homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Sfaturi privind plecarile in strainatate-2


#20 2008-12-15 12:14:49

skumpi
Vizitator

Re: sfaturi privind plecarile in strainatate

noi cand am fost in Bulgary ne`am facut de la agentie...cand am fost in Paris ne`am facut cardu ala de sanatate...noroc k nu a fost nevoie sa le folosim
eu zic ca si fetele...pt niste amaratzi de bani mai bine fa`ti asigurare...nu se stie niciodata`
ne zicea ala de la agentie ca cardu de sanatate acopera cheltuieli de 5000 de euro ceea ce dincolo ii putzin....iar asigurarea 15.000-20.000

Ultima oara a fost editat de skumpi (2008-12-15 12:15:44)

 



#21 2008-12-15 12:15:35

pink_butterfly
Insomniac member
Inregistrat: 2006-08-10
Mesaje: 8371

Re: sfaturi privind plecarile in strainatate

ideea e ca nu mai am oricum timp sa imi fac cardul respectiv...asa ca o sa imi fac doar asigurarea wink
alta chestie...cum trec peste frica asta de avion...numai cand ma gandesc simt ca ma ia cu ameteli...ce sa fac sa nu mai fiu asa speriata?...faza e ca o sa facem si escala...deci mergem cu 2 avioane sad grater


http://www.youtube.com/watch?v=mwMdO3HK_ws our song hjarta
em todas as ruas do amor seras meu e eu serei tua hjarta
http://www.youtube.com/watch?v=DDuLPHsIuTg

Offline

 

#22 2008-12-15 12:18:49

senorita
Insomniac member
De la: CucuruZU :))
Inregistrat: 2006-08-13
Mesaje: 6772

Re: sfaturi privind plecarile in strainatate

pink_butterfly a scris:

nu credeam ca voi ajunge vreodata sa zbor cu avionul...dar se pare ca de ce ti-e frica nu scapi! tongue

o sa fie un pic ciudat, dar o sa-ti placa big_smile
oricum..  goodluck


Gimme my summer back! sad
Ready? Steady... Go!

Offline

 

#23 2008-12-15 12:24:00

liliana_sandut
New member
De la: Constanta
Inregistrat: 2008-11-16
Mesaje: 36

Re: sfaturi privind plecarile in strainatate

Depinde cu ce companie zbori..la lowcost (ex: Myair) e max 18 kg la bagaj...si cel de mana nu stiu exact..da trebuie de dimensiuni mici ca sa incapa in spatiul de deasupra scaunelor care nu e prea generos..si nu ai voie cu lichide exL sampon, gel dus, parfum in bagaj de mana decat maxim 100 ml altfel se confisca..deci mai bine le pui in bagajul mare....
Si ai grija, ca daca depasesti greutatea maxima admisa..platesti..destul de mult...si daca nu vrei sa platesti te pune sa ti le scoti acolo de fata cu toata lumea pana atinge greutatea maxim admisa... stiu ca am patit-o si eu...
La dus nu-s probleme la control..decat cu lichidele astea si obiecte ascutie: forfecuta, penseta, pila..care se confisca daca le ai la purtator...dar la intors..cam trebuie sa te dezbraci..de haina..curea, incaltaminte..smilesmile e cam penibil..dar asta e...
calatorie placuta...
si eu plec duminica asta in italia la mama....singura....e prima oara cand plec singura...sper sa ma descurc... smile
Aaa...uita-te pe pe regulamentul de pe pagina web a firmei de zbor....au acolo multe info utile..

Offline

 

#24 2008-12-15 12:28:02

pink_butterfly
Insomniac member
Inregistrat: 2006-08-10
Mesaje: 8371

Re: sfaturi privind plecarile in strainatate

cum adica...trebuie sa ma dezbrac acolo??? grater


http://www.youtube.com/watch?v=mwMdO3HK_ws our song hjarta
em todas as ruas do amor seras meu e eu serei tua hjarta
http://www.youtube.com/watch?v=DDuLPHsIuTg

Offline

 

 Publicitate


loading...

#25 2008-12-15 12:30:47

liliana_sandut
New member
De la: Constanta
Inregistrat: 2008-11-16
Mesaje: 36

Re: sfaturi privind plecarile in strainatate

de geaca de exemplu..curea...pantofi...cam atat smile in italia si germania asa a fost...toata lumea fara discutii....si te mangaie cu un piuitor...in general la fete sunt femei cele care fac asta... smile
don`t worry....dupaia o sa glumesti pe seama asta...e chiar funny...dupa:P

Offline

 

#26 2008-12-15 14:15:34

pitzipoank
Insomniac member
De la: ...casuta cu vise
Inregistrat: 2008-06-17
Mesaje: 7988

Re: sfaturi privind plecarile in strainatate

pink_butterfly a scris:

cum adica...trebuie sa ma dezbrac acolo??? grater

doar daca ai metal  pe haine smile


"Nu inţeleg cum o femeie poate ieşi din casă nearanjată - e o lipsă de politeţe. Şi nu poţi şti niciodată, poate chiar aceea este ziua in care-ţi intalneşti destinul. Iar in faţa destinului trebuie să apari cit poţi tu de frumoasă." Coco Chanel
roccolino big_smile http://www.youtube.com/watch?v=uyLU3qQw … re=related

Offline

 

#27 2008-12-15 14:42:41

pink_butterfly
Insomniac member
Inregistrat: 2006-08-10
Mesaje: 8371

Re: sfaturi privind plecarile in strainatate

wink


http://www.youtube.com/watch?v=mwMdO3HK_ws our song hjarta
em todas as ruas do amor seras meu e eu serei tua hjarta
http://www.youtube.com/watch?v=DDuLPHsIuTg

Offline

 

#28 2008-12-15 14:43:07

pink_butterfly
Insomniac member
Inregistrat: 2006-08-10
Mesaje: 8371

Re: sfaturi privind plecarile in strainatate

pai la blugi automat o sa am la capse...asta inseamna ca tre' sa mi-i dau jos? tongue


http://www.youtube.com/watch?v=mwMdO3HK_ws our song hjarta
em todas as ruas do amor seras meu e eu serei tua hjarta
http://www.youtube.com/watch?v=DDuLPHsIuTg

Offline

 

#29 2008-12-15 14:47:38

maryahs
Insomniac member
De la: de sub tampa
Inregistrat: 2008-01-07
Mesaje: 5699

Re: sfaturi privind plecarile in strainatate

daca ai cumva card de student la bcr ai asigurare gratis, mergi doar la ei cu cardul si e totul ok. eu am avut asigurarea de 10000 euro pt 2 luni


hjarta iubesc si sunt iubita hjarta

Offline

 

#30 2008-12-15 14:50:25

control_freak
Hero member
De la: A la Z
Inregistrat: 2008-03-05
Mesaje: 2437

Re: sfaturi privind plecarile in strainatate

pink_butterfly a scris:

pai la blugi automat o sa am la capse...asta inseamna ca tre' sa mi-i dau jos? tongue

nu . trebuie sa iti dai jos cureaua, ceasul, daca o sa iti tiuie pe la ghete s-ar putea sa te puna sa le dai jos. geaca sa ti-o dai jos, si telefoanele si cheiele , sa le pui in tavita dupa ce treci de controlul pasapoartelor.


Better to remain silent and be thought a fool than to speak and remove all doubt...

Offline

 

#31 2008-12-15 14:57:16

liliana_sandut
New member
De la: Constanta
Inregistrat: 2008-11-16
Mesaje: 36

Re: sfaturi privind plecarile in strainatate

mm..eu una nu cred...alea probabil o sa piuie la aparatul acela si daca le arati ca nu ai nimic in buzunare nu zic nimic de capse... smile

Offline

 

#32 2008-12-15 15:10:54

anamaria_23
New member
Inregistrat: 2008-10-28
Mesaje: 29

Re: sfaturi privind plecarile in strainatate

Si eu am avut nevoie de aceste informatii dar din fericire le-am gasit pe net cautand!Iti recomand acest link poate te ajuta! carpatair.com Vei gasi orice informatie doresti acum depnde si de fiecare aeroport dar majoritatea sunt aceleasi!


Traieste pentru a fi!

Offline

 

#33 2008-12-15 15:18:16

ada2910
Full member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-07-13
Mesaje: 299

Re: sfaturi privind plecarile in strainatate

eu chiar am patit o faza super haioasa acum cativa ani (si inca nu erau regulile atat de drastice)...mi-am pus si eu un sutien push-up si de ca rahaturile alea de metale (sarma aia) a inceput sa bipaie aparatul in zona sanilor...lol va dati seama ca toti tipii se uitau ciudat, mai ales ca a venit o gagica si incepuse ca ma pipaie in zona aia sa se asigure ca nu am nimic de ascuns...lol

se atunci nu mai imi iau sutien cand plec cu avionul.

Fetele daca mai aveti nevoie de informatii intrati pe site-ul comaniei nationale T si acolo aveti toate informatiile necesare.


PS: in ceea ce priveste greutatea admisa la bagajul de cala, depinde de compania aeriana (20-25 kg) la economy, si vorbesc de cursele de linie nu low cost. la business e cam 40 kg iar la bagajul de mana intre 8 si 12 kg. oricum daca e mic nu conteaza, poate fi si mai greut ca nu verifica nimeni.


Infrange-ti deci durerea
Fii vesel de se poate
Caci tot la zi ajunge
Si cea mai lunga noapte!

Offline

 

#34 2012-05-05 22:02:41

hai_faiv
Hero member
De la: bubulina gospodina
Inregistrat: 2008-08-18
Mesaje: 2364

Re: sfaturi privind plecarile in strainatate

Saptamana viitoare trebuie sa plec la Budapesta si problema e ca nu am mai iesit din tara cu masina/autocar. Stiti daca sunt ceva restrictii la vama despre ce poti sa iei la tine: mancare (fara folii de aluminiu), bautura, alimente perisabile etc? Bineinteles ca o sa ma privez de cutite si orice ar parea periculos lol
Nu intentionez sa stau mult, vreo 2-3 zile.


When morals decline and good men do nothing, evil flourishes. A society unwilling to learn from past is doomed. We must never forget our history.

Offline

 

#35 2012-05-06 10:40:28

wild_wind
Platinum member
De la: tara nimanui
Inregistrat: 2008-08-14
Mesaje: 23906

Re: sfaturi privind plecarile in strainatate

Hai_faiv, de obicei nu prea ia lumea mancare, ca nu prea ai voie cu chestii gen branza, carne, etc.. Eu am mai avut in bagaj salam-calup, dar..e cald si nu stiu daca se merita. Cred ca daca ai avea o ladita din aceea mica de voiaj frigorifica, in aia poti baga ce vrei tu fara probleme. Ce nu ai voie clar este nu mai mult de un cartus cu tigari, restul iti confisca daca te nimereste pe tine la control...


VA ROG NU MA CITATI CAND SPUN TAMPENII!!!

Offline

 

#36 2012-05-06 11:13:05

yoyolina
Moderator
Inregistrat: 2007-09-04
Mesaje: 18077

Re: sfaturi privind plecarile in strainatate

pe noi cand am trecut granita cu ungaria ne-a intrebat doar de tigari si alcool, ne-a verificat buletinele si ne-a urat drum bun smile la fel si la intoarcere.
aveam la noi pateuri, conserve de carne, branza topita, chestii din astea.


daca vrei sa mori sanatos, trebuie sa mori de foame.

Offline

 

#37 2012-05-06 12:36:30

hai_faiv
Hero member
De la: bubulina gospodina
Inregistrat: 2008-08-18
Mesaje: 2364

Re: sfaturi privind plecarile in strainatate

aaa... pai eu nu fumez, nu beau. am ladita mica frigorifica, as vrea sa imi duc niste chestii "de dieta", precum un iaurt degresat, niste painici, niste piept de pui gatit etc. totul pentru drum si eventual pana ma orientez acolo.


When morals decline and good men do nothing, evil flourishes. A society unwilling to learn from past is doomed. We must never forget our history.

Offline

 

#38 2012-05-06 12:43:29

annabel
Diamond member
Participant la intalnirea nationala
Inregistrat: 2007-01-15
Mesaje: 36351

Re: sfaturi privind plecarile in strainatate

pe noi de cate ori am iesit/intrat cu masina din/in Romania nu ne-a intrebat nimic, ci doar ne-a verificat buletinele (si aveam masina pliiiiiiiiiiiiina lol cu de toate mai putin tigari)

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.