homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Anticonceptionalele si menstuatia-11


#191 2010-05-04 19:56:55

Georgy_ana
Membru
Inregistrat: 2010-05-02
Mesaje: 4

Re: Anticonceptionalele si menstuatia

mai am o intrebare big_smile ...dupa ce mi se termina si vreau sa fac  sexinpat trebuie sa ma protejez chiar daca iau anti?

Offline

 



#192 2010-05-04 21:03:27

andreea_andy2
Moderator
Participant la intalnirea nationala
De la: Gurile Deltei
Inregistrat: 2007-12-08
Mesaje: 10430

Re: Anticonceptionalele si menstuatia

Daca iei corect pastilele, poti sa faci sex fara probleme.


Fericita mamica de Aida Maria!

Offline

 

#193 2010-05-05 20:09:15

shtelutza
New member
Inregistrat: 2007-09-27
Mesaje: 41

Re: Anticonceptionalele si menstuatia

buna.problema mea e urmatoarea:iau anticonceptionale,nu am uitat niciuna luna ce a trecut,poate doar o data am luat pastila dupa vreo 10 ore fata de ora la care trebuia sa o iau normal,dar in rest toate bune si frumoase.pana cand mi'a venit menstruatia..mi'a venit duminica,dar este mai redusa cantitativ decat de obicei,si variaza la culoare,ba e mai maro,ba e mai rosiatica...inca imi mai vine si acum(miercuri).imi este frica,mai ales ca am tot citit despre ciclul peste sarcina.se poate sa fie o sarcina?sau poate fi si din cauza stresului,pentru ca am fost destul de stresata si de prinsa in destul de multe chestii in ultima perioada.voi ce spuneti?

Offline

 

#194 2010-05-05 20:16:16

andreea_andy2
Moderator
Participant la intalnirea nationala
De la: Gurile Deltei
Inregistrat: 2007-12-08
Mesaje: 10430

Re: Anticonceptionalele si menstuatia

Daca ai luat corect pastilele nu ai de ce sa iti pui problema unei sarcini. Pastila luat cu 10 ore intarziere nu pune probleme. In timpul administrarii de anticonceptionale menstra isi poate modifica culoarea si cantitatea. Nu ai de ce sa iti faci griji.


Fericita mamica de Aida Maria!

Offline

 

#195 2010-05-24 00:17:34

crazy_diddy88
New member
Inregistrat: 2008-07-02
Mesaje: 17

Re: Anticonceptionalele si menstuatia

am o problema si nu stiu ce sa fac sad ! am luat pastilute 1 an jumate dar le-am lasat, apoi in prima luna mi-a intarziat cu fix 2 sapt, iar acum la a 2-a luna dupa ce le-am lasat am aproape 3 sapt si nimic. eu dau vina pe o dereglare hormonala. dar poti sa ai asa ceva dupa ce ai luat ac? sau sa fie vb  de altceva? mi-e teama sa ma duc la doctor sad

Offline

 

 Publicitate


loading...

#196 2010-05-24 08:40:04

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: Anticonceptionalele si menstuatia

crazy_diddy88 a scris:

am o problema si nu stiu ce sa fac sad ! am luat pastilute 1 an jumate dar le-am lasat, apoi in prima luna mi-a intarziat cu fix 2 sapt, iar acum la a 2-a luna dupa ce le-am lasat am aproape 3 sapt si nimic. eu dau vina pe o dereglare hormonala. dar poti sa ai asa ceva dupa ce ai luat ac? sau sa fie vb  de altceva? mi-e teama sa ma duc la doctor sad

discuta e mai lunga decit atit.
ar fi interesant de stiut cum era ciclul tau inainte de anticonceptionale precum si daca exista vreun risc sa fii gravida
nu inteleg de ce sa iti fie teama sa mergi la medic ca doar nu iti ia nimeni capul


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#197 2010-05-24 23:47:57

crazy_diddy88
New member
Inregistrat: 2008-07-02
Mesaje: 17

Re: Anticonceptionalele si menstuatia

nu am fost niciodata ceas, tocmai din acest motiv m-am dus la doctor, ca sa ma reglez, apoi m-am hotarat sa le i-au in continuare pt ca am o relatie stabila si m-am gandit ca e mai bine asa. am renuntat la ele pt ca m-am ingrasat foarte tare. iar de risc.....ce sa zic....nu s-a folosit prezervativul de la bun inceput, recunosc...la inceput fara, abia aproape de punctul culminant era pus...

Offline

 

#198 2010-05-25 21:03:32

d_e_e_a
Hero member
Inregistrat: 2010-01-15
Mesaje: 2671

Re: Anticonceptionalele si menstuatia

Buna! Este prima luna cand iau Karissa. Inainte de ele am luat 3 luni Microgynon. Sunt protejata de la prima pastiluta de Karissa?


Alege un ideal cat mai inalt si nu te opri dupa ce l-ai realizat!

Offline

 

#199 2010-05-26 09:14:53

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: Anticonceptionalele si menstuatia

daca ai inceput karissa fie din prima zi de menstra, fie dupa 7 zile de pauza de la ultima pastila de Microgynon, da, esti protejata


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#200 2010-06-16 18:56:31

ana-mariaa
New member
Inregistrat: 2008-11-15
Mesaje: 23

Re: Anticonceptionalele si menstuatia

buna ziua...am o intrebare...eu iau in prezent tri-regol, sunt anticonceptionale tri-fazice , cu concentratii diferite de hormoni...si sunt doar 21 pastile pe un blister. In a 4-a zi de pauza imi vine ciclu in mod normal , iar luna asta as vrea sa nu imi mai vina ciclu daca se poate....as putea sa nu mai fac pauza aceea de 7 zile si sa continui sa iau un alt blister? va rog mult sa ma lamuriti cat mai repede...multumesc anticipat!

Offline

 

#201 2010-06-17 20:43:47

eroos
Membru
Inregistrat: 2010-06-17
Mesaje: 1

Re: Anticonceptionalele si menstuatia

salutuare tuturor,
iau antinconeptionale karissa de 3 ani fara intrerupere.Nu am avut probleme pana acum,a fost in regula.Am decis insa sa fac o pauza,am avut ciclu normal si nu le-am mai luat dupa cele 7 zile.Dar ciclu nu mi-a mai venit in urmatoarea luna,am o intarziere de 4 saptamani,sensibilitate mare la nivelul sanilor,dureri menstruale,oboseala.In tot acest timp am avut contatce cu prezervativ.Am facut 3 teste de sarcina si sunt negative.Ciclul meu a fost dintotdeauna regulat.Din pacate nu am cum sa ajung la doctor in urmatoarele 2 saptamani.
A mai avut cineva simptome asemanatoare dupa intreruperea tratamentului cu karissa?Poate fi prea bine vorba de o dereglare hormonala insa ma sperie simpotomele de sarcina si ma gandesc sa nu se fi fisurat prezerv sau alte cele.
Va multumesc mult pt raspuns,

Offline

 

#202 2010-06-17 21:36:15

AyraBlack
Sr. member
Inregistrat: 2008-08-29
Mesaje: 1068

Re: Anticonceptionalele si menstuatia

Problema e ca mereu cand intrerupi AC se poate intampla sa iti intarzie - o perioada mai lunga sau mai scurta de timp - depinde de organismul fiecaruia.

Chiar daca ai avut menstruatie regulata inainte se poate sa iti intarzie. Cunosc cazuri si de 2 luni intarziere ... daca nu iti vine in urmatoarele 2-3 saptamani, incearca sa mergi la doctor.

Daca ai avut contactele sexuale protejate, asa cum ai zis, poti exclude linistita o sarcina.

Multa sanatate!

Offline

 

#203 2010-06-18 01:09:23

MoonFairy
New member
Inregistrat: 2010-01-04
Mesaje: 11

Re: Anticonceptionalele si menstuatia

am luat yasmin timp de 2 ani fara pauza de nici macar o luna...acum ceva vreme le-am intrerupt. In prima luna mi-a venit cu o intarziere de 2 saptamani, a fost mai putin decat de obicei...mult mai putin...test de sarcina am facut luna trecuta, a iesit negativ deci nu cred ca a fost vorba de ciclu peste sarcina...luna asta...mi-a intaziat din nou...adica trebuia sa imi vina in 14 si inca nimic...e normal ca si lunile urmatoare sa intarzie datorita faptului ca am luat antibebe?

Offline

 

#204 2010-06-18 10:20:30

andreea_andy2
Moderator
Participant la intalnirea nationala
De la: Gurile Deltei
Inregistrat: 2007-12-08
Mesaje: 10430

Re: Anticonceptionalele si menstuatia

Daca inainte de contraceptive ai avut ciclul neregulat, asa va fi si acum. Iar daca a fost regulat inainte, acum e posibil sa fie doar o dereglare a organismului din cauza intreruperii lor.


Fericita mamica de Aida Maria!

Offline

 

#205 2010-06-19 16:19:04

ana-mariaa
New member
Inregistrat: 2008-11-15
Mesaje: 23

Re: Anticonceptionalele si menstuatia

buna ziua...am o intrebare...eu iau in prezent tri-regol, sunt anticonceptionale tri-fazice , cu concentratii diferite de hormoni...si sunt doar 21 pastile pe un blister. In a 4-a zi de pauza imi vine ciclu in mod normal , iar luna asta as vrea sa nu imi mai vina ciclu daca se poate....as putea sa nu mai fac pauza aceea de 7 zile si sa continui sa iau un alt blister? va rog mult sa ma lamuriti cat mai repede...multumesc anticipat!

Offline

 

#206 2010-06-20 08:56:54

persifona
Vizitator

Re: Anticonceptionalele si menstuatia

Teoretic poti, acum depinde daca o sa ai noroc si intr-adevar sa nu vina. Teoretic nu prea functioneaza, practic, din experienta mea cu trifazicele, la mine a mers de fiecare data. Incepe un nou blister sau poti lua in continuare doar din ultimele pastile, cele de le iei inainte de pauza si mai departe.. sper sa ai bafta si intr-adevar sa nu vina smile

 

#207 2010-06-23 13:45:10

Biusa
New member
Inregistrat: 2009-11-20
Mesaje: 23

Re: Anticonceptionalele si menstuatia

Salut fetelor am si eu o mica prblema pe data de 30 iulie ma duc la mare si in 1 august trebuie sa imi vina menstruatia si as vrea sa stiu daca nu sunt ceva pastile care intarzie mentruatia sau altceva.Astept raspuns mc

Offline

 

#208 2010-06-23 14:01:13

andreea_andy2
Moderator
Participant la intalnirea nationala
De la: Gurile Deltei
Inregistrat: 2007-12-08
Mesaje: 10430

Re: Anticonceptionalele si menstuatia

Din pacate nu sunt astfel de pastile. De ce nu folosesti OB-uri?


Fericita mamica de Aida Maria!

Offline

 

#209 2010-06-23 14:55:57

Biusa
New member
Inregistrat: 2009-11-20
Mesaje: 23

Re: Anticonceptionalele si menstuatia

pt ca nu le suprot:( eu asa am auzit ca este ceva:| api niki nu mai stiu ce sa zik:|

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.