homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Sterilet vs. contraceptie orala


#1 2008-12-30 14:07:43

daisy-lazy
New member
Inregistrat: 2008-12-30
Mesaje: 10

sterilet vs. contraceptie orala

Buna tuturor forumistelor!

sunt noua pe-aici, am citit multe postari de prin 2006-2007si mi-a placut ce-am citit. Sper ca inca se mai poseaza si acum...

Vroiam sa va impartasesc faptul ca eu mi-am pus sterilet si e groaznic: dureri de burta ingrozitoare, de ovare, greata, spotting continuu (sunt in a 3-a luna), ciclu menstrual foarte neregulat, dureros si extrem de abundent! Sincer... cred ca pentru sterilet trebuie sa fii sanatoasa tun, altfel...e nasol.
Acum vreau sa merg la medic sa mi-l scoata si sa-mi prescrie AC. Am vazut ca doctoressa spunea undeva ca e mai bine sa mergi la un planning sa-ti recomande anticonceptionale decat la un doc ginecolog. De ce?
De asemenea, e nevoie sa mi se faca analize de sange ca vada care mi se potrivesc?
Tot Yasmine a rasmas in top? Dar Logest? Eu am luat mai demult Logest, oare ar trebui sa-i spun asta medicului la urmatoarea vizita?

Gata, v-am pupat!
Danke! smile  smile

Offline

 



#2 2008-12-30 14:21:14

lady in black
Insomniac member
Inregistrat: 2007-11-28
Mesaje: 8277

Re: sterilet vs. contraceptie orala

medicul de planning e specializat in contraceptie, nu ginecologul
nu trebuie sa faci analize cand le incepi ci doar dupa 6 luni de administrare pt a vedea cum reactioneaza organismul la ele
ti se va face o anamneza(cateva intrebari despre starea ta de sanatate) si pe baza acelora ti se vor prescrie anticonceptionalele potrivite tie
ac nu sunt bune sau rele, dar important e sa fie bune pt tine, sa ti se potriveasca

Offline

 

#3 2009-01-01 19:41:03

daisy-lazy
New member
Inregistrat: 2008-12-30
Mesaje: 10

Re: sterilet vs. contraceptie orala

Multumesc pentru raspuns, lady in black!

Offline

 

#4 2009-01-01 21:51:33

lady in black
Insomniac member
Inregistrat: 2007-11-28
Mesaje: 8277

Re: sterilet vs. contraceptie orala

cu placere

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.