homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Klebsiella


#1 2009-01-13 21:55:08

zambet
New member
Inregistrat: 2007-01-26
Mesaje: 70

Klebsiella

Buna seara! as avea si eu o problema care nu stiu cum sa o rezolv. anul trecut mi-a iesit de 2 ori in urocultura klebsiella si am luat tratament f mult. acum, ultimadata, am luat o luna de zile zinat. am facut de 3 zile urocultura din nou si in sfarsit ( de un an de zile) am iesit bine , STERIL. Problema este ca de fiecare data de cate ori mi-au iesit analizele prost nu s-a gasit cauza desi am facut mai multe categorii de analize. Acum sunt bine dar doctorul m-a certat ca nu beau suficiente lichie (densitatea mi-a iesit 1025 ) si ca este posibil sa reapara infectia. cate lichide trebuie sa beau ca sa nu imi reapara infectia din nou ?  care e nivelul densitatii normale?

si as mai avea o intrebare...la mine klebsiella se manifesta prin : trebuia sa merg foarte des la baie pentru ca nu puteam tine urina, ma durea ingrozitor si am avut cateva dati cand am facut chiar cu sange. am ajuns sa nu imi mai doresc nici sa am relatii sexuale cu prietenul meu din cauza aceasta. in 29 dec, simtindu-ma mai bine, am avut totusi contact sexual neprotejat si a doua zi m-am simtit ingrozitor, ma dureau ovarele, am inceput sa merg iarasi f des la baie chiar din 10 in 10 minute , am avut urina iarasi cu sange si am luat 2 tablete de biseptrim ( cu biseptrim am facut tratament inainte de zinat 3 sapt) a 3-a zi n am mai avut nimic si de atunci nu am mai avut nimic. nu pot sa inteleg ce s-a intamplat. imi poate explica cineva ?

Ultima oara a fost editat de zambet (2009-01-13 21:55:35)

Offline

 



#2 2009-01-13 22:12:10

zambet
New member
Inregistrat: 2007-01-26
Mesaje: 70

Re: Klebsiella

de cand am problemele d-na doctor m-a invatat asa : sa beau minim 2 litri de apa pe zi, sa ma spal inainte si dupa fiecare contact sexual si sa urinez la fel dupa fiecare contact sexual. am incercat sa le urmez. De aceea ma intreb ce am patit atunci . Mercic de raspunsuri.
de asemenea ma mai intreb un lucru : nu i s-au cerut pritenului meu sa faca analize si el pentru ca se presupune k klebsiella numai la femei este gasita si ca el nu mi-ar fi putut-o da ..dar atunci de ce ma influenteaza cand am contact sexual ?

Ultima oara a fost editat de zambet (2009-01-13 22:13:57)

Offline

 

#3 2009-01-13 22:21:39

zambet
New member
Inregistrat: 2007-01-26
Mesaje: 70

Re: Klebsiella

acum am inteles .multumesc mult.

Offline

 

#4 2009-03-31 22:16:28

Scarletgirl
New member
Inregistrat: 2009-01-07
Mesaje: 86

Re: Klebsiella

hi! daca am kebsiella in tractul urinar e neaparat sa am si vaginal? daca da, tratamentul ma va ajuta pentru amandoua?

Offline

 

#5 2009-03-31 22:28:30

pc_cutsa
Sr. member
Inregistrat: 2009-03-30
Mesaje: 1126

Re: Klebsiella

Poate cineva dezvolta acest subiect despre "kebsiella" ?
Eu una nu am mai auzit pana acum big_smile .. si m-ar interesa .

Multumesc puss


Iubirile neconsumate nu se uita niciodata...

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2009-03-31 23:33:16

lady in black
Insomniac member
Inregistrat: 2007-11-28
Mesaje: 8277

Re: Klebsiella

uite aici mai multe informatii:
"Klebsiella este un gen bacterian constituit din bacili gram negativi din familia enterobacteriaceelor. Se izoleaza de obicei in materiile fecale ale omului si animalelor. Patogenitatea sa se manifesta la nivelul aparatului respirator, digestiv si genito-urinar. "
http://forum.anticonceptionale.ro/viewt … 78#p421678
http://forum.anticonceptionale.ro/t1916 … iella.html

scarletgirl, nu inseamna ca daca ai in tractul urinar ai si in secretie

Offline

 

#7 2009-04-01 17:02:01

pc_cutsa
Sr. member
Inregistrat: 2009-03-30
Mesaje: 1126

Re: Klebsiella

Niciodata nu am vazut in analizele uroculturii ca este precizata aceasta "bacterie/infectie" .. ar trebuii sa precizam cand facem urocultura ca este si pt "klebsiella" ? ..


Iubirile neconsumate nu se uita niciodata...

Offline

 

#8 2009-04-01 17:03:47

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: Klebsiella

nu, daca o ai apare la urocultura
dar numai 5% din infectiile urinare sunt produse de klebsiella, pe cand e-coli provoaca 90%...

Offline

 

#9 2009-04-13 12:13:27

viez
New member
Inregistrat: 2007-03-05
Mesaje: 28

Re: Klebsiella

deci klebsiella nu este transmisibila sexual? barbatii nu o transmit?

Offline

 

#10 2009-09-18 12:43:43

D. Loredana
Hero member
De la: Timişoara
Inregistrat: 2008-09-24
Mesaje: 3163
Site

Re: Klebsiella

zambet a scris:

Buna seara! as avea si eu o problema care nu stiu cum sa o rezolv. anul trecut mi-a iesit de 2 ori in urocultura klebsiella si am luat tratament f mult. acum, ultimadata, am luat o luna de zile zinat. am facut de 3 zile urocultura din nou si in sfarsit ( de un an de zile) am iesit bine , STERIL. Problema este ca de fiecare data de cate ori mi-au iesit analizele prost nu s-a gasit cauza desi am facut mai multe categorii de analize. Acum sunt bine dar doctorul m-a certat ca nu beau suficiente lichie (densitatea mi-a iesit 1025 ) si ca este posibil sa reapara infectia. cate lichide trebuie sa beau ca sa nu imi reapara infectia din nou ?  care e nivelul densitatii normale?

Valoarea normală a densităţii urinii este 1015-1025 ! Dacă densitatea creşte peste 1025 atunci sunt probleme !


mornincoffee
“Singurul tiran pe care îl voi urma este vocea calmă, blândă din mine.” (Mahatma Gandhi)

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.