homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Vindecare epiziotomie-2


#20 2009-05-29 15:17:50

camysh
Moderator
Inregistrat: 2007-12-08
Mesaje: 37788

Re: vindecare epiziotomie

lohiile pot sa dureze pana la 6 saptamani.
daca betadina nu e recomandata in perioada alaptarii eu zic sa nu te dai... am inteles de la fete ca e bun ceaiul de galbenele, pt ca e cicatrizant

Offline

 



#21 2009-05-31 20:57:03

daliana
Hero member
Inregistrat: 2007-07-02
Mesaje: 2186

Re: vindecare epiziotomie

alina 28 a scris:

am si eu o intrebare sambata fac o saptamana de la operatie si mi-a recomandat si mie cineva betadina dar citind prospectul am observat ca nu e recomandat in perioada alaptarii,si nu stiu ce sa fac la mine opratie s-a inchis a mai ramas deschisa doar aproape de vagin si ma ustura tare acolo,mai ales ca acum e cald ,si transpiri repede si mai sunt si scurgerile astea,care apropo la voi cat au durat?

sau bepantenul de la bebe, mie mi-a zis dr de betadina chiar daca o puneam la san atunci, pt a se vindeca rana, bine, eu aveam cateva picaturi de lapte..


There are two things in life: you have to die and you have to live until you die.
mamica de doua fete cucuiete

Offline

 

#22 2009-05-31 23:28:57

corneliabuc.
Hero member
Inregistrat: 2006-08-28
Mesaje: 2065

Re: vindecare epiziotomie

merge betadina local, poti da linistita. si spalaturi-betadina solutie in apa( nu in vagin). si in sarcina merge.

Offline

 

#23 2009-08-04 15:58:10

thanandar
Full member
Inregistrat: 2008-07-23
Mesaje: 324

Re: vindecare epiziotomie

Fetele ajutati-ma si pe mine cu o parere.
Am nascut normal acum 3 sapt si m-au cusut inauntru cu fire resorbabile si pe afara cu fire care au fost scoase la cateva zile de la nastere.
Mi s-a spus ca firele dinauntru vor cadea la dus dar de la inceput imi atarna un fir chiar la intrarea in vagin. Am tot asteptat sa cada si nimik. Sunt ingrijorata ca nu stiu ce se intampla.
Voi ce credeti?

Offline

 

#24 2009-08-04 18:24:04

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: vindecare epiziotomie

thanadar, intreaba-l pe dr... normal ar fi sa cada...

pllllsss zi-mi cum a fost fara epiziotomie!!! ai mai alege a doua oara sa nasti la fel?


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

 Publicitate


loading...

#25 2009-08-04 18:48:31

thanandar
Full member
Inregistrat: 2008-07-23
Mesaje: 324

Re: vindecare epiziotomie

katami a scris:

thanadar, intreaba-l pe dr... normal ar fi sa cada...

pllllsss zi-mi cum a fost fara epiziotomie!!! ai mai alege a doua oara sa nasti la fel?

A fost nasol. Nu...As face cezariana

Offline

 

#26 2009-08-04 18:50:29

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: vindecare epiziotomie

lol m-ai dezamagit total... macar trebuia sa ma pacalesti rotfl (totusi... ceva detalii? tu n-ai vrut epi sau asa s-a intmplat? tongue daca ai timp...)

refacere rapida!


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#27 2009-08-08 10:13:59

Crssy85
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-11-09
Mesaje: 4934
Site

Re: vindecare epiziotomie

Thanadar, da-ne si noua detalii cand poti, pls! Si refacere rapida! puss


Fericita mamica de
Davidutz, din 19.11.2009
                si
Cezarel, din 29.10.2011

Offline

 

#28 2013-05-11 16:50:56

vr58luka
Membru
Inregistrat: 2013-05-11
Mesaje: 3

Re: vindecare epiziotomie

Hristos a inviat! Eu sunt noua pe aici! Am intrat sa va spun ce am patit si eu,pentru ca asa cum eu am gasit aici sfaturi utile,am vrut sa spun si eu mai departe, ca un mic "ajutor".
Si eu am patit acelasi lucru ca daliana plus ca in partea dinspre anus mi se si desfacusera 2 fire,ca si mihaelei03, deci operatia nu era in totalitate cusuta.( am nascut pe data de 10 aprilie)Iar d pe data d 25 aprilie am obs ca se inroseste putin zona care ramasese cusuta dar am zis ca poate s vindeca.Insa nu a fost asa si se inrosise mai rau,incepuse sa iasa un lichid galben d acolo d fiecare data cand apasam.Va imaginati ce Sarbatori Pascale am avut anul acesta  bang .Insa pe data d 6 mai am cedat psihic,dupa c sotul insista sa mergem iar la doctor,dupa ce mai fusesem odata la o sapt dupa ce am nascut,cand s-a desfacut jumatate de operatie.Ma saturasem sa tot merg sa ma cracesc acolo mereu,plus ca nu era chiar asa placut,cu durerea aia acolo.Asa ca am inceput sa caut pe net informatii despre aceasta problema si am ajuns aici.Dupa ce am citit toata pagina si am vazut ca mai multe recomanda cam acelasi produse am incercat si eu aceasta combinatie:spalat cu ceai d musetel,dat cu betadina,spray Oximed si crema de galbenele (acid boric nu am gasit in acea seara la farmacie,si am ramas doar la restul de produse) ,insa nu toate odata.ma spalm cu ceai seara la dus,dadeam cu betadina si oximed.dimineata dupa dus dadeam cu betadina si oximed,iar in cursul zilei,dupa fiecare mers la toaleta ma spalam,dadeam cu betadina si crema de galbenele.Inca mai continui tratamentul,dar pot sa va spun ca am inceput luni,6.05.2013 si azi 11.05.2013 mi-a disparut roseata,zona nu ma mai doare,nu mai curge nici acel lichid,doar ca inca mai simt acolo acel fir care nu s-a resorbit.Pe data de 21.05 trebuie sa merg la controlul de 6 sapt, si mai vad atunci care este situatia.
Tin sa multumesc celor care au postat si au recomandat aceste produse,inclusiv doctoressei, si sper ca si ceea ce am postat eu sa ajute pe alte fete care au nevoie de aceste informatii.
Si continuati sa alegeti nasterea naturala,chisr daca se pare ca durata de vindecare e cam aceeasi cu cea a cezarienei,beneficiile sunt mult mai mari.
Sanatate si bebei frumosi,sanatosi si cuminti va doresc! bebe

Offline

 

#29 2013-05-16 20:17:19

copilu
Sr. member
Inregistrat: 2007-10-05
Mesaje: 1000

Re: vindecare epiziotomie

am patit si eu sa fac alergie la fire doar ca eu m-am dus abia la 40 zile de la nastere si deja la unele fire se facusera niste guguloaie care le am si acu acolo.Restul firelor netopite mi le-a scos si mi-a dat tratament cu antibiotic in careva zile puteam sa stau in fund fara nici o pb. Eu te sfatuiesc sa mergi cat mai repede la doctor desi e neplacut(nu doare atat de tare totusi.. mai mult stresul) te ajuta sa te vindeci repede decat sa te chinui cu diferite tratamente luate dupa ureche. Eu regret ca nu m-am dus mai repede ca am niste mici guguloaie ramase si nu trec decat chirurgical sau poate sa le elimite corpul candva. Sanatate multa!


fericita mamica de Teodora din 11.02.2012

Offline

 

#30 2013-05-18 15:25:00

vr58luka
Membru
Inregistrat: 2013-05-11
Mesaje: 3

Re: vindecare epiziotomie

Eu m-am vindecat!Tratamentul nu a fost luat chiar dupa ureche,am prietene asistente(si la maternitate si la spital d urgenta) si am cerut o parere inainte.
Si va mai spun ca pe data d 13.05.2013 mi-au cazut si firele care nu s resorbisera : nodul,unul d cativa mm si 2 cam de 1 cm.
Acum sunt super bine,parca nu am avut nimic acolo,parca nu am nascut pe acolo.Ink mai continui cu tratamentl,dar doar d 2 ori pe zi (dim si seara),iar sapt.viitoare merg la controlul de 6 sapt!
Multa sanatate si sper sa reusesti sa scapi si d acele guguloaie! (la mine nu a ramas)

Offline

 

#31 2013-05-18 23:51:42

copilu
Sr. member
Inregistrat: 2007-10-05
Mesaje: 1000

Re: vindecare epiziotomie

cat ma bucur ca ai scapat si esti bine! ce tratament iei?
si eu sunt adepta a nasterii naturale in ciuda chinului care l-am tras face_tree
sanatate multa!


fericita mamica de Teodora din 11.02.2012

Offline

 

#32 2013-05-20 12:20:06

vr58luka
Membru
Inregistrat: 2013-05-11
Mesaje: 3

Re: vindecare epiziotomie

betadina,apoi dau cu spray oximed(la dusul d seara),crema d galbenele (dimineata)

Offline

 

#33 2013-10-14 12:37:06

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: vindecare epiziotomie

dupa cat timp nu se mai simte taietura de la epiziotomie? Cand revine la normal zona?

Offline

 

#34 2013-10-14 13:20:23

Katey
Addicted member
De la: Tgv
Inregistrat: 2011-09-13
Mesaje: 12451

Re: vindecare epiziotomie

Anca, o verisoara imi spunea ca inca o mai simte la botezul fetitei (erau cam 7-8 saptamani de la nastere).  nustiu


Strumful nails  7,5 ani
Gremlinul bebe 2 ani si 10 luni

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.