homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Doctoressa, te rog, ajuta-ma cu un sfat!


#1 2009-01-04 01:39:36

Sidoni@
Sr. member
Inregistrat: 2008-05-09
Mesaje: 1303

Doctoressa, te rog, ajuta-ma cu un sfat!

Pe scurt: acum 1 an si jumatate am luat pt prima data ac la recomandarea medicului (eu le-am cerut) am luat 8 luni Karissa, insa le-am intrerupt din cauza durerilor de cap puternice asociate cu stare de greata si chiar varsaturi. Acestea au incetat odata ce nu am mai luat ac, fapt ce ma face sa cred ca era din vina lor. 4 luni mai tarziu, tot la recomandarea medicului, tot eu le-am cerut, am inceput sa iau Novynette, pe care le iau chiar si acum. Problema este lipsa lubrifierii, constanta, chiar si dupa preludiu prelungit. Am facut analizele de secretie si au iesit ok: flora mixta nespecifica, nicio infectie. Ma gandesc ca este din cauza ac, nu stiu din ce alta cauza ar putea fi.
As vrea sa le schimb si nu stiu cu ce. Am nevoie de sfatul dv, Doctoressa, pt ca am incredere, pt ca sunteti medic de planning si pareti genul de om si de medic care isi da interesul pt pacienti.
Precizez ca de fiecare data cand mi s-au prescris ac nu am fost intrebata nimic, mi s-au dat pt ca aveau concentratie mica de hormoni si doctoritele considerau ca sunt potrivite pt "incepatoare".
La planning mi s-au adresat 2 intrebari: ai mai luat ac? si suferi de vreo boala? apoi mi-a dat Marvelon 28 (nu am luat nici pana acum, am mers pe mana ginecologului, desi sincer nici unul nu s-a interesat inainte sa prescrie). Nu stiu unde sa ma duc si pe cine sa mai intreb, stiu deja ca imi va scrie doar un nume pe o hartie.
Realizez ca practic va cer acelasi lucru,un nume de ac, dar  nu sunt din Bucuresti si nu pot sa ajung la o consultatie propriu-zisa, si in momentul de fata am mai multa incredere in sfatul dv decat in al altui medic. Va rog, daca puteti, ajutati-ma cu o parere, saptamana viitoare ar trebui sa incep o noua folie si nu mai vreau sa continui cu Novynette, dar nici pauza nu as vrea sa fac. Multumesc mult.

PS (desi nu are legatura cu topicul, dar din nou nu stiu unde sa intreb) : Care este motivul pt care medicii spun "fara contact sexual" in timpul tratamentelor cu ovule? Ce se intampla daca exista, totusi, contact? Multumesc din nou.

Ultima oara a fost editat de Sidoni@ (2009-01-04 01:56:31)

Offline

 



#2 2009-01-04 11:14:53

andreea_andy2
Moderator
Participant la intalnirea nationala
De la: Gurile Deltei
Inregistrat: 2007-12-08
Mesaje: 10430

Re: Doctoressa, te rog, ajuta-ma cu un sfat!

Sidoni@ eu as merge pe mana medicului de planning. Ii las link doctoressei, desi nu cred ca iti ca recomanda aici vreun anticonceptional.

Nu se recomanda sa ai contact sexual in timpul tratamentului cu ovule pentru ca exista posibilitatea ca ele sa nu-si mai faca efectul, adica sa le pui degeaba. Teoretic poti avea contact sexual protejat cu prezervativ in timpul tratamentelor cu ovule, atata timp cat ele nu ataca latexul.


Fericita mamica de Aida Maria!

Offline

 

#3 2009-01-04 13:27:55

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: Doctoressa, te rog, ajuta-ma cu un sfat!

Sidoni@, deduc eu ca ti-ar trebui un contraceptiv cu un efect mai redus antitestosteronic(penteu a nu mai avea probleme cu lubrefierea) insa si cu un efedct estrogenic redus pentru a nu mai avea dureri de cap...
intr-adevar, nu recomand contraceptive pe forum...
mergi la planning deci


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#4 2009-01-04 19:00:58

Sidoni@
Sr. member
Inregistrat: 2008-05-09
Mesaje: 1303

Re: Doctoressa, te rog, ajuta-ma cu un sfat!

Doctoressa, multumesc mult pt raspuns, as vrea sa pot spune ca m-ati ajutat, dar... chiar nu stiu la mine in oras pe nimeni care sa ma ajute, si am intrebat pana acum cel putin 3 doctori, dintre care 2 mi-au spus Novynette. La planning mi-au dat Marvelon, pt ca pe asta il aveau gratis (desi eu nu am cerut nicio clipa nimic gratis, ci mai degraba o recomandare). Macar imi puteti spune daca Marvelon este bun si daca are proprietatile pe care le-ati enumerat mai sus? Multumesc.

andreea_andy2 multumesc si tie pt raspuns.

PS Care e faza cu cabinetele de planning? Exista si cabinete private, cu bani? Exista si medici de planning care nu dau doar ac care le au "gratis"? Si unde trebuie cautate aceste cabinete de planning? Se pare ca cele pt studenti oricum nu ajuta la nimic sad

Ultima oara a fost editat de Sidoni@ (2009-01-04 19:07:12)

Offline

 

#5 2009-01-05 11:43:28

camysh
Moderator
Inregistrat: 2007-12-08
Mesaje: 37788

Re: Doctoressa, te rog, ajuta-ma cu un sfat!

Sidoni@ exista cabinete de planning private unde se plateste consultatia si unde platesti si pastilutele.
de unde esti? exista pe forum un topic cu cabinete de planning din diverse orase. poate gasesti unul si pt orasul tau.
asta e link-ul topicului cu cabinete de planning http://forum.anticonceptionale.ro/t4213 … nning.html

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2009-01-05 20:37:10

Sidoni@
Sr. member
Inregistrat: 2008-05-09
Mesaje: 1303

Re: Doctoressa, te rog, ajuta-ma cu un sfat!

Multumesc, camysh, m-am uitat si eu aseara pe acel topic si am vazut ceva, dar inca nu am sigur idee pe unde e. Ma mai interesez eu.

Offline

 

#7 2009-01-09 18:42:24

anicika
New member
Inregistrat: 2009-01-09
Mesaje: 8

Re: Doctoressa, te rog, ajuta-ma cu un sfat!

buna! sunt noua pe acest site, dar am observat ca este foarte utill! am si eu o problema: acum sase luni, medicul (fara vreo analiza) mi-a prescris yasmine pt ovare inflamate si ca metoda contraceptiva. Dupa patru luni am renuntat la ele deoarece imi aparusera foarte multe cosuri pe fata, m-am si ingrasat si cel mai rau este ma dureau foarte tare sanii. acum cand am fost din nou la cabinet, la a doua ecografie (prima am facut-o acum sase luni si nu aveam nimic) medicul mi-a spus ca am sase chisturi pe un ovar si mi-a recomandat diane 35. ce stiti de aceste anticonceptionale? eu numai lucruri rele am auzit. si este posibil sa imi fi aparut chisturile din cauza administrarii unui anticonceptional nepotrivit mie (adica yasmine sa imi fi provocat dereglarea hormonala)? aveti un sfat si pt mine?

Offline

 

#8 2009-01-09 20:30:55

camysh
Moderator
Inregistrat: 2007-12-08
Mesaje: 37788

Re: Doctoressa, te rog, ajuta-ma cu un sfat!

deja ti s-a raspuns in alta parte si ai luat si un warn... citeste regulamentul anicika

Offline

 

#9 2009-01-21 08:07:34

Sidoni@
Sr. member
Inregistrat: 2008-05-09
Mesaje: 1303

Re: Doctoressa, te rog, ajuta-ma cu un sfat!

Ca sa nu mai deschid alt topic, desi aici probabil ca sunt offtopic: Ieri am fost la gineco cu pb unei rani pe col si doamana doctor m-a sfatuit sa nu mai iau anticonceptionale, acum cateva luni am fost la spital pt analize si ecografii (nu ma simteam bine deloc) si la fel, o doamna doctor mi-a spus sa nu mai iau ac (am ramas chiar socata cand a spus ca mai bine metoda calendarului sau eventual avort decat ac!!! ca ea a avut multe cazuri grave de femei care luasera ac)... Plus ca eu per total nu ma simt bine de la ele, am o stare proasta, cand deprimata, cand vesela, ba mananc mult, ba nu am pofta de mancare, dar ma simt foarte balonata, oricum m-am ingrasat 4 kg in ultimul an, nu mai am pofta sa fac dragoste, a devenit un chin la propriu, lubrifiere zero, etc.
Eu una am sa renunt la ele si am sa incerc ovulele Pharmatex, pe care mi le-a recomandat ieri calduros doamna doctor. Paote ca intr-adevar nu am gasit ac potrivite pt mine inca, dar nu mai vreau sa fac experiente pe propriul corp.
Sper ca dupa ce le intrerup sa nu patesc ca asta vara: ingrasat (da, atunci m-am ingrasat cel mai mult), par slinos inca de a doua zi (de abia am scapat de asta) plus cosuri pe toata fata, piept si spate. Dar mai bine ma lupt iar cu pb acestea decat sa continui cu ac... Experienta personala mi-a demonstrat asta.

Offline

 

#10 2009-01-21 11:12:24

camysh
Moderator
Inregistrat: 2007-12-08
Mesaje: 37788

Re: Doctoressa, te rog, ajuta-ma cu un sfat!

Sidoni@ nu sunt cele potrivite pentru tine...
e alegerea ta oricum, dar te sfatuiesc calduros sa nu folosesti metoda calendarului... ce doctor poate fi ala care recomanda metoda calendarului sau avortul?????????  yikes  yikes  yikes

Offline

 

#11 2009-01-21 11:24:16

Sidoni@
Sr. member
Inregistrat: 2008-05-09
Mesaje: 1303

Re: Doctoressa, te rog, ajuta-ma cu un sfat!

camysh a scris:

Sidoni@ nu sunt cele potrivite pentru tine...
e alegerea ta oricum, dar te sfatuiesc calduros sa nu folosesti metoda calendarului... ce doctor poate fi ala care recomanda metoda calendarului sau avortul?????????  yikes  yikes  yikes

Doamne fereste, camysh! Nu intentionez sa folosesc metoda calendarului, cat despre avort nu voi face asa ceva niciodata, momentan voi folosi ovulele Pharmatex sa vad ce rezultate au. Stiu ca ce a zis doctorita nu e profesional (oricum dansa era la interne, nu la gineco), dar totusi o asemenea comparatie m-a facut sa ma gandesc bine la cat de "bune" sunt de fapt ac. Banuiam ca afirmatia o sa socheze, dar, repet, daca ajungi, ca doctor, sa consideri avortul mai putin rau decat ac inseamna ca ceva nu e in regula cu ele...

Offline

 

#12 2009-01-21 12:34:44

camysh
Moderator
Inregistrat: 2007-12-08
Mesaje: 37788

Re: Doctoressa, te rog, ajuta-ma cu un sfat!

nu neaparat Sidoni@... poate fi doar parerea ei. sa nu crezi ca intre medici nu sunt impartite parerile..
si daca ar fi asa, de ce crezi ca se prescriu ac pt tratarea unor afectiuni?...

Offline

 

#13 2009-01-21 15:24:25

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: Doctoressa, te rog, ajuta-ma cu un sfat!

sincer, daca medic fiind consideri avortul ca fiind mai ok decit pastilele contraceptive atunci ai o problema legata de practica ta, de lipsa crasa de documentare , de perfectionare...
in plus, datul cu parerea intr-o specialitate care nu e a ta, mai ales in felul asta e total lipsit de profesionalism
tu foloseste pharmatex, e ok, metoda in sine e o alegere a fiecareia in parte, atita ca alegerea trebuie sa fie facuta dupa ce ai fost informata corect si complet
si nu te poti informa corect si complet pe tema contraceptivelor de la internist


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#14 2009-01-21 18:17:00

Sidoni@
Sr. member
Inregistrat: 2008-05-09
Mesaje: 1303

Re: Doctoressa, te rog, ajuta-ma cu un sfat!

doctoressa a scris:

sincer, daca medic fiind consideri avortul ca fiind mai ok decit pastilele contraceptive atunci ai o problema legata de practica ta, de lipsa crasa de documentare , de perfectionare...
in plus, datul cu parerea intr-o specialitate care nu e a ta, mai ales in felul asta e total lipsit de profesionalism
tu foloseste pharmatex, e ok, metoda in sine e o alegere a fiecareia in parte, atita ca alegerea trebuie sa fie facuta dupa ce ai fost informata corect si complet
si nu te poti informa corect si complet pe tema contraceptivelor de la internist

Reamintesc ca ovulele mi-au fost recomandate de ginecolog. Oricum, experienta mi-a demonstrat ca mie, personal, ac nu imi fac bine. Punct.

Offline

 

#15 2009-01-23 12:40:35

adinutza22
Full member
Inregistrat: 2008-07-14
Mesaje: 119

Re: Doctoressa, te rog, ajuta-ma cu un sfat!

buna ziua, doctoressa te rog din suflet sa imi raspunzi ca sunt foarte ingrijorata si speriata in acelasi timp. Pe scurt, iau anticonceptionale de 4 luni, asta fiind a 4 luna, mai am 7 pastile de pe folie, in toate lunile am avut asa numitul spotting,(o scurgere maronie care a aparea pe la pastila 7 de pe folie si se sfarsea aproape de menstra), fiind luna a 4 am crezut ca nu o sa mai am asa ceva, intradevar am luatptr. o infectie la masea amoxicilina + metronidazol 3 zile 1 caps.la 12 ore, dupa care imediat dupa administrarea de antibiotic a reaparut aceeasi secretie maronie, plus mancarimi groaznice de imi venea sa ma rup, am fost la farmacie si am luat gynozol ovule de 400 mg, mentionez ca la primul ovul eram cu acea secretie maronie, dupa cel-am administrat seara a doua zi dimineata a inceput sa curga sange, si cu cat pun ovulele cu atat curge mai mult, plus durere de burta ca la menstra, am observat ca dupa ce le introduc ovulele am o senzatie de usturime, arsura, si in acelasi timp mancarime inaunitru. Acum a 3 zi de ovule, si ultima pot sa spun ca am mentruatie in adevaratul sens al cuvantului, chiar mai mult decat aveam in pauza de la antibebe.Mentionez  de asemeni ca am mai folosit si luna trecut acelasi fel de ovule tot ptr.mancarime, imediat daca iau ceva antibiotic incepe sa ma manace groaznic, a fost tot o sangerara dar foarte putin, cateva picaturi. De asemeni de la meclon ovule la fel spuma care se scurgea de la ovul era rozie si se facea tot in sange dar tot catea pictauri. Nu inteleg de ce de la administarare de ovule imi curge sange, de asemeni de ce mi-a aparut menstra peste anticonceptionale, nu am uitata nici o pastila, si nici nu am mai luat antibiotic. Sa iau in continuare marvelonul? M-am ingrasat de 54 la 61 kg in 4 luni. este normal? cepot face? te rog sa imi rasp.

Ultima oara a fost editat de adinutza22 (2009-01-23 12:41:01)

Offline

 

#16 2009-01-23 13:10:16

andreea_andy2
Moderator
Participant la intalnirea nationala
De la: Gurile Deltei
Inregistrat: 2007-12-08
Mesaje: 10430

Re: Doctoressa, te rog, ajuta-ma cu un sfat!

Adinutza i-am lasat link doctoressei. Iti va raspunde dansa cand va intra.


Fericita mamica de Aida Maria!

Offline

 

#17 2009-01-23 13:21:51

adinutza22
Full member
Inregistrat: 2008-07-14
Mesaje: 119

Re: Doctoressa, te rog, ajuta-ma cu un sfat!

multumesc! ai idee daca este bine ca iau clorocalncin + vit.k?

Ultima oara a fost editat de adinutza22 (2009-01-23 13:24:35)

Offline

 

#18 2009-01-23 13:23:45

andreea_andy2
Moderator
Participant la intalnirea nationala
De la: Gurile Deltei
Inregistrat: 2007-12-08
Mesaje: 10430

Re: Doctoressa, te rog, ajuta-ma cu un sfat!

Eu nu as lua nimic fara recomndarea medicului.


Fericita mamica de Aida Maria!

Offline

 

#19 2009-01-23 13:26:14

adinutza22
Full member
Inregistrat: 2008-07-14
Mesaje: 119

Re: Doctoressa, te rog, ajuta-ma cu un sfat!

Eu am luat deja o lingura din acest amestec, ptr ca m-am speriat ca imi curgea cam mult:(. Ai idee ce poate fi? Mentruatie declansata de ovule? Sau eventual mentrsuatie peste pastile?

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.