homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Cat timp ii ia corpului sa se obisnuiasca cu ac?


#1 2009-02-03 16:00:01

Aditzzza
New member
Inregistrat: 2008-12-03
Mesaje: 39

cat timp ii ia corpului sa se obisnuiasca cu ac?

am o mare nelamurire...am luat yasmin in lunile octombrie si noiembrie 2008 si am avut acele sangerari intre menstruatii...care am inteles ca st normale cand iei prima data...precizez ca in noiembrie dp ce mi`a trecut nu am avut nici o scurgere nimik.... insa am inceput sa iau iar in luna ianuarie din prima zi a ciclului... dp ce mi`a trecut iar am avut acele reactii adverse adica niste secretii maronii si chiar cheaguri de sange....diferite fata de primele efecte si prin culoare si consistenta ...sa fie tot din cauza faptului ca inca nu s`a obisnuit corpul sau din alte cauze??

Offline

 



#2 2009-02-03 16:03:19

lucia05
Insomniac member
De la: tara lui Papura Voda
Inregistrat: 2008-09-13
Mesaje: 7708

Re: cat timp ii ia corpului sa se obisnuiasca cu ac?

cel mai probabil este spotting si el apare in primele 3 luni de administrare continua. tu ai luat 2 luni, ai intrerupt, acum iei din nou deci din nou organismul va trebui sa se obisnuiasca. nu te mai juca asa cu ac! ori iei, ori nu iei!


I am who I am and I choose to be me!

He is your friend, your partner, your defender, your dog / You are his life, his love, his leader
He will be yours, faithful and true, to the last beat of his heart / You owe it to him to be worthy of such devotion!

Offline

 

#3 2009-02-03 16:08:04

Aditzzza
New member
Inregistrat: 2008-12-03
Mesaje: 39

Re: cat timp ii ia corpului sa se obisnuiasca cu ac?

pai nu ma joc....mi`au fost prescrise de doctor in urma unui control...la acre m`am dus din cauza ca nu am o menstruatie regulata....am facut si o ecografie ca sa aflu dc am vre un chist si nu aveam....mi`a zis sa iau yasmin 2 luni dp care e alegerea mea ce fac....si nu eram hotarata...ce sa fac...acum am inceput iar si de aceea aveam aceasta nelamurire....
P.S. dar care e problema dc 3 luni iau si fac o pauza si pe urma iar iau?...nu de alta dar am si bacu anu asta si ma gandesc ca prin aprilie , mai o sa fiu prea zapacita...si sa nu uit sa iau vreo pastila din cauza asta...a stresului..

Ultima oara a fost editat de Aditzzza (2009-02-03 16:17:06)

Offline

 

#4 2009-02-03 20:45:39

lady in black
Insomniac member
Inregistrat: 2007-11-28
Mesaje: 8277

Re: cat timp ii ia corpului sa se obisnuiasca cu ac?

cand le iei ele blocheaza activitatea ovarelor si de aceea primele 3 luni sunt "de acomodare". cand le intrerupi activitatea ovarelor se reia si poate dura o luna, doua pana cand organismul revine la normal
iti dai seama ca daca tot incepi si intrerupi iti dai organismul peste cap

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.