homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Sarcina dupa 40ani?-3


#39 2009-02-24 11:41:21

Juli
Hero member
Inregistrat: 2008-07-03
Mesaje: 2472

Re: Sarcina dupa 40ani?

Cam asa e,
Am inteles ca dublu/triplu test este orientativ si da o probabilitate.
Cea mai sigura este amiocenteza (cred ca asa se scrie), dar am inteles ca exista risc de avort dupa (spunea Vladareanu la televizor acum cateva saptamani).
Se pare ca organismul nostru nu mai este ca al mamelor, bunicilor, nu mai suntem rezistente si probabil de aceea riscul este mai mare la 40 de ani.

Dar acum cel mai bine te indruma un medic si cu Dumnezeu inainte.


Are mama un baiat tare frumusel - Razvan Andrei

Offline

 



#40 2009-07-02 22:32:16

ana1968
New member
Inregistrat: 2009-01-10
Mesaje: 6

Re: Sarcina dupa 40ani?

Am revenit din nou, in aceeasi situatie in care eram in 10.01.2009 cand am deschis acest subiect grater .
Din fericire in aprilie am ramas din nou insarcinata,  am urmarit sarcina la ecograf saptamanal, in sapt. a 7-a am vazut inimioara batand, si la 8 sapt. la ecograf am prmit cumplita veste - sarcina oprita in evolutie.grater
Se pare ca organismul meu la cei 41 de ani impliniti nu mai face fata, si mai e si problema ca nici psihic nu ma mai simt in stare, si vreau ca fetita mea sa aiba o mama cat de cat sanatoasa atat fizic cat si psihic.
Medicul ma incurajeaza ca la peste 40 ani sa am in 6luni doua sarcini fara nici un tratament, e ceva foarte rar, si ca sigur o sa reusesc, dar din pacate simt ca nu mia pot asa ca renunt.

Va doresc numai bine !

Ana

Offline

 

#41 2009-07-03 10:07:55

passenger
Addicted member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-10-16
Mesaje: 14356

Re: Sarcina dupa 40ani?

Ana, stiu fete de 20 care au ramas insarcinate greu, dupa 2-3 ani de zile, medicul tau a avut dreptate. E pacat sa renunti, inca esti tanara..

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.