homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Utilizare oala sub presiune


#1 2008-12-08 16:54:28

bela
Sr. member
Inregistrat: 2006-11-03
Mesaje: 1729

utilizare oala sub presiune

am si eu o intrebare

am primit o oala sub presiune si nu prea stiu sa o folosesc
instructiunile nu ma ajuta de loc pt ca probabil sunt luate aiure de cine stie pe unde si nu intelegi nimic ...uite o propozitie
"cand creste presiunea folositi butonul penttru."

in fine...am inteles eu ca nu trebuie deschis capacul bla bla
problema mea era urmatoarea
pe capac are 2 butonase
unul cu o clapeta de plastic care se poate ridica
si unul care se desurubeaza si pe unde poate iesi aburul

eu am testat-o astfel am pus la fiert desuruband putin butonul fara clapeta...pe acolo a iesit abur si pe la cel cu clapeta iesea putina apa (menionez ca am pus doar apa in oala, gen 2 litri-oala avand 9 l)

e bine asa?

eu am inteles ca trebuie sa suiere...dar eu nu am auzit nici un suierat...

deci...e bine cum am facut eu? (adica sa desurubez un pic butonul) sau trebuie lasat strans (dar pe unde ar mai iesi din abur?) si se ridica clapeta de la celalalt cand e nevoie?


Ruga de magar si blestemul de curva nu se suie la cer...

Offline

 



#2 2008-12-08 16:57:29

Soleil
Addicted member
Inregistrat: 2007-01-31
Mesaje: 13180

Re: utilizare oala sub presiune

daca dai o cautare pe net dupa marca oalei, nu gasesti oare instructiuni? eu stiu ca astea sunt foarte periculoase daca nu-s utilizate cum trebuie... la un job de-al meu importam si distribuiam o marca de oale din astea si stiu ca aveau o gramada de instructiuni de utilizare...


"Viaţa se compune din ţevi sparte, din robinete care curg, din tencuieli coşcovite, din plase pe care le cari de la piaţă, din rufe care le speli, din coate-n tramvaie, dar şi din Bach şi din Beethoven, din Shakespeare şi din Tolstoi, din Eminescu şi din Blaga, din Michelangelo şi din Ţuculescu. Totul e viaţă."
Thé à la menthe hjarta

Offline

 

#3 2008-12-08 16:58:42

bela
Sr. member
Inregistrat: 2006-11-03
Mesaje: 1729

Re: utilizare oala sub presiune

nu am gasit...marca e newtec...si stiu 100 % ca sunt sigure dc sunt folosite cum trebuie...cine mi-a adus-o zicea ca a avut una si 25 ani nu a avut nici o pb cu ea


Ruga de magar si blestemul de curva nu se suie la cer...

Offline

 

#4 2008-12-08 19:52:05

maryahs
Insomniac member
De la: de sub tampa
Inregistrat: 2008-01-07
Mesaje: 5699

Re: utilizare oala sub presiune

si mama are o astfel de oala. stiu ca nu trebuie deschisa in timp ce fierbe apa, mama baga asa oala sub apa rece si rudica putin acel capacel sa iasa aburul...numai dupa aceea deschide oala. clapeta nu este ca sa ridici capacul oalei?


hjarta iubesc si sunt iubita hjarta

Offline

 

#5 2008-12-08 21:51:17

AiluJ
Full member
De la: Cluj Napoca
Inregistrat: 2008-02-27
Mesaje: 173

Re: utilizare oala sub presiune

si eu stiu la fel...butonul acela cu cauciuc sau ceva negru pe el se deschide doar dupa ce pui oala sub apa rece.si la oala lu mama e alt butonas de se insurubeaza...dar ala il tine tot timpul inchis.daca vrei intreb pt ce e ala, dar eu stiu ca il foloseste doar pe celalalt.si cand fierbe nu se desurubeaza celalat...eu n-am vazut-o sa faca asa ceva...daca mai e ceva o intreb eu pe ea...mama are oala de vreo 5 ani...n-am avut probleme cu ea

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2008-12-08 22:31:35

bela
Sr. member
Inregistrat: 2006-11-03
Mesaje: 1729

Re: utilizare oala sub presiune

cam asa arata capacul (click pe poza pt marire tongue )

http://forum.anticonceptionale.ro/uploads/thumbs/2583_pic_0004.jpg

clapeta din stanga se poate ridica (si deschide o supapa)
cel din dreapta se desurubeaza (si prin desurubare deschide cealalta supapa)

deci...cum fac?

Ultima oara a fost editat de bela (2008-12-08 22:31:59)


Ruga de magar si blestemul de curva nu se suie la cer...

Offline

 

#7 2008-12-08 23:44:10

maryahs
Insomniac member
De la: de sub tampa
Inregistrat: 2008-01-07
Mesaje: 5699

Re: utilizare oala sub presiune

eu sincer la astea nu ma pricep pt ca mama are oala de cand s-a maritat(probabil) si este mai veche... sad


hjarta iubesc si sunt iubita hjarta

Offline

 

#8 2008-12-09 12:40:25

rozik
Full member
Inregistrat: 2006-08-31
Mesaje: 908

Re: utilizare oala sub presiune

asa e si capacul de la oala mea;sa incerc sa-ti explic cum o folosesc:in primul rand,apa din oala nu trebuie sa depaseasca semnul ala din oala,unde scrie ''max'';in al doilea rand,nu umblu decat la butonul ala cu clapita neagra,la celalalt nu umblu deloc.Cand pun oala pe foc,ridic clapita neagra de la buton,o ridic de tot,si o las asa,in pozitie verticala,pana incepe sa suiere(cam 15-20 min,la foc mare);apoi dau focul incet de tot,cobor clapita(asa cum este in poza ta)si mai las 15 minute pana incepe iar sa suiere.Las sa se raceasca,si abia apoi deschid capacul(as putea sa scot presiunea din oala,apasand pe clapita neagra,dar mi-e frica de aburul ala fierbinte,asa ca prefer sa astept pana se raceste)Sper ca am explicat corect,si ca m-am facut inteleasa.


Nu exista decat un singur copil perfect pe lumea asta si fiecare mama il are!
Hotararea de a avea un copil e cea mai importanta.Este ca si cum ai decide ca inima ta sa fie pentru totdeauna in afara corpului.

Offline

 

#9 2008-12-09 13:39:51

bela
Sr. member
Inregistrat: 2006-11-03
Mesaje: 1729

Re: utilizare oala sub presiune

saru'manaaaaaa

inca o intrebare...la ce mai foloseste atunci butonasul fara clapita?

Ultima oara a fost editat de bela (2008-12-09 13:40:37)


Ruga de magar si blestemul de curva nu se suie la cer...

Offline

 

#10 2008-12-09 13:47:14

mykutza
Moderator
De la: noi de acasica :X
Inregistrat: 2008-03-28
Mesaje: 77499

Re: utilizare oala sub presiune

o intrebare am si eu ..la ce foloseste oala asta'?k are si mama una prin debara..da nu am vazut sa o foloseasca vreodaata


Sa nu te astepti sa te salut!

Offline

 

#11 2008-12-09 16:04:26

bela
Sr. member
Inregistrat: 2006-11-03
Mesaje: 1729

Re: utilizare oala sub presiune

mykutza a scris:

o intrebare am si eu ..la ce foloseste oala asta'?k are si mama una prin debara..da nu am vazut sa o foloseasca vreodaata

reduce fff mult timpul de fierbere.
de exemplu daca vrei sa fierbi o gasca de la bunica de la tara...pai in mod normal poti fierbe si 2 ore la ea...asa in 30 min e gata
la fel si cu carnea de vita, de porc...sau sa zicem renumita fasole la care fierbi cu orele si acum o faci in 40 min

ma rog cred ca ai prins ideea


Ruga de magar si blestemul de curva nu se suie la cer...

Offline

 

#12 2008-12-09 16:07:28

mykutza
Moderator
De la: noi de acasica :X
Inregistrat: 2008-03-28
Mesaje: 77499

Re: utilizare oala sub presiune

aha...credeam k are alte proprietati ssau k se face doar anumita mancare in ea..am inteles
ms puss


Sa nu te astepti sa te salut!

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.