homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Am nevoie de ajutor! Multumesc Anticipat.


#1 2009-02-09 01:32:28

noises1990
Membru
Inregistrat: 2009-02-09
Mesaje: 4

Am nevoie de ajutor! Multumesc Anticipat.

Buna dimineata! Am si eu o problema.... Sunt un baiat de 19 ani de  prin Piatra Neamt... si am o problema mai nasoala... Prietena mea are 16 ani si si-a inceput viata sexuala cu ceva timp inainte.... Ei... am folosit prezervativul la fiecare contact sexual, s-a mai rupt... a mai luat pilula magica.... pana intr-o zi cand am facut sex fara prezervativ... In seara aceea toate bune si frumoase.... Nu mi-am dat drumu' in interiorul vaginului dar stiu ca indiferent de acest lucru exista sanse foarte mari ca ea sa ramana insarcinata. Problema e ca de a-2a zi deja incepuse sa aiba simptomele unei sarcini... lucru imposibil... greata...durere de cap... i s-au intarit sanii si o dureau... bun... avand in vedere faptul ca ea sufera si de distonie neurovegetativa stari de acest gen au mai fost intalnite... In ultimele zile situatia s-a mai agravat... Durerile de cap au devenit mai intense, au aparut dureri de burta si in zona uterului, sanii o dor din ce in ce mai tare, ametelile si greturile au devenit din ce in ce mai frecvente... Ciclul trebuia sa i vina saptama aceasta, cam joi-vineri dar i-a venit in seara aceasta, situatia inrautatindu-se , prietena mea simtiindu-se din ce in ce mai rau.... acum au aparut si dureri de spate etc... Asadar... intrebarea mea este : Este insarcinata? avand in vedere faptul ca i-a venit stopul si ca stari de genul acesta a mai avut si inainte de inceperea vietii sexuale? Testul de sarcina il putem face abia miercuri si ma intreb daca din cauza ca este pe stop testul nu poate fi foarte precis...
Inca o intrebare, daca imi permiteti: In caz ca este insarcinata... se poate face avort fara acordul parintilor? Unde ar fi mai bine sa se faca avortul: la o clinica privata sau la spital? Puteti sa-mi spuneti cam cat costa cu tot cu anestezia totala?  Va multumesc anticipat pentru timpul acordat si pentru eventualele raspunsuri. smile

Offline

 



#2 2009-02-09 01:47:52

cornflower
Hero member
Inregistrat: 2006-11-02
Mesaje: 2053

Re: Am nevoie de ajutor! Multumesc Anticipat.

eu zic ca e vorba de problemele ei vechii alea datorita distoniei neurovegetative, adica daca a venit ciclul si e normal atunci nu prea vad cum sa fie insaricnata, dar daca e insarcinata si i-a venit peste atunci ciclul ar trebui sa fie diferit fata de cele de pana acum (cantitate redusa, culoare mai asa sper maro) iar un test de sarcina e concludent si daca e la menstruatie ,ce conteaza e sa fie facut la 3 sapt de la contact sau 1 de intarziere ...... dar ma repet nu e insarcinata ... oricum spre linistea voastra puteti face un test

Ultima oara a fost editat de ?! (2009-02-09 01:48:19)

Offline

 

#3 2009-02-09 01:51:02

noises1990
Membru
Inregistrat: 2009-02-09
Mesaje: 4

Re: Am nevoie de ajutor! Multumesc Anticipat.

Multumesc.... M-am mai linistit oarecum.... Oricum pana nu face testul de sarcina si un control ginecologic nu voi putea sa dorm linistit.

Offline

 

#4 2009-02-09 01:53:13

skumpi
Vizitator

Re: Am nevoie de ajutor! Multumesc Anticipat.

dak i`a venit menstra NU are cum sa fie insarcinata....  simptomele care le are nu sunt de sarcina sunt simptome "normale" la menstra , dureri de burta, de spate, cap, greata etc...
aveti grija cu pilula de a doua zi... nu e voie sa o folositi de mai mult de 2 ori pe an, respectiv o data la 6 luni pt ca este f daunatoare organismului !
si nu te mai gandi la avort...mai bine ganditi`va la o metoda de protectie sigura sau folositi prezervativul tot timpu !
bag de seama ca tzi la ea si nu cred ca vrei sa treaca printr`un avort la varsta asta` ... asa ca protectie !!!!!!!!
legat de avort...in ziua d azi se cam poate face si fara acordu parintilor... cel mai bine e la o clinica privata pt ca acolo au grija de tine cat d cat...decat in spitale neutral si se poate face cu anestezie partiala.... care e mai indicata insa nah e mai traumatizanta sau totala... dar e mai lunga recuperarea !
aveti grija ...tu in primu rand ca esti mai mare ca si ea !!!!!

 

#5 2009-02-09 12:52:40

noises1990
Membru
Inregistrat: 2009-02-09
Mesaje: 4

Re: Am nevoie de ajutor! Multumesc Anticipat.

Ok, dar fata de datile trecute acum o doare mult mai tare burta ... O fi ok? Pana acum nu s-a mai simtit niciodata asa rau din cauza ca trebuia sa i vina stopu'. O fi doar o raceala? O fi ceva mai grav?

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2009-02-09 12:59:39

alinuutza_81_23_11
Hero member
De la: vest de carpati
Inregistrat: 2008-01-14
Mesaje: 4085

Re: Am nevoie de ajutor! Multumesc Anticipat.

repet, daca menstra a venit normal , adik cantitativ cum ii venea pana acum , nu aveti de ce sa va faceti griji . Nu conteaza ca o doare burta mai mult, organismul nostru nu este ceas, sa reactioneze la fel de fiecare data, uneori ne doare mai tare , alteori mai putin, alteori deloc , da poate sa o doara mai tare de la raceala.
Grav nu avem de unde stii daca e, pana nu o consulta un medic, nu avem de unde stii .
Insa daca aceste simptome au inceput in ziua de dupa contact, nu poate fi sarcina cauzata de acel contact. Simptomele apar dupa aprox 3 sapt de la contact , nu imediat .

Oricum pt linistea voastra sa faca un test de dimi cu prima urina . bafta in continuare , iar data viitoare sa fi un pic mai calculat si sa folosesti prezervativ, ca sa nu mai treci prin stari de genu ....


Earth rotation is created by penguins running in circles around the south pole.Prove me wrong...

big_smile big_smile big_smile

Offline

 

#7 2009-02-09 13:42:05

daliana
Hero member
Inregistrat: 2007-07-02
Mesaje: 2186

Re: Am nevoie de ajutor! Multumesc Anticipat.

poate sa aiba si o BIP, boala inflamatorie pelviana, poate fi anexita, sau poate asa are ea ciclul, nu cred ca ai de ce sa iti faci griji, dar trebuie sa folositi o metoda sigura de contraceptie, anticonceptionalele.........., adica trebuie sa mergeti la ginecolog pt o planificare
pt informarea ta noises, e cca 1 milion taxa de avort la un spital de stat si mai dai la medic 50-100 ron, nu stiu daca in taxa intra sau nu anestezia totala, s-ar putea sa fie un cost separat, dar se poate face si cu anestezie locala......


There are two things in life: you have to die and you have to live until you die.
mamica de doua fete cucuiete

Offline

 

#8 2009-02-09 13:59:33

noises1990
Membru
Inregistrat: 2009-02-09
Mesaje: 4

Re: Am nevoie de ajutor! Multumesc Anticipat.

Multumesc.... Saptamana aceasta vom merge la un ginecolog... Multumesc pentru informatii smile

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.