homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Ecografie mofologica de sarcina-triplu test-2


#20 2009-01-07 13:14:55

lili pala
Sr. member
Inregistrat: 2007-06-17
Mesaje: 1061

Re: Ecografie mofologica de sarcina-triplu test

thanandar a scris:

Pt TT e ok si o ecografie simpla 2D sau trebuie sa fie una 4D?

Multumesc !

aceeasi intrebare.


Mami de Stefanici si Mirunica -pentru poze vizitati blogurile
http://stefanici.blogspot.com
http://emiruna.blogspot.com
59.7 kilograme afurisite! Hai inca - 3 kile !

Offline

 



#21 2009-01-07 13:39:15

lauraura
Full member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-11-10
Mesaje: 823

Re: Ecografie mofologica de sarcina-triplu test

nu are nici o treaba triplu test cu ecografia sau daca Doamne fereste sunt ceva probleme se poate face intrerupere pana max saptamana 24 , eu am facut 4d in saptamana 21,restul faceam la spital imi facea dr meu eco 2d, TT se face in saptamana 14-16 de sarcina,in schimb eu nu am facut translucenta nucala, dar din ce am citit ar fi acelasi lucru cu TT.Dar dr ce aspus cand tb facute?

Offline

 

#22 2009-01-07 13:52:02

thanandar
Full member
Inregistrat: 2008-07-23
Mesaje: 324

Re: Ecografie mofologica de sarcina-triplu test

Pai pe mine m-a chemat in sapt 13 si 2 zile sa fac prima eco morfologica de sarcina (pt trim I ). Apoi am vazut in sirul de analize pe care mi le-a dat sa le fac ca in sapt 14-16 sa fac TT.Acum eu ma gandesc daca o fi valabila eco aia facuta in sapt 13 si 2 zile sau cand oi face 14 sapt si 1 zi de ex ca sa fac TT o trebui sa fac alta ecografie , fie ea si 2D. Nu prea imi permit sa dau atatia bani. Dar daca nu oi avea alta solutie, nu am ce face.

Offline

 

#23 2009-01-07 13:59:51

rh
Hero member
Inregistrat: 2007-01-11
Mesaje: 2327

Re: Ecografie mofologica de sarcina-triplu test

lauraura a scris:

nu are nici o treaba triplu test cu ecografia sau daca Doamne fereste sunt ceva probleme se poate face intrerupere pana max saptamana 24 , eu am facut 4d in saptamana 21,restul faceam la spital imi facea dr meu eco 2d, TT se face in saptamana 14-16 de sarcina,in schimb eu nu am facut translucenta nucala, dar din ce am citit ar fi acelasi lucru cu TT.Dar dr ce aspus cand tb facute?

ba tocmai ca are treaba TT si cu echografia....rezultatele echografiei corelate cu cele de singe dau rezultatul de fapt...stiu ca atunci cind mie mi-a facut TT mi-a cerut sa ii aduc si echografia facuta in sapt 12 plus cea din 16... TT-ul mi-a fost facut parca la 16 sapt si citeva zile

Offline

 

#24 2009-01-07 14:08:48

lauraura
Full member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-11-10
Mesaje: 823

Re: Ecografie mofologica de sarcina-triplu test

nu vad de ce tb alta eco pt TT, uite ce analize am facut eu :ureaplasma , toxoplasmoza, mycroplasma,lysteria,TT, apoi in sapt 21 sau 22 Eco 4d si saptamana 36 analiza secretie pt streptococ B. in rest imi face adr eco 2d la fiecare control,eco 4d am facut ca am vrut eu, el a spus ca daca era ceva in neregula vedea si el.Multumesc lui Dumnezeu ca nu au fost prb, si ca am avut un dr super dupa parerea mea, nu toti fac ei eco ieseam si ieftin asa , daeam 50 ron l afiecare consult + eco de fapt in asta consta consultul, nu m-a pus niciodata pe masa sa ma controleze cu mana, decat at cand  a tb sa nasc.De multe ori nici nu apucam sa ii dau banii


mi-am adus aminte ,off am imbatranit, ai dreptate Rh, cand a facut TT a facut eco 2d si poza a atasat-o la analiza ,SCZ asta e am uitat :k?ra:  buga

Ultima oara a fost editat de lauraura (2009-01-07 14:12:43)

Offline

 

 Publicitate


loading...

#25 2009-01-08 10:26:14

thanandar
Full member
Inregistrat: 2008-07-23
Mesaje: 324

Re: Ecografie mofologica de sarcina-triplu test

Fetelor, spuneti-mi si mie unde se face TRIPLU TEST CU INTERPRETARE PRISCA mai ieftin ca m-au naucit analizele astea cu banii?

Va multumesc !

Offline

 

#26 2009-01-08 10:45:26

lauraura
Full member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-11-10
Mesaje: 823

Re: Ecografie mofologica de sarcina-triplu test

thanandar a scris:

Fetelor, spuneti-mi si mie unde se face TRIPLU TEST CU INTERPRETARE PRISCA mai ieftin ca m-au naucit analizele astea cu banii?

Va multumesc !

daca esti din bucuresti la medlife 90 ron

Offline

 

#27 2010-04-16 11:06:02

raiamica
New member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-11-22
Mesaje: 13

Re: Ecografie mofologica de sarcina-triplu test

fetelor, am si eu o intrebare. la ecografie se spun 6 saptamani de sarcina. si eu nu am intrebat daca de sarcina gestationala sau cealalta. adica 6 saptamani de la conceptie sau de la ultima menstruatie??? ce fel de saptamani sunt cele prezentate la eco? eu sunt in ceata cu calculele astea ale doctorilor. rotfl  va multumesc

Offline

 

#28 2010-04-16 15:51:33

adinagrig
Insomniac member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-06-05
Mesaje: 8701

Re: Ecografie mofologica de sarcina-triplu test

se numara saptamanile de la ultima menstruatie, pt ca , nu poti stii cu exactitate cand ai ovulat...si ecografele sunt tot asa setate, de fiecare data cand o sa mergi la eco te va intreba , data ultimei menstruatii si la aia raporteaza tot,....


9 ani de copilarie ....

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.