homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Nas infundat-4


#58 2011-10-31 11:54:14

wild_wind
Platinum member
De la: tara nimanui
Inregistrat: 2008-08-14
Mesaje: 23906

Re: Nas infundat

cu mare placere.
si nu mai mult de o picatura la o nara. vei vedea ca incet ,incet nu mai ai nevoie tot timpul.
eu am fost 3 ani dependenta de bixtonim in stare pura. acum e ok.


VA ROG NU MA CITATI CAND SPUN TAMPENII!!!

Offline

 



#59 2011-10-31 11:59:57

jeannie
Addicted member
Inregistrat: 2010-07-13
Mesaje: 14512

Re: Nas infundat

yoyolina a scris:

chestiile gen apa de mare si inhalatii cu buruieni sunt bullshit

subscriu supa . am incercat si sinupret, dar nu mi-a ameliorat simptomele racelii acute; acuma nu stiu, poate are ceva efect pe termen lung. nustiu
stiti ceva despre chestiile astea? desfunda doar urechile sau oare curata si sinusurile, prin urechi?
http://forum.anticonceptionale.ro/uploads/thumbs/33245_7640119230245.jpg

Ultima oara a fost editat de jeannie (2011-10-31 12:21:11)

Offline

 

#60 2011-10-31 20:04:38

coraline
Addicted member
Castigatoare a concursului de Miss
Inregistrat: 2010-06-09
Mesaje: 11157

Re: Nas infundat

dependenta de picaturi ... check (mai ales olinth)
nara vesnic infundata....check
dureri de cap .... check (din cauza ca respir doar pe gura, nu ma "oxigenez" cum trebuie)
sinuzita .... check (de ani de zile, de cand eram pustoaica, de la raceli repetate)

deviatie de sept avem cu totii, numai ca la unii se manifesta, la altii nu. insa toti avem, mai ales pe dreapta.

april, faza ci renuntatul la picaturi nu merge la toti, la mine clar nu a mers. am stat frumos luni de zile cu nas infundat non stop si fara strop d epicaturi, e o problema majora care nu tine de dependenta. ele te ajuta sa respiri, ins anu ele sunt problema, incat o data renuntand la ele, gata sa fie totul bine.

personal sunt satula de ideea ca prostia aia de nazomer sau apa cu saruri sau inhalatii ar face bine, sunt o tampenie menita sa iti manance timpul, un placebo pur.

miercuri ma duc iar la orl, la ultima raceala ma simtisem bine de la colargol, reusise sa ma desfunde definitiv, eh acum n-a mai mers. ma duc si vad ce mi-o mai debita (de parca am mai avea incredere in medici forgetit) si sper cat de curand sa fac si operatia de deviatie.


Sigh no more, ladies, sigh nor more; / Men were deceivers ever; / One foot in sea and one on shore, / To one thing constant never; / The fraud of men was ever so, / Since summer first was leavy. / Then sigh not so, / But let them go, / And be you blithe and bonny

Offline

 

#61 2012-10-11 12:40:15

jeannie
Addicted member
Inregistrat: 2010-07-13
Mesaje: 14512

Re: Nas infundat

daca am "coji" rosu-inchis in nas si, cand imi suflu nasul, imi iese lichid cu un pic de sange, ce sa ii fac nasului? solutie de vitamina A e buna, repara mucoasa?

Offline

 

#62 2012-10-11 12:42:19

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: Nas infundat

cred ca se repara singura
eu imi mai dau cu crema de galbenele pe exteriorul narilor si dau si putin in interior

Offline

 

 Publicitate


loading...

#63 2014-08-18 13:43:16

sushi
Hero member
Inregistrat: 2009-05-11
Mesaje: 2611

Re: Nas infundat

am o nara infundata inca de joi, probabil de la aerul conditionat din masa, sau eventual de la diferenta mare de temperatura din masina/afara. imi tot pun Pinosol de atunci, insa nicio schimbare. e doar o singura nara, nu stiu ce sa mai fac

Offline

 

#64 2014-08-18 14:26:54

jeannie
Addicted member
Inregistrat: 2010-07-13
Mesaje: 14512

Re: Nas infundat

Mai exista Rhinoil, tot naturale. Au aroma de eucalipt iar uleiul cred ca hidrateaza mucoasa.

Offline

 

#65 2014-08-22 11:49:28

sushi
Hero member
Inregistrat: 2009-05-11
Mesaje: 2611

Re: Nas infundat

Nu stiu ce sa ma mai fac cu nasul asta, imi vine sa urlu de cat e de enervant... Nara dreapta n-o pot desfunda cu nimic (infuzii cu sare, ceai, picaturi - Olynth, Pinosol) in schimb imi curge in continuu un lichid limpede si clar. Ieri am stranutat de cel putin 50 de ori, iar din cauza asta a inceput sa ma doara si gatul de abia vorbesc. Per total am o stare oribila, mi-e foarte somn (am si dormit mult, dar cu pauze din cauza nasului), nu am gust deloc... Nu stiu ce sa mai fac, sper sa ma poata primi azi medicul de familie.

Ah, aseara am luat un claritine insa nu m-a ajutat cu nimic...

Offline

 

#66 2014-08-23 13:35:19

cleopatr@
Full member
Inregistrat: 2010-01-19
Mesaje: 632

Re: Nas infundat

oare cu un inhalant de eucalipt nu ai putea incerca?
eu il utilizam pentru nas infundat cand eram cobza si era bun.

Offline

 

#67 2014-08-23 15:22:55

Emm
Hero member
De la: mama de acasa
Inregistrat: 2009-02-05
Mesaje: 2647

Re: Nas infundat

nu stiu cat e de sanatos sau nu, dar la un moment dat ajunsesem sa fiu dependenta de olinth si bixtonim, iar o prietena mi-a recomandat sa incerc sa imi pun zeama de lamaie, cateva picaturi. dupa aproximativ 6 luni in care imi puneam zilnic picaturi, am aplicat metoda ei si ghiciti ce? m-am desfundat si nu m-am mai infundat deloc. am 3 luni de cand nu mai stiu ce inseamna nas infundat.


Seasons come and go, but I will never change and I’m on my way

Offline

 

#68 2014-08-23 17:00:05

jeannie
Addicted member
Inregistrat: 2010-07-13
Mesaje: 14512

Re: Nas infundat

In primul rand tb descoperita cazuza rinitei: sinuzita sau o alergie. Sau mixta.

Offline

 

#69 2014-09-23 22:18:19

sushi
Hero member
Inregistrat: 2009-05-11
Mesaje: 2611

Re: Nas infundat

Fetelor, poate ma puteti ajuta voi mai mult decat medicii!

Dupa ce am fost la doi ORL-isti, unul mare adept al antibioticelor pt orice problema, cred ca am gasit si unul ok, care mi-a pus diagnosticele:
1. alergie rinosinusala
2. ceva ce nu inteleg dar poate deslusiti voi de pe scrisoarea medicala
3. deviatie sept nazal

Mi-a dat sa fac lavaj nazal cu Herbaflu, inhalatii inainte de culcare si sa-mi pun Nasonex. Dupa 3 saptamani merg la reevealuare si daca lucrurile nu stau mai bine, imi recomanda operatia.

Am mai scris eu aici acum ceva vreme, cum ca eu am inceput sa ma simt rau (nas super infundat, stranutat) dintr-o data, nu am avut niciodata probleme similare. Am observat ca atat timp cat eu xyzal sau alt antialergic sunt ok, nu stranut, in schimb imediat ce fac pauza ma apuca sesiunile interminabile de stranut. Oare nu o fi doar alergie care imi irita si umfla nasul? ORL-istul mi-a facut o endoscopie, pe baza acesteia mi-a zis ca am deviatie...
http://forum.anticonceptionale.ro/uploads/thumbs/23787_20140923_221202.jpg

Offline

 

#70 2014-09-24 09:04:58

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: Nas infundat

sory nu pot citi ce scrie....
insa daca ai constatat ca e vorba despre o chestiune alergica mai bine ai consulta si un alergolog.
evident, alergia nu exclude deviatia de sept si nici invers.


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.