homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Loette


#1 2009-01-29 02:40:42

cristina_ramona25
Membru
Inregistrat: 2009-01-29
Mesaje: 2

loette

buna la toata lumea! am inceput sa iau loette prin prescriptia doctorului ..locuiesc in italia....la inceput foloseam marvelon,si am folosit timp de 8 ani...dar pana intr-o zi cand timp de o luna am avut sangerari.m-am dus la medic acolo si mia spus ca datorita schimbari de viata si alimentatie poate sa se intample asta.mi-am facut control a zis ca sunt absolut in regula.mi-a prescris loette si am luat fara pauza din prima zi a ciclului.de cand am inceput sa iau aveam dureri de sani, menstruatia imi venea mai repede si anume inainte cu 3 pastile sa termin folia, ma tinea foarte mult ciclu si era abundent,ceea ce cu marvelon nu mi sa intamplat.am venit in romania pt analize iar d-na doctor mi-a spus in felul urmator: am mici chistulete la san pe baza hormonala, am o infectie vaginala si urinara iar faptul ca mia curs sange o luna de zile se datora faptului ca am avut o anexita si poate am uitat sa iau o pastila( ceea ce nu am uitat dar poate nu imi aduc aminte) si acest efect la avut.....deci intr-un cuvant nu prea stau bine cu sanatatea.....pentru mine loette a fost cea mai mare greseala si nu as vrea sa se intample si la altcineva ceea ce am patit eu....daca ii sa mai intamplat cuiva astfel de lucruri de la loette as dori sa stiu .....binenteles pt infectia urinara sa spunem ca nu dau vina pe loette dar pt celelate da...acum maine merg la ginecolog sa imi prescrie alte anticonceptionale si sa imi spuna exact ce scurgeri am...iar pt sani trebuie sa folosesc un unguent anti inflamator cum ar fi diclofenac.........
       Va multumesc ca m-ati ascultat si sa speram pe curand.....RAMONA

Offline

 



#2 2009-01-29 10:32:31

andreea_andy2
Moderator
Participant la intalnirea nationala
De la: Gurile Deltei
Inregistrat: 2007-12-08
Mesaje: 10430

Re: loette

Ramona loette nu au fost pastilutele potrivite pentru tine. Insa nu inseamna ca nu sunt bune. Altor fete se poate sa le fie foarte bine cu ele.

Multa sanatate.


Fericita mamica de Aida Maria!

Offline

 

#3 2009-01-29 15:35:33

cristina_ramona25
Membru
Inregistrat: 2009-01-29
Mesaje: 2

Re: loette

da cred ca aveti dreptate, orikum stiti mai bine decat mine,dar am auzit si am si citit pe acest forum persoane care nu prea sau inteles cu ele.deasta zic....orikum cine nu are probleme de obicei nu intra si investighiaza ce si cum pe internet, asa ca nu stiu daca o sa pot auzi ceva de bine..dar am incercat...azi dimineata am fost la ginecolog asa cum am spus si mia recomandat din nou marvelon.mi-a prescris antibiotice pentru infectie urinara si anexita care sa le repet peste o luna....pt sani unguent si picaturi care se beau timp de 3 luni,iar papanicolau mia iesit B datorita inflamtiei care o am....la secretie nu am nimic doar ca este mai abundenta datorita inflamatiei....nu mai sunt asa in panica ca si atunci cand v-am scris ultima oara...tot raul spre bine si sper la toata lumea sa fie sanatoasa in primul ran..

Offline

 

#4 2009-01-29 15:59:39

andreea_andy2
Moderator
Participant la intalnirea nationala
De la: Gurile Deltei
Inregistrat: 2007-12-08
Mesaje: 10430

Re: loette

Cristina, pareri pro si contra vei auzi (citi) despre toate tipurile de anticonceptionale.

De exemplu, eu iau Diane 35 si sunt foarte multumita de ele. Dar asta nu inseamna ca vei fi si tu la fel de mutumita daca vei lua. Important este sa iei pastilele care iti sunt tie potrivite.

Multa sanatate iti doresc. Vezi ca e nevoie de protectie suplimentara pe perioada tratamentului cu antibiotic plus inca sapte zile de la terminarea lui.


Fericita mamica de Aida Maria!

Offline

 

#5 2009-01-29 16:00:34

Khristall
Insomniac member
De la: Casuta noastra
Inregistrat: 2007-10-08
Mesaje: 9783

Re: loette

eu iau loette si momentan mi`e bine


Mamica de strumfulet... bebe 19 iulie 2013 hjarta

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2009-02-03 20:52:40

x_ynna
Addicted member
Inregistrat: 2009-01-27
Mesaje: 11945

Re: loette

salutare!!!!...dupa cum v-am mai zis este prima luna in care folosesc si eu loette prescrise de medic...am avut sangerari(nu doar pete dar n-au fost nici foarte mari...adica nu m-am simtit rau) toata luna...am inteles tot de la voi ca e posibil sa se intample asa ceva...si ca e o perioada de acomodare...e a doua zi de cand iau pastilele albe si nu mai am sangerari deloc desi ar fi trebuit in perioada asta sa am menstruatie din cate stiu eu nu?...banuiesc ca am si o candidoza pentru ca am luat recent antibiotice...insa nu am timp sa merg chiar acum la ginecolog pentru ca sunt in sesiune si am foarte mult de invatat...vreau sa stiu daca se poate intampla totusi sa n-am menstruatie in perioada asta dand fiind faptul ca e prima luna cand folosesc ac sau ar trebui sa nu le mai iau?...sau poate e din vina candidozei sau a antibioticelor?...va rog sa-mi dati niste sfaturi si sa-mi spuneti ce se intampla si ce as putea sa fac pe moment pana am timp sa-mi "vizitez"ginecologul...multumesc!!!!


O sa te pastrez mereu in sufletul meu mamicutza mea scumpa!! grater

Offline

 

#7 2009-02-03 21:00:36

lady in black
Insomniac member
Inregistrat: 2007-11-28
Mesaje: 8277

Re: loette

menstra poate aparea in oricare din cele 7 zile de pauza, dar fiind prima luna s-ar putea ca ea sa nu apara
candidoza nu are lagatura cu menstruatia
antibioticele pot scadea eficienta ac asa ca se poate ca si de la ele sa fi avut sangerari. te-ai protejat suplimentar avand in vedere ca ai luat antibiotice?

Offline

 

#8 2009-02-03 22:15:22

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: loette

x_ynna a scris:

salutare!!!!...dupa cum v-am mai zis este prima luna in care folosesc si eu loette prescrise de medic...am avut sangerari(nu doar pete dar n-au fost nici foarte mari...adica nu m-am simtit rau) toata luna...am inteles tot de la voi ca e posibil sa se intample asa ceva...si ca e o perioada de acomodare...e a doua zi de cand iau pastilele albe si nu mai am sangerari deloc desi ar fi trebuit in perioada asta sa am menstruatie din cate stiu eu nu?...banuiesc ca am si o candidoza pentru ca am luat recent antibiotice...insa nu am timp sa merg chiar acum la ginecolog pentru ca sunt in sesiune si am foarte mult de invatat...vreau sa stiu daca se poate intampla totusi sa n-am menstruatie in perioada asta dand fiind faptul ca e prima luna cand folosesc ac sau ar trebui sa nu le mai iau?...sau poate e din vina candidozei sau a antibioticelor?...va rog sa-mi dati niste sfaturi si sa-mi spuneti ce se intampla si ce as putea sa fac pe moment pana am timp sa-mi "vizitez"ginecologul...multumesc!!!!

nu te stresa, ai singerat toata luna, chiar daca doar cite putin, nu e nici o tragedie ca nu singerezi si acum
mergi la ginecolog pentru problema cu candidoza...te rog eu insa, pentru probleme legate de contraceptive mergi la medicul de planning...
acum insa nu ai de ce sa te panichezi, nu are nimic daca nu ai menstra, nu opri pastilele, se intimpla din cauza ca ai avut spotting toata luna...nimic grav sau ingrijorator macar


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#9 2009-02-03 22:37:01

x_ynna
Addicted member
Inregistrat: 2009-01-27
Mesaje: 11945

Re: loette

...ma protejez suplimentar din cauza antibioticelor si ciudat...sangerarile s-au diminuat si apoi intrerupt chiar imediat dupa ce am inceput sa iau antibiotice...si ptr docoressa:...sunt din Iasi..am incercat sa-mi gasesc unul din cei mai buni ginecologi...de un medic de planning nu m-am interesat aici in oras...nu cred sa fie probleme in a-mi gasi si un medic potrivit in acest sens nu?...aveti vreo sugestie?...multumesc!!!!


O sa te pastrez mereu in sufletul meu mamicutza mea scumpa!! grater

Offline

 

#10 2009-02-03 22:41:06

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: loette

sincer nu stiu medici de planning in Iasi....
e insa un post pe forum unde fetele recomanda medici de planning....sigur vei gasi si din Iasi, e un oras mare ceea ce ma face sa cred ca sunt mai multi medici de planning


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#11 2009-04-25 11:30:19

Britney
Full member
De la: Somewhere
Inregistrat: 2007-03-16
Mesaje: 388

Re: loette

buna ! iau si eu loette de 9 zile si am o nedumerire .... menstruatia ar fi trebuit sa fie gata , insa am niste sangerari deranjante ... cred ca e vb de spotting ... oare ma tine mult ? imi e teama sa intretin relatii sexuale avand sangerarile astea neutral help ?

Offline

 

#12 2009-04-25 12:05:50

Khristall
Insomniac member
De la: Casuta noastra
Inregistrat: 2007-10-08
Mesaje: 9783

Re: loette

e spotting britney. e normal sa apara in primele 3 luni de administrare. poti sa ai relatii sexuale linistita, pastilele isi mentin eficienta chiar daca ai spotting.


Mamica de strumfulet... bebe 19 iulie 2013 hjarta

Offline

 

#13 2009-04-25 12:12:58

Britney
Full member
De la: Somewhere
Inregistrat: 2007-03-16
Mesaje: 388

Re: loette

ok .... si maxim cam cat timp poate sa tina spotting-ul asta ? Problema e ca incepe sa ma doara burta ca la menstruatie  grater

Ultima oara a fost editat de Britney (2009-04-25 12:15:08)

Offline

 

#14 2009-04-25 12:16:10

majestik
Addicted member
De la: Craiova
Inregistrat: 2008-08-10
Mesaje: 13242

Re: loette

pe mine m-a tinut si 10 zile..depinde de organismul tau


hjartahjarta Cat a trecut de la 10 septembrie 2011? rodnar hjartahjarta
Copil iubit, bine ai venit in viata noastra! 17.02.2013  hjarta
                    Lucruri crosetate ieftine

Offline

 

#15 2009-04-25 12:17:12

andreea_andy2
Moderator
Participant la intalnirea nationala
De la: Gurile Deltei
Inregistrat: 2007-12-08
Mesaje: 10430

Re: loette

Spottingul poate sa apara in primele trei luni de administrare. Cat tine, depinde numai de organismul tau.


Fericita mamica de Aida Maria!

Offline

 

#16 2009-04-25 12:22:58

Britney
Full member
De la: Somewhere
Inregistrat: 2007-03-16
Mesaje: 388

Re: loette

grater I think I'll die grater

Offline

 

#17 2009-04-25 12:26:19

lady in black
Insomniac member
Inregistrat: 2007-11-28
Mesaje: 8277

Re: loette

Britney, nu inseamna neaparat ca te va tine 3 luni. Ai rabdare ca va trece smile

Offline

 

#18 2009-04-25 12:29:20

Britney
Full member
De la: Somewhere
Inregistrat: 2007-03-16
Mesaje: 388

Re: loette

shit .... urasc chestiile astea ... menstruatie , spotting ... grater( ma bucuram ca in sfarsit iau ac , scap de menstruatie si pot face love fara griji si cand colo grater mai vin si durerile de menstruatie grater

Offline

 

#19 2009-04-25 13:22:57

Khristall
Insomniac member
De la: Casuta noastra
Inregistrat: 2007-10-08
Mesaje: 9783

Re: loette

calmeaza`te ca n`ai motive. f multe fete patesc asta. o sa se obisnuiasca organismul cu ele si gata.


Mamica de strumfulet... bebe 19 iulie 2013 hjarta

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.