homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Va rog sa ma ajutati !


#1 2009-01-20 05:48:15

Pavelino
Membru
Inregistrat: 2009-01-20
Mesaje: 4

va rog sa ma ajutati !

am facut-o cu prietena mea  neprotejatzi(asta s-a intamplat joi)...de ejaculat,n-am ejaculat in ea  , ei i-a fost frica sa nu ramana si a 2-a zii am fost la farmacie si am luat "pastila de a 2-a zii (escapelle care scria pe prospect ca se i-a in maxim 72 de ore ) "..a luat-o seara pastila ...( vineri seara a luat pastila ) . Luni trebuia sa-i vina,dar nu i-a venit Cm. Va rog sa-mi spuneti care este riscul k prietena mea sa fie insarcinata ? ea tot zice ca daca e sa-i vina ciclul acum...nu are cum sa ramana este adevarat ? ar trebuii sa intre in panica daca nu-i vine la data care trebuia (a fost prima data pt ea) ? se poate sa-i afecteze ciclul  si asta ...ca a fost prima data pt ea ? testul de sarcina dupa cate zile se poate face ?                  va multumesc

Offline

 

#2 2009-01-20 05:57:18

Loveable
Diamond member
Participant la intalnirea nationala
Inregistrat: 2008-02-12
Mesaje: 51293

Re: va rog sa ma ajutati !

un test de sarcina poate face peste 7 zile dcaca nu ii vine pana atunci.
dar o sa-i vina. asta e unul din efectele adverse ale pastilei de a doua zi. deregleaza ciclul menstrual.
nu aveti de ce sa va faceti probleme, insa trebuie sa va  ganditi pe viitor la o metoda contraceptiva.. prezervativ, anticonceptionale, etc.
si ai grija ca nu e voie sa iei pastila de a 2-a zi decat maxiiim de 2 ori pe an (si nici aia nu e foarte sanatos). e o bomba de hormoni. asa ca sa aveti grija sa nu se mai repete, mai bine va ganditi la o metoda contraceptiva de acum incolo.

Ultima oara a fost editat de Loveable (2009-01-20 05:57:35)


hjarta

Offline

 

#3 2009-01-20 10:28:12

blueeyes
Platinum member
De la: BearLand
Inregistrat: 2006-11-30
Mesaje: 15319

Re: va rog sa ma ajutati !

Si mai ales ca nu a fost in perioada fertila (daca zici ca luni trebuia sa-i vina)... Vad ca la generatiile mai tinere nu se aplica zicala "Fac ce vreau dar fac cu cap"... neutral


patfierbinte      sjuk     
mamica de Davidut si Anna-baba hjarta hjarta hjarta

Offline

 

#4 2009-01-20 16:36:58

Pavelino
Membru
Inregistrat: 2009-01-20
Mesaje: 4

Re: va rog sa ma ajutati !

"Si mai ales ca nu a fost in perioada fertila "... trebuie sa-i vina de ieri ...dar nici azi nu i-a venit. Sa fie oare de la pastile ?

Offline

 

#5 2009-01-20 17:05:40

dea_di
Platinum member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-01-16
Mesaje: 18682

Re: va rog sa ma ajutati !

e posibil ca pastila sa-i fi dereglat ciclul....daca nici nu ai ejaculat in ea, nici nu era in perioada fertila si a mai luat si escapelle....eu zic ca nu a ramas! mai asteptati si daca ii intarzie 7 zile ciclul poate face un test de sarcina.....si aveti grija pe viitor! nu e de joaca! folositi o metoda contraceptiva sigura (prezervativ sau anticonceptionale)!


"Nu stii, ca numa-n lacuri cu noroi in fund cresc nuferi?"

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2009-01-20 17:12:49

LadyRaven
Full member
De la: Cluj Napoca
Inregistrat: 2008-04-18
Mesaje: 112

Re: va rog sa ma ajutati !

exista sanse mari ca din cauza pastilelor sa ii intarzie ciclul,e normal fiind tratament hormonal.eu zic ca nu e cazul sa va faceti griji,avand in vedere ca nu ai ejaculat si (teoretic) nu e in perioada fertila.daca ii intarzie mai mult de 7 zile,faceti un test de sarcina ca sa fiti siguri,dar nu cred ca e cazul wink plus de asta sa nu se mai streseze,ca stresul face si el rau si poate intarzia aparitia cm
aveti grija data viitoare ce faceti wink
subscriu ce a spus dea_di,contraceptia de urgenta nu poate tine locul unei contraceptii normale.sunt atatea posibilitati,alegeti una si tineti-va de ea!

Ultima oara a fost editat de LadyRaven (2009-01-20 17:14:07)


free spirit... puss bebe

Offline

 

#7 2009-01-24 01:00:04

Pavelino
Membru
Inregistrat: 2009-01-20
Mesaje: 4

Re: va rog sa ma ajutati !

Va multumesc pt sfaturi ...sper sa fie totul bine

Offline

 

#8 2009-01-24 05:03:59

Loveable
Diamond member
Participant la intalnirea nationala
Inregistrat: 2008-02-12
Mesaje: 51293

Re: va rog sa ma ajutati !

cu placere. o sa fie ok. adar ganditi-va serios la o metoda de contraceptie.


hjarta

Offline

 

#9 2009-01-30 21:22:55

LadyRaven
Full member
De la: Cluj Napoca
Inregistrat: 2008-04-18
Mesaje: 112

Re: va rog sa ma ajutati !

cu placere pavelino,speram k ti-am fost de ajutor.ganditi-va bine la cum sa va protejati pe viitor,sa evitati problemele de genu wink


free spirit... puss bebe

Offline

 

 Acum


   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.