sa fie cam jenant, dar iti atingi scopul si interesul, pana la urma ei angajeaza pe altcineva apoi ca tu banii si pe indemnizatie de sarcina si lauzie si pe crestere copil ii iei da la stat, dupa ce incepe sa se vada bagi un medical de vreo 2 sapt si apoi anunti, nu are ce sa iti faca, legea nu le da voie nici macare sa te concedieze sau gaseste-ti niste prieteni cu firma, te angajezi la ei pe sal. minim, iti platesti contributiile si ai rezolvat
cu rusinea si jena nu faci nimic

k. multumesc mult pt ajutor

Offline

 

#5 2008-12-03 14:57:03

lauraura
Full member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-11-10
Mesaje: 823

Re: AJUTOR- HR - indemnizatie crestere copil pana la 2 ani

daliana a scris:

am intrebat pe cineva de la resurse umane
nu daca a incetat contractul pe 01.09. Nu
si la art. 55 b nu beneficiaza de somaj pt. ca este acordul partilor
nici de indemnizatie pt. ca nu i se mai poate suspenda contractul de munca
nu mai poate beneficia nici de una nici de alta

eu zic sa te angajezi urgent fara sa spui ca esti insarcinata, pe cuvant, daca zici ca nu se vede si dupa ce incepe sa se vada anunti ca esti, asta e, o sa fie cam jenant, dar iti atingi scopul si interesul, pana la urma ei angajeaza pe altcineva apoi ca tu banii si pe indemnizatie de sarcina si lauzie si pe crestere copil ii iei da la stat, dupa ce incepe sa se vada bagi un medical de vreo 2 sapt si apoi anunti, nu are ce sa iti faca, legea nu le da voie nici macare sa te concedieze sau gaseste-ti niste prieteni cu firma, te angajezi la ei pe sal. minim, iti platesti contributiile si ai rezolvat
cu rusinea si jena nu faci nimic

dar dar nu are un an neintrerupt daca chiar daca se angajeaza acum ,in plus nu vreau sa spun prostii, dar din cate stiu eu, indemnizatiile le da casa de pensii si daca nu a platit la casa de pensii degeaba, singura solutie sa se angajeze cum ai spui si tu la niste prieteni cu firma incepand cu data incheierii contractului la locul de munca de la care a plecat.
Am gasit ceva:
In calculul celor 12 luni se includ si perioadele in care persoanele s-au aflat in una sau mai multe dintre urmatoarele situatii: au realizat in sistemul public de pensii, anterior datei intrarii in vigoare a prezentei ordonante de urgenta, perioade de stagiu de cotizare pe baza de contract de asigurare sociala; dau si pagina de web sper sa fie de ajutor pentru toti cei interesati
http://www.birouldeconsiliere.ro/detali … t=Articole

Ultima oara a fost editat de lauraura (2008-12-03 14:57:43)

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2008-12-03 15:38:58

daliana
Hero member
Inregistrat: 2007-07-02
Mesaje: 2186

Re: AJUTOR- HR - indemnizatie crestere copil pana la 2 ani

laura, nu se mai dau de la casa de pensii, tot ce presupunea lg. 19/2000 cu privire la indemnizatia de maternitate s-a abrogat de ord. 158/2005. Se suporta din fondul FNUASS si se depune dosarul la Casa de Sanatate, iti spun sigur pt ca ma confrunt cu asta acum. Si colega mea a depus la fel si eu la fel depun acum. Ciititi OUG.
Concediul de maternitate sau concediul pentru sarcină şi lăuzie este acel concediu de care pot beneficia angajatele ?nainte si după naştere, ?n condiţiile ?n care au contribuit la fondul naţional de asigurări de sănătate, cu plata unei indemnizatii aferente), este reglementat de art. 23-25 din Ordonanţa de urgenţă a Guvernului nr. 158/2005.
Beneficiază de concediu si indemnizaţie pentru maternitate asiguraţii care, ?n ultimele 12 luni anterioare primei zile de concediu medical ?nscrise ?n certificatul de concediu medical, au un stagiu de cotizare de cel putin o lună (faţă de 6 luni, cat se prevăzuze iniţial ?n art. 7 al O.U.G. nr. 158 din 2005, care a fost ?nsă modificat de Legea nr. 399/2006), dar  si/sau cei care se află ?n una sau mai multe din următoarele situaţii:
?    a beneficiat de drepturi de asigurări sociale (cu excepţia pensiei pentru limita de varsta, anticipată, anticipată parţială şi de urmaş);
?    a urmat cursurile de zi ale ?nvaţăm?ntului universitar, pe durata normală a studiilor respective, cu condiţia absolvirii acestora;
?    a satisfăcut serviciul militar ca militar ?n termen sau militar cu termen redus, pe durata legal stabilită, a fost concentrat, mobilizat sau ?n prizonierat.
Totodată, de aceleasi drepturi beneficiază şi femeile care au ?ncetat plata contribuţiei de asigurări sociale, ?n condiţiile legii, dar care nasc ?n termen de 9 luni de la data pierderii calităţii de asigurat. Faptul că pierderea calităţii de asigurat nu s-a produs din motive imputabile persoanei ?n cauză se dovedeşte cu acte oficiale eliberate de către angajatori sau asimilaţii acestora.
?n această situaţie, baza de calcul a indemnizaţiei de maternitate se constituie din media veniturilor lunare pe baza cărora s-a calculat contribuţia pentru concedii şi indemnizaţii, din ultimele 6 luni anterioare datei pierderii calităţii de asigurat.

iar raspunsul meu anterior a fost dat cu ajutorul unei verisoare care lucreaza la resurse umane si asta face, plus ca e si ea gravida si e in aceeasi situatie....
poate mai intervine cineva care stie, de la resurse umane.

Ultima oara a fost editat de daliana (2008-12-03 15:41:39)


There are two things in life: you have to die and you have to live until you die.
mamica de doua fete cucuiete

Offline

 

#7 2008-12-03 16:03:51

lauraura
Full member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-11-10
Mesaje: 823

Re: AJUTOR- HR - indemnizatie crestere copil pana la 2 ani

multumesc frumos , am scris ca nu stiu sigur,deci ce stiam eu era mai este de actualitate
acum . tongue

Offline

 

#8 2008-12-03 16:09:58

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: AJUTOR- HR - indemnizatie crestere copil pana la 2 ani

daliana a scris:

Beneficiază de concediu si indemnizaţie pentru maternitate asiguraţii care, ?n ultimele 12 luni anterioare primei zile de concediu medical ?nscrise ?n certificatul de concediu medical, au un stagiu de cotizare de cel putin o lună (faţă de 6 luni, cat se prevăzuze iniţial ?n art. 7 al O.U.G. nr. 158 din 2005, care a fost ?nsă modificat de Legea nr. 399/2006), dar [b] si/sau [b] cei care se află ?n una sau mai multe din următoarele situaţii:

?    a urmat cursurile de zi ale ?nvaţăm?ntului universitar, pe durata normală a studiilor respective, cu condiţia absolvirii acestora;
.

adica au si studentele dreptul la indemnizatia de maternitate?! si ana cum de nu a luat?

pe mine ma intereseaza f mult... ca sunt doctoranda la zi, n-am avut niciodata serviciu pe carte de munca si vreau un bebe, probabil la anul, daca nu mai repede. am sau nu dreptul la banii astia? ma poate lamuri cineva?


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#9 2008-12-03 18:01:48

thanandar
Full member
Inregistrat: 2008-07-23
Mesaje: 324

Re: AJUTOR- HR - indemnizatie crestere copil pana la 2 ani

Fetelor, daca am inteles eu bine, s-ar putea sa ma insel cumva, va rog corectati-ma daca e asa si nu va suparati pe mine ca insist.
Eu de cand nu mai sunt angajata sunt la zi cu plata asig de sanatate, acei 5.5 %, mi-i platesc eu individual in fiecare luna.
Asta ce inseamna ca pot beneficia cumva de aceasta indemnizatie de maternitate?

multumesc
Va pup

Offline

 

#10 2008-12-03 19:13:47

daliana
Hero member
Inregistrat: 2007-07-02
Mesaje: 2186

Re: AJUTOR- HR - indemnizatie crestere copil pana la 2 ani

katami a scris:

daliana a scris:

Beneficiază de concediu si indemnizaţie pentru maternitate asiguraţii care, ?n ultimele 12 luni anterioare primei zile de concediu medical ?nscrise ?n certificatul de concediu medical, au un stagiu de cotizare de cel putin o lună (faţă de 6 luni, cat se prevăzuze iniţial ?n art. 7 al O.U.G. nr. 158 din 2005, care a fost ?nsă modificat de Legea nr. 399/2006), dar si/sau [b] cei care se află ?n una sau mai multe din următoarele situaţii:

?    a urmat cursurile de zi ale ?nvaţăm?ntului universitar, pe durata normală a studiilor respective, cu condiţia absolvirii acestora;
.

adica au si studentele dreptul la indemnizatia de maternitate?! si ana cum de nu a luat?

pe mine ma intereseaza f mult... ca sunt doctoranda la zi, n-am avut niciodata serviciu pe carte de munca si vreau un bebe, probabil la anul, daca nu mai repede. am sau nu dreptul la banii astia? ma poate lamuri cineva?

normal ca si studentele, cum scrie mai sus, cititi ordonanta
[b[b]]thanandar
[/b], nu stiu cum iti platesti tu sanatatea, ai contract de asigurare? de ce nu mergi la casa de sanatate sa te interesezi

Ultima oara a fost editat de daliana (2008-12-03 19:16:36)


There are two things in life: you have to die and you have to live until you die.
mamica de doua fete cucuiete

Offline

 

#11 2008-12-03 19:20:50

thanandar
Full member
Inregistrat: 2008-07-23
Mesaje: 324

Re: AJUTOR- HR - indemnizatie crestere copil pana la 2 ani

daliana a scris:

katami a scris:

daliana a scris:

Beneficiază de concediu si indemnizaţie pentru maternitate asiguraţii care, ?n ultimele 12 luni anterioare primei zile de concediu medical ?nscrise ?n certificatul de concediu medical, au un stagiu de cotizare de cel putin o lună (faţă de 6 luni, cat se prevăzuze iniţial ?n art. 7 al O.U.G. nr. 158 din 2005, care a fost ?nsă modificat de Legea nr. 399/2006), dar si/sau [b] cei care se află ?n una sau mai multe din următoarele situaţii:

?    a urmat cursurile de zi ale ?nvaţăm?ntului universitar, pe durata normală a studiilor respective, cu condiţia absolvirii acestora;
.

adica au si studentele dreptul la indemnizatia de maternitate?! si ana cum de nu a luat?

pe mine ma intereseaza f mult... ca sunt doctoranda la zi, n-am avut niciodata serviciu pe carte de munca si vreau un bebe, probabil la anul, daca nu mai repede. am sau nu dreptul la banii astia? ma poate lamuri cineva?

normal ca si studentele, cum scrie mai sus, cititi ordonanta
[b[b]]thanandar
[/b], nu stiu cum iti platesti tu sanatatea, ai contract de asigurare? de ce nu mergi la casa de sanatate sa te interesezi

Am incheiat cu Casa de Sanatate un contract de asigurare prin care eu imi platesc asigurarea de sanatate lunar pt a beneficia de calitatea de asigurat, la spital undeva in caz ca e nevoie.

Offline

 

#12 2008-12-03 19:28:44

daliana
Hero member
Inregistrat: 2007-07-02
Mesaje: 2186

Re: AJUTOR- HR - indemnizatie crestere copil pana la 2 ani

pai atunci ESTI ASIGURATA! asa cred, de ce nu te duci sa intrebi acolo cum procedezi? din ce spui nu ai pierdut calitatea de asigurat....., nu sunt sigura, dar eu zic sa mergi acolo


There are two things in life: you have to die and you have to live until you die.
mamica de doua fete cucuiete

Offline

 

#13 2008-12-03 19:44:41

thanandar
Full member
Inregistrat: 2008-07-23
Mesaje: 324

Re: AJUTOR- HR - indemnizatie crestere copil pana la 2 ani

Deci pt a beneficia de indemnizatia pt cresterea copilului trebuie sa ma duc la Casa de Sanatate sau la Casa de Pensii?
Nu-mi este foarte clar aspectul asta.

mercik

Offline

 

#14 2008-12-03 20:28:00

lauraura
Full member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-11-10
Mesaje: 823

Re: AJUTOR- HR - indemnizatie crestere copil pana la 2 ani

thanandar a scris:

Deci pt a beneficia de indemnizatia pt cresterea copilului trebuie sa ma duc la Casa de Sanatate sau la Casa de Pensii?
Nu-mi este foarte clar aspectul asta.

mercik

dupa cum a zis daliana la casa de sanatate , ea stie mai bine decat mine si cred ca are dreptate.Mai ales ca are pe cineva care lucreza  la resurse umane

Offline

 

#15 2008-12-03 20:40:37

daliana
Hero member
Inregistrat: 2007-07-02
Mesaje: 2186

Re: AJUTOR- HR - indemnizatie crestere copil pana la 2 ani

la casa de sanatate, nu se mai dau din fondul de pensii, ci din cel de sanatate, repet, citeste ordonanta, o gasesti pe net, scrie clar acolo.


There are two things in life: you have to die and you have to live until you die.
mamica de doua fete cucuiete

Offline

 

#16 2008-12-03 21:57:09

lauraura
Full member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-11-10
Mesaje: 823

Re: AJUTOR- HR - indemnizatie crestere copil pana la 2 ani

daliana  poti afla cumva de la verisoara ta,daca stie,s-a confruntat cu aceasta problema 'sau daca apare in lege: ce acte trebuiesc depuse,pana la ce data?, si unde? pentru mamele ce sunt in concediu crestere copil si vor sa beneficieze de 85% din veniturile. Intru si eu in aceasta categorie si nu am gasit prea multe despre aceste intrebari lae mele. Multumesc hmm

Offline

 

#17 2008-12-04 10:40:53

samy
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2007-10-30
Mesaje: 2562

Re: AJUTOR- HR - indemnizatie crestere copil pana la 2 ani

si eu intru de la 1 ianuarie in concediu asta de 2 ani..sunt f interesata ce documente am nevoie pt 85% din salariu


Mami de fetite:pisoi si pisoias! hjarta

Offline

 

#18 2008-12-04 11:03:55

lauraura
Full member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-11-10
Mesaje: 823

Re: AJUTOR- HR - indemnizatie crestere copil pana la 2 ani

samy a scris:

si eu intru de la 1 ianuarie in concediu asta de 2 ani..sunt f interesata ce documente am nevoie pt 85% din salariu

asa cum am scris si mai sus am gasit cateva date pe site-ul  ,
http://www.birouldeconsiliere.ro/detali … t=Articole
cu tot ceea ce trebuie , sper sa-ti fie de ajutor

Ultima oara a fost editat de lauraura (2008-12-04 11:25:34)

Offline

 

#19 2008-12-04 13:07:49

daliana
Hero member
Inregistrat: 2007-07-02
Mesaje: 2186

Re: AJUTOR- HR - indemnizatie crestere copil pana la 2 ani

laura, sunt topicuri pe aceasta tema.........cautati la forumul pt mamici
pt dosarul de indemnizatie trebuie cererea tip de la casa de sanatate, concediul medical, copie dupa op-uri daca e firma ta, in fapt daca ai lucrat la cineva acela depune dosarul.........., daca ti-ai platit singura asigurarile nu stiu ce trebuie sa contina, de aceea trebuie sa intrebi personal la casa de sanatate
verisoara mea s-a internat aseara in spital cu sarcina....... asa ca..........
repet, exista 2 ordonante, 148/2005 si 158/2005, acolo gasesti toate info cu privire la ambele concedii si indemnizatii


There are two things in life: you have to die and you have to live until you die.
mamica de doua fete cucuiete

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.