homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Logest si antibiotice


#1 2009-01-26 19:30:57

Corbicula
New member
Inregistrat: 2007-04-26
Mesaje: 7

logest si antibiotice

VA ROG AM SI EU O INTREBARE URGENTA!!!!Am si eu o intrebare, iau logest de cateva luni, am luat tratament cu antibiotice 10 zile, stiu ca trebuia sa folosesc o metoda suplimetare de protectie 7 zile dupa terminarea tratamentului. Am avut contact cu prezervativ dar nu sunt sigura ca a fost tocami eficient....ca sa fiu sigura sa nu va aparea o posibila sarcina pot lua si pastila de urgenta...chiar dc iau Logest? contactul a avut loc in a trei zi din cele 7 zile in care trebuia sa folosesc o metoda de bariera.... mentionez ca folia se va termina inaintea terminarii celor 7 zile cand am nevoie de metoda suplimentara de protectie...si voi continua tratamentul cu logest fara sa fac pauza normala dupa fiecare 21 de drajeuri deci menstruatia imi va veni in cele 7 zile de pauza de dupa cele 21 de zile ale noii folii....

intrebarea mea esta dc pot lua contraceptie de urgenta ca sa fiu sigura ca nu poate aparea o sarcina...... am nevoie de un raspuns urgent pana nu trec prea multe ore ca sa mai pot lua pastilele de urgenta. MULTUMESC MULT DE TOT

Offline

 



#2 2009-01-26 19:52:34

Khristall
Insomniac member
De la: Casuta noastra
Inregistrat: 2007-10-08
Mesaje: 9783

Re: logest si antibiotice

s`a rupt prezervativul? nu lua postinor degeaba, si nu fi paranoica ca prezervativul este sigur daca e folosit cum trebuie!


Mamica de strumfulet... bebe 19 iulie 2013 hjarta

Offline

 

#3 2009-01-26 20:55:54

Corbicula
New member
Inregistrat: 2007-04-26
Mesaje: 7

Re: logest si antibiotice

draga Danae multumesc pentru raspuns.....stiu e un pic exagerat...dar ma gandesc dc e cazul sa iau masuri acum decat mai tarziu......cand masurile sunt mult mai grave si mai durereoase.....nu nu s-a rupt prezervativul, dar dupa ce totul s-a terminat si am indepartat prezervativul am constatat ca era si o oarecare cantitate de  sperma ce atarna din el si era si o oarecare cantitate in zona periferica vaginului....incat nu pot fi sigura ca nu era si in vagin....oricum ideea e ca mi-am facut imediat spalaturi vaginale....nu stiu dc asta ajuta...dar am facut si asta....nu mi s-a parut ca era ceva prezent in apa care a iesit din vagin.....asa ca nu stiu ce sa zic....e posibila sa fie daor paranoia mea....prietenul meu zice ca nu ma de ce sa ma ingrijorez....dar eu ma gandeam totusi...poate pot sa mai intervin cumva....ca sa nu am surprize neplacute.... voi ce parere aveti?

Offline

 

#4 2009-01-26 21:34:59

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: logest si antibiotice

hai sa o luam metodic...
1 esti sigura ca sperma era pe prezervativ si nu secretie vaginala?
2. ce antibiotic ai luat?


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#5 2009-01-26 21:49:28

Corbicula
New member
Inregistrat: 2007-04-26
Mesaje: 7

Re: logest si antibiotice

Am luat Doxiciclina 10 zile o pastila dimineata si un aseara, la cultura secretie din din col aveam Chlamydia, vineri 23 a fost prima zi din cele 7 zile dupa tratament cand trebuie sa folosesc metode suplimentare, folia de Logest se termina in seara asta pe 26.01, iar conform prospectului ar trebui sa incep o noua folie de maine incontinuare fara sa fac pauza de 7 zile in care sa apara singerarea.....

da sunt sigura ca era sperma si nu secretii....dar prietenul meu zica ca el a vazut mai bine situatia decat mine si ca ma panichez degeaba......dar na....dupa aprerea barbatilor....nimic nu e prea grav...mai ales dc nu li se intampla direct lor .......

contactul sexual a avut lo aseara pe data de 25.01.....imediat am facut si spaltura....nu parea sa fie nimic in interior.....

asa incat nu stiu ce sa fac sa iau pastile suplimetare sau nu...mai ales ca intentionez sa iau o noua folie completa

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2009-01-26 22:16:01

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: logest si antibiotice

inteleg ca ieri a avut loc contactul asupra caruia ai indoieli...
despre doxicilina nu se stie sigur nici ca ar scadea nici ca nu ar scadea efectul contraceptivelor orale combinate....cum nici nu s-a rupt prezervativul....
pe de alta parte, zici corect, cind e pielea ta in joc mai bine sufli si in iaurt
dupa opinia mea nu e nevoie de contraceptiv de urgenta...insa, daca linistea ta sufleteasca are nevoie de administrarea contraceptiei de urgenta, ia-o...ia Escapelle, e o singura pastila, face fix ce face Postinor in 2....ia-o insa doar daca simti ca nu esit tu impacata altfel


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#7 2009-01-26 22:37:53

Corbicula
New member
Inregistrat: 2007-04-26
Mesaje: 7

Re: logest si antibiotice

iar cu Logest-ul ce fac? continui administrarea ca si cum nimic nu s-ar fi intamplat? si urmez schema normala si astept sa apara singerasea......nu ar fi prea mult si logest si o pastila de urgenta? mai ales ca de maine dimineata ar fi deja peste 36 de ore..... mai ar avea vre un efect? mai ales de tulburare hormonala avand in vedera ca ar trebuii sa continui tratamentul

Offline

 

#8 2009-01-26 22:44:30

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: logest si antibiotice

logestul il iei normal, asa cum ti-ai propus...
ce daca sunt peste 36 ore...contraceptia de urgenta se poate administra in 72 ore de la contactul cu risc, deci da, evident ca ar avea efect
cu tulburarea hormonala nu iti bate capul...nu ar fi vreo tragedie si e oricum remediabila, chiar daca se produce....
eu ti-am spus cu toata responsabilitatea ca poti sa iei....am mai spus, tot cu toata responsabilitatea ca eu cred ca nu e nevoie...daca te-ar fi pus in pericol faptul ca iei, te-as fi avertizat, tot cu toata responsabilitatea...decizia e insa la tine, si si asta ti-am spus


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#9 2009-01-26 22:52:07

Corbicula
New member
Inregistrat: 2007-04-26
Mesaje: 7

Re: logest si antibiotice

Multumesc mult pentru lamuriri!! Am sa ma gandesc bine inainte, dar mai m-am calmat.
Multumesc! O seara placuta!

Offline

 

#10 2009-01-26 23:28:51

Corbicula
New member
Inregistrat: 2007-04-26
Mesaje: 7

Re: logest si antibiotice

O Ultima Intreabre! Promit!
Daca Iau Escapelle In A 4 Zi Din Cele  7 De Dupa Tratament, La Cate Zile Ar Trebui Sa Nu Mai Existe Riscul De A Ramne Insarcinata? Adica In A Cata Zi Va Fia Activ Logestu-l? Trebuie Sa Am Grija Pana La Sfarsitul Blisterului Pe Care Il Voi Incepe Maine Si Pana La Aparitia Sangerarii? Sau La Sfarsitul Celor 7 Zile De Dupa Antibiotice (chiar Dc Am Luat Escapelle In A 4 Zi)nu Va Mai Fi Nevoie Sa Folosesc O Metoda Aditionala? Cam Peste Cate Zile Voi Fi In Siguranta? Multumesc Si Scuze Pentru Insistenta!

Offline

 

#11 2009-01-27 09:56:36

andreea_andy2
Moderator
Participant la intalnirea nationala
De la: Gurile Deltei
Inregistrat: 2007-12-08
Mesaje: 10430

Re: logest si antibiotice

Vei fi protejata dupa sapte zile de logest administrate corect.


Fericita mamica de Aida Maria!

Offline

 

#12 2013-08-16 20:34:37

ayemi
New member
Inregistrat: 2013-07-31
Mesaje: 14

Re: logest si antibiotice

Buna ziua! As avea si eu o intrebare urgenta si anume triferment si dicarbocalm interactioneaza cu anticonceptionalul logest, adica ii anuleaza efectul, sau totul este in regula!!

Offline

 

#13 2013-08-16 20:37:50

yoyolina
Moderator
Inregistrat: 2007-09-04
Mesaje: 18077

Re: logest si antibiotice

nu interactioneaza


daca vrei sa mori sanatos, trebuie sa mori de foame.

Offline

 

#14 2013-08-16 20:51:40

ayemi
New member
Inregistrat: 2013-07-31
Mesaje: 14

Re: logest si antibiotice

Multumesc frumos pentru raspunsul rapid m-a ajutat foarte mult!!

Offline

 

#15 2013-08-16 20:54:51

yoyolina
Moderator
Inregistrat: 2007-09-04
Mesaje: 18077

Re: logest si antibiotice

n-ai pt. ce smile

banuiesc ca ai o indigestie; vezi ca daca vomiti in primele 4 ore de cand ai luat pastila sau ai mai mult de 4 scaune apoase, se impune protectie suplimentara pana inghiti 7 pastile in zile consecutive.


daca vrei sa mori sanatos, trebuie sa mori de foame.

Offline

 

#16 2013-08-17 16:46:17

deem
New member
Inregistrat: 2012-05-03
Mesaje: 21

Re: logest si antibiotice

Buna ziua smile iau si eu Logest . In ultima saptamana din folia trecuta am avut scaune apoase vreo 2 zile.. Insa dupa terminarea foliei nu am continuat cu urmatoarea.Am facut pauza de 7 zile si acum am inceput-o pe urmatoarea. Intrebarea mea este daca trebuie sa astept 7 zile pana revine protectia sau trebuie sa astept mai mult pt siguranta ? Multumesc smile

Offline

 

#17 2013-08-17 16:48:46

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: logest si antibiotice

7 zile sunt suficiente

Offline

 

#18 2013-08-17 16:50:07

deem
New member
Inregistrat: 2012-05-03
Mesaje: 21

Re: logest si antibiotice

Multumesc mult de tot pt raspuns puss

Offline

 

#19 2014-12-12 13:31:05

camp cu flori
New member
Inregistrat: 2009-09-30
Mesaje: 6

Re: logest si antibiotice

Bună ziua! urmez un tratament (?n urma unui implant dentar) cu Sumamed (azitromicină). De asemenea iau și Logest. Tratamentul cu antibiotic se sf?rșește astăzi (vineri), iar folia de Logest se va termina marți. Nu știu cum să procedez, aș prefera sa nu ?ncep un nou blister de Logest fără pauză (?n ultimele luni am avut dureri de s?ni ?nainte de menstruație și un flux foarte scăzut, motiv pentru care ?n luna ianuarie voi face niște analize ?n acest sens și nu aș vrea să ?mi complic și mai tare situația prin a renunța la pauza dintre blistere). Dacă fac pauză ?ntre blistere, trebuie să folosesc protecție suplimentară și ?n perioada de pauză și ?n primele 7 zile din următorul blister?
Vă mulțumesc anticipat pentru răspuns!

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.