homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Reactii dupa chiuretaj-2


#20 2010-06-23 16:02:52

maryahs
Insomniac member
De la: de sub tampa
Inregistrat: 2008-01-07
Mesaje: 5699

Re: reactii dupa chiuretaj

si de ce nu mergi la doctor?


hjarta iubesc si sunt iubita hjarta

Offline

 



#21 2010-06-23 16:08:30

AyraBlack
Sr. member
Inregistrat: 2008-08-29
Mesaje: 1068

Re: reactii dupa chiuretaj

daenarys a scris:

endometru arya,cred ca asta e cuvantul.

Da, exact. Multumesc! :-D

Pot fi destul de mari ... daca nu sunt multe, nu ai de ce sa te alarmezi. Pentru ca trebuie sa se curete tot ..

Offline

 

#22 2010-06-23 17:55:20

doaroiluzie
New member
Inregistrat: 2010-06-15
Mesaje: 69

Re: reactii dupa chiuretaj

Nu sunt multe , dar era destul de mare si nu cred ca e normal cesafac
Oricum mi`am facut azi programare pt maine la ginecolog
Mi`e frica sa nu imi faca ceva si sa ma doara cesafac


Fericirea are o poveste care nu este povestea obisnuita; hjarta ea este confuzia memoriei cu uitarea: amintiri ale unor episoade atât de dense încât sunt sterse de însasi perfectiunea lor, încremenite într-o estompare vesnica ... hjarta

Offline

 

#23 2010-06-28 01:24:03

doaroiluzie
New member
Inregistrat: 2010-06-15
Mesaje: 69

Re: reactii dupa chiuretaj

Buna.. revin si eu cu o intrebare .. deja am 13 zile de la avortul prin aspiratie...
In prima zi mi`a curs sange ... a 2a si a 3a zi de dupa chiuretaj nu am avut absolut nimic , in a 4 a a inceput sa`mi curga si in a 5 a zi la fel .. apoi a 6a nu mi`a curs deloc.. dar nu sangeram f mult .. doar un absorbant pe zi schimbam ca sa zic asa .. si tot asa .. in a 8a zi mi`a curs seara un cheg f mare cu sange si dureri .. in a 9a si a 10a zi nu am avut nimic decat niste secretii maronii .. am crezut k nu mai am nimic si ca se termina.. dar in a 11a zi seara am avut iar sangerare insotita de un cheg , la fel si a 12a zi .. si a 13a ,adica azi..
Nu stiu ce sa fac deoarece ma intreb daca e normal sa ma tina atatea zile ,,. avand in vedere si faptul ca au mai fost zile in care nu mi`a curs deloc nimic ..cesafac
Ma poate ajuta cineva cu un sfat .. sau ar putea cineva sa`i trimita un link doctoressei sa imi rasp dumneaei cesafac
Mentionez ca am luat antibioticele prescrise de doctorita care mi`a facut avortul .
Raspuns urgent va rog grater


Fericirea are o poveste care nu este povestea obisnuita; hjarta ea este confuzia memoriei cu uitarea: amintiri ale unor episoade atât de dense încât sunt sterse de însasi perfectiunea lor, încremenite într-o estompare vesnica ... hjarta

Offline

 

#24 2010-06-28 09:30:49

smart lady
Addicted member
Inregistrat: 2009-10-21
Mesaje: 10362

Re: reactii dupa chiuretaj

Pai pe 23 ziceai ca mergi la dr a doua zi. Ai fost? Ce ti-a zis? Eu nu cred ca e normal, mai ales cu cheaguri asa mari cum le spui tu. Poate nu te-a curatat bine. Daca ai fost si ti-a dat antibiotice ca vad ca le mentionezi, nu ti-a facut eco? Cam dubioasa sangerarea asta asa tarzie. Ce culoare e?


Mami mandra de Alexandru nazdravan- 4 ani +

Offline

 

 Publicitate


loading...

#25 2010-06-28 12:01:12

yadyrra
New member
Inregistrat: 2010-06-25
Mesaje: 8

Re: reactii dupa chiuretaj

buna am si eu o nelamurire pe 19 mai am facut un chiuretaj cand dr ma chemat la control sa vada cum decurge totul dupa interventie mia prescris un antibiotic ca sa elimin cheagurile mia prescris si anticonceptionale.astazi suntem suntem in 28 iunie au trecut aproape 40 de zile si eu inca mai am sangerari multe fete imi spun ca e normal altele spun ca nu ce sa fac si ce sa cred? doctorul la randul lui mia spus ca e posibil sa am si 30 sau 40 de zile scurgeri de genul.va rog ajutatima

Offline

 

#26 2010-06-28 12:07:36

Chrys
Sr. member
Inregistrat: 2010-04-22
Mesaje: 1435

Re: reactii dupa chiuretaj

doaroiluzie a scris:

Buna.. revin si eu cu o intrebare .. deja am 13 zile de la avortul prin aspiratie...
In prima zi mi`a curs sange ... a 2a si a 3a zi de dupa chiuretaj nu am avut absolut nimic , in a 4 a a inceput sa`mi curga si in a 5 a zi la fel .. apoi a 6a nu mi`a curs deloc.. dar nu sangeram f mult .. doar un absorbant pe zi schimbam ca sa zic asa .. si tot asa .. in a 8a zi mi`a curs seara un cheg f mare cu sange si dureri .. in a 9a si a 10a zi nu am avut nimic decat niste secretii maronii .. am crezut k nu mai am nimic si ca se termina.. dar in a 11a zi seara am avut iar sangerare insotita de un cheg , la fel si a 12a zi .. si a 13a ,adica azi..
Nu stiu ce sa fac deoarece ma intreb daca e normal sa ma tina atatea zile ,,. avand in vedere si faptul ca au mai fost zile in care nu mi`a curs deloc nimic ..cesafac
Ma poate ajuta cineva cu un sfat .. sau ar putea cineva sa`i trimita un link doctoressei sa imi rasp dumneaei cesafac
Mentionez ca am luat antibioticele prescrise de doctorita care mi`a facut avortul .
Raspuns urgent va rog grater

Nu e bine ceea ce ai tu.Posibil sa ai resturi.Sangerarea dupa un curetaj nu trebuie sa fie mai mare de 3 zile.Mergi la medic.

Yadyrra....valabil si pt tine.Nu e voie sa sangerezi mai mult de 3 zile dupa un curetaj.Mergi la medic...sau mai bine zis,schimba-l pe cel care ti-a zis ca poti sangera si 30-40 de zile.Asta este exclus!!!

Ultima oara a fost editat de Chrys (2010-06-28 12:10:50)


Nimic nu se termina pana in momentul in care te opresti sa mai incerci...

Offline

 

#27 2010-06-28 16:56:35

doaroiluzie
New member
Inregistrat: 2010-06-15
Mesaje: 69

Re: reactii dupa chiuretaj

smart lady a scris:

Pai pe 23 ziceai ca mergi la dr a doua zi. Ai fost? Ce ti-a zis? Eu nu cred ca e normal, mai ales cu cheaguri asa mari cum le spui tu. Poate nu te-a curatat bine. Daca ai fost si ti-a dat antibiotice ca vad ca le mentionezi, nu ti-a facut eco? Cam dubioasa sangerarea asta asa tarzie. Ce culoare e?

Nu am mai fost la doctoritza deoarece a spus k nu am de ce sa ma ingrijorez de la cheagul acela mare , deoarece este nomal.Aseara iar mi`au curs 2 cheaguri insa nu f mari. NU mi`a facut ecografie dupa avort deloc. Poy despre culoare ce sa zik, a fost si rosu deschis , si roz, si maro.. iar cheagurile sunt rosu deschis-rosu inchis cesafac
Eu ma ingrijorez deoarece maine fac 2 sapt de la avort si mie tot imi mai curg cheaguri si sange seara , inainte de culcare.


Chris cred ca maine o sa ma duc sa`mi faca o ecografie deoarece nu mai suport si mi`e frica.cesafac
Acum observ ca am si niste dureri in partea de jos a burtii .. e posibil sa fie de la efort ?
Multumesc amandurora pt raspuns :-*

Ultima oara a fost editat de doaroiluzie (2010-06-28 17:00:23)


Fericirea are o poveste care nu este povestea obisnuita; hjarta ea este confuzia memoriei cu uitarea: amintiri ale unor episoade atât de dense încât sunt sterse de însasi perfectiunea lor, încremenite într-o estompare vesnica ... hjarta

Offline

 

#28 2012-04-01 17:38:35

andreeaa23
Membru
Inregistrat: 2012-04-01
Mesaje: 1

Re: reactii dupa chiuretaj

acum 4 zile am facut si eu un avort cu chiureta.Sangerarile st ok,am avut pana ieri dar f f putin,doar cate o pata micuta,insa am dureri asemanatoare cu cele menstuale,crame sh o stare de balonare.E in regula?st putin speriata

Offline

 

#29 2012-04-01 22:12:55

alyush
Platinum member
De la: BV
Inregistrat: 2009-10-05
Mesaje: 22067

Re: reactii dupa chiuretaj

din cate am citit eu pe aici ar fi in regula, dar mai asteapta si alte pareri...


Ia-ma de mana si nu-mi da drumul, orice ar fi! - Trupa Firma

Things to do once in a lifetime https://www.youtube.com/watch?v=PUEC2mlQPbE

Offline

 

#30 2013-07-21 00:54:55

deea_and_reea
Membru
Inregistrat: 2013-07-21
Mesaje: 1

Re: reactii dupa chiuretaj

salut ! Am si eu aceeasi problema pe care o au maj. fetelor de aici... am incercat sa fac o intrerupere de sarcina la aprox 5 sapt cu ergomet si artrotec la recomandarea medicului meu. Nu a mers. la eco am constatat ca  sarcina era inca in evolutie, fapt pt care am recurs la avort prin aspiratie la 7 sapt. A fost extraordinar de dureros. nu reusea nici macar sa introduca sonda pt a aspira din cauza uterului meu foarte ingust, care nu s-a dilatat de la injectia facuta. Acum imi este teama ca nu m-a curatat bine.  dupa nu am sangerat aproape deloc. doar niste scurgeri maronii vreo 4 zile. am luat ergomet pe cale orala, amoxicilina, diclotard si no spa pt a mentine uterul deschis, insa nimic. dr a zis sa revin la control la 2 sapt de la chiuretaj. au trecut 5 zile. medicamentele nu prea le-am luat la timp. acum am din nou stari de greata, am ramas cu o burtica bombata,  inca ma mai dor sanii  bang  si urinez non stop, dar fara usturimi. scurgerile ( care nu erau urat mirositoare, ci ca la sf de CM, poate putin mai lichide si rozalii uneori), au disparut definitiv. Dr a spus ca e posibil sa imi curga si cheaguri, insa eu nici macar nu am sangerat...
Ma poate ajuta cineva cu un sfat, o parere...? poate ati trecut prin situatii asemanatoare. Am evitat sa il sun pe " d-l dr" deoarece este foarte expeditiv, nu are niciodata timp sa vb si l-am deranjat deja foarte mult in cele 2 sapt cat am incercat pe cale medicamentoasa.
Va multumesc din suflet  wave  wave

Offline

 

#31 2013-07-21 11:40:48

pinkyutza
Hero member
De la: ♥
Inregistrat: 2013-05-22
Mesaje: 4213

Re: reactii dupa chiuretaj

eu nu ma pricep la avorturi ca n-am facut niciunul, dar te sfatuiesc sa mergi la alt medic sa-i expui problema ta, unul care se pricepe si care sa se ingrijeasca de pacienta lui/ei. Nu sta asa, mai bine sa fii linistita, decat sa traiesti cu frica.

Offline

 

#32 2013-07-21 13:14:38

daenarys
Vizitator

Re: reactii dupa chiuretaj

deea,mai incerca s ail suni si sa vb cu el.pana la urma e meseria si datoria lui sa se ingrijeasca de paciente.
sfatul meu e sa te ingrijesti sa iei medicamentele asa cum ti au fost prescrise .
exista si varianta sa mergi la alt medic daca consideri ca cel curent nu te ajuta.
si de acum foloseste o metoda de contraceptie efiecienta ca sa nu mai treci printr o experinta ca asta

sanatate multa iti doresc

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.