homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Chilotorax


#1 2009-01-30 13:30:36

sweet kiki
Full member
Inregistrat: 2007-08-30
Mesaje: 413

chilotorax

Sora mea despre care am mai scris , a nascut pe 27 ianuarie un baietel .  Problema care ma ingrijoreaza este ca a fost diagnosticat cu chilotorax. Va rog  sa ma ajutati sa/mi  scrieti mai multe desprea ceasta boala , despre consecinte pe viitor si multe altele . Dupa 8 ani  de asteptare a venit pe lume si acum sta intr/un incubator cu un cateter in piept si tare ma ingrijoreaza situatia.Problema este ca lichidul inca se mai formeaza , i-au tras de 2 ori pana acum . Va rog sa nu ocoliti rugamintea mea. Va multumesc .

Offline

 



#2 2009-01-30 16:34:17

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: chilotorax

Kilotoraxul reprezinta o acumulare de limfa in cavitatea pleurala datorata unei leziuni a ductului toracic sau a altor vase limfatice toracice.
Asadar kilotoraxul nu e o boala in sine, important e de aflat cauza acestei acumulari de limfa, pentru a stii la ce trebuie sa te astepti pe viitor


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#3 2009-02-02 07:59:19

sweet kiki
Full member
Inregistrat: 2007-08-30
Mesaje: 413

Re: chilotorax

Doctorita a spus ca se poate vindeca in o luna , 2 sau 3 sau daca nu, se v/a interveni chirurgical , dar nu la varsta asa mica , ci va trebui sa asteptam sa treaca de 1 an. A spus ca , odata rezolvata problema cu vasele limfatice care deverseaza lichidul in pleura , nu v/a mai aparea niciodata , dar oare nu va ramane sensibil toata viata ? Eu nu pun la indoiala ce spune un cadru medical , dar ma gandeam ca, poate nu a vrut sa ne ingrijoreze si mai mult avand in vedere ca mama copilului  era langa noi . Se pot sutura vasele limfatice doar prin tratament ? Va multumesc din suflet ca ati fost alaturi de mine si mi/ati raspuns .

Offline

 

#4 2009-02-23 14:31:54

sweet kiki
Full member
Inregistrat: 2007-08-30
Mesaje: 413

Re: chilotorax

Va rog sa/mi spuneti daca se poate vindeca chilotoraxul fara sa fie nevoie de interventie chirurgicala . Nepotelul meu , sufera de o luna de zile de cand s/a nascut si vroiam sa/mi spuneti care ar fi cauzele acestei boli .

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.