homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Problema san-2


#20 2009-03-27 11:03:30

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: problema san

si eu am patit sa ma operez si sa-mi apara in aproape acelasi loc. iei cumva anticonceptionale?
stii daca e vb de chisturi sau de fibroadenoame?
daca nu sunt mari si nu apar suspect la ecografie, nu tb operati, doar minitorizati ecografic.

Offline

 



#21 2009-03-27 12:24:09

Stone
New member
Inregistrat: 2009-03-27
Mesaje: 13

Re: problema san

buna.. as posta si eu aici sa nu deschid alt topic... am nevoie de un pic de ajutor..dupa mamaografie, ecografie,ginecolog si endocrinolog am rezultatul de la RMN " mastoza chistica si fibroadenom mamar drept profund " unde ma duc acum?! stie cineva de ce este specificat profund?! ar vreo contatie deosebita?! sad

Ultima oara a fost editat de Stone (2009-03-27 12:25:15)


Impossible is nothing.
Nobody is perfect. My name is Nobody.

Offline

 

#22 2009-03-27 12:38:38

be_happy
Platinum member
Inregistrat: 2009-03-22
Mesaje: 20885

Re: problema san

ptr anca 9
nu am luat anticonceptionale dar intentionez sa incep sa iau de luna aceasta! e vorba de fibroadenoame, nu chisturi.si depinde ce intelegi prin noduli mari, ptr ca din punctul meu de vedere cel scos nu era exagerat..avea in jur de 2.5 cm iar cel care a reaparut in locul lui are deja aprox 2 cm...ceilalti sunt mai mici..

Offline

 

#23 2009-03-27 13:26:46

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: problema san

Stone, nu stiu la ce se refera profund, dar banuiesc ca nu e imediat sub piele, poate la asta se refera. endocrinologul nu ti-a recomandat nimic? ai putea sa mai vezi un oncolog. cat e de mare fibroadenomul? ai si chisturi la sani/ovare?

clau, citind ce zici tu, parca imi citesc propria poveste. tot pt un chist mi s-au recomandat si mie anticoncpetionalele dar mi s-a zis ca face bine si la san. de unde! in 2 ani mi-a aparut altul, de 2 cm si ceva. ti-am mai scris si la celalalt tpic, recomandarea mea ar fi sa nu iei anticonceptionale. ele contin estrogen si sub actiunea lui, de cele mai multe pro fibroadenoamele se maresc sau apar altele. daca in numai 2 luni ti-a aparut unul de 2 cm, asta da de gandit. acum e la alegerea ta, daca vrei sa incerci si sa risti.
eu de un an jumate n-am mai luat nimic si si-au pastrat dimensiunile.

Offline

 

#24 2009-03-27 13:44:33

Stone
New member
Inregistrat: 2009-03-27
Mesaje: 13

Re: problema san

in primul rand, anca 9, multumesc frumos... va urmaream de mult, dar n-am indraznit pana acum...acum sunt fortata de un milion de intrebari, ganduri si framantari...

totul a inceput cu un control datorita sanilor care se umflau f.mult si faptului ca aveam o scurgere (2-3 ori) alb ,galbuie  . mamografia nu a fost concludenta si m-au trimis la  echo- nici aceasta nu este  concludenta si ma trimit sa-mi fac RMN. intre timp fac analiza prolactinei (43 fata de 40 normal), dupa care merg la endocrinolog si-mi dau mastodynon. alt drum la ginecologie si-mi prescrie: progesterol gel, vit.E, orgametril in anumite perioade ale menstrei. Si apare si rezultatul RMN-ului:

"tesut adipos sarac, tesut glandular mamar bine reprezentat.Multiple imagini microchistice net delimitate,ovoidale, cu diametre maxime intre 0.3 -1 cm sunt prezente practic in toate cadranele ambilor sani. In cadranul supero-extern drept, catre zona centrala, la aproximativ 1.3 cm retro- mamelonar se evidentiaza chist de dimensiuni mai mari cu diametru max 1,4 cm, care reprezinta septuri fine in interior
la unirea cadranelor inferioare se evidenteaza un nodul ovoidal, net delimitat cu diametre max. aprox. 0.83/0.62/0.42 cm. cu conturi discret lobulate, intens si constant hipercaptant pentru gadolinium, cu o portiune centrala de hipocaptare.Leziune esete situata profund, imediat anterior de planul pectorial, fara sa il infiltreze....

in afara de mastodynon, n-am inghitit nica... si nu stiu ce sa fac... un doc. oncolog?! orgametrilul este progesteron sintetic (cel putin asa am inteles eu si nu se i-a in astfel de cazuri ?!!)i-au tratamentul ginecologului?! unde merg?! ca sa nu mai zic sa sanii mei parca-s baloane bang


Impossible is nothing.
Nobody is perfect. My name is Nobody.

Offline

 

 Publicitate


loading...

#25 2009-03-27 13:45:42

be_happy
Platinum member
Inregistrat: 2009-03-22
Mesaje: 20885

Re: problema san

anca9 a scris:

Stone, nu stiu la ce se refera profund, dar banuiesc ca nu e imediat sub piele, poate la asta se refera. endocrinologul nu ti-a recomandat nimic? ai putea sa mai vezi un oncolog. cat e de mare fibroadenomul? ai si chisturi la sani/ovare?

clau, citind ce zici tu, parca imi citesc propria poveste. tot pt un chist mi s-au recomandat si mie anticoncpetionalele dar mi s-a zis ca face bine si la san. de unde! in 2 ani mi-a aparut altul, de 2 cm si ceva. ti-am mai scris si la celalalt tpic, recomandarea mea ar fi sa nu iei anticonceptionale. ele contin estrogen si sub actiunea lui, de cele mai multe pro fibroadenoamele se maresc sau apar altele. daca in numai 2 luni ti-a aparut unul de 2 cm, asta da de gandit. acum e la alegerea ta, daca vrei sa incerci si sa risti.
eu de un an jumate n-am mai luat nimic si si-au pastrat dimensiunile.

ah m-ai pus pe ganduri!!eu am intrebat in stanga si in dreapta( ma refer la medici) si mi-au zis ca e in regula sa folosesc antibebe!! mi s-a recomandat logest si mi s-a zis ca daca observ vreo modificare a nodulilor sa ma prezint la cabinet ca sa le schimb, ptr ca exista si anticonceptionale bazate doar pe progesteron!sper sa nu am probleme, ptr ca sunt o fire care se panicheaza repede!!anca...pot sa te intreb de unde esti??

Offline

 

#26 2009-03-27 15:09:46

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: problema san

Stone, simptomele tale sunt de mastoza chistica. asa cum ai vazut si tu, in cazul tau nu e bine sa iei orgametrilul, pt ca deja ai progesteronul in exces, ar fi culmea sa mai bagi si pe cale artificiala.
eu zic ca un endocrinolog bun ti-ar trebui. numai sa-l gasesti ca sunt asa de rari! sad
ginecologii sunt cam pe dinafara la pb sanilor. pe mine ginecologii m-au dereglat hormonal. unii fac experiente cu retete de hormoni, cand numai un endocrinolog ar tb sa faca asta.

sa inteleg ca ai fost la endocrinolog inainte de rmn. daca stii ca e bun, du-te si cu rezultatul asta. daca nu, intereseaza-te de unul cu adevarat bun. din ce oras esti? multa lume il recomanda pe dr. blidaru din bucuresti. e specializat in pb ale sanilor, dar se obtine greu programare la el. eu n-am fost, iti zic doar din auzite.

pana una-alta, mastodynonul n-are ce rau sa-ti faca si cine stie, poate te si ajuta. posibil si anticonceptionalele sa ajute in pb ta, dar numai daca ti le recomanda medicul.


clau, n-am vrut sa te ingrijorez. am considerat doar ca e bine sa stii ce am patit eu de la ele, inainte de a le incepe.
intr-adevar, in logest e o cantitate mai mare de gestoden (care din ce am citit se aseamana cu progesteronul) decat estrogen. poate e o combinatie reusita care nu afecteaza sanul. sigur e diferit de ce am luat eu.
daca mai multi medici ti-au recomandat, incearca-l. dar repeta ecografia la 2-3 luni, ca sa fii sigura ca nu are efecte asupra sanilor.

sunt din brasov.

Ultima oara a fost editat de anca9 (2009-03-27 15:10:08)

Offline

 

#27 2009-04-13 08:18:38

Stone
New member
Inregistrat: 2009-03-27
Mesaje: 13

Re: problema san

imi cer scuze anca9, n-am mai intrat de mult... ca nu mi-a ars de nimica. intre timp situatia s-a schimbat radical. fibroadenomul cica sta bine mersi acolo si nu este cu factor de risc. in schimb la analiza secretiei mi-a iesit la sanul stang "papilom intraductal". adica o tumore... sa speram beningna. luna viitoare sunt programata la operatie. sanul cu fibroadenom il tratez cu mastodynon, vit. A si E.
cam asta este.
fetelor, mergeti la doctor macar  o data pe an... interesati-va de un doctor bun...
multumesc si sanatate


Impossible is nothing.
Nobody is perfect. My name is Nobody.

Offline

 

#28 2009-04-13 12:24:27

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: problema san

dar la stangul n-ai simtit nimic? nici la ecografie nu s-a vazut?
si mie mi-a descoperit papilomatoza intrachistica in fibroadenomul operat.
cand faci operatia?
tu ai scurgeri la sanul stang?

Ultima oara a fost editat de anca9 (2009-04-13 12:24:48)

Offline

 

#29 2009-04-13 12:31:12

Stone
New member
Inregistrat: 2009-03-27
Mesaje: 13

Re: problema san

de simtit nu am simtit absolut nimic la nici unul din sani. in schimb, am o scurgere alb- galbuie la ambii sanii. Am facut mamografie, eco, RMN, si dupa 2 luni de investigatii dr. de la IOB, m-a-ntrebat daca nimeni nu s-a gandit sa-mi faca o analiza a secretiei! la anliza secretiei a iesit papilom intraductal la sanul stang. la dreptul mi s-a spus ca "scurgere este buna"! am un milion de intrebari si inca un milion de nedumeriri... din pacate cand intreb doctorii se uita la mina ca la un extraterestru...
tu te-ai operat de fibroadem si in interiorul lui era un papilom?!
sunt programata ptr. operatie la sfarsitul lunii mai! tarziu... zic eu!


Impossible is nothing.
Nobody is perfect. My name is Nobody.

Offline

 

#30 2009-04-13 12:40:08

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: problema san

Stone a scris:

tu te-ai operat de fibroadem si in interiorul lui era un papilom?!!

da, asta a iesit la analiza anatomo-patologica.
stai linistita ca nu e tarziu. atata timp cat n-a iesit nimic suspect la toate investigatiile imagistice, nu ai de ce sa iti faci pb.

Offline

 

#31 2009-04-13 12:47:21

Stone
New member
Inregistrat: 2009-03-27
Mesaje: 13

Re: problema san

eu gandesc asa (s-ar putea saf ie pueril, da atata ma pricep) papilomul este o tumore. orice tumore pana la proba contratie este benigna, probabil doar dupa analiza anatomo- patologica voi sti exact cum stau...
nu inteleg de ce nu gasesc foarte multe info pe net... oare femeile nu vor sa vorbeasca?! de ce?! sunt convinsa ca toate vrem cat mai multe informatii, dar...?!
daca nu te superi, te-ai operat la IOB?! cum a fost operatia dar recuperarea?!
si ceea ce nu-nteleg in ruptul capului este de ce nu opereaza si fibroadenomul de la sanul drept?!


Impossible is nothing.
Nobody is perfect. My name is Nobody.

Offline

 

#32 2009-04-13 12:58:53

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: problema san

Stone a scris:

eu gandesc asa (s-ar putea saf ie pueril, da atata ma pricep) papilomul este o tumore. orice tumore pana la proba contratie este benigna, probabil doar dupa analiza anatomo- patologica voi sti exact cum stau...

pai gandesti ft bine. asta e atitudinea corecta. tb sa fii optimista si sa nu te sperii.

nu am de ce sa ma supar. la iob m-am operat si eu. operatia a fost ft usoara, a durat cam 20 min din cate am inteles. anestezie generala, mi-am revenit ft repede. pe la 11 am intrat in operatie, iar pe la 1 mergeam pe picioarele mele, pe la 3 am mancat. deci operatia nu e deloc grea. de durut am simtit o durere surda, ca si cand as avea o rana, dar suportabila, am putut sa dorm noaptea. cateva saptamani dupa, nu imi puteam misca ft bine mana de pe partea cu operatia, ca ma durea. dar daca stateam cuminte, nu simteam nimic. la scosul atelor a fost putin dureros neutral
nu stiu ce sa-ti mai spun, daca mai ai intrebari, zi-mi.

probabil la dreptul nu te opereaza pt ca e mic fibroadenomul si nu e cu risc. nu se merita sa te opereze, pt ca in locul lui poate aparea altul (eu am patit-o). se opereaza doar cad sunt ft mari sau suspecti.

Offline

 

#33 2009-04-13 13:06:20

Stone
New member
Inregistrat: 2009-03-27
Mesaje: 13

Re: problema san

acum psihic stau binisor... peste 2 zile s-ar putea iar sa scriu scrisorii familiei... dar sper sa fiu pe linia de plutire. pe mine ma opereaza Aldea.... Blidaru are probleme personale si nu este nici saptamana aceasta in spital... pe tine cine te-a operat?!
ai stat mult acasa dupa operatie?! este adevarat ca nu mai avem voie la mare (mi-as dori sa-mi duc copilul!) of.. scuza-ma chiar am un milion d eintrebari!


Impossible is nothing.
Nobody is perfect. My name is Nobody.

Offline

 

#34 2009-04-13 14:24:06

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: problema san

nicio pb, la ce stiu iti raspund.
pe mine m-a operat gogescu. nu am fost multumita de el si de conditiile din spital, in general. toata lumea se uita numai dupa bani si desi am dat o carca si la doctor si la asistente, mie mi-au lasat o cicatrice destul de urata. neutral
am plecat din spital la o zi dupa operatie, dar mi-am putut vedea de scoala (eram studenta pe atunci), deci nu m-am invoit. am stat cam 2 saptamani cu bandaj, la vreo 3-4 saptamani mi-au scos atele.
imediat dupa operatie, cateva saptamani pana se vindeca bine rana, nu e bine sa stai in apa. nici baie nu e bine sa faci, doar dus. dar dupa ce se vindeca, nu mai e nicio restrictie. iar la mare poti merge daca nu intri in apa pana la nivelul sanilor. singura restrictie e pt taietura, sa nu se infecteze.
nu e bine sa faci topless, dar asta e valabil in general, nu doar pt cele operate.

Offline

 

#35 2009-04-13 14:42:29

Stone
New member
Inregistrat: 2009-03-27
Mesaje: 13

Re: problema san

multumesc mult.mi l-a recomandat si mie cineva pe gogescu si mi-am amintit ca am citit undeva (probabil erai tu) de cicatrice... imi pare rau.
nu vreau sa intru in apa, dar daca va fi un papilom benign as vrea sa nu-i stric vacanta copilului si sa-l duc la mare.
topless never ever...
inca o data multumesc frumos


Impossible is nothing.
Nobody is perfect. My name is Nobody.

Offline

 

#36 2009-04-13 14:48:23

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: problema san

eu zic ca poti merge linistita la mare, doar sa ai grija sa nu intre apa acolo. iar daca apuca sa se vindece rana, nu mai e nicio restrictie, poti face baie linistita.
si mie mi l-au recomandat doctorii de aici pe gogescu. dar mie mi s-a parut un om sictirit, care nu-si da interesul pt pacient. sper sa fie mai bun medicul la care mergi. bafta si sanatate multa!

Offline

 

#37 2009-04-13 14:59:26

Stone
New member
Inregistrat: 2009-03-27
Mesaje: 13

Re: problema san

multumesc... si doctorul meu pare destul de rece, dar ma gandesc ca incearca sa se protejeze. sper sa fie bine pana la urma. o sa vad.
multumesc frumos.


Impossible is nothing.
Nobody is perfect. My name is Nobody.

Offline

 

#38 2009-04-13 16:16:03

ET
Addicted member
Inregistrat: 2007-04-20
Mesaje: 10295

Re: problema san

Care-i efectul contraceptivelor asupra chisturilor?

Ultima oara a fost editat de ET (2009-04-13 16:16:13)

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.