homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Interpretare analize secretie vaginala-2


#20 2008-12-29 23:19:58

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: interpretare analize secretie vaginala

offtopic  bioclinul nu are miros ?  wow  eu il suport cu greu ( mirosul, ca in rest e super inventie )

Offline

 



#21 2008-12-30 21:57:24

ariciutza
Full member
Inregistrat: 2008-01-08
Mesaje: 147

Re: interpretare analize secretie vaginala

Nu stiu ce sa zic, am auzit de Bioclin si sunt si eu hotarata sa-l incerc, dar la mine se pune problema unei vindecari medicamentoase mai intai...k de cand am eu mancarimi ..secretii aiurea si usturimi...e ceva timp....am mai inteles cum vine asta cu fungii, bacilii si cocii....si e tare ciudat ca de Candida nu scrie nimic, nu inteleg ce laborator ar face asta:(si de ce...apoi...am tot citit ca bacilii gram pozitiv sunt bariera naturala de protectie a vaginului si k pe analizele orikrei femei ar trebui sa apara bacilii gram pozitiv frecventi...cei gram negativi am inteles ca sunt aiurea si pot fi Chlamydia...sau alte cele...eu o sa fac anaizele pt Chlamydia, Ureaplasma, Mycoplasma, Stafilococ si Streptococ...k sa fiu linistita...mai ales ca nu mai inteleg nimic...ce ar putea fi si ce nu, asa ca elimin tot din calcul ca sa nu ma mai gandesc dupa oare ce-o fi eu eu n-am facut tot ce trebuia ca sa aflu.....si daca e sa iasa vreuna....fac si o antibiograma si gata.Si fac examenul de secretie si in alta parte, (mie la Medlife imi place f mult), ca sa vad daca am si nenoroceirea aia de Candida....si daca da, fac si ptr aia o antifungigrama....multe am de fqt....va pup
       Ps:am o curiozitate...in caz ca ar trebui sa fac trat cu antibiotice pt Chlamydia ori altceva..are cineva idee daca s-ar putea face injectabil?E aceeasi poveste ca la pneumonie etc..unde se pot face si injectabil, mod in care au efect chiar si mai mare?Sau...?O sa trebuiasca sa le iau oral?Intreb pt k am deja gastrita si multe alte prbl cu stomacul si atat mi-ar lipsi....si in plus, sub forma injectabila or avea acelasi efect negativ asupra ph-ului vaginal?sau nu mai are legatura una cu alta?of...


Today, everything's OK!smile

Offline

 

#22 2008-12-30 22:58:00

lady in black
Insomniac member
Inregistrat: 2007-11-28
Mesaje: 8277

Re: interpretare analize secretie vaginala

bacilii gram pozitiv trebuie sa fie acolo dupa cum spui si eu
bacilii gram negativi indica gardnerella daca predomina
stafilococ si streptococ nu cred ca ai deoarece nu ai coci in secretie

de injectii nu stiu ce sa-ti spun, mi-am pus si eu intrebarea cand am luat, dar am luat si biotics pe langa ca sa nu am probleme
probabil ca stiu fetele si vor raspunde
numai bine ariciutza puss

Offline

 

#23 2013-09-26 16:51:58

nicolletan
Membru
Inregistrat: 2013-09-26
Mesaje: 3

Re: interpretare analize secretie vaginala

Buna ziua! Am si eu o rugaminte. Am facut un examen de secretie vaginala si rezultatul a fost urmatorul: frecvente epitelii superficiale si intermediare, rare pmn, frecventi bacili doderlein,absente levuri si trichomonas vaginalis.As dori sa-mi interpretati si mie rezultatul acestei analize si eventual tratament. Multumesc!

Offline

 

#24 2013-10-01 18:10:13

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: interpretare analize secretie vaginala

esti sanatoasa tun


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

 Publicitate


loading...

#25 2013-10-27 00:01:12

amena
New member
Inregistrat: 2010-08-25
Mesaje: 12

Re: interpretare analize secretie vaginala

Buna seara! acum o saptamana am facut un examen de secretii vaginale si un examen de tipaj HPV pt ca am o rana mare pe col. tipaju dureaza mai mult pana iese, dar la secretii a iesit rezultatul, adica:

       Cultura (inclusiv antibiograma) - Pe mediile de cultura insamantate nu s-a dezvoltat flora microbiana patogena
       Cultura fungi (inclusiv fungigrama) - Pe mediile de cultura insamantate nu s-au dezvoltat colonii fungice.
       Celule epiteliale poligonale - relativ frecvente      
       Celule epiteliale rotunde - absente      
       Celule cu aspect de clue-cells - absente      
        Leucocite    - numeroase      
        Hematii - absente      
        Trichomonas vaginalis - nu se observa      
         Levuri - absente      
         Flora microbiana - predomina flora lactobacilara; rari coci Gram-pozitivi izolati si in perechi.

                                                     rezultat            interval biologic de referinta/um             
          Chlamydia - antigen-             pozitiv             negativ
          Mycoplasma hominis              negativ            negativ
          Ureaplasma urealyticum        negativ           negativ

          Cultura si identificare bacterii - Pe mediile de cultura insamantate nu s-a dezvoltat flora microbiana patogena.

Ce e de rau aici? ce inseamna pozitiv, respectiv negativ la Chlamidia? si daca formularea "nu se observa" de la trichomonas ar putea insemna  ca e absent? sau ar putea sa fie, dar nu e sigur? mai e ceva in neregula in analiza asta?
       Multumesc anticipat si multa sanatate tuturor!!!

Offline

 

#26 2013-10-27 01:49:13

maryu
Hero member
De la: Honolulu
Inregistrat: 2007-08-27
Mesaje: 3672

Re: interpretare analize secretie vaginala

trichomonas vaginalis este un parazit, prin urmare daca nu este observat in secretie inseamna ca nu e.
cat despre chlamydia, da, rezultatul este pozitiv. daca nu erai infectata cu chlamydia scria negativ (la intervalul biologic de referinta se scriu de obicei valorile normale, adica negativ). mergi la medic, vei primi tratament pt chlamydia. sanatate!


În fiecare om sunt doi oameni: unul e treaz în întuneric, celălalt doarme în lumină. chicot
What will it take for us to realize,
The more we provoke, winter will come twice...

Offline

 

#27 2013-10-27 08:48:55

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: interpretare analize secretie vaginala

amena, doar chlamydia ai. trebuie sa faceti tratament si tu si partenerul si neaparat sa repetati analizele la minim 2 saptamani dupa aceea, amandoi. uneori se scapa mai greu.

Offline

 

#28 2013-10-27 12:20:01

amena
New member
Inregistrat: 2010-08-25
Mesaje: 12

Re: interpretare analize secretie vaginala

Multumesc! Acum astept rezultatele de HPV si o sa merg, dar ma cam rodea curiozitatea big_smile

Offline

 

#29 2013-10-27 12:46:19

amena
New member
Inregistrat: 2010-08-25
Mesaje: 12

Re: interpretare analize secretie vaginala

Mai am o intrebare... chlamydia ar fi putut iesi la un  Examen Babes - Papanicolau in mediu umed (diagnostic in sistem BETHESDA 2001, coloratie Papanicolau)?

Offline

 

#30 2013-12-16 08:41:24

ioanam27
New member
Inregistrat: 2008-08-12
Mesaje: 25

Re: interpretare analize secretie vaginala

Buna ziua

Ma puteti ajuta cu o interpretare a rezultatului analizei secretiei vaginale si a testului papanicolau ? Mentionez ca probele au fost prelevate in aceeasi zi!

La secretie am acest rezultat:Microbiologie

Ex. citobacteriologic secretie vaginala     Frecvente epitelii superficiale si intermediare. Relativ frecvente PMN. Frecventi bacili Doderlein.
Absente levuri. Absent Trichomonas vaginalis.
   
Ex. bact. secretie uretrala, vaginala, col     Culturi in conditii aerobe: nu s-au dezvoltat colonii bacteriene
Cultura fungi - negativa


La testul papanicolau insa mi s a gasit candida si fond inflamator.

Intrebarea este de ce la secretia din col mi a iesit cultura fungi negativa iar la papanicolau pozitiva?

Eventual ce ovule/tratament sa iau?

Multumesc anticipat!

Offline

 

#31 2013-12-17 14:32:12

eph
Hero member
Inregistrat: 2011-04-06
Mesaje: 3124

Re: interpretare analize secretie vaginala

amena a scris:

Mai am o intrebare... chlamydia ar fi putut iesi la un  Examen Babes - Papanicolau in mediu umed (diagnostic in sistem BETHESDA 2001, coloratie Papanicolau)?

clamydia iese doar la antigen din secretie pentru ca desi este bacterie se comporta ca un virus, sau mai este de cativa ani un test mai scump si complicat, si era unul vechi si neconcludent din sange. deci la papnicolau eu zic ca n-avea cum sa-ti iasa clamidia. mie nu mi-a iesit clamidia nici la culturi din col, nici la culturi din secretie, nici la frotiu, logic, doar la antigen smile fa-l smile costa vreo 50 lei la medlife

Offline

 

#32 2013-12-23 19:21:55

Andrutzyi
Membru
Inregistrat: 2013-12-23
Mesaje: 1

Re: interpretare analize secretie vaginala

Buna seara,

Am nevoie de o interpretare pt analize secretie vaginala:
-Celule superificiale - Frecvente
-Leucocite (polimorfonucleare)-Rare
-Trichomonas vaginalis - Nu se observa
-Levuri - Absente
- Lactobacili ( bacili Doderlein) - Frecventi
- Coci Gram negativi in diplo intraleucocitari - Absenti

Multumesc de ajutor!

Offline

 

#33 2013-12-24 14:29:35

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: interpretare analize secretie vaginala

e ok rezultatul, nu ai nicio problema

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.