homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Ingrijirea plantelor-3


#39 2009-04-03 12:20:44

Juli
Hero member
Inregistrat: 2008-07-03
Mesaje: 2472

Re: Ingrijirea plantelor

Ma ajutati si pe mine cu un sfat?
Pe o floare din ghiveci a aparut pe frunze si flori praf ca o matreata, culoare alb-galnena putin. Cand pun mana e lipicios.
Problema e ca mi-a invadat toata floarea si pe cele invecinate.
Ce poate fi? Si cum sa tratez?

Multumesc,


Are mama un baiat tare frumusel - Razvan Andrei

Offline

 



#40 2009-04-03 13:27:24

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: Ingrijirea plantelor

of, sunt destul de nasoli puricii aia.

daca e o planta rezistenta (gen cercelus, sporul casei, garofita), poti sa ii tai ramurelele si sa ii lasi doar ramurile principale. dar e riscanta operatiunea, ca nu orice planta rezista. eu cand observ purici din astia albi si lipiciosi pe cercelusi, rup toate ramurelele si le las doar pe cele principale, pe care le spal bine cu apa. iar apoi, el inmugureste iar. daca e o planta pretentioasa (begonie de exemplu), nu merge figura asta. pt plante sensibile, poti intreba la o florarie sau sa te uiti prin hipermarket-uri de niste substante expres pt asa ceva. le diluezi cu apa si stropesti planta cu solutia obtinuta.

izoleaza plantele afectate de celelalte, ca se inmulteste al naibii de repede vietatea asta. din ce am mai citit, puricii astia se fac de la un mediu prea uscat (daca tii plantele aproape de calorifer de exemplu). sunt plante carora le place ft mult umezeala, si atunci daca le tii langa calorifer tb sa le pulverizezi zilnic cu apa, pe frunze. dar cel mai bine nu le tii langa surse de caldura.

am mai auzit la cineva, dar nu am incercat, sa le stropesti (pe frunze) cu apa amestecata cu detergent lichid de vase.

poti sa incerci in prima faza sa le speli bine, bine, numai cu apa, pe fiecare frunza in parte. daca nu cumva vor cadea frunzele alea de la sine (la cercelus cad cand il scuturi). daca nu merge, incearca cu solutie de la florarie.

eu in astfel de cazuri intotdeauna tund planta, ii arunc frunzele afectate si o stropesc bine, bine cu solutie... impotriva gandacilor de colorado lol . din asta am si functioneaza bine, ca tot insecticid e.

ce plante ti-a afectat?

Offline

 

#41 2009-04-03 15:29:44

Juli
Hero member
Inregistrat: 2008-07-03
Mesaje: 2472

Re: Ingrijirea plantelor

Multumesc mult, deci pureci sunt, ca sa stiu dupa ce sa mai uit in magazin.
Da, adevarul e ca le am pe pervazul geamului si dedesubt e caloriferul  sad
Plantele nu le stiu denumirile, nu prea ma pricep. Le cumpar dupa cat de bine arata  smile majoritatea sunt primite cadou.
O sa incerc sa le spal si o sa le schimb si pamantul, poate scap. Te tuns nu prea pot ca toate frunzele sunt afectate, dar nu mi s-au uscat pana acum, acum au inceput sa inverzeasca si sa infloreasaca mai mult. Dar le pun si o solutie hranitoare uneori cand le ud. In weekend ma pun pe treaba  smile sper sa scap de purecii astia nesuferiti.
Multumesc inca o data.  :k?ra:


Are mama un baiat tare frumusel - Razvan Andrei

Offline

 

#42 2009-04-03 15:55:43

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: Ingrijirea plantelor

si eu am patit asta la sporul casei si la un trandafir; tot pe pervaz le tineam. cumpara o solutie sa le stropesti, ca altfel ti le termina minunile alea de purici, se inmultesc ft repede. eu as rupe frunzele afectate. am observat ca le place sa se ingramadeasca pe mugurii noi. unde-i mai nasol, ca incearca planta sa inmugureasca si n-o lasa purecii astia. panze ca de paianjeni intre frunze, nu ai observat?

Offline

 

#43 2009-04-03 16:17:02

Juli
Hero member
Inregistrat: 2008-07-03
Mesaje: 2472

Re: Ingrijirea plantelor

am observat ca se duce pana pe tulpina nesuferitii aia.
Panze de paianjeni nu am vazut. Trec azi pe langa o florarie, poate gasesc ceva pt ei.
Multumesc,


Are mama un baiat tare frumusel - Razvan Andrei

Offline

 

 Publicitate


loading...

#44 2009-04-03 16:19:28

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: Ingrijirea plantelor

bafta! goodluck sa ii nimicesti!  diablo


stie cineva daca lamaiul crescut din seminte nu infloreste decat daca e altoit? asa am auzit si nu prea vreau sa cred.

Offline

 

#45 2009-04-03 16:31:04

camysh
Moderator
Inregistrat: 2007-12-08
Mesaje: 37788

Re: Ingrijirea plantelor

si mama a patit-o vara trecuta cu ceva pureci pe vreo 3-4 flori, dar ai iei erau negri. si a cumparat de la o fito-farmacie o un praf pe care l-a dizolvat in apa. i-a zis doamnei de acolo ce fel de pureci sunt si aia a stiut ce sa-i dea. si a scapat de ea.
bafta multa!

Offline

 

#46 2009-04-03 16:32:55

camysh
Moderator
Inregistrat: 2007-12-08
Mesaje: 37788

Re: Ingrijirea plantelor

anca9 a scris:

stie cineva daca lamaiul crescut din seminte nu infloreste decat daca e altoit? asa am auzit si nu prea vreau sa cred.

asa e, din pacate  grater
eu am un mandarin crescut din seminte, care mi-e cea mai draga dintre plantele din casa. si trebuie altoit. dar nu gasesc pe nimeni care sa se priceapa sad

Offline

 

#47 2009-04-03 16:34:19

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: Ingrijirea plantelor

offf. speram sa nu fie adevarat. de cat timp il ai, e mare? cum se face mai exact altoirea asta? tb altoit cu unul care face fructe, nu?

Offline

 

#48 2009-04-03 17:03:45

camysh
Moderator
Inregistrat: 2007-12-08
Mesaje: 37788

Re: Ingrijirea plantelor

il am de vreo 3-4 ani... e cam de 1 m si un pic. iar mama ii taie primavara varful ca sa se ramifice.
din cate stiu, da trebuie altoit cu unul care face fructe... dar nu stiu cum se procedeaza sad ma bate gandul sa ma duc cu el la gradina botanica si sa mi-l faca ei. dar nush cat costa...

Offline

 

#49 2009-04-03 17:10:30

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: Ingrijirea plantelor

ar fi o idee. dar oare de la ce varsta poti sa-i faci operatia asta? al meu are cam 1 an si ceva. e inaltut (cam jumatate de metru), eu n-am stiut ca tb sa-i tai din varf si saracul a crescut doar in inaltime. smile ramurele si-a mai facut el si inca mai face, dar toate o iau in sus. laca ca poate ii fac o poza si pun luni.

de altoire, eu stiu ceva vag, ca tb crestata tulpina si alaturata o alta tulpina de la cel cu care il altoiesti si le legi cumva sa stea impreuna. dar nu stiu exact cum se face.

Offline

 

#50 2009-04-03 17:15:53

camysh
Moderator
Inregistrat: 2007-12-08
Mesaje: 37788

Re: Ingrijirea plantelor

pai taie-i varful smile tot cam la inaltimea aia era si al meu cand l-a taiat mama prima data. si alaltaieri l-a taiat pt anul asta tongue
despre altoire stiu si eu acelasi lucru lol dar cica la citrice ar fi mai complicat... plus ca altoiul tre sa fie o anumita ramurica, nu orice fel... adica sa aiba ceva, sau sa n-aiba ceva big_smile sper ca ma intelegi lol

Offline

 

#51 2009-04-03 17:28:48

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: Ingrijirea plantelor

prea complicat. clar tb sa faca asta cineva care chiar pricepe.

Offline

 

#52 2009-04-03 17:47:13

camysh
Moderator
Inregistrat: 2007-12-08
Mesaje: 37788

Re: Ingrijirea plantelor

da...

Offline

 

#53 2009-04-03 22:13:04

danny
Full member
Inregistrat: 2007-05-22
Mesaje: 548

Re: Ingrijirea plantelor

fetelor, stie vreuna dintre voi cum se ingrijesc narcisele?...am un ghiveci cu 3 bulbi, am cumparat-o gata inflorita si o tin in camera. In prima zi, cand am venit de la munca am gasit-o cu majoritatea florilor ofilite - cred ca a fost mult prea cald in camera pentru ea, asa ca am scos-o pe balcon. Azi, am vazut ca frunzele i se ingalbenesc si nu stiu ce sa ii mai fac. Stie careva cum ii place ei ? Mai frig, mai umed?

Offline

 

#54 2009-04-08 10:57:41

alinda
Diamond member
Inregistrat: 2008-01-07
Mesaje: 55441

Re: Ingrijirea plantelor

soleil: o parte (mica) din cactusii transplantati ieri:
http://forum.anticonceptionale.ro/uploads/thumbs/10482_picture_050.jpg


"I am the Lizard King, I can do anything."- Jim Morrison

Offline

 

#55 2009-04-08 11:03:00

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: Ingrijirea plantelor

foarte frumosi, alinda, eu mai am doar un cactus mai mare si 2 lithopi, in rest tot soiul de plante care se comporta precum cactusii (adica s-au obisnuit sa nu fie udate prea des smile )

Offline

 

#56 2009-04-08 11:05:51

alinda
Diamond member
Inregistrat: 2008-01-07
Mesaje: 55441

Re: Ingrijirea plantelor

am vrut sa-mi iau ieri un lithop dar n-am gasit. neutral
astia sunt doar cativa pe care am apucat sa-i bibilesc ieri. restul sunt inca in casa si asteapta pamant+ghivece noi...


"I am the Lizard King, I can do anything."- Jim Morrison

Offline

 

#57 2009-04-08 11:13:48

Soleil
Addicted member
Inregistrat: 2007-01-31
Mesaje: 13180

Re: Ingrijirea plantelor

foarte frumosi, alinda si ghivecele de asemeni smile La mine, tata e inebunit cu florile, plantele etc, am avut si un bonsai odata, cactusi mai are cativa mititei...in schimb vara umple balconul cu muscate, petunii, regina noptii smile.
Eu am acasa un trandafir japonez care face flori superbe, o muscata, o violeta de parma, o cala...si inca 2 ale caror denumire nu le stiu.


"Viaţa se compune din ţevi sparte, din robinete care curg, din tencuieli coşcovite, din plase pe care le cari de la piaţă, din rufe care le speli, din coate-n tramvaie, dar şi din Bach şi din Beethoven, din Shakespeare şi din Tolstoi, din Eminescu şi din Blaga, din Michelangelo şi din Ţuculescu. Totul e viaţă."
Thé à la menthe hjarta

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.